Sztutowo
5 oC
piątek, 3 kwietnia 2020
Imieniny: Pankracego, Renaty, Ryszarda
5 oC

Sprawozdanie z sesji Rady Gminy Sztutowo 11.04.2019

15 kwietnia 2019, 21:00
Sprawozdanie z sesji Rady Gminy Sztutowo 11.04.2019
Poniżej przedstawiam sprawozdanie z ostatniej Sesji Rady Gminy Sztutowo z dnia 11.04.2019. Motywacją do jej przygotowania było sprawozdanie, które na Facebooku zamieścił przewodniczący Marcin Owsiński. W swojej publikacji przedstawił wybiórczo wybrane fakty i wydarzenia, które miały miejsce na ostatniej sesji. W swoim artykule znajdą Państwo szersze przedstawienie niektórych faktów.

Wizyta przedstawicieli władz powiatu nowodworskiego

Ważnym, jeśli nie najważniejszym elementem ostatniej sesji była wizyta Starosty Nowodworskiego Jacka Grossa oraz Dyrektora Zarządu Dróg Powiatowych Andrzeja Suszka. Jedną z nielicznych, jeśli nie jedyną dobrą informacją, z jaką przyjechali było niewątpliwie rezygnacja z tzw. dzierżaw dróg publicznych pod miejsca postojowe prywatnej firmie, która wywoływała wielkie kontrowersje w poprzednich latach. Mam sporą satysfakcję, że walka o przestrzeganie prawa, w którą byłem zaangażowany w poprzednich latach przyniosły oczekiwany skutek. Ostatecznie na miejscach, które się do tego nadają (miejsca utwardzone) wprowadzone zostaną strefy płatnego parkowania wg obowiązujących zasad (m.in. niedziele i święta darmowe) i płatność za każdą godzinę parkowania, a nie jak było wcześniej nawet 30 zł bez względu na czas postoju przez 7 dni w tygodniu. Postój na pozostałych nieutwardzonych miejscach przy drogach będzie darmowy, co zapowiedzieli przedstawiciele powiatu.

Radni głównie pytali o remonty dróg powiatowych na terenie gminy Sztutowo. O ile wcześniej docierały do nas pozytywne sygnały, że powiat mógłby dostać 80% dofinansowania z rządowego Funduszu Dróg Samorządowych i wówczas nasza gmina wraz z powiatem złożyła by się po 10% na wkład własny, to rzeczywistość okazała się zgoła inna. Najnowsze obliczenia wskazują, że powiat może liczyć maksymalnie na 50% dofinansowania.

Zakładając remont 5 km odcinka drogi wartego 10 milionów złotych gmina Sztutowo i powiat nowodworski musiałaby wyłożyć po 2,5 miliona złotych wkładu własnego, co jest nierealne. Inna kwestia, jest taka że powiat nie posiada żadnej dokumentacji z pozwoleniem na budowę, co jest niezbędne do złożenia wniosku. Koszt takiej dokumentacji jednego odcinka drogi (jeszcze nie wiadomo którego)  to 150 tysięcy złotych. Połowę tej kwoty też miałaby pokryć nasza gmina.

Podsumując temat dróg,  w ciągu conajmniej najbliższego roku nie możemy liczyć na żaden znaczący remont drogi powiatowej w naszej gminie, a potrzeby są ogromne - m.in. ul. Morska w Sztutowie, Rybina - Grochowo Trzecie, Łaszka, Płonina, Kobyla Kępa i inne.. Na razie jedyne na co możemy liczyć to tylko bieżące utrzymanie i łatanie dziur. Ten temat zakończę słowami przewodniczącego Marcina Owsińskiego, który słusznie zauważył, że "nadzieja umiera ostatnia".


Dzierżawa fragmentu plaży w Sztutowie

Najwięcej kontrowersji wywołał projekt uchwały o wydzierżawieniu na 4 lata w trybie bezprzetargowym 15m2 plaży przy głownym zejściu na plaży w Sztutowie. Ostatecznie po burzliwej dyskusji radni stosunkiem głosów 7 za, 5 przeciw i 1 wstrzymujący wydali zgodę, aby obecny operator plaży wydzierżawił ten teren za kwotę ok. 1-2 tysięcy złotych za sezon (dokładna kwota nie została podana). Dzierżawcy końcowi, którzy faktycznie prowadzą dzialność na plaży za tej wielkości plac płacą conajmniej kilkukrotnie więcej. Czy była to transakcja korzystna dla gminy pozostawiam ocenie czytelników.

