Sztutowo
-5 oC
środa, 23 stycznia 2019
Imieniny: Fernandy, Jana, Rajmundy
-5 oC

Obejrzyj nową wizualizację Przekopu Mierzei Wiślanej

3 listopada 2017, 09:00
Obejrzyj nową wizualizację Przekopu Mierzei Wiślanej
Podczas wyjazdowego posiedzenia Komisji Sejmowej Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, która odbyła się 19. października 2017 w Tolkmicku została zaprezentowana nowa wideo - wizualizacja przekopu Mierzei Wiślanej w lokalizacji Nowy Świat w Gminie Sztutowo. Obejrzyj wideo w rozwinięciu.


Czytaj także:

Komentarze (14):

NIE WIDZĘ PRZYSTANI JACHTOWEJ I MARINY OD STRONY ZALEWU WIŚLANEGO !!!!
MY MIESZKANCY MIERZEI ZOSTALIŚMY OSZUKANI !!!!!!!
żeglarstwo to podstawa dla nas

~żeglarz (niezalogowany) / 03.11.2017, 09:41
Marina będzie będzie i od strony Zalewu i Zatoki. To tylko wstępna wizualizacja ale na 100% będzie, nawet planowane są kursy pasażerskie

~poinformowany (niezalogowany) / 03.11.2017, 09:45
Czy wy jesteście tego pewni ze cokolwiek poza tym przekopem będzie? Musi być jakaś strefa ochronna. Wam nie jest potrzebny przekop tylko poprawa stanu jakości dróg w gminie.

~Cogito (niezalogowany) / 03.11.2017, 11:50
Wiecie kiedy będzie marina? Kiedy ją sami wybudujecie, a to nie są małe koszty jak na wasza gminę. Może są środki europejskie, ale o takich inwestycjach trzeba było myśleć dużo wcześniej. To, że będzie przekop nie znaczy, że zwiększy się ruch turystyczny w gminie - bo będzie przekop. Dla was istotne jest to ile na tym przekopie zarobi gmina - ale to zdaje się precyzuje spec ustawa - no i przy samym przekopie ile przy okazji powstanie miejsc pracy - zarówno bezpośrednio przy przekopie, jak i później przy obsłudze tego kanału np. zamykanie otwieranie mostów, itd.

Nie wiem co wy sobie obiecujecie po tym przekopie, ale w czasie prezentacji tej inwestycji w Elblągu nie było o tym mowy. To tylko kwestia czasu jak najwięksi zwolennicy przekopu staną się jego największymi przeciwnikami. Już widzę rozczarowanie, z tej całej inwestycji.

Poza tym jaki sens ma ekspediowanie i łamanie transportu morskiego z portów trójmiejskich do Elbląga i z powrotem. Z tej grafiki wynika jasno, że towary będą przeładowywane w Gdańsku, Gdyni a potem na większy statek i w świat? Przecież to jest nonsens, tak samo jak z trójmiejskich portów miałyby być ekspediowane do kraju - co byłoby jeszcze większym nonsensem - dlatego, że dużo prościej byłoby takie towary ekspediować na wagony z Elbląga do kraju.

Dochodzi jeszcze jeden element port w Kaliningradzie i cały obwód. Skoro ta Rosja jest taka zła, to dlaczego z nią Elbląg utrzymuje kontakty gospodarcze, gro przewozów w porcie Elbląg to Elbląg Kaliningrad i tego nie da się oszukać.

~Cogito (niezalogowany) / 03.11.2017, 12:16
Cogito ile ci Putin płaci za te wyssane z palca komenty?


~japqzm (niezalogowany) / 03.11.2017, 13:42
Jeszcze będzie przeprawa kolejowa i kolejka do Krynicy będzie jeździć!!!

~Brawo!!!! (niezalogowany) / 03.11.2017, 13:43
I będzie lotnisko, będzie, port morski w Sztutowie, będzie fabryka samochodów itd. Intel otworzy Fabrykę Procesorów. . TYLKO NIECH JEDEN Z DRUGIM ZASTANOWI SIĘ KATEGORIACH ILE JA NA TYM ZAROBIĘ?? To co mnie zastanawia, czy okoliczni rybacy będą mogli sobie pływać po torze wodnym, przekraczać go? Czy Tor wodny nie ograniczy działalności rybaków?

Przypomnę tylko, że Elbląg prowadzi bardzo ożywione kontakty gospodarcze z Rosją (okręg kaliningradzki) i bez wątpienia są to korzyści obopólne - o skali tych przedsięwzięć świadczą różne reklamy i bilbordy zapraszające Rosjan do wspólpracy. Więc chyba ci Rosjanie nie są tacy źli? jak robić z nimi interesy to ok.

Kto waszym zdaniem będzie zarabiał na tym kanale? na pewno Elbląg, pomimo tak potężnego aportu w postaci terenu (tereny na mierzei, morskie i zalewowe) Sztutowo nie będzie miało żadnych finansowych korzyści - nie będzie miała nawet podatku z tytułu dzierżawy terenów morskich. Z czego Gmina Sztutowo, ta najbardziej zainteresowana chce czerpać korzyści? Czy ktoś uważa, że przekop mający służyć tranzytowi statków z Zalewu nad Bałtyk i vice versa wpłynie na ruch turystyczny - no chyba nie.


