Sztutowo
23 oC
czwartek, 20 czerwca 2019
Imieniny: Bogny, Rafaeli, Rafała
23 oC

Powiat nowodworski znowu chce płatnych parkingów przy plażach

16 lutego 2018, 08:00
Powiat nowodworski znowu chce płatnych parkingów przy plażach
Na ostatniej sesji powiatu nowodworskiego Dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych Andrzej Suszek zapowiedział, że podjętę zostaną działania, aby ponownie wydzierżawić parkingi nad morzem prywatnej firmie, które będzie pobierała opłaty za parkowanie na drogach powiatowych. Takie działania są nielegalne i na pewno podjęte zostaną odpowiednie kroki, aby podobnie jak w ubiegłym roku zablokować ten proceder. Dodatkowo powiat chce zmniejszyć liczbę meleksów dowożących turystów na plaże.

Temat parkingów był na naszych łamach już wielokrotnie poruszany. W grudniu 2016 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku stwierdził że pobierania opłat przez prywatne firmy na drogach publicznych jest nielegalne. Prywatne firmy na takich parkingach urządzały sobię samowolkę, tak jak m.in. w Sztutowie czy Kątach Rybackich ustalając ceny w zależności od pogody czy dnia tygodnia. Opłaty te wynosiły 20, 25, 30 a nawet 50 zł bez względu na czas parkowania.

Samorządy w całej Polsce (w tym miasto Gdańsk) od 2 lat wycofują się z tego typu działań, jednak powiat nowodworski nadal idzie w zaparte. Warto dodać, że nawet gdyby doszło do takiej dzierżawy kierowcy nie mają obowiązku uiszczania opłat prywatnej firmie za parkowanie. Prywatna firma nie ma także żadnych podstaw do egzekwowania opłat. Zgodnie z obowiązującym prawem opłaty ma prawo pobierać tylko zarządca drogi w strefie płatnego parkowania.

Podobnie jak ubiegłym roku zostaną podjęte wszelkie kroki prawne, aby zablokować te działania powiatu nowodworskiego. Jeżeli powiat nowodworski zamierza pobierać opłaty za parkowanie musi zorganizować strefę płatnego parkowania według obowiązującego prawa lub tak jak w ubiegłym roku zorganizuje bezpłatne parkingi.

Warto dodać, że Pan Andrzej Suszek zapowiadział także limitowanie ilości meleksów. Dodatkowo opłata za jednego meleksa ma wynieść w tym roku 2460 zł.

Do tematu na pewno jeszcze będziemy wracać

Igor Rudziński


Czytaj także:
Komentarze (25):

