Sztutowo
11 oC
wtorek, 25 września 2018
Imieniny: Aureli, Kamila, Kleofasa
11 oC

Andrzej Duda podpisał specustawę o Przekopie Mierzei Wiślanej

5 kwietnia 2017, 10:00
Andrzej Duda podpisał specustawę o Przekopie Mierzei Wiślanej
Prezydent Andrzej Duda złożył podpis pod ustawą w sprawie budowy kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną. Posłowie przyjęli ją 24 lutego większością głosów (głosowało 401 posłów, 9 było przeciw, wstrzymało się 18). Następnie projekt przyjął Senat. Jak podaje Kancelaria Prezydenta: celem ustawy jest usprawnienie przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie budowy drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską.

Przedsięwzięcie to ma umożliwić swobodną i  całoroczną żeglugę statków morskich wszystkich bander do portu w Elblągu i pozostałych portów Zalewu Wiślanego. Budowa kanału żeglugowego realizowana będzie przede wszystkim ze względu na interes publiczny, jakim jest zapewnienie bezpieczeństwa państwa.

Ustawa określa zasady przygotowania, realizacji i finansowania inwestycji, w tym m.in. postępowanie poprzedzające wydanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji w zakresie infrastruktury dostępowej, tryb i organ właściwy do wydania tej decyzji, niezbędne elementy takiej decyzji i dalszą procedurę odwoławczą, skutki wydanej decyzji w odniesieniu do innych organów administracji publicznej czy też państwowych jednostek organizacyjnych, a także podmiotów prawa cywilnego dysponujących prawami do nieruchomości, które zostaną objęte decyzją o zezwoleniu na realizację inwestycji w zakresie infrastruktury dostępowej. Zgodnie z przedmiotową ustawą infrastruktura dostępowa obejmuje instalacje, urządzenia i obiekty niezbędne do wybudowania i funkcjonowania drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską.

Organem powołanym do wydania decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji w zakresie infrastruktury dostępowej będzie Wojewoda Pomorski, zaś ze względu na to, że część przedsięwzięć związanych z budową planowanej drogi wodnej będzie zlokalizowana w województwie warmińsko-mazurskim, wydanie decyzji dotyczącej tego typu inwestycji będzie musiało zostać poprzedzone konsultacjami z Wojewodą Warmińsko-Mazurskim.

Jednocześnie ustawa zakłada, iż wszelkie kwestie związane z oddziaływaniem na środowisko, zostaną rozstrzygnięte w toku oceny oddziaływania na środowisko w ramach decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach. Organem właściwym w tym zakresie będzie Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Olsztynie, zaś Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Gdańsku ma pełnić w tym przypadku rolę organu opiniodawczego. Taki podział kompetencji wiąże się z tym, że znacząca większość elementów architektoniczno-budowlanych składających się na projekt będzie znajdować się w granicach województwa pomorskiego, podczas gdy obszarowo inwestycja będzie położona w przeważającej mierze w województwie warmińsko-mazurskim.

Zgodnie z przepisami ustawy inwestorem ma być Dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni.

 Ustawa wprowadza ułatwienia i szczególne rozwiązania prawne, które mają na celu skrócenie rzeczywistego czasu trwania postępowań administracyjnych, które muszą zostać przeprowadzone przed przystąpieniem do budowy nowej drogi wodnej.

Przedmiotowa ustawa wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.


Czytaj także:

Komentarze (23):

I tak trzymać. Ruskie już robią w kalesony ze złości.

~Starszy (niezalogowany) / 05.04.2017, 10:47
Teraz będziemy przez nich atakowani różnymi kanałami - propaganda i dywersja Rosji nasili się jeszcze bardziej. Trzeba być czujnym i zgłaszać podejrzane osoby i informacje władzom.

