Sztutowo
11 oC
poniedziałek, 22 października 2018
Imieniny: Haliszki, Lody, Przybysłšwa
11 oC

Spotkanie z gościem z Izraela - dr Diti Ronen

9 czerwca 2017, 09:00
Spotkanie z gościem z Izraela - dr Diti Ronen
Po raz kolejny w tym roku szkoła w Sztutowie będzie podejmowała gości z Izraela. Spotkanie z dr  Diti Ronen odbędzie się 14 czerwca 2017 r. o godz. 11.00 w Zespole Szkół. Nasz gość to  znana w Izraelu poetka, teatrolog, badaczka kultury i wykładowca uniwersytetu. Należy do drugiego pokolenia „Ocalonych z Holokaustu".

Diti Ronen otrzymała imię Judyta, Judith, po swojej babci, która zginęła w Auschwitz. W swoich wierszach, Ronen mówi o dziedzictwie kobiet w swojej rodzinie, kobiet pełnych energii i witalności, które nie ustają nawet podczas deportacji do obozów koncentracyjnych.

W czasie spotkania młodzież  będzie prezentowała w języku polskim i  angielskim  różne utwory poetki, które samodzielnie tłumaczyła. W czasie uroczystości wybrzmi, mi.in. utwór "littlebird" („ptaszek"), który jest dramatycznym poematem skupionym wokół  pozornie błahego  incydentu w obozie śmierci. Poetka wybrała pojedyncze zdarzenie, które pokazuje atmosferę obozu,  pozory normalności oraz więzy pomiędzy więźniarkami - matką poetki i jej przyjaciółkami, nazywanymi „pięcioma żydowskimi księżniczkami".  Historia ptaszka jest formą rozmowy, wywiadu, w którym przywoływana jest pamięć starej kobiety, ocalonej z Holokaustu. Opisuje autentyczne przeżycia śmiertelnego strachu, który był udziałem bohaterek poematu, razem osadzonych w KL  Stutthof.

Serdecznie zapraszam na to niezwykłe spotkanie.

Sylwia Owsińska

 


Zdjęcie

 Komentarze (2):

Może być ciekawie. Po jakiemu można z pania porozmawiać - po angielsku można? Izraelki są dzielne - pełnią służbe obowiązkowo w Armii a u nas????

~Zainteresowany (niezalogowany) / 09.06.2017, 13:57
Było super.

~Młody człowiek (niezalogowany) / 15.06.2017, 09:03
Dodajesz komentarz jako niezalogowany. Możesz się zalogować i dodać komentarz ze swojego konta

Sztutowo.com nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Są one wyłącznie opinią autorów. Komentarze nie dotyczące tematu artykułu, zawierające treści obraźliwe lub wulgarne będą usuwane
Reklama | Kontakt

© Sztutowo.com 2011-2018 Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykorzystywanie materiałów zawartych na stronie możliwe po uzyskaniu zgody autora.