~Mieszkaniec (niezalogowany) / 16.02.2018, 08:49
Pisałem to rok temu, napisze i teraz. Każdy wie już dzisiaj jaka korporacja wygra przetarg i jaka korporacja będzie jeździła meleksami (niezły pomysł Andrzeja na wyautowanie konkurencji). Jeżeli tylko będzie oficjalne potwierdzenie składam zawiadomienie do prokuratury i CBA o popełnieniu przestępstwa przez 3 panów. To jest jawny przekręt który trwa wiele lat i trzeba w końcu powiedzieć dość.
~Inwestor (niezalogowany) / 16.02.2018, 08:55
Tyle co zarabiam w Łebie to stać mnie na pokrycie takich drobnych kosztów. A PAN Kurowski niech sie martwi o miejsca bo w tamtym roku mu odpuscilem a ten rok będzie ciekawy... 8)
~Do Wójta. (niezalogowany) / 16.02.2018, 09:01
Przejąć tą drogę dla gminy!!!!!
~Co za wstyd!!!! (niezalogowany) / 16.02.2018, 09:04
A kałuże wciąż stoją tam gdzie parkują melexy!!!!! Nie można wyrównać tego miejsca aby woda spływała na działkę a nie stoi
~Wójt przejąć ta drogę!!!! (niezalogowany) / 16.02.2018, 09:05
Na parkingach jest MEGA KASA!!!!!
~Tak było (niezalogowany) / 16.02.2018, 09:09
Rok temu "korporacja" jeździła bez opłat. Andrzejowi to nie przeszkadzało. Dopiero jak inni meleksiarze zrobili dym to łaskawy pan wpłacił drobne do powiatu
~Jagódka (niezalogowany) / 16.02.2018, 09:50
Wyjątkowo głupi pomysł. Ograniczyć meleksy , może też i liczbę turystów panie dyrektorku, może zamknąć dojazdy do plaży, albo morze przenieść w góry. Widać że się nudzi i wymyśla bzdury
~meleksiarz (niezalogowany) / 16.02.2018, 10:02
Trzeba ograniczyć meleksy żeby zaprzyjaźniona korporacja odrobiła utracone zyski z zeszłego roku
~Gość (niezalogowany) / 16.02.2018, 16:46
I znowu woda na młyn. Ludzie wystarczy odsłuchać sobie nagranie z ostatniej Sesji Powiatu lub przeczytać artykuł na Żuławy TV ze zrozumieniem i dowiecie się, że to nie Dyrektor ZDP Andrzej Suszek podjął takie decyzje tylko ZARZĄD POWIATU!!! Wynika więc z tego jasno, że Pan Dyrektor został jedynie zobligowany przez Zarząd Powiatu (dokładnie przez jego członków) w tym Pana Starostę do udzielenia takich informacji i wykonania przedmiotowego polecenia w sprawie płatnych parkingów i meleksów. Jasno i wyraźnie w swojej wypowiedzi podkreśla, że to jest decyzja Zarządu Powiatu!!! Dlaczego więc opluwacie czyjeś nazwisko zupełnie bezpodstawnie i niesłusznie? Nie ładnie. Używacie nie tych nazwisk co trzeba. Co do zasady jeśli Twój szef wydaje ci polecenie to ty je wykonujesz. Tak samo jest w tym przypadku, gdzie szefem Pana Suszka jest Pan Starosta. Zachęcam do zapoznania się z artykułem bądź nagraniem z Sesji bo piszecie bzdury. Autor artykułu powyżej też ma chyba problem ze zrozumieniem słowa pisanego i mówionego a nie powinien prawda, skoro z takim rozmachem zamieszcza tutaj artykuły i podpuszcza ludzi.
~Obudzcie się (niezalogowany) / 16.02.2018, 23:27
Radni do roboty! Przejąć ta drogę dla gminy i kasować kasę
~xd (niezalogowany) / 18.02.2018, 12:25
Najwyższy czas wyremontować drogę dojazdową do plaży !!!
~dociekliwy klient (niezalogowany) / 18.02.2018, 19:31
firma p.h.yes to przekręt od wielu wielu lat, zastanawiające jest tylko to dlaczego jeszcze nikt kompetentny się tym nie zainteresował. Chociażby urząd skarbowy, jeszcze nie tak dawno na parkingu leśnym nigdy nie otrzymywałem paragonu zanim się o niego nie upomniałem. Sądząc po tym jak oryginalny patent na ominięcie podatku stosowano na parkingu jestem przekonany, że to nie pracownicy a sam szef robi oszustwa podatkowe na masową skalę. Ten człowiek od dłuższego czasu prowadzi monopol i terroryzuje cenami turystów wypoczywających na mierzei. Miejmy nadzieje że w końcu uda się coś z tym zrobić...
~Sztutowo (niezalogowany) / 18.02.2018, 23:05
Czy nie można odwołać Pana Suszka ze stanowiska ? Albo zgłosić do prokuratury tego co robi ? Chyba są jakieś instytucje które powinny zająć się tym Panem.