~Sztutowianin (niezalogowany) / 05.04.2017, 10:47
"Ruskie podobno puścili w Polskę swoich ekspertów i reporterów z pytaniami czy przekop jest potrzebny - w Krynicy chodzili i pytali ludzi na ulicach!!!!!"

~Krynica - uważajcie! (niezalogowany) / 05.04.2017, 10:48
Jak Ruskie robią w kalesony to grzmi w połowie Europy.
Nie o to chodzi ,że sie boję.Ale po co ? Jeśli przekop wzmocni turystyczne walory Zalewu Wiślanego
bo ekonomicznie /Elbląg portem/ mocno wątpliwe ?/ to chwała.Działalność tzw "zielonych ludzików"
proponuję tajnie zlecić mjr.A. Usman.Wytropi wszystkich one by one.Tylko co potem? zagłodzić w ciemnicy,czy wypuścić w Piaskach.

~Yahwe (niezalogowany) / 05.04.2017, 11:20
Snajper Andrzej U. wraz z psem patrolowo-tropiącym to niedoceniona siła w działaniach obronnych w razie ataku tak więc nie nabijajcie się. Jeszcze bursztyniarze, kłusownicy i inni znający teren będą docenieni.

~Zielony (niezalogowany) / 05.04.2017, 12:28
Oby przedsięwzięcie nie doszło do realizacji

~M (niezalogowany) / 05.04.2017, 15:30
Tak, oby nie doszło do tego. Kompletna paranoja, ekonomicznie zero uzasadnienia, turystycznie i żeglugowo fiasko - jeżeli w sezonie przepłynie przez ten kanał dwie i pół żaglówki ( nie wspomnę o statkach ) to będzie dobrze ! Zostanie zniszczony jeden z najpiękniejszych fragmentów naszego GLOBU ! W imię czego ? Chorych ambicji ? Ten przekop to tak jakby pięknej dziewczynie rozciąć usta aż do uszu żeby mogła jeść ogórki w poprzek. Czy się lepiej naje, chyba nie, ale jej twarz już nigdy nie będzie piękna !

~lubiący naturę (niezalogowany) / 05.04.2017, 16:37
Oszołomom z Krynicy Morskiej dziękujemy. Załóżcie swój portal i tam wypisujcie swoje wypociny

~Sztutowo za przekopem (niezalogowany) / 05.04.2017, 18:49
Krynickie kodziarstwo w akcji :-)

~Narciarz (niezalogowany) / 05.04.2017, 20:02
Brawo Andrzej!!! Precz z komuną i oszołomami z KOD-u!!!

~Brawo (niezalogowany) / 05.04.2017, 20:08
Kryniczanie niech dalej wrzucają datki do puszek KOD-u 8) Alimenciarz musi sobie kupić nowy telefon :)

~Sztutowiak Polak (niezalogowany) / 05.04.2017, 20:12
Sztutowo podnieca się tym kanałem jak by on miał być w Sztutowie .Jeżeli nawet będzie tam jakiś ruch turystyczny to albo popłyną do Krynicy albo do Kątów a Sztutowianie mogą sobie po morzyć

~Kąty gorą (niezalogowany) / 06.04.2017, 11:08
Jakie pozytywy z przekopu będą mieli mieszkańcy gminy Sztutowo jak i sam Urząd Gminy?Czy powstanie nowa marina,bo niestety żeglarze potrzeby fizjologiczne załatwiają w trzcinach.

~skarbnik (niezalogowany) / 06.04.2017, 21:56
O to właśnie walczy wójt aby powstała cała struktura usługowa i marina w Skowronkach większa niż w Krynicy. My też musimy walczyć o swoje. Krynica walczy.

~Sztutowianin (niezalogowany) / 07.04.2017, 06:46
hahahaha :) śmiać mi się chce.

Już parę set lat temu matka natura połączyła wysepki mierzei tworząc Mierzeję Wiślaną - przekop Mierzei to gwałt na naturze.

