Sztutowo
1 oC
poniedziałek, 16 grudnia 2019
Imieniny: Albiny, Sebastiana, Zdzisławy
1 oC

Gminne obiekty przy Muzeum Stutthof niszczeją. Czy jest szansa na ich odnowienie? (zobacz zdjęcia)

22 stycznia 2019, 16:18
Gminne obiekty przy Muzeum Stutthof niszczeją. Czy jest szansa na ich odnowienie? (zobacz zdjęcia)
W poniedziałek 21. stycznia 2019 odbyło się spotkanie Wójta, Radnych Gminy Sztutowo z Dyrektorem i pracownikami Muzeum Stutthof. Podczas spotkania odbyła się także wizytacja gminnych obiektów w terenie. W szczególności hal położonych przy ul. Obozowej/Szkolnej, sąsiedniej działki pierwotnie przeznaczonej pod cmentarz oraz tzw. nowej kuchni obozowej, której budowa rozpoczęła się w 1944 roku i nigdy nie została ukończona.

W najgorszym stanie technicznym jest kuchnia, która docelowo miała być miejscem wydawania posiłków dla 100 tysięcy więźniów obozu Stutthof. Niedawno część drewnianej kontrukcji dachu zawaliła się. Obiekt z każdym rokiem ulega coraz większej degradacji. Jest całkowicie zaniedbany i nie nadaje się do jakiegokolwiek użytku. W nieco lepszej kondycji znajdują się byłe hale produkcyjne Deutsche Ausrustungswerke (DAW), które jeszcze w latach 90 pełniły funkcję magazynów zbożowych. Obecnie także pełnią funkcją magazynowe, ale już na znacznie mniejszą skalę i również wymagaja gruntownego remontu (w szczególności dachu). Gminy Sztutowo nie stać na odpowiednią konserwację obiektów i doprowadzenie ich do stanu używalności.

Sam jednorazowy remont wszystkich obiektów to koszt rzędu conajmniej kilku milionów złotych oraz kolejne koszty przy biężacym utrzymaniu. Gminy Sztutowo nie stać na taki wydatek, dlatego jednym z rozwiązań ma być sprzedaż i przekazanie działek na rzecz Muzeum Stutthof.

Na najbliższą sesję 31. stycznia 2019 przygotowane są dwie uchwały o wyrażaniu zgody na sprzedaż działek - pierwsza na której położone są hale (1,43ha)  i druga przyległa do niej (2,32 ha) na której planowany był cmentarz oraz trzecia uchwała o przekazaniu w formie darowizny działki na której stoi kuchnia obozowa (1,53 ha).

Czy radni zgodzą się na takie rozwiązanie? Na komisjach radni jednomyślnie zgodzili się na przekazanie działki z kuchnią, Głosy w sprawie sprzedaży działek były jednak podzielone.

Jeżeli uchwały zostaną podjęte kolejnym krokiem będzie wycena wartości nieruchomości przez rzeczoznawców. Dopiero wówczas mogą się rozpocząć negocjacje z Ministerstwem Kultury (które sprawuje nadzór i finansuje Muzeum Stutthof) na temat warunków przekazania gruntów i obiektów. Jeżeli nasza gmina zyska przychylność Ministerstwa, to powinno się to stać nie wcześniej niż w 2020 roku.

Pierwotnie działka obok magazynów zbożowych miała być przeznaczona pod cmentarz, jednak okazało się to niemożliwe, ponieważ teren znajduje się w strefie ochronnej Pomnika Zagłady Muzeum Stutthof. Wkrótce szerzej opiszemy sprawę cmentarza i możliwości jakie ma tej kwestii Gmina Sztutowo.


Zdjęcie

Poniżej publikujemy galerię zdjęć obiektów należących do Gminy Sztutowo w bezpośrednim sąsiedztwie Muzeum Stutthof.

KOPIOWANIE TEKSTU I ZDJĘĆ BEZ ZGODY AUTORA ZABRONIONE


Komentarze (6):

~Rison (niezalogowany) / 22.01.2019, 20:37
Wynajmijcie komuś na jakiś okres za to, że to naprawi.
~Mieszkaniec (niezalogowany) / 22.01.2019, 21:10
Bardzo interesujący artykuł. Mało kto ze Sztutowa o tym wiedział o tych zapomnianych miejsach
~Bogdan. (niezalogowany) / 23.01.2019, 12:21
Jest jeszcze wiele do odkrycia.Naprzykład podobóz gdzie trzymano norweskich policjantów i innych.Dziś jest po byłych barakach ruina ,póki nie zaorają.
~Nie jest za późno (niezalogowany) / 25.01.2019, 15:21
Co to za włodarze że tyle pustostanow stoi i się marnuje??!!! Kotłownia, domy bez właścicieli...... To jest dramat!!!!!! A mona by coś robić podatki odprowadzax jak no Bursztynowe
~Mieszkaniec (niezalogowany) / 25.01.2019, 22:51
gmina w ruinie
~Hwrel (niezalogowany) / 30.01.2019, 21:08
Nic z tym nie zrobią bo grozi zawaleniem. Sprawa wraca co jakiś czas od ponad 20 lat.
Dodajesz komentarz jako niezalogowany. Możesz się zalogować i dodać komentarz ze swojego konta

NOWOŚĆ! Dodaj zdjęcie do komentarza (opcjonalnie):
Sztutowo.com nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Są one wyłącznie opinią autorów. Komentarze nie dotyczące tematu artykułu, zawierające treści obraźliwe lub wulgarne będą usuwane
Reklama | Kontakt

© Sztutowo.com 2011-2019 Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykorzystywanie materiałów zawartych na stronie możliwe po uzyskaniu zgody autora.