Transmisje z obrad Komisji Stałych Rady Gminy

Na prośbę wielu mieszkańców zgłosiłem formalny wniosek poprawki do Statutu Gminy Sztutowo, który zapewniałby transmisje na żywo z obrad nie tylko Sesji, ale także Komisji Stałych Rady Gminych. Prace radnych są jawne i mieszkańcy mają prawo mieć dostęp w dobie obecnej technologii do posiedzeń z udziałem radnych. Grupa radnych na czele z Przewodniczącym próbowała zakłócić i nie dopuścić do złożenia tego wniosku. Ostatecznie wniosek poparło 3 radnych - Igor Rudziński, Arkadiusz Walczyk i Zbigniew Zieliński. 10 radnych było przeciwko i wniosek został odrzucony. Czego boją się radni, którzy odrzucili ten wniosek?

Przy okazji tego wniosku okazało się, że pomimo wydania na początku kadencji 20 tysięcy złotych za sprzęt do transmisji, za każdą sesję gmina płaci 250 zł. Pomimo tego, że istnieje wiele platform udostępniających takie usługi darmowo.

Sprzedaż działek - temat nie poruszony na sesji, ale bardzo istotny

Na poprzedniej sesji składałem interpelację w sprawie polityki cenowej działek wystawionych na sprzedaż przez Wójta Gminy Sztutowo. W mojej ocenie obniżka cen największych działek dla developerów o 13% względem wyceny i jednocześnie brak obniżki dla działek pod budowę 1-rodzinną jest działaniem nie posiadającym racjanalnego wyjaśnienia.

Nieoficjalnie działki dla developerów zostały sprzedane, co pozwoli podreperować tegoroczny budżet, ale pomimo tego że wcześniej komunikaty były publikowane w dniu przetargów, zarówno komunikaty z 15.03 i 11.04 do dnia dzisiejszego nie zostały opublikowane i nie wiadomo jakie działki, komu i za ile zostały sprzedane.

Aby przybliżyć ten temat poniżej publikuję moją interpelację i odpowiedż (plik do pobrania)

Igor Rudziński

Pliki dołączone do artykułu:
Czytaj także:
Komentarze (56):

