Sztutowo
4 oC
środa, 24 kwietnia 2024
Imieniny: Bony, Horacji, Jerzego
4 oC

Jakub Farinade odpowiada na krytykę swojego programu

21 października 2016, 20:55
Jakub Farinade odpowiada na krytykę swojego programu
Szanowni Wyborcy, Korzystając z możliwości komentarza u schyłku tego burzliwego wyborczego okresu pozwolę sobie na kilka słów komentarza do uwag jednego z dyskutantów, która została zamieszczona w artykule pod moim programem wyborczym.

Dyskutant

1. Pobór opłaty klimatycznej - mieszkańcy nie mogą podzielić funduszu sołeckiego, bo kłócą się i każdy ma inny pomysł, a co będzie się działo przy kilkukrotnie większej kwocie z opłaty klimatycznej. w naszej społeczności - awykonalne!!!!

Odpowiedź

Pobór opłaty jest wykonalny (i nie jest to zjawisko charakterystyczne tylko dla Gminy Sztutowo) pod warunkiem że:

- będzie określony sposób wyboru pomysłów, (np., poprzez zgłaszanie pomysłów do listy),

- będzie określony sposób głosowania. – słowem, więcej wiary w społeczeństwo.

Dyskutant

2. Formalne wprowadzenie kąpielisk na plaże Sztutowo oraz Kąty Rybackich - co to znaczy? jakie to da korzyści dla turystów? czy za tym idą jakieś fundusze? bo jeżeli nie - to ściema -

Odpowiedź

Wprowadzenie kąpielisk to wstęp do uzyskania błękitnej flagi. "Błękitna Flaga" jest międzynarodowym certyfikatem przyznawanym kąpieliskom spełniającym najwyższe kryteria w zakresie ochrony środowiska, bezpieczeństwa, dostępności i informacji. Program funkcjonuje w 32 krajach. Znak "Błękitnej Flagi" przyznawany jest kąpieliskom tylko na jeden sezon, i co roku wymagane jest ponowne złożenie wniosku poświadczającego spełnienie wysokich kryteriów jakościowych i bezpieczeństwa. Pod ocenę jury brane są następujące zagadnienia:

  • jakość wody czyli konieczność przeprowadzania co dwa tygodnie badań wody przez odpowiednie służby

  • utrzymywanie porządku i czystości na terenie kąpieliska i w otoczeniu (częstotliwość sprzątania, odpowiednia ilość koszy na śmieci, segregacja odpadów, odpowiednia ilość urządzeń sanitarnych, zakaz wjazdu na plażę pojazdów mechanicznych, zakaz wstępu zwierząt na plażę)

  • dostępność (ciągi piesze, rowerowe, dojazd transportem publicznym do kąpieliska)

  • bezpieczeństwo na terenie kąpieliska (odpowiednia ilość ratowników WOPR, wyposażenie w sprzęt ratunkowy, stanowisko pierwszej pomocy, oznakowanie stref dla różnych grup użytkowników)

  • dostępność dla osób niepełnosprawnych (podjazdy, urządzenia sanitarne, miejsca postojowe),

  • prowadzenie działań dotyczących edukacji ekologicznej wśród dzieci, młodzieży i dorosłych przez gminę

O przyznaniu "Błękitnej Flagi" decyduje Krajowe Jury (przedstawiciele Ministerstwa Środowiska, Ministerstwa Gospodarki, Polskiej Organizacji Turystycznej, Państwowej Inspekcji Ochrony Środowiska, państwowej Inspekcji Sanitarnej, Polskiego Związku Żeglarskiego, WOPR, Polskiego Klubu Ekologicznego oraz Związku Miast i Gmin Morskich) i Międzynarodowe Jury Programu Błękitna Flaga (przedstawiciele:  Światowej Organizacji Turystycznej (WTO), Programu Ochrony Środowiska ONZ (UNEP), Międzynarodowej Rady Przemysłu Morskiego (ICOMIA), Międzynarodowej Federacji Ratownictwa Wodnego (ILS), Europejskiej Unii na rzecz Ochrony Wybrzeży (EUCC) oraz Fundacji na rzecz Edukacji Ekologicznej (FEE)”.

Jak popatrzymy na mapę kąpielisk morskich to uwagę zwraca pewna „wyrwa”. Na zachód od Gminy Sztutowo oraz na wschód od Gminy Sztutowo.

Zdjęcie

Jestem zwolennikiem równania do najlepszych, do czego namawiam szanownego dyskutanta.

Dyskutant

3. Kontynuacja naprawy zejść na plażę - to zadanie Urzędu Morskiego a nie gminy, to oni mają na to budżet, po co gmina ma się dokładać?

