Sztutowo
4 oC
piątek, 10 kwietnia 2020
Imieniny: Borysławy, makarego, Michała
4 oC

Gmina Sztutowo dostała prawie milion złotych dofinansowania. Trzeba będzie je oddać?

11 maja 2019, 22:00
Gmina Sztutowo dostała prawie milion złotych dofinansowania. Trzeba będzie je oddać?
4. kwietnia 2019 zapadła decyzja Zarządu Województwa Pomorskiego o przyznaniu Gminie Sztutowo prawie miliona złotych dofinansowania na kompleksową przebudowę jednej z ulic w Sztutowie. Wniosek został złożony przez poprzedniego Wójta Jakuba Farinade jeszcze w październiku 2018 roku. Wydaje się, że to ogromny sukces gminy, ale ponad miesiąc od decyzji nikt jeszcze nie poinformował o tym mieszkańców.

Dofinansowanie zostało przyznane na remont ulicy Marii Konopnickiej w Sztutowie. Łączny koszt zadania wynosi ponad 1,5 miliona złotych, w tym dofinansowanie 980 715 zł.

O fakcie przyznania dofinansowania nie zostali poinformowani nawet Radni Gminy, pomimo tego, że w międzyczasie (11. kwietnia) odbyła się sesja Rady Gminy Sztutowo.

Jest to delikatnie mówiąc mało profesjonalne zachowanie władz naszej gminy. Takie działanie (a raczej jego brak) może tylko świadczyć o tym, że Wójt Robert Zieliński nie będzie w stanie znaleźć środków własnych na inwestycję w wysokości ponad 500 tysięcy złotych. Wówczas całe dofinansowanie przepadnie.

Czy tak się stanie? Mamy nadzieję, że nie i inwestycję uda się zrealizowa. Szczególnie w tak trudnej sytuacji finansowej w jakiej obecnie znajduje się nasza gmina, każde dofinansowanie należy wykorzystywać, bowiem nie jesteśmy w stanie teraz, ani w kolejnych latach samodzielnie sfinansować żadnej inwestycji rzędu kilkuset tysięcy złotych.

Szczegółowe informacje na stronie PROW Pomorskie

Zdjęcie


Zdjęcie

Zdjęcie

 


Komentarze (37):

~Rob (niezalogowany) / 11.05.2019, 22:33
A kto ma tam.rzadzic ha ha . Kazdy patrzy na swoja d.... brak ,podejscia do czlowieka. Na jednej rece by policzyl osoby z ktora mozna wogole porozmawiac
~Oszukany (niezalogowany) / 11.05.2019, 23:58
Te wszystkie kłamstwa i oszukiwanie ludzi. Chodzenie po domach i kłamstwa w żywe oczy wrócą do ich autora ze zdwojoną siłą. Tego tej osobie życzę
~Mieszkaniec (niezalogowany) / 12.05.2019, 00:12
Zieliński przywiezie się na plecach tego co załatwił Farinade jeszcze parę miesięcy. Później niestety zapowiada się likwidacja gminy i podział na Stegne i Krynice. Ale ciemny lud wszystko kupił i bedzie miał to co chce
~Somsiad Janusza (niezalogowany) / 12.05.2019, 08:44
Dokładnie taka sama sytacja jak z drogą na Grochowie Pierwszym. Wójt Farinade ogłosił sukces, że dostaliśmy dofinansowanie. Sztutowo.com nawet zamieściło artykuł na ten temat. I co? Drogi jak nie było, tak nie ma. Farinade nawet na zebrania nie raczył przyjechać (może bał się o zawieszenie w swoim samochodzie). Tak było i my to pamiętamy.
~Igor Rudziński (niezalogowany) / 12.05.2019, 23:19
W kwestii wyjaśnienia powyższego wpisu:

Gmina Sztutowo w 2018 roku otrzymała dofinansowanie w wysokości (50% dofinansowania i 50% wkładu własnego) na drogę do Grochowa Pierwszego (łączny koszt 1,8 miliona złotych). Niedługo po tym Gmina pozyskała kolejne dofinansowanie na ulicę Parkową w Sztutowie (dofinansowanie 80%, 20 % wkładu własnego). Ówczesny Wójt Jakub Farinade natychmiast informował radnych o tej sytuacji i przedstawił jedyną możliwość pozyskania obu dotacji tj. zaciągnięcia kredytu z powodu braku środków własnych. Radni zgodzili się na wykonanie ul. Parkowej i rezygnację z drogi na Grochowo Pierwsze ponieważ nie chcieli zaciągać kredytu. Ówczesny sołtys Robert Zieliński (nie mając wiedzy prawnej w tym temacie) za tę propozycję groził niektórym pracownikom urzędu gminy "wsadzeniem do więzienia", co należy uznać jedynie za niesmaczny żart z jego strony.