~Kolega (niezalogowany) / 15.04.2019, 22:21
Dobra robota Igor. Widzę że zaczyna robić się układ.....
~bn (niezalogowany) / 15.04.2019, 22:42
społeczność dziękuje za sprawozdanie z sesji
~Dzierżawca (niezalogowany) / 15.04.2019, 22:44
Dam 2001 zł za dzierżawę tej działki na plaży. Z kim mam się skontaktować?
~Emilia (niezalogowany) / 16.04.2019, 05:47
Dziękuje za ten artykuł. Dziękuje za dostęp do prawdziwych informacji.
~taki sobie janek (niezalogowany) / 16.04.2019, 07:53
Czyli z drogą nad morze g***o, tyle że nowe. A tematu działki nie chce się komentować nawet.. Wiadomo kto jest inicjatorem pomysłu? Już te przepiękne budy bez bieżącej wody z ofertą gastronomiczną na rondzie ubogacają infrastrukturę śmietniska. Jedna giełda w Pruszczu nie wystarczy?
Planujecie ściągnąć inwestorów tamtej kategorii? Ministerstwo kanciap tworzycie?!
W jaki sposób chcecie wesprzeć inwestorów aby mogli się rozwijać? Chcecie dobrej kawy?
Pozwólcie zarobić 50 tyś na ekspres.
Podatki od nieruchomości po kilka tyś zł, dzierżawy do lasów 5x takie, zus, skarbówka, klimatyczne, rtv, śmieci... a od gospodarzy w prezencie - kampania kontenerowa ?! L którzy komunikują melexami Sztutowo z plażą powinniście kanapki do pracy robić bo oni robią przez jedno lato więcej dla gminy niż cała rada przez dekadę. Pozwólcie ludziom pracować i nie przeszkadzajcie zamiast planować budy i śmieci. A parkingi już 20 lat temu powinny zasilać i rozwijać budżet gminy. Może dziś byłoby parę groszy na ten karkołomny chodnik którym dwa wózki minąć się nie mogą.
~Wkurzony (niezalogowany) / 16.04.2019, 22:18
Co ze śmieciami??? Wariant wybrany potajemnie czy wójt ruszy wyłączonych???! A może już po ptokach?
~mieszkaniec (niezalogowany) / 16.04.2019, 22:30
Dobrze , że jest ktoś kto realnie ocenia całośc sytuacji , kto informuje nas "zwykłuch zjadaczy chleba" o co w tym wszystkim chodzi ...
~oglądałem (niezalogowany) / 16.04.2019, 22:37
jeszcze brakuje opisu występów radnego Pitera, który z uporem maniaka chce zaprzestać remontu parku przy parkowej, na który Wójt Farinade otrzymał dofinansowanie 130 tys. złotych. Skoro radny chce zrezygnować z tej dotacji to niech wyłoży tyle samo ze swojej kieszeni na inną inwestycję. Bo siedzi 5 lat w tej radzie i jedyne co potrafi to opluwać i szkalować poprzednich wójtów.
~Mieszkaniec (niezalogowany) / 16.04.2019, 22:46
Ze śmieciami już po ptakach. Na podstawie 90 świstków (ankiet) wójt wybrał podwyżkę 20% od wody.
~do ogladałem (niezalogowany) / 17.04.2019, 09:51
piszcie same dobre rzeczy
~Sztutowianin (niezalogowany) / 17.04.2019, 13:15
Na członka nam walić kasę w ten park . Niech sobie stoi. Ale broń Boże sprzedawać go za grosze!!!
~Pozdrawiam (niezalogowany) / 17.04.2019, 13:17
Nie będę płacił podwyżki bo 150 znajomych jest zwolnionych. Rozwiązuje umowę. Ptzemeldowuje się a śmieci do lasu.
~Młody człowiek (niezalogowany) / 17.04.2019, 17:54
Pan Piotr Szlendak to jedyny normalny radny w gminie.
~do pozdrawiam (niezalogowany) / 17.04.2019, 19:08
wszyscy tak powinniśmy zrobić
