Sztutowo
5 oC
piątek, 3 kwietnia 2020
Imieniny: Pankracego, Renaty, Ryszarda
5 oC

Sprawozdanie z sesji Rady Gminy Sztutowo 23.05.2019

17 czerwca 2019, 20:50
Sprawozdanie z sesji Rady Gminy Sztutowo 23.05.2019
Zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią publikujemy istotne informacje o których była mowa na sesji Rady Gminy Sztutowo w dniu 23.05.2019 po otrzymaniu częściowych odpowiedzi na interpelacje.

1. sprzedaż działek pod apartamenty i brak jakiejkolwiek informacji o tym, komu i za ile zostały sprzedane te działki oraz brak wprowadzenia uzyskanych pieniędzy do budżetu gminy Sztutowo.


11. kwietnia 2019 odbyły się przetargi na sprzedaż poniższych działek. Zostały osiągniete poniższe kwoty :
•    357/56 - 700 tys. 976 zł. netto (862 tys. 200, 48 zł brutto)
•    357/89 i 357/91 849.681 zł netto (1 mln 45 tys. 107,63 zł brutto)

Dochód gminy stanowią kwoty netto.

Wójt Robert Zieliński jako pierwszy w historii Wójt Gminy Sztutowo nie zamieścił informacji z wynikami przetargów w Biuletynie Informacji Publicznej. I jak stwierdził nie będzie tego robił.

Wójt Robert Zieliński odmówił przedstawienia wycen działek, powołując się na wyrok WSA we Wrocławiu, który w ogóle nie ma związku ze złożoną interpelacją. Ceny wywoławcze powyższych 2 działek były obniżone co najmniej 13% od wyceny.

Ponadto nie było jednoznacznej odpowiedzi kto sfinansuje budowę dróg dojazdowych do apartamentów, które mają powstać na powyższych działkach.

W odpowiedziach nie znalazła się odpowiedź dlaczego uzyskane środki nie zostały wprowadzone do budżetu na rok 2019. Obecnie w paragrafie dochodów ze sprzedaży mienia widnieje kwota 813 tysięcy złotych. Sprzedaż powyższych 2 działek to kwota ponad 1,5 miliona złotych netto.


2.zniknięcie 70 tysięcy złotych z jednego paragrafu budżetu gminy po stronie wydatków. Na sesji ani Wójt, ani nikt z pracowników urzędu nie potrafił powiedzieć na co i w jakim trybie zostały przeniesione te fundusze (bez wiedzy Rady Gminy) - informacja ma być udzielona na piśmie w ciągu 14 dni.


Zarządzenie Wójta o zmianie budżetu i przeniesieniu 70 tysięcy z paragrafu 4600 "Kary i odszkodowania...", na którym było wówczas 150 tysięcy złotych zostało podjęte w dniu 25. marca 2019. Dokument informujący o tym fakcie został opublikowany 24. maja 2019 (dzień po sesji), co pokazuje, że złożenie tego zapytania było jak najbardziej zasadne.

Środki zostały przeniesione na remont uszkodzonych zejść na plażę w wyniku sztormu. Jest to o tyle dziwne, że wcześniej Wójt Robert Zieliński zapewniał o tym, że remont uszkodzonych zejść na plażę ma zostać pokryty z polisy ubezpieczeniowej. Mimo, że minęło już niemal pół roku od uszkodzeń nadal nie ma żadnej informacji dlaczego środki z ubezpieczenia nie zostały jeszcze uruchomione.

Dodatkowe dziwi fakt, że zostały zmniejszone wydatki z paragrafu "Kary i odszkodowania...". Powinno być zupełnie odwrotnie, ponieważ z tego paragrafu w najbliższym czasie Gmina Sztutowo będzie musiała wydatkować 1,4 miliona złotych tytułem odszkodowania za przejęte grunty pod inwestycje w poprzednich latach (ul. Obozowa w Sztutowie, ul. Brzozowa i Polna w Kątach Rybackich) . Są to zobowiązania wobec Lasów Państwowych (ponad 1,3 mln złotych) oraz Energii Operator (26 tys. zł).

3.  Kwestia rezygnacji z ponad 60 tysięcy złotych kary umownej od wykonawcy wymiany oświetlenia w Szkole w Sztutowie na rzecz Gminy Sztutowo.


W 2017 także na naszej stronie informowaliśmy o remoncie - wymianie sieci elektrycznej i oświetlenia w Szkole w Sztutowie. Umowa została podpisana 18.07.2017. 04.08.2017 w związku z brakiem możliwości realizacji inwestycji w terminie ówczesny Wójt Gminy Sztutowo Jakub Farinade rozwiązał umowę z winy wykonawcy oraz naliczył karę umowną w wysokości 67 tys. 107 zł. Wykonawca w ramach zabezpieczenia wcześniej wpłacił 26 tys. 843 zł. Jakub Farinade rozpoczął kroki prawne, w celu wyegzekwowania pełnej kwoty kary umownej.