Ja tu widzę zawiść, bo Krynica ma, te komentarze są pełne zawiści i zazdrości na zasadzie utopić ich w łyżce wody. Wiem, że wielu Sztutowian z sentymentem wspomina czasy kiedy Krynica należała do Gminy Sztutowo. Ten okres nie był najlepszy dla Krynicy, nie mogła decydować samodzielnie o sobie. odnoszę wrażenie, że to nie chodzi o przekop tylko o dokopanie Krynicy.

*******************
Jaki jest sens ekonomiczny tego przekopu, skoro Elbląg nie jest w stanie własnym przemysłem mam pytanie ile w Elblągu jest importowanego taniego rosyjskiego węgla?? Ten węgiel jest konkurencją dla krajowego węgla, którego nasze rodzime kopalnie nie mogą sprzedać.

Co na te statki będziemy wrzucać jakie towary produkty, czy to ma być drobnica np. piasek, i inne mało przetworzone wyroby? W Elblągu przemysł upadł, co prawda są zakłady - ale nie mają takich obrotów i sprzedaży co dawny Zamech.


Hahahahaha :) :)
mam dla was dobrą wiadomość, nie ma przekopu i go nie będzie - PO PROSTU NIE MA NA TO PIENIĘDZY W BUDŻECIE PAŃSTWA. PO PROSTU NIE MA CO SIĘ OSZUKIWAĆ I TRZEBA ZEJŚĆ NA ZIEMIĘ.

Jak to jest, że mówimy o uniezależnieniu się od Rosji, a np. wjeżdżając do Elbląga można zauważyć mnóstwo reklam po rosyjsku - co świadczy o skali kontaktów gospodarczych. Będąc bardziej konsekwentnym Elbląg nie powinien handlować z Obwodem Kaliningradzkim. Retorycznym pytaniem jest czy nasz kraj stać na to aby nie handlować z Rosją, podczas gdy cała UE zabiega o handel z Rosją i jak najlepsze kontakty, w końcu jest to nasz sąsiad. Jeżeli Rosja uzna za konieczne zastosowanie jednostronnego embarga to ona to zrobi, jak robiła to wielokrotnie. powidem może być planowany przekop - nie wiem czy to tak się zacznie opłacać.
*******************
Przypomnijcie sobie program budowy dróg i autostrad na Euro 2012, była spec ustawa, wiele dróg i autostrad nie zostało oddanych nawet do tej pory, aczkolwiek za nie zapłacono. To również pokazuje, że naiwna wiara w cudowną moc twórczą ustawy . GDYBY TO BYŁO TAKIE PROSTE TO NIC INNEGO JAK UCHWALAĆ USTAWY. I CHYBA FAKTYCZNIE DLA WIELU JEST TO TAKIE PROSTE, CHOCIAŻ PROSTYM NIE JEST. Tak więc podpis prezydenta w żadnym przypadku nie przesądza sprawy.
*******************

Jest BREXIT, kto wie czy nie będzie FRAXIT - czyli wyjścia Francji z UE. Wyjście Wielkiej Brytanii - będzie mniej środków europejskich już mówi się o rocznej dziurze 60 mld euro. BREXIT wbrew temu co się mówi, jego procedura nabrała tempa, faktycznie za dwa lata Wielka Brytanie może przestać być formalnie członkiem UE, a tym samym przestać płacić 20 mld składki rocznie. To czego nasz kraj się obawia to Europa dwóch prędkości a nawet i więcej - uczestnicy każdej prędkości będą mieli swój własny budżet pochodzący z własnych wpłat - tak więc Polska może stać się płatnikiem netto UE. Jeżeli tak się stanie, nie ma mowy o żadnych środkach na budowę kanału z UE. Żadnych szans nawet teoretycznych,
*******************
To na pewno nie będzie to koszty kilkuset tysięcy, ale znacznie więcej to będzie wielomilionowa inwestycja. , konieczne będzie szukanie finansowania zewnętrznego, o co na pewno będzie trudno. Z uwagi na BREXIT środki europejskie jakie teraz są będą trudniejsze do osiągnięcia, kto wie, czy w ogóle będą do osiągnięcia.