***
Budowa Portu Morskiego w Sztutowie, albo na pograniczu Sztutowa i Stegny miałaby sens. nad tym warto się zastanowić. Tak na dobrą sprawę Sztutowo oddaje w aport bardzo istotny udział jakim jest teren na mierzei, teren zalewowy i morski. Spec ustawa zdaje się, że wyłącza ten teren spod jurysdykcji gminy Sztutowo. Przypomnijmy sobie - ile swego czasu Urząd Morski musiał zapłacić z tytułu nienależnie pobranego podatku od terenów morskich. (jeżeli ktoś nie wie, Zalew Wiślany w świetle polskiego prawa jest morzem - ale tak po prostu jest - a to ogranicza rozwój i możliwości wykorzystania tego zalewu) .

Co przemawia za tą lokalizacją - Port Sztutowo Stegna będzie miał duże możliwości rozbudowy - takich możliwości nie ma Elbląg - rozbudowa tego portu z uwagi na Geografię Elbląga jest mocno ograniczona.

1. Po pierwsze - przedsiębiorstwo byłoby zlokalizowane na terenie tych Gmin co oznaczałoby dla Sztutowa, albo Stegny w zależności od rejestracji tego podmiotu. oznaczałoby to udział w Podatku CIT. Centrala kopalni węgla brunatnego ma siedzibę w Gminie Kleszcze - przez co ta gmina, zresztą bardzo mała gmina, ma gigantyczne dochody na mieszkańca i jest najbogatszą gmin w Polsce i stać ją na wiele.

2. Potencjał rozwojowy Portu Sztutowo/Stegna jest ogromny - a co za tym idzie zarobią na tym nie tylko gminy bezpośrednio

2. Miejsca pracy w administracji tego projektu - byłyby w Sztutowie, albo Stegnie

3. Pozostaje kwestia infrastruktury tak aby ten port połączyć ze szlakami kolejowymi i drogowymi z infrastrukturą drogową.

4 Pozostaje kolejna rzecz - port będzie działał przez cały rok. Przez co to przedsięwzięcie będzie rentowne.

5. Tak naprawdę nikt nie podaje faktycznych kosztów przekopu. Śp. Wójt Kochanowski mówił o kwocie 600 mln zł. Dzisiaj mówi się o kwocie dobijającej do miliarda złotych. Spotkałem si z opinią, że będzie to kwota ponad 4 miliardy złotych. Ta inwestycja została podzielona na kilka etapów - i zrealizowanie całego projektu wymaga realizacji poszczególnych etapów. np. tor wodny, budowa mostów zwodzonych, modernizacja Portu Elbląg i jego dostosowanie do infrastruktury, lub dostosowanie infrastruktury do twego portu.

****

~Cogito (niezalogowany) / 04.11.2017, 16:59
Oj cogito wciąż piszesz: zdaje się, słyszałem, podobno, około, ma być, mniej więcej, mówią........ Powtarzasz plotki jak maglarka. Jak nie masz 100% informacji to nie rób zamieszania ok?

~Gdańszczanin (niezalogowany) / 05.11.2017, 08:16
Jestem za!
Stawiamy na węgiel, sadzimy lasy, które pochłaniają CO2 i budujemy domy drewniane. Oto najnowszy plan rządu. Brawo wreszcie coś z sensem!!!!

~Wreszcie!!! (niezalogowany) / 05.11.2017, 08:18
Nie laicka, nie islamska, tylko Polska chrześcijańska!!!!!

~Młody narodowiec (niezalogowany) / 05.11.2017, 15:33
Tor wodny narysowany przez poligon . Dlaczego nikt nawet nie wspomni że wyjście tego kanału prosto na poligon który jest więcej zamknięty niż otwarty . O likwidacji tego poligonu możecie zapomnieć . I jak ma wyglądać ta żegluga .No ale to jest Polska najpierw się robi potem myśli

~rybak (niezalogowany) / 06.11.2017, 17:34
Cogito ergo sum. Myślę więc jestem.Żadko zdaża się tak logiczna i potwierdzona dostępną analizą wypowiedz natej stronie. Wszystko co pisze Cogito to prawda. Pisszę o tym od dawna.Wiem ,że decyzja zapadła,trudno,nie mamy jako mieszkańcy wpływu na wizje Prezesa Polski.Postarajmy się "ugrać' co się da. 1. drogi 2.mariny z jednej i drugiej strony przekopu.3. zatrudnienie miejscowych firm. Podobno wójt wystąpił o drogę od S7 do mierzeji. Dobry pomysł /przez GrochowoOsada do Chełmek to już było /gdzie jest most pontonowy z Drewnicy?/ Cogito nie mam w tej chwili czasu na dyskusję z Tobą ale widzę w Tobie "bratnią duszę" Postarajmy się razem uzmyslowić tym gorącym głowom ,o co w tym chodzi. Pozdrawiam .Yahwe.

~Yahwe (niezalogowany) / 06.11.2017, 21:52
Cogito yahwe dziękujemy wam geniusze za wasze odkrycia światowe.😂😂😂

~Gdańszczanin (niezalogowany) / 07.11.2017, 03:53
...a pamieta ktos jak Radom domagal sie lotniska a potem cieszyl z otwarcia..?
...z przekopem bedzie tak samo...

~jeden1976 (niezalogowany) / 13.11.2017, 12:21
Dodajesz komentarz jako niezalogowany. Możesz się zalogować i dodać komentarz ze swojego konta

Sztutowo.com nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Są one wyłącznie opinią autorów. Komentarze nie dotyczące tematu artykułu, zawierające treści obraźliwe lub wulgarne będą usuwane
Reklama | Kontakt

© Sztutowo.com 2011-2019 Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykorzystywanie materiałów zawartych na stronie możliwe po uzyskaniu zgody autora.