Sztutowo
23 oC
czwartek, 20 czerwca 2019
Imieniny: Bogny, Rafaeli, Rafała
23 oC

Gmina Sztutowo rusza śladami Kopernika! W naszej gminie ma powstać obserwatorium astronomiczne

6 lutego 2018, 12:00
Gmina Sztutowo rusza śladami Kopernika! W naszej gminie ma powstać obserwatorium astronomiczne
W niedługim czasie na terenie Gminy Sztutowo ma powstać "Największe publiczne obserwatorium na Świecie, OBSERWATORIUM ŚWIATŁA KOSMOSU", którego celem jest udostępnienie możliwości spoglądania w otaczający nasz Wszechświat każdemu człowiekowi bez względu na rasę, kulturę, pochodzenie lub religie. Bo gwiazdy należą do wszystkich! ("Because the Stars Belong to All!!!")

Obserwatorium ma być wyposażone w najnowocześniejszy i najbardziej profesjonalny sprzęt obserwacyjny jaki istnieje na rynku równający się w swojej jakości i standardzie teleskopom największych światowych obserwatoriów astronomicznych jak obserwatorium na Wulkanie Teide na Teneryfie, na Wyspach Kanaryjskich. Najistotniejszym elementem będzie Największy Publiczny Teleskop na Świecie, którego lustro pierwotne będzie miało 1 metr średnicy!

 

Obserwatorium powstanie w Gminie Sztutowo wraz z kompleksem noclegowym, restauracja, centrum edukacyjno-konferencyjnym i parkiem atrakcji o tematyce astronomicznej, których celem będzie usytuowanie Polski jako lidera na skali światowej w promocji i edukacji wiedzy astronomicznej jak również stworzenie w Polsce nowego nurtu jakim jest astroturystyka.

Ośrodek bliźniaczy powstanie na zboczu Wulkanu Teide (największy szczyt Hiszpanii i największy szczyt na Oceanie Atlantyckim), gdzie zainstalowana zostanie cześć teleskopów. Będą to teleskopy robotyczne sterowane z Polski, spoglądające we Wszechświat poprzez najlepszej jakości niebo jakie istnieje w obrebie naszej Planety.

Ponadto obraz teleskopowy wysyłany będzie online dla odbiorców na całym Świecie!

Jest to ogromny międzynarodowy projekt łączący takie kraje jak Hiszpania i Anglia oraz licznych partnerów w tym Uniwersytet Zielonogórski, Uniwersytet Madrycki oraz Stowarzyszenie Wspierania Przedsiębiorczości w Malborku.

Projekt zaproponowany został przez polskich przedsiębiorców z Wysp Kanaryjskich, Aleksandre Blaszczyk i Charlesa Westphala, których sukces w promowaniu wiedzy astronomicznej i rozwoju astroturystyki doprowadził do zdobycia licznych nagród na skali Światowej, w tym dwukrotnie tytuł Najlepszego Operatora Turystycznego na Świecie za ich wycieczkę edukacyjna: Stargazing Experience (Teleskopowe obserwacje Nieba z Wulkanu Teide).

Dzięki międzynarodowej reklamie, wielonarodowościowej kadrze i współpracy w obrębie licznych krajów Europy, oczekiwane jest znaczące zwiększenie ruchu turystycznego w obrębie Gminy Sztutowo, której potencjał turystyczny ma zostać eksplorowany 12 miesięcy w roku dając wspaniale szanse na rozwój drobnych przedsiębiorstw, restauracji i bazy noclegowej Gminy.

Piecze nad prawidłowym i zrównoważonym rozwojem turystyki w Gminie sprawować będzie międzynarodowa organizacja Travel Fundation której celem jest wprowadzenie rozwoju turystyki w taki sposób aby była ona jak najkorzystniejsza zarówno dla mieszkańców Gminy jak i środowiska a przede wszystkim dla nowo powstałych drobnych i większych przedsiębiorstw.

Kanaryjscy inwestorzy pochodzący z Trójmiasta zaznaczają, iż ich celem jest nie tylko promocja wiedzy astronomicznej i działalność edukacyjna, ale tez rozwój turystyki regionu, jak również wzrost jakości życia jego mieszkańców. W ramach powstawania Astronomy and Science Centre (Obserwatorium Światła Kosmosu) planują oni przeprowadzić serie darmowych kursów, dzięki którym mieszkańcy Gminy będą mieli szanse wyszkolić sie w dziedzinie astronomii by następnie w ramach pierwszeństwa aplikować o pracę w Obserwatorium.

