Sztutowo
5 oC
piątek, 29 marca 2024
Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona
5 oC

Wywiad z Wójtem Gminy Sztutowo - cz. 2

14 grudnia 2011, 13:05
Wywiad z Wójtem Gminy Sztutowo - cz. 2
Zapraszamy na drugą część wywiadu z Wójtem Gminy Sztutowo, Stanisławem Kochanowskim. W dzisiejszym fragmencie między innymi sprawa nowego stadionu, sklepu wielkopowierzchniowego w Sztutowie oraz podatku "janosikowego".



Co się dzieje z budową apartamentowców na ul. Zalewowej?


Prywatny inwestor wyłożył już ok. 3 miliony złotych, rozpoczął budowę i na razie ze względu na małe zainteresowanie sprzedażą, czeka na lepszy okres na rynku nieruchomości. Mają tam powstać luksusowe apartamenty o wysokim standardzie.

Czy gmina nie może w żaden sposób zareagować? Od ponad 2 lat w drodze na plażę wszystkich „straszą” fundamenty tej budowy.

Musimy zrozumieć inwestora, że zainteresowanie sprzedażą apartamentów na Mierzei od 2009 roku generalnie spadło i stąd ten przestój. Jest to jego prywatna działka, kupił ten teren. Nie możemy go zmusić do ukończenia budowy. Sądowe dochodzenie przyspieszenia realizacji jest trudne, bowiem zmusza inwestora do poniesienia strat finansowych. Na razie czekamy.

Z czego wynikały „nieprzewidziane okoliczności”, przez które Gmina musiała dopłacić ok. 150 tysięcy złotych firmom, które budowały ul. Leśną, Wrzosową, Lipową i Bukową?

Projektant tych ulic zaprojektował wjazdy na posesje szerokości 3 metrów, podczas gdy niektóre z nich były nawet 5-6 metrowe. Natomiast na ul. Leśnej i Wrzosowej pojawił się problem nośności gruntów, czyli trzeba było wzmocnić technologię podbudowy drogi, aby miała ona odpowiednią wyporność. Mówiąc krótko zwiększył się zakres zadań tych inwestycji. 

Sprawa sklepu wielkopowierzchniowego w Sztutowie wywołała sporą dyskusje, czy może Pan przybliżyć aktualną sytuację w tej sprawie?

Każda firma realizująca taką inwestycję robi bardzo szeroką analizę ekonomiczną. Słynną Biedronkę w Stegnie wybudowano tylko z jednego powodu – Stegna jest 3-krotnie większa ludnościowo od Sztutowa, posiada więcej ośrodków wypoczynkowych. Nie widzę szans w najbliższym czasie, aby tego typu inwestor chciał budować sklep wielkopowierzchniowy na naszym terenie. Jednak co należy podkreślić jeżeli ktoś wystąpiłby z taką propozycją to na pewno znaleźlibyśmy teren, nawet gdyby trzeba było zmienić plan zagospodarowania przestrzennego. Istotnym w tej kwestii jest fakt, że 1,5 roku temu sprzedano teren prywatnej grupie kapitałowej na obiekt handlowy o powierzchni kilkuset metrów kwadratowych przy ulicy Parkowej w Sztutowie i mamy informację, że w przyszłym roku ma się rozpocząć realizacja tej inwestycji.

Wiadomo jakiej sieci będzie to sklep?

Na dzień dzisiejszy nie wiadomo. Jest to prywatna grupa osób, która chce wybudować taki obiekt, a potem udostępnić powierzchnię którejś z sieci. Jeżeli taki obiekt powstanie będzie to duży sklep samoobsługowy, który musiałby sprostać konkurencji ze strony Biedronki. Na sprzedanym terenie dopuszcza się budowę 3-kondygacyjną, czyli bardzo dużą powierzchnię na parterze, I piętrze i poddaszu, ale o szczegółach zdecyduje inwestor. Plan zagospodarowania nie przewiduje tam innej działalności, tylko usługi i handel. Byłoby to wygodne rozwiązanie dla naszych mieszkańców. Jednak spowodowałoby także pewną komplikację dla niektórych mniejszych sklepów. Tego typu rozwiązania mają zawsze dobre i złe strony – jedni zyskują, inni tracą.


Proszę o podanie ile Gmina Sztutowo otrzymała już środków za zaległy podatek od gruntów z Urzędu Morskiego, a ile jeszcze zostanie wypłacone w kolejnych latach? I jakie podatki Gmina musi zapłacić od tych pieniędzy?