~edek z fabryki kredek (niezalogowany) / 17.04.2019, 19:24
Wójtowie się zmieniają a Szara Eminencja ciągle ta sama .Nie liczcie na jakieś pozytywne zmiany .Jak buliliśmy za śmieci wybrańców tak bulić będziemy
~do edekz fabryki kredek (niezalogowany) / 17.04.2019, 20:53
masz człowieku racje
~myślący mieszkaniec (niezalogowany) / 17.04.2019, 22:59
Ci ,którzy tak krzyczą za tym parkiem powinni płacić fundusz remontowy tych nikomu niepotrzebnych tworów.Budujemy obiekty, które nie przynoszą żadnych dochodów dla gminy i za kilka lat trzeba będzie je remontować (niech ktoś to zatrzyma !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! )
~Jest jak jest (niezalogowany) / 18.04.2019, 20:12
Na stronie gminy mamy już świąteczne jaja. Wójt z przewodniczącym jeżdżą na wycieczki pod Białoruś. Gmina bogata to mogą chłopy w końcu pojeździć trche po kraju na koszt podatnika. Później mamy zdjęcie końskiego łajna (piękna promocja gminy) na pół strony i straszenie koniarzy że nie sprzątają. Trzeba zrobić sprzątanie jak po menelach pijących setki.. dziwne że ich nie postraszyli tylko posprzątali. Po koniach też mogą posprzątać.
~Anna (niezalogowany) / 18.04.2019, 20:36
Też uważam, że artykuł o końskim łajnie jest nie na miejscu. Wystarczyło napisać pismo do właścicieli koni i z nimi na temat rozmawiać.
~Siwek (niezalogowany) / 18.04.2019, 22:58
Nawet koni się czepiają.
~Wkurzony Mieszkaniec (niezalogowany) / 18.04.2019, 23:02
napisali o końskim łajnie ale ciągle nie wiadomo kto i za ile kupił ostatnie działki w gminie i na co pójdą te pieniądze. nowe standardy informacji a raczej dezinformacji w gminie wprowadził wójt Zieliński, czyli wszystko jest tajne. Wójt Kochanowski i Farinade pisali o wynikach przetargów tego samego dnia. Wójt Zieliński od miesiąca utajnił wszystko i informuje tylko swoich na kawie w gabinecie. To jest łamanie ustawy o BIP-ie. Wyższe organa będą musiały się tym zająć, skoro nasz biegły we wszystkim wójt ignoruje prawo
~do wkurzony mieszkianiec (niezalogowany) / 19.04.2019, 12:10
masz racje , stawiasz kolacje
PROSIMY PISAĆ SAME DOBRE RZECZY O NASZYM PANU WÓJCIE
-nie łamie ustawy o BIP-ie , zna się na prawie administracyjnym , wykształcony na poziomie facet
-nie wprowadza dezinformacji
-nie informuje swoich przy kawie w gabinecie
to jest cudowny facet o gołębim sercu
~Ochódzki Ryszard (niezalogowany) / 19.04.2019, 15:28
Czy konie mnie słyszą?
~źrebaki (niezalogowany) / 19.04.2019, 17:58
Konie stoją i rżą , ze śmiechu ogonami machają
~Ochódzki Ryszard (niezalogowany) / 19.04.2019, 21:41
Zobligowany odpowiedzią żrebaków pozwalam sobie na,krótki komentarz.
1.Czy nie jest fajnie ,ze w Sztutowie jest Ośrodek Jazdy Konnej ,myślę ,że tak.
2. Czy nie jest fajnie ,że turysci w lesie lub na plaży zobacza grupę jeżdżcow na przejażdzce,myślę,że tak
3. Czy sam fakt istnienia takiego ośrodka nie podnosi rangi miejscowości w rankingach turystycznych,myślę ,że tak.
4.Wydaje mi się ,że są w tej gminie większe problemy niż okazjonalna końska kupa.