Odpowiedź

W tym wypadku niestety muszę stwierdzić brak wiedzy dyskutanta.

Owszem, zejścia na plaży należą do Urzędu Morskiego, ale część zejść Urząd Gminy dzierżawi, a co za tym idzie, zobowiązany jest do ich utrzymywania.

Dyskutant

4. Profesjonalizacja usług rozrywkowo-gastronomicznych na plażach - operator ma wydzierżawioną plażę na kilka lat więc gmina nie ma już wpływu na to co się tam dzieje -

Odpowiedź

W tym wypadku niestety również muszę stwierdzić brak wiedzy dyskutanta.

Umowa dzierżawy przewiduje określone prawa i obowiązki stron. Jeżeli Operator nie wypełnia warunków umowy, to umowa daje prawo przywołania Operatora do „porządku wydarzeń” określonego w tejże umowie.

Dyskutant

5. Wprowadzenie imprez sportowo-rekreacyjnych na Zalew Wiślany - gdzie? przecież nad Zalew Wiślany nie ma zejść ani plaż! -

Odpowiedź

Oczywiście. Dlatego też konieczny będzie udział gminy w zagospodarowaniu nadbrzeży planowanego kanału, aby takie możliwości wprowadzenia imprez sportowych na Zalew Wiślany wprowadzić.

Dyskutant

6. Ścieżki rowerowe to nie pomysł Pana Farinade, tylko już klepnięty projekt Marszałka
Modernizacja oświetlenia oraz instalacji elektrycznej w Zespole Szkół w Sztutowie - to już projekt w realizacji , zanim Pan Farinade był kandydatem na wójta (Pani dyrektor mówiła o tym na zebraniu z rodzicami)
Rewitalizacja parku w Sztutowie - to pomysł śp. St. Kochanowskiego do realizacji w Lokalnej Grupie Działania z nowego rozdania środków UE.
Przygotowanie dofinansowania do wymiany pieców węglowych na ekologiczne źródła energii i
Przygotowanie dofinansowywania instalacji fotowoltaicznych - programy z Ochrony Środowiska realizowane już wcześniej w naszej gminie.

Odpowiedź

Oponent zapomniał, iż po pierwsze, to wybory uzupełniające, a zatem kadencja trwać będzie tylko 2 lata. Po drugie, rzeczą oczywistą jest dokończenie tych projektów w szczególności, które są w toku.

Dyskutant

7. Konsultacje bezpośredniego udziału społeczeństwa - to obowiązek Wójta a nie dobra wola -

Odpowiedź

Nic mi nie wiadomo o tym, aby ta forma korzystania z bezpośrednich kontaktów ze społeczeństwem była obficie wykorzystywana w przeszłości. Ja ma zamiar to zmienić.

Dyskutant

8. Powołanie młodzieżowej Rady Gminy - ściąganie pomysłu od P. Kwiatkowskiej, która stworzyła pierwszą taką radę w Krynicy (a podobno jest taka zła) pytanie o to czy w Sztutowie jest młodzież chętna do udziału w radzie? czy ktoś z nimi rozmawiał?

Odpowiedź

W tym punkcie szanowny dyskutant odpłyną kompletnie, rzekłbym nawet, iż żyje w równoległej rzeczywistości.

Możliwe, iż w tejże alternatywnej rzeczywistości P. Kwiatkowska porywa swoim intelektem jednostki samorządowe wirujące wokół niej niczym planety wokół słońca.

Niestety, w realnej rzeczywistości zamiast intelektualnych porywów P. Kwiatkowskiej na tym polu, spotkamy banalny art. 5b Ustawy o samorządzie gminnym, w którym stwierdzono, co następuje:
Art. 5b.1. Gmina podejmuje działania na rzecz wspierania i upowszechniania idei samorządowej wśród mieszkańców gminy, w tym zwłaszcza wśród młodzieży.

2. Rada gminy na wniosek zainteresowanych środowisk może wyrazić zgodę na utworzenie młodzieżowej rady gminy mającej charakter konsultacyjny.

3. Rada gminy, powołując młodzieżową radę gminy, nadaje jej statut określający tryb wyboru jej członków i zasady działania”.

Zatem i niestety…od kogo ów pomysł ściągnęła P. Kwiatkowska?;).

A contrario do stwierdzenia dyskutanta („a podobno jest taka zła)” - . Skoro P. Kwiatkowska nie wymyśliła idei młodzieżowej rady gminy, to chyba kandydatura tejże Pani jest jednak… zła ;).

Dyskutant

9. Przebudowa strony internetowej Urzędu Gminy, aplikacja - skąd na to fundusze?

Odpowiedź

Np., ze środków zewnętrznych.