Tak naprawdę I tak na to nie ma pieniędzy o czym wszyscy doskonale wiedza, co więcej. Wybudujemy marinę w Skowronkach i będziemy robić kokosy. Po pierwsze, nie będzie żadnej mariny - jeżeli gmina sama nie postara się o te środki, zarobi wygospodaruje. Z drugiej zaś strony słyszę że mieszkańcy zdaje się że Łaszki domagają się remontu drogi - no właśnie poprawa kosztownej infrastruktury (poprawa to jeden z istotnych czynników pro rozwojowych , ale nie jedyny. PRZEDE WSZYSTKIM DZIAŁANIA MAJĄCE NA CELU WSPARCIE PRYWATNEJ PRZEDSIĘBIORCZOŚCI, A NIE ROZDAWNICTWO. i to nie przedsiębiorczości na zasadzie świadczenia usług turystycznych, budowlanych, handlu , ale przede wszystkim działalności produkcyjnej.
*******************
Zakładając, że będzie marina w Skowronkach, że Gminie uda się zebrać odpowiednie fundusze. pytanie brzmi na czym Gmina chce zarabiać, na czym chcą zarabiać mieszkańcy?? A zasadzie jak chcą zarabiać?

*******************
Komuna to jest sięganie po pieniądze państwa, tych nas co płacą podatki. Najpierw zaróbcie pieniądze a potem je wydawajcie. Koszty przekopu będą gigantyczne - na początku mowa była o 600 mln. Podczas prezentacji Inwestycji na której nie było ani premier Beaty Szydło, ani prezydenta mówiono o kwocie prawie 900 mln. Spotkałem się z info, ze może być to nawet 4 mld złotych. Prezydent Duda mógł podpisać tę ustawę, ale to nie znaczy, że będzie ona wykonana. najciekawsze w tym wszystkim jest to, ze w czasie prezentacji w Elblągu ogólnopolskie media podały info na temat zagranicznej inwestycji Mercedesa o wartości 500 mld euro w podwrocławskim Jaworze. i jest to wielce wymowne. JESZCZE NIE TAK DAWNO MÓWIONO, ŻE TEN PRZEKOP SIĘ NIE ZWRÓCI, TERAZ NAGLE SIĘ OKAZUJE, ŻE TEN PRZEKOP ZWRÓCI SIĘ DO 2040 ROKU.

********************
Koszty koszty i jeszcze raz koszty. Dlaczego w tym wszystkim nie podaje się kosztów całości tej inwestycji, dlaczego nie mówi się o tym co wchodzi w skład tej inwestycji.

To nie jest tylko kwestia przekopu TO PRZEDE WSZYSTKIM UTRZYMANIE CAŁEJ INFRASTRUKTURY PRZEKOPU po kolei:
- roczne koszty utrzymania pracowników, niezależnie czy Zalew będzie skuty lodem czy nie - oznacza to dość poważne przestoje w pracy portu Elbląskiego. W zasadzie jak dotychczas wygląda sprawa przestojów portu Elbląg - jeżeli port stoi nie pracuje to tylko generuje koszty. CAŁOROCZNA ŻEGLOWNOŚĆ PORTU TO WARUNEK MINIMALNY ABY TAKI PORT MÓGŁ BYĆ.

- utrzymanie toru wodnego o co najmniej 20 krotnej długości samego przekopu i znacznie szerszym - utrzymanie żeglowności tego odcinka będzie bardzo drogie. PYTANIEM OTWARTYM JEST TO JAK DŁUGI, SZEROKI I GŁĘBOKI MA BYĆ TOR WODNY. IM DŁUŻSZY SZERSZY I GŁĘBSZY TYM DROŻSZY W UTRZYMANIU.