~Stary były samorządowiec (niezalogowany) / 18.02.2018, 23:14
Po przeczytaniu artykułu w Sztutowo.com postanowiłem przyjrzeć się w internecie aktualnie obowiązującym przepisom prawnym.
Na podstawie wypowiedzi Pana Andrzeja Suszka dyrektora Powiatowego Zarządu Dróg cytuję: Liczba chętnych dwukrotnie przekraczała możliwości utworzenia miejsc i bezpiecznego użytkowania na drogach. Pojawiło się bardzo dużo takich pojazdów.
Na tej podstawie i całej wypowiedzi zamieszczonej w internecie mogę jasno stwierdzić że, Pan Dyrektor PZD ma dwukrotnie za mało oleju w głowie.
Uzasadniam:
Na przykładzie Sztutowa mogę powiedzieć, że zgodnie z przepisami prawnymi Art. 13b. Opłaty za parkowanie pojazdów Dz.U.2017.0.2222 t.j. - Ustawa z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych w szczególności w celu ograniczenia dostępności tego obszaru dla pojazdów samochodowych lub wprowadzenia preferencji dla komunikacji zbiorowej.
Meleksy są komunikacją zbiorową i można kosztem miejsc parkingowych dla samochodów osobowych wyznaczyć więcej miejsc postojowych dla meleksów czekających na turystów przy plaży. Podkreślam, jeśli się chce a jeśli się nie chce to meleksów jest dwukrotnie za dużo i jest problem. Chyba że zupełnie o co innego tu chodzi, czego ja nie rozumiem.
Duża ilość meleksów to również wygoda dla czekających na szybki przejazd turystów, chyba że Pan Dyrektor PZD Andrzej Suszek wyznaje zasadę im gorzej tym lepiej.
Duża ilość meleksów to również możliwość zarabiania pieniędzy, chyba że Pan Dyrektor PZD Andrzej Suszek wyznaje zasadę im gorzej tym lepiej.
Biznesmeni dokładnie wiedzą jak można zarabiać pieniądze.
Duża ilość meleksów to również kilkadziesiąt miejsc pracy na terenie powiatu, gdzie bezrobocie jest tak duże, ale wówczas Powiatowy Zarząd Dróg, który Pan reprezentuje nie powinien tak nazywać a Powiatowy Urząd ds. Walki z Przedsiębiorczością i Biznesem mającym na celu stały wzrost bezrobocia.
Najniższą stopę bezrobocia w województwie odnotowano w Sopocie (2,8%), a najwyższą w powiecie nowodworskim (16,7%).
Czytaj więcej: http://www.dziennikbaltycki.pl/strefa-biznesu/a/bezrobocie-na-pomorzu-maleje-gdzie-najszybciej-mapa,11975517/
Co Pan na to Panie Dyrektorze i Panie Starosto Zbigniewie Ptak?
Miło popatrzeć jak uśmiechnięci młodzi kierowcy uśmiechnięci chłopaki i dziewczyny, przeważnie uczniowie i studenci, śmigają meleksami po naszych miejscowościach podwożąc zadowolonych turystów zarabiając pieniądze i nie wołają od rodziców na kieszonkowe. To jest aspekt wychowawczy, społeczny.
Co Pan Dyrektor Andrzej Suszek i Starosta Powiatu Zbigniew Ptak ma do zaproponowania lepszego niż praca na meleksie matce z Grochowa Trzeciego samotnie wychowującej trójkę dzieci, gdzie najstarszy syn już kilka lat dorabia sobie na studia, jest już inżynierem a wkrótce będzie jeszcze magistrem. Te pieniądze pozwalają mu studiować.
Bezpieczeństwo na drodze powiatowej w Sztutowie to nie tylko wolno jadące meleksy, ale również prowadząca matka wózek z małym dzieckiem jezdnią bo takie są dziury w chodniku, że nie da się jechać. Pan Dyrektor jest zarządcą tej drogi i jest odpowiedzialny za stan techniczny. To Pan, nie kto inny bierze za to pieniądze.
Bezpieczeństwo na drodze powiatowej w Sztutowie to również jadąca jezdnią na rowerach rodzina z małymi dziećmi bo nie ma trasy rowerowej, za to też Pan odpowiada.
Na opracowanie remontu tej drogi wydano duże pieniądze a nie zrobiono nic. Wkrótce może się okazać, że czas ważności tej dokumentacji już minął. Trzeba będzie od nowa ją robić, znowu wydawać pieniądze na uaktualnienie dokumentacji. Będą to pieniądze wyrzucone w przysłowiowe „błoto”. Czy Pan Dyrektor i Pan Starosta potrafi się przyznać i powiedzieć, że to jest wynik Waszej nieudolności, że nie ma nowego dobrego chodnika, ścieżki i nowej jezdni, że nie jesteście w stanie załatwić na to zadanie pieniędzy. Czy macie tyle odwagi?