Dyskutant

I na koniec coś, co niepokoi: "W co wierzę, w to, że OBYWATEL jest najważniejszy." to już chyba nie te czasy, żeby mówić o obywatelach :

Odpowiedź.

A od kiedy pojęcie społeczeństwa obywatelskiego jest passe? :).

Odwołajmy się do historii…Kim bowiem był obywatel, np. w czasach rzymskich? „Obywatele rzymscy (łac.: cives Romani, pierwotnie – quirites, później ogólnie – cives) – w prawie rzymskim kategoria osób wolnych, którym status civitatis umożliwiał korzystanie z pełnej rzymskiej zdolności prawnej”.

Biorąc pod uwagę chociażby tę oto historycznie szlachetną definicję ….pozostanę jednak przy Obywatelu.:).

 


 

 

Czytaj także:
Komentarze (17):

~Można? - Można. (niezalogowany) / 21.10.2016, 21:29
Te wszystkie fundacje i inne stowarzyszenia umarłych poetów to o kant d. rozbić!!! Niedługo zacznie się ścinka poboczy w gminie na odcinku ponad 10 km. Jak myślicie kto to załatwił mimo braku kasy w Drogach Wojewódzkich???
Odpowiem wam. Anie tego nie załatwił poprzedni Wójt ani rada gminy ani jej pracownicy ani stowarzyszenia tylko zwykły mieszkaniec.
~Mówi jak jest. (niezalogowany) / 21.10.2016, 21:43
Rokosz zaorał po całości. Świr ale ma rację.
~Zwyklas (niezalogowany) / 21.10.2016, 21:45
Nie widziałem na żadnym spotkaniu Pana Labudy? Tak cwaniakowal i co? Schował się do budy. Lew i Laguna i inne biznesmeny z naszych sąsiednich gmin tak mają. Kasa, adwokat i nic więcej.
~Mieszkanka (niezalogowany) / 21.10.2016, 21:45
To jedyny kandydat który chcę rozwoju naszej gminy. Nie boi się pytań. Odpowiada w realu i wirtualnie. Nie zbawi świata... nie dogodzi każdemu... Od razy Warszawy nie zbudowano. Nie wymagajmy więcej niż to jest możliwe. Będę głosować na tego Pana.
~k (niezalogowany) / 21.10.2016, 22:03
Właściwy człowiek na właściwym miejscu ...powodzenia w niedzielę Panie Jakubie |)
~Wójcie liczymy na Pana (niezalogowany) / 21.10.2016, 22:05
Pan Farinade ma dużą siłę przebicia na wyższym szczeblu. Chciałbym jak i większość mieszkańców Mierzei żeby anulować bezmyslną decyzję stworzenia ścieżki rowerowej środkiem lasu. Póki jest w fazie planów jeszcze można się z tego wycofać a wzamian pociągnąć chodnik pieszorowerowy wzdłuż 501.
~40latek (niezalogowany) / 21.10.2016, 22:08
Ale Kobry miały miny na spotkaniu z Szamanem Farinade. Miny innych klakierów również bezcenne.....
~swojak (niezalogowany) / 21.10.2016, 22:10
WSZYSTKO PIĘKNIE PAN FARINADE OPISAŁ , TYLKO JEST JEDNO, ŻE KAŻDY BY CHCIAŁ BYĆ PIĘKNY MŁODY I BOGATY . JEDNOCZEŚNIE LUDZIE ROZWAŻNI WIEDZĄ ŻE TAK NIE JEST . PRZYKŁADY PROSZĘ BARDZO BŁĘKITNA FLAGA BRZMI DUMNIE ,A CO ZA TYM SIĘ KRYJE TAK NAPRAWDĘ ,PODNIESIENIE KOSZTÓW UTRZYMANIA PLAŻ A ZYSK OPRÓCZ PRESTIŻU ŻADEN . KOLEJNY PRZYKŁAD TO OPŁATA KLIMATYCZNA PORÓWNAM JĄ DO YETI WSZYSCY O NIEJ MÓWIĄ A TAK NAPRAWDĘ NIEWIELU JĄ WIDZIAŁO A JUŻ NIKT NA PEWNO NIE WIE JAK JĄ ŚCIĄGNĄĆ .KOLEJNA SPRAWA TO ŚMIECI NIKT Z KANDYDATÓW NIE WIE JAK TO UGRYŹĆ ALE PAN MA PRZECIEŻ JUŻ DANE DO WYCIĄGNIĘCIA WNIOSKÓW I TEŻ NIC . DALEJ CMENTARZ TAK NAPRAWDĘ OD ROZPOCZĘCIA PROBLEMU MIĘŁO Z PIĘĆ LAT ALBO WIĘCEJ GMINA TO NIE TYLKO WÓJT I ZNOWU JAK BY ZADAŁ PYTANIE CZŁOWIEK KTÓREGO MĄŻ ŻONA POCHOWANA JEST NA CZĘŚCI BEZ MOŻLIWOŚCI DOCHÓWKU TO ZNOWU GŁOWA W PIASEK I BRAK KONKRETÓW.
~Sg (niezalogowany) / 21.10.2016, 22:14