Dzięki rewelacyjnym kontaktom i licznym rozmowom z Wójtem Gminy, Jakubem Farinade, to właśnie Sztutowo zostało wybrane jako ostateczna lokalizacja dla Obserwatorium, mimo iz konkurowało z licznymi ofertami w obrębie całej Polski. Działalność ta nie tylko zwiększy przychody mieszkańców oraz stan zatrudnienia, lecz również, dzięki negocjacjom naszego Wojta, wprowadzi dodatkowe fundusze na rozwój turystyki, oświaty, sportu i rekreacji w obrębie całej Gminy. Zapytana o wybór lokalizacji, pani prezes, Aleksandra Blaszczyk, odpowiedziała: "Gmina Sztutowo ma w sobie ogromny potencjał, ale tak naprawdę nie liczy się tylko miejsce, ale tez ludzie. Pan Wójt dal mi rewelacyjny przykład tego jak wspaniale rozmawia sie z mieszkańcami tej pięknej Gminy, wiec musiałam tu przyjechać i porozmawiać z Wami osobiście."

Już teraz trwają nieoficjalne rozmowy na temat hiszpańskich trenerów piłki nożnej i programów wymiany międzynarodowej z Hiszpania i Wyspami Kanaryjskimi! Mamy nadzieje ze nawiązana współpraca przyniesie trochę więcej kanaryjskiego Słońca do nas!

 

 


Zdjęcie

 


Komentarze (32):