- BUDOWA SZTUCZNEJ WYSPY - o co chodzi z tą sztuczną wyspą? Zbyt często motyw sztucznej wyspy pojawia się - jaką ma ona pełnić funkcję. W czasie mgły statek może nadziać sie na wyspę jak na rafę i będziemy mieli rozbitków morskich. jaki jest sens budowy tej sztucznej wyspy - po co ona w ogóle jest?

- lodołamacze - koszt prac związanych z usuwaniem lodu i torowaniem drogi dla statków.

- ROZBUDOWA A raczej przystosowanie dotychczasowej infrastruktury portu Elbląg

- Ten kanał i jego infrastruktura będzie generowała koszty przez cały rok. z UWAGI NA UWARUNKOWANIA KLIMATYCZNE TEN PORT NIE BĘDZIE PRACOWAŁ CAŁY ROK, ZA TO PRZEZ CAŁY ROK TRZEBA BĘDZIE PONOSIĆ WSZELKIE KOSZTY JEGO UTRZYMANIA W TYM KOSZTY PŁACY PRACOWNIKÓW.

~Stary Krynicznin (niezalogowany) / 07.04.2017, 12:03
Stary Krynica Aninie, masz absolutną rację. Widać, że mieszkańcy Sztutowa tylko rzucają mięsem i cieszą się jak głupi do sera, chociaż w ich gminie nie dzieje się dosłownie Nic. Zachwalany wójt z PiSu niczym się jeszcze nie wykazał, więc zostaje wyzywać kryniczan, bo nie ma się czym pochwalić. Nie wiem, czy Sztutowie są tak prymitywnej, czy może udziela się tu jeden nawiedzony i robi mieszkańcom złą robotę, ale ilość jadu jaka się tu wylewa jest ogromna.

~Irena (niezalogowany) / 07.04.2017, 14:49
Ale się nawklejałeś :) a może sam pisałeś? to tymbardziej współczuję - nie bolą paluszki?

~Sztutowianin (niezalogowany) / 07.04.2017, 15:02
O to właśnie walczy wójt aby powstała cała struktura usługowa i marina w Skowronkach większa niż w Krynicy. My też musimy walczyć o swoje. Krynica walczy.

~Sztutowianin (niezalogowany) / 07.04.2017, 19:10
Oj Irena Irena......

~Starszy (niezalogowany) / 07.04.2017, 19:13
Oj Irena Irena......

~Starszy (niezalogowany) / 08.04.2017, 06:58
A ja walczę o dobro na świecie!
Jednak ani ja, ani nasz wójt jeszcze niczego nie osiągnęliśmy :unsure:

~Sztutowianin2 (niezalogowany) / 08.04.2017, 08:30
A jakby przeprowadzić referendum na przeniesienie granicy z Rosją np. gdzieś w Skowronkach :blink:
Czyżby Kryniczanie bali się, że turystów stracą jak turystyka w innych miejscowościach wkoło Zalewu Wiślanego się rozwinie? Spokojnie - turystów dla wszystkich wystarczy a Zalew Wiślany będzie pięknym rejonem turystycznym :idea: , a może nawet drugimi Mazurami.

~ktoś tam taki (niezalogowany) / 13.04.2017, 20:31
"Jedynie Przekop jest realna szansą - reszta to kosmetyka !!!!! Nawet Trole ruskie juz chodza po ulicach i judzą ptzrzeciwko. To znaczy że Przekop jest ok, . ."

~Miejscowy (niezalogowany) / 20.04.2017, 15:08
Dodajesz komentarz jako niezalogowany. Możesz się zalogować i dodać komentarz ze swojego konta

Sztutowo.com nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Są one wyłącznie opinią autorów. Komentarze nie dotyczące tematu artykułu, zawierające treści obraźliwe lub wulgarne będą usuwane
Reklama | Kontakt

© Sztutowo.com 2011-2018 Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykorzystywanie materiałów zawartych na stronie możliwe po uzyskaniu zgody autora.