Gmina Sztutowo do czasu dzisiejszej rozmowy (5 grudnia 2011) otrzymała ok. 13 z 45 milionów złotych. Otrzymamy jeszcze ok. 32 miliony złotych. Niestety Ministerstwo Finansów nakazało nam w roku 2012 zapłacić ponad 8 milionów złotych od tych 13 już otrzymanych i co jest kuriozalne od całej kwoty, którą powinniśmy dostać. Liczymy, że niestety będzie to kwota ok. 13-15 milionów złotych. W mojej ocenie i ocenie wielu prawników jest to rozwiązanie niekonstytucyjne, bowiem dwukrotnie chcą opodatkować naszą Gminę– raz od tego co mamy w ogóle dostać i drugi raz od tego co będą nam wpłacać. Obliczyliśmy sobie, że maksymalnie w rozłożeniu do 2014 roku nie powinniśmy zapłacić więcej niż 8 milionów złotych, a tutaj przychodzi nam ponieść wydatek rzędu 8 milionów złotych w przyszłym roku i jak wspomniałem jeszcze ok. 4 – 5 milionów w kolejnych latach. Jest to dla naszej Gminy duży wysiłek finansowy. Przypomnę, że są to zaległe podatki,           o które przyszło nam walczyć prawie przez 2 lata drogą sądową od  instytucji Skarbu Państwa  jaką  jest Urząd Morski.  Urząd ten w latach wcześniejszych nie wpłacił do Gminy należnych zobowiązań z tytułu podatków za 2005 i 2006 rok. Mimo wszystko mam nadzieję, że uda nam się przekonać Ministerstwo Finansów, że jest to rozwiązanie niesłuszne.

Na zebraniu wiejskim mówił Pan o ewentualnym wejściu na drogę prawną?

W ostateczności nie wykluczam takiej możliwości.

Czy to przynajmniej wstrzyma płatności?

Niestety, może to tylko spowodować, że będziemy musieli zapłacić, a potem próbować odzyskać te pieniądze.

Jakie działania będą podjęte w celu przedłużenia sezonu turystycznego w Gminie Sztutowo?

     Sezon turystyczny mogą przedłużyć właściciele kwater, pensjonatów i hoteli. Gdy będzie powstawać więcej inwestycji o charakterze całorocznym, chociażby ta wspomniana wcześniej w Kątach Rybackich to będziemy mogli mówić o wydłużonym sezonie. W dalszym ciągu w trudnej sytuacji  stawia nas przeszłość, bowiem na przestrzeni lat 70 i 80 w przeciwieństwie do takich gmin jak Stegna czy Krynica Morska mało było u nas inwestycji skierowanych na budowę ośrodków wypoczynkowych, które to w latach 90 zostały sprywatyzowane i dziś funkcjonują całorocznie. Wcześniej Gmina  poza ośrodkiem „Górnik” w Kątach Rybackich takiej dużej inwestycji nie miała. Zachęcamy inwestorów tym, że mamy bardzo dobrą sieć infrastruktury wodociągowo-kanalizacyjnej, w którą też nadal inwestujemy. Poprawiamy także  infrastrukturę drogową licząc na to, że więcej inwestorów będzie chciało u nas budować.  Zdajemy sobie jednak sprawę, że dzisiaj jest zły okres na inwestowanie         z powodu ogólnego kryzysu gospodarczego.
Wydłużony sezon turystyczny to jest odpowiednia ilość kwater o odpowiednim standardzie. Mamy tylko kilka takich ładnych ośrodków, chociażby „Baron”, „Promyk”, czy „Alga”, ale to wciąż jest za mało. Pragnę przypomnieć, że od 2007 roku jako jedna                  z nielicznych gmin podjęliśmy zachęcające do budowania u nas Uchwały Rady Gminy dające  wymierne korzyści jeśli chodzi o podatek od nieruchomości. Pomimo to zainteresowanie nie jest duże.

Czy latem w Gminie Sztutowo planowana jest większa ilość imprez i koncertów znanych artystów?

Więcej nie, bo nie mamy tyle środków finansowych. Muszę powiedzieć, że planowane imprezy gminne były głównie finansowane przez Gminę i indywidualnych sponsorów z poza naszej Gminy. Natomiast nie zdarzało się tak jak w Krynicy czy innych gminach nadmorskich, że wielu miejscowych podmiotów działających w turystyce  w części sponsorowało organizowane imprezy.  