~Mieszkaniec (niezalogowany) / 06.02.2018, 12:37
Trzymam kciuki żeby to wypaliło. To będzie hit na skalę światową. Sezon turystyczny cały rok. 8)
~bubel (niezalogowany) / 06.02.2018, 12:41
Skoro napisano, że konkurowaliśmy z licznymi miejscami na terenie Polski to może wypisać chociaż kilka ?
~Pytanie (niezalogowany) / 06.02.2018, 12:52
Kiedy powstanie ten teleskop?
~Też mieszkaniec (niezalogowany) / 06.02.2018, 13:56
Zbyt piękne aby było prawdziwe. To nie byłby po prostu krok do przodu, ale teleportacja do innej rzeczywistości gospodarczej, ekonomicznej, społecznej. Na razie kubeł zimnej wody na głowę i czekamy.
~Barbariuss (niezalogowany) / 06.02.2018, 18:36
Tak obserwatorium wszystko ładnie pięknie
Tylko firma która proponuje budowę posiada potężny kapitał 3tys euro
Przestańcie modlić ludziom oczy
Skończcie ścieżki rowerowe ławki w lesie postacie bo praktycznie wszystkiego
Jedziecie ba zachodnie wybrzeże i zobaczcie jak to powinno wyglądać :)
Mierzeja to kura znosząc złote jajka ale trzeba wykorzystać jej potencjał
~Andrzej (niezalogowany) / 06.02.2018, 18:53
Prima aprilis jest przeciez za 2 miesiace.
~Chris Evans (niezalogowany) / 06.02.2018, 19:18
Przekop, Cmentarz, Market, a teraz Teleskop.
A kiedy lotnisko będzie ?
~kondominium... (niezalogowany) / 06.02.2018, 20:02
Czuje w płynie, że będzie z tego niezła chryja.
~Yahwe (niezalogowany) / 06.02.2018, 20:09
A na Dublewie zbudują kosmodrom.Tuzy nauki i biznesu:Uniwersytet Zielonogórski, Madrycki i jakieś stowarzyszenie z Malborka.To chyba Prima Aprilis /ale nie jest jeszcze01 04/ albo kosmiczny przekręt.
Nie wierzę.
~k (niezalogowany) / 06.02.2018, 22:04
Za mało konkretów za dużo kolorów. Kampanię wyborczą uważam za rozpoczętą...
~Obym się mylił (niezalogowany) / 06.02.2018, 22:49
To niemożliwe. W Piwnicach pod Toruniem jest obserwatorium bardzo duże ale nie największe na świecie a ile hektarów zajmuje!!!!!
~ach ta Beata (niezalogowany) / 07.02.2018, 07:26
To wszytko brzmi jak reklamowa oferta z telezakupów...żadnych konkretów tylko jakaś ulotka reklamowa...czekamy na konkrety czyli koszt budowy, kto finansuje, lokalizacja w Gminie, ile powstanie miejsc pracy, termin realizacji...wszytko to chyba najbardziej interesuje mieszkańców... na razie same marzenia, Czekamy!
~Mieszkaniec (niezalogowany) / 07.02.2018, 08:40
To jest właśnie Sztutowo. Przyjeżdża inwestor, który ma pomysł żeby pozyskać z Unii dofinansowanie na 30 milionów i na dzień dobry jest opluwany przez gminnych ekspertów od wszystkiego - wystarczy obejrzeć sesję żeby zobaczyć o kogo chodzi. Żaden z nich nie spędził nawet 1 dnia na uczelni wyższej, kończyli wieczorowo zawodówke albo liceum ale wiedzę mają na każdy temat, teraz wzięli się za astronomię i inwestycje. Wstyd że tacy ludzie będą się pchać na stołki w najbliższych wyborach. Poza pluciem jadem i żółcią nie mają nic do zaproponowania. Ja trzymam kciuki za tą inwestycję żeby zamknąć usta tym zawistnym i małostkowym ludziom.
~Naukowiec (niezalogowany) / 07.02.2018, 08:44
Uniwersytet Zielonogórski posiada Wydział Astronomii, więc wydaje się mocnym partnerem. Żadna gdańska uczelnia nie ma takiego wydziału
~Wreszcie (niezalogowany) / 07.02.2018, 09:50
A co z marketem? Podobno Dino chce się otworzyć jeszcze przed wakacjami!!
~Elżbieta A. (niezalogowany) / 07.02.2018, 10:14
""Ośrodek bliźniaczy powstanie na zboczu Wulkanu Teide (największy szczyt Hiszpanii i największy szczyt na Oceanie Atlantyckim), gdzie zainstalowana zostanie cześć teleskopów. Będą to teleskopy robotyczne sterowane z Polski, spoglądające we Wszechświat poprzez najlepszej jakości niebo jakie istnieje w obrebie naszej Planety"""..... czy ten tekst napisał ktoś , kto sprawdził cokolwiek na temat możliwości itp? Uważam , że absolutnie nie , taki ośrodek na wulkanie Theide już istnieje ....Ale rozumiem , że perspektywa trenerów piłkarskich z Teneryfy zaćmiła prawdziwy obraz sytuacji . Czemu ludzie są tak naiwni i łatwowierni ?
~Jurij Gagarin (niezalogowany) / 07.02.2018, 14:21
Pazdrawlaju.
~zgred (niezalogowany) / 07.02.2018, 17:13
Dino będzie budowane i Polomarket chyba też !!!!
Już pomiary na Dino były na działce piekarni p.Mokrzyckich , ciekawe kiedy nastąpi rozbiurka ---------w Sztutowie będzie pięknie i super market z bardzo niskimi cenami ,nie trzeba będzie jeździć do BIEDRONKI , chcą też na piętrze DINO zrobić KINO .
To będzie sensacja historyczna w dniu otwarcia jak na 21 wiek !!!!
Ciekawe co z małymi sklepikami .
A może jeszcze ŻABKA powstanie w zamkniętym sklepie " Z KOSMETYKAMI , - ale dzierżawa miesięczna za 5.000 ? TO JAKIE TAM BĘDĄ WYSKIE OBROTY by to wszystko oplacic i utrzymać.
Składamy do nich podania o pracę kto pierwszy ten lepszy .
Wystarczy realne myślenie .Ale może znajdzie się głupi co .........
~Starszy (niezalogowany) / 07.02.2018, 20:15
A polo?
~Tu jest kasa na wszystko! (niezalogowany) / 07.02.2018, 20:16
Możemy być bogaci ale bedziemy niewolnikami we własnym kraju jak oddamy nasze złoża.