Ale pojechałem ? Jarząbek . Co Wy o tym myślicie?
~Maniek (niezalogowany) / 19.04.2019, 22:20
Kiedyś to były konie. Naprzeciw szkoły to był tak chudy, że nie narobił nigdzie. Ale robotny był, wszystkie ogródki przeorał, kartofle przeredlił. Co wy o życiu wiecie? Teraz ulica na sześć metrów szeroka i ty urzędniku nie możesz kupy minąć? Kiedyś to po piasku się spacerowało lub błocie i żyło się lepiej.
~baranek (niezalogowany) / 19.04.2019, 22:53
same strusie i końskie jaja wielkanocne
początek Sztutowa konie , koniec Sztutowa konie ,a co w środku młotku
~świeconka (niezalogowany) / 19.04.2019, 22:56
zabierajta się święcic jaja , i mnie tam zgoda przy stole z jajami i kiełbsą , bez gminnej polityki
a zadzwonilista z życzeniami
~Ha ha ha (niezalogowany) / 19.04.2019, 23:08
Czasami trzeba odczekać 30 lat i zrobić doktorat żeby nauczyć się zbierać śmieci, a nie płakać przyczepionym do płotu jak mazgaj
~Kierowca (niezalogowany) / 20.04.2019, 01:52
Koniec bandyterki na drodze na plaże i złodziejskich opłat dla złodzieja . Dziękujemy panie Igorze. To miedzy innymi pana zasługa
~Ekolog polski (niezalogowany) / 20.04.2019, 08:30
100 psich kup i zaszczane chodniki nie przeszkadza ale jedna końska tak???
~fs (niezalogowany) / 20.04.2019, 08:31
Zbierać i pieczarki hodować a nie marudzić!!!
~Jarząbek Wacław (niezalogowany) / 20.04.2019, 11:05
Oczywiście Panie Rysiu nasza gmina ma ważniejsze i bardziej pilne problemy do rozwiązania niż jakaś tam kupa.
Nie mogę zrozumieć osób komentujących działania władz gminy oraz ich jakże przyziemnych problemów.
Atakują wójta, który jest tylko władzą wykonawczą pominąwszy swoich radnych. To oni reprezentują w gminie wolę mieszkańców, po to byli wybrani. Więc swoje żale powinni kierować do nich i od nich wymagać stosownych działań, jako że reprezentują oni władzę uchwałodawczą.
Ponadto nikt nie uda się na tzw. spotkanie robocze i nie zgłosi swoich problemów.
Jest jeszcze dyżur przewodniczącego Rady Gminy, ale tam też nikt się nie pofatyguje.
W większości komentarzy możemy dostrzec do okólne plucie jadem.
Nie mam pojęcia skąd w ludziach tyle agresji, może to wina systemu, a może wychowania.