Jest to zupełnie inna sytuacja niż opisana w artykule, ponieważ Wójt Robert Zieliński utajnił nawet przed radnymi i mieszkańcami fakt otrzymania dofinansowania na ul. Marii Konopnickiej w Sztutowie. Teraz w jego gestii jest podjęcie decyzji czy ma zamiar realizować tą inwestycję czy zwrócić milion złotych dotacji.
~Somsiad Janusza (niezalogowany) / 13.05.2019, 08:53
No to poprzedni gospodarz dobry był, fachowiec pełną gębą. Załatwiać dofinansowania na drogi bez wiedzy rady, po czym jak już dofinansowanie zostało przyznane patrzy do kasy, a tam nic nie ma. Ale co to za problem. Na przystanku wisi pełno ulotek reklamujących pożyczki na dowolny cel. Tylko brać. Najwyżej jak się noga powinie, to nastepna władza bedzie miała z tym problem, a ja zaloguje się na jakieś ciepłe gniazdko, jako wiceprezes społki energetycznej na przykład...
~Vocalmen (niezalogowany) / 13.05.2019, 15:40
Do Igora. Jesteś bardzo nieprecyzyjny. Dofinansowanie nie trzeba będzie zwrócić. Można tylko z niego nie skorzystać.
~Mr. X (niezalogowany) / 13.05.2019, 19:06
Igor czy możesz rozwinąć swoje słowa "nie mając wiedzy prawnej w tym temacie"? Na czym polegały te "braki"?
~Igor Rudziński (niezalogowany) / 13.05.2019, 22:43
Idąc tokiem myślenia Pana "Somsiad Janusza" wójt nie powinien składać żadnych wniosków o dofinansowania tylko siedzieć na stołku i nic nie robić. Obawiam się, że do takiego modelu działania zmierzają niektóre osoby z obecnych władz.

Do Vocalmen: Nieważne jak to nazwać. albo skorzystamy z tych pieniędzy albo nie. Znając retorykę jednej z osób obecnych władz Rady Gminy, to na sesji obróci to w sukces, bo przecież gmina nie będzie musiała wydać 500 tysięcy złotych.