Syngaz gaz łupkowy!!!!! Geotermia!!!!! A my palimy śmieciami!!!!! Siedzimy na zyle złota a klepiemy biedę przez zdradzieckie i zlodziejskie rządy!!!!Złoża warte setki bilionów złotych a my nie mamy pieniędzy???
~asi (niezalogowany) / 07.02.2018, 23:46
Wójcie trzeba DRONY na smoga wysłać na Sztutowo i Kąty Rybackie oraz STRAZ MIEJSKA albo Gminną - utworzyć jakąś komisje społeczną itd..... bo ludziska palą śmieci w piecach , zapraszamy na Kasztanową , Rybacką ,Polną , Pisakową ,Gdanską ,Zaułek - nie można normalnie przejść taki smród po śmieciach w tym plastikach , Może gmina zakupi specjalne maski , mieszkańcy narzekają ale goście przyjezdni tak samo -----------------coś za bardzo śmierdzi
~Do Asi (niezalogowany) / 08.02.2018, 08:20
Masz rację ja bym wysłał drona nad komin jednego radnego ekologa co codziennie na rozpałkę kopci śmieciami a później na sesji udaje wielkiego specjalistę na wszystkie tematy
~Grzegorz (niezalogowany) / 08.02.2018, 20:38
Przecież to projekt crowdfundingowy - jeżeli każdy się dorzuci po grosiku, to jest szansa, że powstanie. Największy _PUBLICZNY_ teleskop. To nie ma nic wspólnego z naprawdę dużymi teleskopami niepublicznymi. Tylko 40-calowe zwierciadło i 4,5m długości.
Jeżeli coś takiego by powstało, to rewelacja. Publiczny teleskop to dostęp dla każdego chętnego, świetna okazja do promocji regionu inaczej niż tylko przez piękne plaże i disco polo.
~dron (niezalogowany) / 08.02.2018, 21:56
TO ZABRAĆ SIE ZA TEGO RADNEGO ----------------------wywalić osła , a w kolejnych wyborach nie głosować na tego pseudo ekologa ( który to radny taki bezradny ?
~Cogito (niezalogowany) / 08.02.2018, 23:24
Czy będzie budowa Latarni Morskiej?
~Yahwe (niezalogowany) / 10.02.2018, 06:16
Naukowiec-Uniwersytet to nie tylko nazwa ,ale też tradycja,kadra ,baza badawcza i dorobek naukowy.A o tym w Zielonej Górze jakoś cicho/może wydział astronomii,o którym piszesz będzie autoryzował i korzystał z obserwacji obserwatorium sztutowskiego.
Mieszkaniec-na tym polega demokracja, że ogół wybiera swoich przedstawicieli do organów władzy ,dając im prawo do decydowania o swoim losie.Wykształcenie,o którym piszesz nie jest czynnikiem decydującym /a np. w naszym Sejmie widać,że głupota i zaślepienie nie ma związ ku posiadanym "dyplomem"/ Niestety tzw. oświecona dyktatura patrz rewolucja francuska,komunizm/nie socjalizm/ faszyzm u nas Piłsudzki i tzw ruchy wyzwoleńcze Ameryki Południowej /za wyjątkiem Kuby/nie sprawdziły się.Dlatego nie trzymaj wciąż kciuków/zawsze tak piszesz/ bo to przeszkadza np. w odśnieżaniu działki,tylko idż na wybory i zagłosuj,bo to jest Twoje demokratyczne prawo.
~Zyczliwy (niezalogowany) / 10.02.2018, 06:45
Panie Wójcie! Po co Ci to? Smierdzi z daleka.Teraz w okresie przedwyborczym taki news może Pana tylko ośmieszyć . Lepiej poinformuj mieszkańców o planach związanych z Dino lub Polo marketem.Czy to wciąż plany,czy coś się w tym temacie dzieje?.pomysł z kinem ,o którym czytałem to jest tzw wyborczy lewar a nie teleskop/nota bene Kopernik nie znał teleskopu. Używał astrolabium.Teleskop wynaleziono w XVII wieku/ .Pozdro jak mówi młodzież lub Pochwa jak mówią jej katecheci.
~bercik (niezalogowany) / 10.02.2018, 09:59
A może tak zainteresować się radnymi co mają po dwa domy w jednym się mieszka i jest się w systemie a drugi pełen turystów i wyłączony z systemu .Wnioski nie trudno wyciągnąć
~gumbas (niezalogowany) / 11.02.2018, 00:24
Jak zwykle w wiekszosci,nic nikomu sie nie podoba,to moze,ci madrzy krytykanci,co tak sa mocno skonni do krytykowania jakiegokolwiek pomyslu do zrobienia czegokolwiek w tej gminie,przedstawia swoje madre pomysly na zrobienie wspanialych rzeczy,a moze niczego,bo najlepiej jest wszystko krytykowac,nie majac zielonego pojecia o czym kolwiek.
~pytacz (niezalogowany) / 12.02.2018, 13:41
Gdzie konkretnie? Sztutowo? Kobyla Kępa? A może któreś Grochowo? Gmina nie jest przecież mała, a miejsce na takie przedsięwzięcie raczej bliżej Sztutowa, dróg dojazdowych i z dala od lasu.
~RÓŻA (niezalogowany) / 12.02.2018, 19:54
:O :P :@ :P
Może na początek uporządkować Sztutowo
- wyprostować chodniki
-postawić małą siłownię przy placu zabaw ( kiedy dzieci baraszkują my możemy poćwiczyć dając dobry przykład dzieciakom)
-zamontować stojak z pompką rowerową dla tubylców i turystów
A potem budować ten teleskop ....
~Starszy (niezalogowany) / 13.02.2018, 21:46
Życzliwy dla ciebie najważniejsze się nachlac nazrec i zrobić zakupy. Trochę dla ducha też potrzeba
Dodajesz komentarz jako niezalogowany. Możesz się zalogować i dodać komentarz ze swojego konta

NOWOŚĆ! Dodaj zdjęcie do komentarza (opcjonalnie):
Sztutowo.com nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Są one wyłącznie opinią autorów. Komentarze nie dotyczące tematu artykułu, zawierające treści obraźliwe lub wulgarne będą usuwane
Reklama | Kontakt

© Sztutowo.com 2011-2019 Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykorzystywanie materiałów zawartych na stronie możliwe po uzyskaniu zgody autora.