Sporo napisane. Język prosty z małymi wyjątkami. Sporo treści czasem złośliwej. Ale gratuluję. Podoba mi się ta postawa. Właściwa dla ludzi z poczuciem własnej wartości i własnych umiejętności. I co dla mnie najistotniejsze jest jakiś prawdziwy i rzeczywisty szacunek dla mieszkańca . Wierzy ze Sztutowianie mają rozum. Umieją ocenić i podjąć decyzję. Nie pcha się nikomu w d z wazelina. Facet z pasją i marzeniami. Czyżby po blisko dekadzie znów jakąś szansa dla nasze gminy. ... trzymam kciuki i zagłosuje .
~Lokomotywa!!!! (niezalogowany) / 21.10.2016, 22:28
Fajnie się rozkręca Pan Jakub. Najpierw nieśmiało, troszkę się zacina potem przyspiesza, coraz płynnie, a następnie jak rozpędza a lokomotywa idzie jak burza merytorycznie, wojowniczo i że sprytem.!!!
~Były blokers (niezalogowany) / 21.10.2016, 22:32
Czy wszystkie pytania z kartonu zostały przeczytane i rozpatrzone przez Pana Panie Jakubie?
~Skandal!!!!! (niezalogowany) / 21.10.2016, 22:39
To trzeba jeszcze płacić tym darmozjadom mysliwym za upolowanie bobra???!?!?!?!?!!!! A oni go opchną szkopom za kilka tys euro!??!!??!!?
~Pacyfista (niezalogowany) / 21.10.2016, 22:40
Nie zgadzam się na bezmyślne wytrzebienie bobrów. Każdy problem mamy po prostu zabić???!!!!!!! Nie można ich wyłapać i wywieźć?
~Trochę się na tym znam. (niezalogowany) / 21.10.2016, 23:08
Ten sondaż to śmiech. Farinade 400 a panie po 200?
Prawda jest taka: Farinade 400 panie i pan po 50! Reszta to nastukane przez Lemingi głosy.
~Sztutowska kępa (niezalogowany) / 21.10.2016, 23:26
Kurde gość ma chody. Jeszcze nie jest wójtem a już załatwił remont drogi prawie 1000 m. Szacunek.
~Mieszkaniec (niezalogowany) / 21.10.2016, 23:31
Skoro Pan Jakub Farinade będzie najprawdopodobniej naszym wójtem to chciałbym żeby trochę o sobie opowiedział. Skąd pochodzi, czy ma rodzinę, jakim autem jeździ, jakie ma zainteresowania itp. Polubilismy go i chcemy poznać bliżej.
~mieszkanka (niezalogowany) / 23.10.2016, 18:41
W kwestii opłaty klimatycznej - przede wszystkim szacunek do turystów, dzięki którym większość z nas żyje - nie wypada jej pobierać w gminach, które trują turystów spalinami z kominów latem (żeby nagrzać turystom wodę) i które fundują fetorowe zapach z pobliskiej oczyszczalni. Niestety w obecnej perspektywie unijnej nie przewiduje się środków UE dla gmin na wymianę pieców i termomodernizację w budynkach prywatnych inwestorów, a wyłącznie w budynkach użyteczności publicznej. Szkoda, że od 30 lat nie można doprowadzić do Sztutowa gazu ziemnego. a w kwestii dojść do plaży - warto pomyśleć choćby o Toy Toyach przy każdym wejściu, żeby nasi goście nie paskudzili nam lasów. Potem nasze dzieci sprzątają te chusteczki w ramach akcji sprzątania świata (nawiasem mówiąc sprzątaniem świata w Sztutowie powinni zajmować się Ci, którzy tych gości przyjmują).
Dodajesz komentarz jako niezalogowany. Możesz się zalogować i dodać komentarz ze swojego konta

NOWOŚĆ! Dodaj zdjęcie do komentarza (opcjonalnie):
Sztutowo.com nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Są one wyłącznie opinią autorów. Komentarze nie dotyczące tematu artykułu, zawierające treści obraźliwe lub wulgarne będą usuwane
Reklama | Kontakt

© Sztutowo.com 2011-2024 Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykorzystywanie materiałów zawartych na stronie możliwe po uzyskaniu zgody autora.