Do Mr. X : samorządy się zadłużają i jeśli idzie za tym rozwój to nic strasznego i niezgodnego z prawem. Sołtys Zieliński za branie kredytów chciał wsadzać do więzienia. Te słowa słyszało wiele osób na komisjach i na pewno je pamiętają. To tylko świadczy o nieznajomości prawa.
~Dzik (niezalogowany) / 12.05.2019, 15:14
Jezu jaki kwik...
Chłop jeszcze nie zaczął dobrze rządzić a już wroza rozbiór gminy. Heca. Jak rządzili knurek, nurek, czy bambino to było prosperity że ho ho.
~Malinova (niezalogowany) / 12.05.2019, 16:42
To bardzo dobra wiadomość! Ogromne dofinansowanie. Z niecierpliwością czekamy na efekty 🙂
~? (niezalogowany) / 12.05.2019, 18:44
A może dobrze by było oświecić "ciemny lud" jak się naprawdę sprawy mają, bez hejtu , normalnie....w imię dobra dla Nas Mieszkańców ?
~AA (niezalogowany) / 12.05.2019, 20:58
to może daj ze swoich
~IRA (niezalogowany) / 12.05.2019, 22:41
do Oszukany -A KTO CIEBIE OSZUKAŁ ?
~Dosc tego (niezalogowany) / 13.05.2019, 11:29
Dofinansowania to podstęp na wykończenie danej gminy.
~da da (niezalogowany) / 13.05.2019, 15:25
niech jadą do Rydzyka to im da
~bolo (niezalogowany) / 14.05.2019, 08:16
W dzisiejszych czasach nie jest problemem załatwić dofinansowania problemem jest kasa na wkład własny i nie sztuką jest dostanie kredytu tylko jego spłata
~Simon (niezalogowany) / 14.05.2019, 08:41
Panie Igorze!
Kredyt nie jest jedynym, możliwym źródłem finansowania inwestycji. Jestem pewien, że Pan Sołtys Zieliński o tym także wiedzial. Cała ta afera wynikała pewnie z tego, iż Gmina Sztutowo będąc w tragicznej kondycji finansowej i zaciągając kredyty na te inwestycje, sama zawiązałaby sobie pętle na szyje. Proszę sobie przypomnieć jak wzrastały w tamtym czasie koszty robocizny czy materiałow. Kwota, którą Gmina musiałaby zapożyczyć najprawdopodobniej nie wystarczyłaby, skutkiem czego konieczny byłby kolejny kredyt! Dziś wiemy że i bez tego kredytu finanse Gminy są kiepskie, a trzeba przecież oddać jeszcze nienależne nadpłaty za śmieci. Wg mnie Pan Zieliński w tamtym czasie słusznie walczył z niebezpiecznym zadłużeniem. Sposób, w jaki to robił nie jest ważny, grunt że skuteczny.
~Stanisław Anioł (niezalogowany) / 14.05.2019, 09:34
Uważam, że należy nie brać żadnego dofinansowania. My sami jako gmina powinniśmy zapracować na to, aby robić nowe drogi. Jak się wszystkie weźmiem do roboty, to zrobim takie drogi, że nawet w powiecie będą nam zazdrościć. Możemy przecież w czynie społecznym zacząć je robić już od najbliższej soboty. Proponuję, aby każdy chętny stawił się w sobote o 8.00 przed Urzędem Gminy, wziął ze sobą łopatę, szpadel, młot udarowy, albo inne narzędzia i razem kolektywnie ruszym robić piękną drogę!!! Proponuję, aby nazwać naszą nową drogę "amber highway"!!!
~beka (niezalogowany) / 14.05.2019, 10:45
niech Zioło poprosi o pomoc byłego
~??? (niezalogowany) / 14.05.2019, 16:13
Dlaczego nie można zrobić tak, że jak sprzedajemy jakąś działkę (np. słynna działka pod stację benzynową), to pieniądze za to zabezpieczamy na takie inwestycje jak ul Konopnickiej czy Grochowo Pierwsze, a dopiero potem ubiegamy się o dofinansowanie zewnętrzne? Rada powinna wiedzieć zawczasu o takiej inicjatywie Wójta. Dziś otrzymujemy dotacje i jesteśmy skazani tylko na kredyty (oby nie w parabankach jak Ostrowice :D ). A mogliśmy już wcześniej szukać finansowania tegoż (np. oszczędności, sprzedaż gruntów, czy nawet wypuścić obligacje)
~Miejscowa Żulia (niezalogowany) / 14.05.2019, 23:16
Mamy pierwszą inwestycję w gminie!! Ławka dla meneli spod gminy została przeniesiona na drugą stronę ulicy. A na miejsce ławki posadzono klomby kwiatów. Czy pomysłodawca tej zmiany się ujawni? Może dać mu premię albo nagrodę bo teraz nasza miejscowa żulia może podziwiać piękno urzędu gminy z dwóch ławek jednocześnie. Myślę że ta piękna inicjatywa mogła wyjść tylko od najpiękniejszego i najwyższego umysłu naszej gminy czyli Świętego Roberta. Gratulacje za piękną zmianę. Dziękujemy i popieramy. :|
~Zenek Martyniuk (niezalogowany) / 15.05.2019, 08:08
Wójt pod koniec grudnia sprzedał działkę na ul. Parkowej za kwotę 340 tys.zł, te pieniądze też się rozeszły ?
~adi (niezalogowany) / 15.05.2019, 10:58
ale inwestycja -chyba zrobił dla siebie by w przyszłości wspominać jak siedział na stoku w tym budynku
~Legenda (niezalogowany) / 16.05.2019, 08:50
A kredyt goni kredyt i tak w kółko. A potem się dziwić że gmina upada i jest pod kreską. Tak to my tego kraju nie zbudujemy. Już staliśmy się drugą Grecją. Szkoda tylko że pogoda Polska.
~Hahaha (niezalogowany) / 16.05.2019, 14:17
Gmina chciała przechytrzyć pijaczkow. Myśleli że jak przeniosą ławkę to przeniosą pijaczkow. A przenieśli ławkę A pijaczki dalej siedzą w tym samym miejscu tylko teraz na klombach kwiatów. Czasami scenariusze które piszą nasi włodarze nadają się do kolejnej części filmu Barei.
~Bankrut (niezalogowany) / 18.05.2019, 11:41
ŻADNEGO sprzedawania działek!!! Żadnych kredytów '!!!! Mamy dość życia n akredyt!!!!
~Stegna potrafiła (niezalogowany) / 18.05.2019, 11:42
Co z odjazdem kątów i Sztutowo? Ścieżka rowerowa to dramat.
~wyborca (niezalogowany) / 19.05.2019, 10:54
W Stegnie p. Ewa ma olbrzymie doświadczenie , kobieta z ikrą ,poukładane w głowie , sama w sobie ma wielką wartość jako kobieta i jako urzędnik
~Cogito (niezalogowany) / 19.05.2019, 18:28
Wkład własny może być sfinansowany kredytem, nie sądzę aby to był problem.
~fakt (niezalogowany) / 19.05.2019, 19:40
Faktycznie takiej kobiety Wam w tym urzędzie brakuje -żelaznej damy , znającej się na swoim stanowisku i nie ma kwiku ,nie ma na TY itd... i jest transparentność urzędu
pozdrawiamy z Torunia , ostatnio byliśmy na przekopie - jest super ,czekamy na przekop .
śledzimy na tej stronie i innych wszelkie informacje co w Waszej gminie się dzieje .
~Emilia (niezalogowany) / 19.05.2019, 21:22
Panie wójcie, niech pan bierze przykład z włodarzy sąsiednich gmin. Niech pan w końcu zacznie działać! Niech będą widoczne efekty pańskiej pracy. Niech pan się pochwali, co konkretnego zrobił pan dla gminy i jej mieszkańców. Nie interesuje nas z kim pan sobie pije kawkę czy herbatkę. Interesują nas FAKTY
~piłkarz (niezalogowany) / 19.05.2019, 23:36
Pani Emilio - my mieszkańcy tej gminy pełni uznania dla Pani rzetelnych słów
~do Emilii (niezalogowany) / 21.05.2019, 10:15
Sprobuj ty, madralo, zarzadzac czymkolwiek poza wlasna chalupa, a potem sie wypowiadaj. Jestes sok z buraka.
~SQPR (niezalogowany) / 21.05.2019, 11:50