W kwestii płatnych miejsc parkingowych mam nadzieję że tak jak w roku ubiegłym wprowadzenie opłat parkingowych powiatowi się nie uda ku zadowoleniu tysięcy turystów, mieszkańców i jednego niezadowolonego „biznesmena” z Nowego Dworu Gdańskiego.
Nie potraficie tego zrobić zgodnie z obowiązującymi przepisami. Tak sądzę na podstawie tego co na Sesji Rady Powiatu zaprezentował Pan Dyrektor Andrzej Suszek.
Tego życzę mieszkańcom i przyjeżdżającym turystom.
Ale to jest temat na następną dyskusję.

~Do Gość (niezalogowany) / 19.02.2018, 08:21
Suszek, Ptak i Zarząd Powiatu to jedna klika, razem podjęli decyzję i wypuścili Suszka do odczytania żeby wszystko poszło na jego konto bo wiedzą że to będzie pożywka dla ludzi, a Ptak nie chce tego na siebie brać bo boi się że przez to straci głosy w wyborach.
~Obsewator (niezalogowany) / 19.02.2018, 08:31
Ja się dziwie radnym powiatowym ze Sztutowa - pani Tyburskiej, panu Charlińskiemu i panu Kuczmie. Co i kogo te osoby reprezentują na radzie powiatu (bo na pewno nie mieszkańców gminy Sztutowo)? Czy im nie przeszkadza że nasi turyści będą płacić po 30 czy 50 zł za parking nawet jak na chwilę przyjadą na plażę?? Wiem że oni to czytają to może niech się wypowiedzą, bo na sesji siedzą cichutko i tylko głosują za tym co Ptak im nakaże.
~Stary były samorządowiec (niezalogowany) / 19.02.2018, 08:56
Do Gościu

Przeczytałem ze zrozumieniem artykuł, słuchałem również nagrania ze zrozumieniem na ile to potrafię.
Dwie godziny również analizowałem aktualizowaną w ubiegłym roku ustawę o opłatach za parkowanie.
Objąłeś linię obrony Pana Dyrektora PZD Andrzeja Suszka taką jak prezentowali zbrodniarze hitlerowscy i na procesie norymberskim, Są niewinni, tyko wykonywali rozkazy Hitlera. Przypominam Ci Gościu, że jednak ich głowy poleciały.
Z artykułu i nagrania wynika jasno, że słowa „Liczba chętnych dwukrotnie przekraczała możliwości utworzenia miejsc i bezpiecznego użytkowania na drogach. Pojawiło się bardzo dużo takich pojazdów” powiedział Pan Dyrektor.
Staraj się i Ty Gościu czytać ze zrozumieniem.
~Dość komuchow (niezalogowany) / 19.02.2018, 20:54
Suszek Ptak radni i ta cała banda. To już ostatnie wasze POdrygi!!!!!
~Anna-Maria (niezalogowany) / 21.02.2018, 09:22
Meleksy sa dobre:
- dla Gminy, bo poprawiaja Image - nowoczesny i ekologiczny pojazd
- dla srodowiska
- dla turystow - wygodnie i niedrogo
- dla pracownikow
- dla policji: mniej pijanych kierowcow za kolkiem, pojada raczej meleksem

Natomiast NIE zarabia na nich Powiat, ktory wolalby nielegalnie miejsca parkingowe i haracz od kierowcow.