Chociaż, sądząc po stylistyce komentarzy oraz po błędach w pisowni mogę wysnuć wniosek, że jest to wina edukacji.
I w tym momencie mamy jasny wniosek, dlaczego neguje się jakże słuszny protest nauczycieli.
Jest to żal do systemu edukacji, że nic z niej nie wynieśli, chociaż mogę się mylić, bo jednak zrozumieli swój jakże ubogi poziom wykształcenia i przejawiają to atakami na nauczycieli.

Pamiętajmy - aby podnieść atrakcyjność gminy oraz by nam żyło się lepiej zacznijmy od siebie.
Należy pójść na spotkanie robocze, czy też na dyżur przewodniczącego, a co najważniejsze zgłosić swoje uwagi wybranemu przez siebie radnemu.

To co czytam przypomina mi psa (kota), który: "się odszczekuje swoim prześladowcom z pańskiego dworu".
~pisaty (niezalogowany) / 20.04.2019, 22:12
jakim prześladowcom z pańskiego dworu ?
ale tez są tacy co nie głosowali na tych radnych ------------------ale większość w demokracji ma głos
jaka władza taka gmina , to czysta kpina na to co się dzieje ,a jeszcze będzie się działo pisaty
~dola (niezalogowany) / 20.04.2019, 22:15
śmierdzi nam w tym wszystkim - jakimiś starymi zbukami
~Wkurzony (niezalogowany) / 21.04.2019, 15:27
Czas się wymeldowac i skończyć z tymi opłatami zlodziejskimi za śmieci. Nie będę płacił za 150 cwaniaków co nawet podatku nie płacą!
~Simon (niezalogowany) / 21.04.2019, 22:49
Łamanie ustawy o BIP? Święta, święta no ale bez jaj!!! KTÓRY ZAPIS, KTÓRY PARAGRAF NIBY ZŁAMANY??? JAK CZEGOŚ NIE OGARNIASZ, TO SIEDŹ CICHO.
~jaja (niezalogowany) / 22.04.2019, 16:23
jak święta bez jaja
~do SIMON (niezalogowany) / 22.04.2019, 23:16
OGARNIAM PRAWNIE WIELE RZECZY - sam nie wiesz ile , skwituje pokorne Ciele dwie matki ssie
~zycie (niezalogowany) / 22.04.2019, 23:19
widać ile w tym życiu fałszu i obłudy miedzy ludzmi w tym społeczeństwie , w oczy patrzą dobrze mówia a za plecami dupe obrabiają , ale tak bywa , z różnych stron swiata ich tu dali po 2 wojenie śiwatowej , wspólczuje temu PANU WÓJTOWI ,I DIZEJE SIE TO CO MAMY
~Simon (niezalogowany) / 23.04.2019, 09:52
To jak już przestaniesz ssać, weź do ręki długopis i pisz do Prokuratora zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa. Taki masz obowiązek obywatelu, a nie piszesz bzdurne komentarze...
~Wiśniak (niezalogowany) / 23.04.2019, 10:10
Czy to prawda, że w Gminie mają być przedterminowe wybory do rady gminy, bo dwóch radnych lada dzień ma złożyć rezygnację z funkcji???? Proszę o więcej informacji!!!!
~Jagoda z Przebrna (niezalogowany) / 23.04.2019, 22:25
Simon
dobrze się podszywasz wiesz pod kogo ,już ręce opadają
uderz w stół a nożyce się odezwą
~Simon (niezalogowany) / 24.04.2019, 09:02
A ty z którego krzaka spadłaś?
~Sztutowianin (niezalogowany) / 24.04.2019, 14:43
Za ile została sprzedana stara kotłownia?
~Jagoda z Przebrna (niezalogowany) / 24.04.2019, 21:29
Simon
pisz pisz bo nie masz czym innym zaimponować ani w życiu prywatnym ani też tym zawodowym wiesz jakim , twoje bzdety nas rozśmieszają
~Do wisniak (niezalogowany) / 24.04.2019, 21:53
Którzy to dwaj? Panowie Sz? Czy ktoś inny też zauważa ten bałagan?
~Beny (niezalogowany) / 24.04.2019, 22:26
Niedługo cała gmina zostanie sprzedana razem z mieszkańcami za grosze
~jawa (niezalogowany) / 24.04.2019, 23:22
BENY
masz przeczucie
~Sztutowianin (niezalogowany) / 25.04.2019, 06:20
Za ile została sprzedana stara kotłownia?
~Lord (niezalogowany) / 25.04.2019, 10:27
Nawet w Drewnicy budują Dino. Sztutowo to jednak dziura zabita dechami. Sezon tuż tuż a my możemy pochwalić się jednym barem(jeszcze nieczynny), piwo możemy sobie wypić u siebie na podwórku a o imprezach nawet nie wspomnę
~grosik (niezalogowany) / 25.04.2019, 11:36
na imprezy trzeba mieć pieniądze by je organizować , a z czego ? jak z tytułu nadpłaty za śmieci trzeba zwrócić mieszkańcom , koniec kwietna zaraz a pieniędzy nie widać , a działki za bezcen sprzedane
to się nazywa super zarządzanie !!!
~On (niezalogowany) / 25.04.2019, 16:52
Co zrobić. Taka władza. Z tymi działkami to lekka przesada. I jak mają zostać pieniądze w naszej gminie? Fakt faktem w Drewnicy powstaje Dino i zgrzytów nie słychać. No ale nie porównujemy Drewnicy do Sztutowa. Mają wszystko nawet lepszych rządzących 😆
Tyle lat obiecywali market-po co przecież można zrobić kolejną siłownię na podwórku. Stara kotłownia na blokach zaraz się złoży a można by było ją zagospodarować w sposób taki by mieszkańcy i turyści mogliby się napić piwa nie tylko na podwórku jak napisał przedmówcą a bez spiny że te piwo będzie go kosztowało 102 złote. No ale cóż sami wybraliśmy taką władzę(chodzi mi o wójta) bo radnych w większości bym wywalił na zbity p**k.
Lecz to tylko moje zdanie. Każdy ma inne.
~Simon (niezalogowany) / 26.04.2019, 18:44
Pani Jagoda uważa że mnie zna osobiście, co jest raczej wymysłem jej schorowanej wyobraźni. Nie wiem skad do mnie tyle nienawiści z jej strony. Być może jest to wredota, wyssana z mlekiem matki, albo efekty tzw. syndromu niedopchnięcia...
~Panie Simon (niezalogowany) / 27.04.2019, 15:33
niech pan uważa z tym syndromem niedopchnięcia i swoją schorowana wyobraźnią
~niedopchnięcie w ...pę (niezalogowany) / 29.04.2019, 00:42
widocznie z tym maleństwem wielu RECZY pan nie umie -chyba maluch opada
Dodajesz komentarz jako niezalogowany. Możesz się zalogować i dodać komentarz ze swojego konta

NOWOŚĆ! Dodaj zdjęcie do komentarza (opcjonalnie):
Sztutowo.com nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Są one wyłącznie opinią autorów. Komentarze nie dotyczące tematu artykułu, zawierające treści obraźliwe lub wulgarne będą usuwane
Reklama | Kontakt

© Sztutowo.com 2011-2020 Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykorzystywanie materiałów zawartych na stronie możliwe po uzyskaniu zgody autora.