 Jeden z czytelników narzeka, że sztutowska młodzież nie ma co robić wieczorami, co Pan by mu zaproponował?

Mamy obiekty sportowe w tym „Orlik”, salę gimnastyczną wraz z siłownią. Nie mamy Ośrodka Kultury, ale mamy świetlice w prawie każdym sołectwie. Obecnie posiadamy najbardziej rozwiniętą bazę obiektów sportowych na Mierzei, co jest poza jakąkolwiek dyskusją. Spędzanie wolnego czasu zależy dziś od inwencji samych młodych ludzi. 

Kiedy rozpocznie się budowa stadionu?

Musimy w tej chwili, w związku z sytuacją budżetową o jakiej mówiłem wcześniej poczekać. Będziemy jeszcze pisali różne wnioski o wsparcie tej inwestycji. Rozmowy, które prowadzę od kliku miesięcy z Urzędem Marszałkowskim nie są zbyt obiecujące, ponieważ dzisiaj gros środków finansowych będących do dyspozycji administracji państwowej zostały skierowane na Euro 2012. Mamy pełną dokumentację, natomiast kiedy rozpocznie się realizacja inwestycji trudno mi w tej chwili powiedzieć. Nie ukrywam, że jest to też naszym celem i marzeniem. Jednakże wielu mieszkańców krytykuje dziś tę inwestycję, uważając, że pilniejsze są drogi gminne. Musimy być świadomi ważności poszczególnych zadań inwestycyjnych w obecnej sytuacji finansowej naszej gminy.

 Czy dopuszcza Pan możliwość sfinansowania budowy stadionu z kredytu?

- Łatwo jest zadłużyć Gminę i później mieć poważne kłopoty. Ja nie chciałbym powtórzyć sytuacji samorządów, które dzisiaj z tego powodu nie mogą zrównoważyć budżetów. Chcielibyśmy realizować inwestycje z ewentualnym nieznacznym zadłużeniem, o ile zajdzie taka konieczność. Dzisiaj jesteśmy Gminą niezadłużoną. Od dawna podkreślam znaczenie tej inwestycji w obszarze rozwoju turystyki naszej Gminy, stąd będziemy podejmować wiele działań aby realizacja tego przedsięwzięcia byłą dofinansowana ze środków zewnętrznych.

Czy nie rozważał Pan zwrotu dotacji otrzymanych na budowę Orlika i pobieranie opłat za korzystanie z boiska od grup spoza Gminy Sztutowo?

Kiedy wchodził w życie program Orlik, większość samorządowców była przekonana   o tym, że darmowe korzystanie z Orlika obejmie tylko grupy młodzieży, uczącej się, studiującej z własnego terenu. Kiedy podpisano umowę o budowę obiektu okazało się, że Ministerstwo Sportu zastrzegło sobie w umowie z gminami, że korzystanie z Orlika jest darmowe dla każdego, także dla dorosłych, którzy mieszkają poza terenem gminy. To rozwiązanie jest dzisiaj mocno krytykowane przez samorządy, bowiem koszty utrzymania obiektu nie są małe. Wycofanie się z tej dotacji nie wchodzi w rachubę, gdyż musielibyśmy zwrócić ponad 600 tysięcy złotych z tytułu podpisanej umowy, co nie byłoby racjonalne.  Musimy dotrwać do końca okresu jej obowiązywania.

Dlaczego nie realizuje się w Sztutowie programu Biały Orlik (lodowiska)?

- Ten  program obowiązuje od ubiegłego roku i jak dotąd niewiele gmin do niego przystąpiło. Do „Białego Orlika” trzeba mieć  odpowiednie urządzenia, miejsce ich przechowywania poza okresem zimowym. Poza tym koszty utrzymania takiego lodowiska są jeszcze wyższe, a zasady korzystania takie same jak w przypadku  „Orlika”.
 
Czy zatwierdzono już stawki opłat za wodę, ścieki, podatek od nieruchomości na rok 2012?

- Rada Gminy zatwierdziła wszystkie zmiany. Jeśli chodzi o podwyżkę wody jest ona na poziomie wskaźnika inflacji. Stawki podatków od nieruchomości także nieznacznie wzrosły.

Dziękuję za rozmowę.

Również dziękuje i życzę wszystkim Wesołych Świąt i pomyślnego Nowego Roku 2012.