Gmino! Musimy przejac te droge od Powiatu, ktory tylko haracze sciaga, a na remont nawierzchni juz nie ma. Nie wspominajac o rownoleglej sciezce rowerowej. NIe jestesmy poddanymi!
~Wójcie na co czekamy???? (niezalogowany) / 21.02.2018, 15:38
PRZEJĄĆ DROGĘ!!!!!
~DO ROBOTY!!!!!! (niezalogowany) / 21.02.2018, 15:40
Przejąć drogę, zrobić z prawej strony z płyt rowerowke a z lewej poprawić chodnik na początek. JAK BEDZIE KASA TO SIE WYREMONTUJE DALEJ!!!!!!!
~KFSI (niezalogowany) / 21.02.2018, 15:42
Droga na plażę to złota kura. Przyjmijmy ją.
~Mieszkaniec (niezalogowany) / 24.02.2018, 14:44
Kłócą się o pieniądze, a droga nad morze w Sztutowie to jedna wielka porażka.... Latem dziury, brak miejsca dla rowerzystów, brak miejsca dla spacerujących.... Zimą nawet nie odśnieżą, bo po co.... W deszczowe dni ulica Morska tonie, bo studzienki zapchane...Tragedia.... Ale kasę chcą bić.... Za co pytam? Ostraszacie tylko turystów, zamiast ich zachęcać do przyjazdu do naszej miejscowości.... Kiedyś Sztutowo tętniło życiem, coś sie działo... Teraz to miejscowość dla "emerytów" (bez urazy) i dla tych co nie znaleźli lepszego miejsca na wakacje.
~Mieszkaniec (niezalogowany) / 01.03.2018, 18:10
Słusznie ktoś zauważył,że to ZARZĄD POWIATU- te pięć osób ze Starostą Panem Z.Ptak na czele podjęli taką decyzję a Dyrektora wystawili do odegrania roli załatwiając temat w białych rękawiczkach.Wykonał polecenie przełożonych i zbiera baty nie za swoje decyzje.Niedługo wybory,potrzeba w Powiecie nowych,prężnych ludzi bo inaczej nic się nie zmieni.Zastanówcie się więc zanim oddacie swój głos na obecnie rządzących.Ludzie zacznijcie odróżniać Zarząd Dróg od Zarządu Powiatu któremu on podlega. A może niech sam Pan Starosta się na ten temat wypowie,udzieli wywiadu?Niech Pan spróbuje Panie Rudziński,rozwiązałoby to wszelkie wątpliwości,bo trzeba być obiektywnym.
~Pirania (niezalogowany) / 21.03.2018, 12:14
Do Gościa. Jest dużo prawdy w tym co piszesz., Pan Dyrektor Zdp nie jest winny całej zaistniałej sytuacji i wykonuje tylko polecenia swojego szefa tj.Pana Starosty Ndg
Myślę że Pan Dyrektor jest tak mądry i inteligentny że obroni się przed takimi Oszczerstwami bez twojej pomocy kobieto, bo w życiu trzeba mieć chociaż trochę K.... I G.......której ty nie posiadasz. Panu Dyrektorowi życzę dużo siły i wytrwałości w walce z tego typu sprawami.A Pan Starosta siedzi cicho bo wybory niedługo?:-SS po co się samemu narażać, można się posługiwać innymi,a samemu w ;białych rękawiczkach ;:-B Wszystkich rozsądnych pozdrawiam.
Dodajesz komentarz jako niezalogowany. Możesz się zalogować i dodać komentarz ze swojego konta

NOWOŚĆ! Dodaj zdjęcie do komentarza (opcjonalnie):
Sztutowo.com nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Są one wyłącznie opinią autorów. Komentarze nie dotyczące tematu artykułu, zawierające treści obraźliwe lub wulgarne będą usuwane
Reklama | Kontakt

© Sztutowo.com 2011-2019 Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykorzystywanie materiałów zawartych na stronie możliwe po uzyskaniu zgody autora.