Kilka pytań :
1. Co to sie buduje na działce za P. Jeszke? Podobno kolejny tzw.apartamentowiec? Nie jestem przeciw.


2.Co z bazarkiem ? Moim zdaniem jest bardzo potrzebny.
3.Dino atakuje/Stegna,Drewnica/ Czy będziemy sie bronić ? Czy juz zdecydowano o powstaniu sklepu?
Jeśli to gdzie i kiedy? Ja tam wolę dziewczyny z GS, P. Halinkę i P.Sylwię.
~Przyjezdna (niezalogowany) / 24.05.2019, 12:39
Przyjeżdżam na urlop od kilku lat do Sztutowa, świadomy wybór, cicho, spokojnie, nie muszę mieć oczu dookoła głowy by upilnować dzieci. Jenak w takim przypadku, przy ciężkiej sytuacji finansowej gminy, by ściągnąć do tej miejscowości turystów, taki sklep jak Dino wspominany wyżej, czy też inny supermarket bardzo by się przydał. Nie oszukujmy się każdy z nas większe zakupy robi np. w Biedronce w Stegnie i każdy lubi mieć pod nosem, takie "dogodności" przyjeżdżając na urlop. Im więcej turystów, tym więcej pieniędzy zostawionych w tym miejscu, czego życzę i sobie i Państwu, ponieważ bardzo lubię tą miejscowość.
~Monika (niezalogowany) / 30.06.2019, 07:43
Do wszystkich, którzy mieszkają przy utwardzonych drogach: przemierzam tą drogę codziennie rano i wieczorem, latem w rośie i piachu, jesienią i wiosną w błocie, zimą w śniegu, bo tu nie odśnieżają. I tak od 17 lat, co kilka lat zwracając się z prośbą do gminy o budowę porządnej drogi. Dodam, że ciemno tu wieczorem jak w "dupie", bo żadnego oświetlenia nie ma. Inni czekają jeszcze dłużej, droga została wyznaczona w 1989 roku!!!. Pan Kochanowski poczynil już pewne kroki prawne, powstał też projekt drogi, za który gmina już zapłaciła. Pan Farinade pozyskał dofinansowanie. A Pan Zieliński to wszystko "oleje" i "wypnie się" na tych, którzy czekają na tą drogę od dziesiątek lat? Wierzę, że jednak nie będzie takim cieniasem. Niektórzy ledwo zaczną się budować, a już im drogę utwardzają. Nigdy nie musieli łazić po błocie... Ale chcą decydować o innych. My tu mieszkamy na stałe, nasze podatki wracają do tej gminy i należy nam się drogą bardziej niż tym, którzy pobudowali się w Sztutowie tylko dla zarobku, ale rozliczają się np. w Warszawie, a drogę mają i to cały rok oświetloną, w zimie odśnieżoną, choć poza sezonem ich tu nie ma. Przyszła kolej na Konopnickiej, a droga w Kątach lub jakiś pseudo park mogą poczekać. Zapraszam na wieczorny spacer zimową porą, zwłaszcza w momencie roztopów, pana wójta również, bo chyba nie zna tej części gminy, w której przyszło mu gospodarzyć.
Dodajesz komentarz jako niezalogowany. Możesz się zalogować i dodać komentarz ze swojego konta

NOWOŚĆ! Dodaj zdjęcie do komentarza (opcjonalnie):
Sztutowo.com nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Są one wyłącznie opinią autorów. Komentarze nie dotyczące tematu artykułu, zawierające treści obraźliwe lub wulgarne będą usuwane
Reklama | Kontakt

© Sztutowo.com 2011-2020 Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykorzystywanie materiałów zawartych na stronie możliwe po uzyskaniu zgody autora.