Rozmawiał Igor Rudziński

Komentarze (7):

~Młody (niezalogowany) / 14.12.2011, 13:24
mamy orlik:) to niech pan wójt idzie w taka pogodę pograć sobie w piłkę,kosza czy tenisa np.:) hala zajęta jest cały czas a po za tym pani dyrektor karze płacić opłatę za wejście, na siłownie zapewne też.W Świetlicy panują dzieci do lat 12. Haha inwencja jest taka, że młodzież spotykała się przy ławkach przy ulicy Szkolnej,których już nie ma. Prawdopodobnie skargi sąsiadów się do tego przyczyniły.
~Mieszkaniec (niezalogowany) / 14.12.2011, 16:29
Wywiad.. tiaa.... bardziej mi to wyglądało na koncert życzeń, ale niech ludzie wiedzą że nasza gmina to nie kraina mlekiem i miodem płynąca!
~do Mieszkaniec (niezalogowany) / 14.12.2011, 23:35
do Mieszkaniec :
Mogłeś napisać swoje pytania w sondzie, po co się czepiasz?
~Mieszkaniec (niezalogowany) / 15.12.2011, 15:48
napisałem normalne pytanie i dostałem odpowiedź, i na pewno nie pytałem kiedy będzie basen, biały orlik czy też nie oskarżałem Wójta że jest brzydka pogoda! Jak ktoś chce sobie znaleźć zajęcie po szkole to je znajdzie, dawać i prosić to chyba za wiele...?
~rege (niezalogowany) / 05.01.2012, 00:01
najlepiej to tylko sie czepiac - jeszcze sie nie narodzil taki co by wszystkim w tej spolecznosci dogodzil - nawet dac wszystkim co tydzien milion zlotych w worku i tak sie nie dogodzi - wstyd !!!
ps. najlepiej wszystkim wszystko za darmo dac milion złotyc co tydzien a ludziska i tak beda psioczyc -zawsze im za malo -do pracy i jeszcze raz do pracy a nie bzudy w glowie - ot madrosci egipskie
~tio (niezalogowany) / 06.01.2012, 14:15
a ja bym chcial Multikino ....
:roll:
~Janusz LOT Sztutowo (niezalogowany) / 12.04.2013, 19:24
Problem wydłużenia sezonu turystycznego jest głównym i priorytetowym zadaniem Lokalnej Organizacji Turystycznej gminy Sztutowo.Chwała Wójtowi za dbanie o rozwój infrastruktury gminnej niezbędnej do dalszego rozwoju turystyki w Sztutowie
iKątach Ryb.Problem nie leży w budowie nowych ośrodków turystycznych;jedną z przyczyn skrócenia sezonu jest zbyt póżne zakończenie roku szkolnego,jedynie zmiana terminu szkolnych wakacji letnich od 15 czerwca do15 sierpnia mogła by zmienić sytuację w branży turystycznej.LOT Sztutowo wystąpił do Ministra Oświaty z wnioskiem o taką zmianę terminu wakacji.
Mamy wystarczającą ilość obiektów bazy noclegowej i gastronomicznej na wysokim poziomie w Kątach Ryb.i Sztutowie.Poprawiła się infrastruktura na terenie Gminy Sztutowo. Brak imprez rozrywkowych typu LATO Z RADIEM;promocja TV poprzez koncerty na plażach Kątów i Sztutowa z atrakcyjnymi wykonawcami nie zależy od podmiotów gospodarczych ale przede wszystkim od gospodarza; Urzędu Gminy w Sztutowie.W sezonie nie ma gdzie turysta zabawić się ;potanczyć i rozerwac się.Brak działalności rozrywkowej w naszych lokalach lub obiektach gastronomicznych.do wydłużenia sezonu mogła by się przyczynić realizacja projektu Euroregionu Bałtyk;promująca seniorów i starszych +40 lat do turystyki wypoczynkowej poprzez obniżkę cen w miesiącach ;maj,czerwiec,wrzesień,pażdziernik oferując atrakcje Mierzei Wiślanej i wspaniały wypoczynek w wolnych obiektach turystycznych Kątów i Sztutowa.
Janusz LOT Sztutowo
Dodajesz komentarz jako niezalogowany. Możesz się zalogować i dodać komentarz ze swojego konta

NOWOŚĆ! Dodaj zdjęcie do komentarza (opcjonalnie):
Sztutowo.com nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Są one wyłącznie opinią autorów. Komentarze nie dotyczące tematu artykułu, zawierające treści obraźliwe lub wulgarne będą usuwane
Reklama | Kontakt

© Sztutowo.com 2011-2024 Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykorzystywanie materiałów zawartych na stronie możliwe po uzyskaniu zgody autora.