Jednak Wójt Robert Zieliński zawarł w styczniu 2019 roku z wykonawcą ugodę, na mocy której zwrócił ponad 21 tysięcy złotych zabezpieczenia, zachowując dla gminy zaledwie 5 tysięcy złotych. W tej sprawie powstała opinia radcy prawnego gminy Sztutowo, który stwierdza, m.in. że taka ugoda "jawi się jako korzystna dla Gminy"  i uznaje argumenty wykonawcy, który uważa, że dokumentacja była wadliwa i uniemożliwiała wykonanie remontu. Jednak nie wiadomo w jakim zakresie i kto odpowiada za rzekomą wadliwość dokumentacji. Z informacji, które posiadaliśmy jeszcze w 2017 roku wynika, że wykonawca mógł zapoznać się z dokumentacją jeszcze przed złożeniem oferty i podpisaniem umowy, zgłaszając zapytania lub uwagi, ale tego nie uczynił. Ponadto wykonawca nie był w stanie zrealizować tej inwestycji, dlatego z jego winy została rozwiązana umowa.


Bezkrytyczna rezygnacja  z ponad 60 tysięcy złotych kary umownej dla niedoszłego wykonawcy budzi wątpliwości i z pewnością ta sprawa będzie wymagała jeszcze dogłębnego i rzetelnego wyjaśnienia.

Pozostałe tematy:

  1. kwestia wypowiedzi wójta na temat dofinansowań dla gminy Sztutowo
  2. sprawa cmentarza w gminie Sztutowo
  3. strefy płatnego parkowania przy drodze na plażę w Sztutowie

zostaną opisane w osobnych publikacjach w najbliższych dniach

 


Czytaj także:
Komentarze (42):

~Emilia (niezalogowany) / 17.06.2019, 22:01
Panie Igorze! Dużo siły i wytrwałości. Dziękuje w imieniu swoim i naprawdę wielu mieszkańców gminy Sztutowo za ten artykuł. Za prawdę. Za konkretne informacje. Za traktowanie nas czytelników poważnie. Dzięki.
~... (niezalogowany) / 17.06.2019, 23:10
Ktoś tu dziś będzie miał bezsenną noc 8)
~oaza bizensu (niezalogowany) / 18.06.2019, 00:22
pkt.1 - dramat ,działki 13% taniej
pkt.2 - brak konsultacji z radnymi , samowolka ( będę robił co chce , moje gminne pieniądze - co im do tego ) ale pieniądze publiczne !!!
pkt.3 - rezygnacja z pieniędzy -dziwi ten fakt mieszkańców gminy , skoro gmina ledwo przedzie - i brak forsy w kasie
pkt.4 - podsumowanie byle jakie ,a dali votum zaufania na ostatniej sesji
BAWCIE SIĘ TAK DALEJ , będzie w koło bardzo wesoło , ubaw po pachy.
ulice i chodniki brudne ,a prosi by sprzątać posesje bo nadchodzi święto , chyba z tego wszystkiego będzie chodził pod baldachimem w tej gminie
~Mieszkaniec (niezalogowany) / 18.06.2019, 00:28
Nic dziwnego że radny Andrzej i jego guru Robert nie chcą Pana Igora w Komisji Rewizyjnej. Boją się że jak mu dadzą dostęp do papierów to wyjdzie na jaw jeszcze więcej przekrętów a to dopiero pierwsze miesiące urzędowania... strach pomyśleć co będzie dalej. Z tego co tu wyczytałem to jest kilkaset tysięcy strat, działki sprzedane w promocji i umorzenie kary 60 tyś. Naprawde podziwiam Roberta że się nie boi
~Mieszkanka (niezalogowany) / 18.06.2019, 05:50
Wygodnie jest komentować, krytykować, wyrażać opinie. Fajnie byłoby poznać pomysły na "ulepszenie" naszej gminy oraz przeczytać o dokonanych sukcesach na rzecz naszej społeczności. Krytykować każdy potrafi. Bycie radnym to zaszczyt. Napiszcie więc o swoich sukcesach, realizacjach, pomyslach.
~Aby się żyło lepiej... (niezalogowany) / 18.06.2019, 06:28
Dla biedoty podwyżki A ci co za śmieci nie płacili nadal nie płacą.....
~Strasznie zaniedbana (niezalogowany) / 18.06.2019, 06:35
Czy może ktoś z gminy przejechać zamiatarką ścieżkę rowerową?
~czytelnicy (niezalogowany) / 18.06.2019, 09:42
Pani Emilia ma racje - rzetelna prawda ludziom się należy .
Poważne traktowanie czytelników przez redaktora .
~Jozefina Noga (niezalogowany) / 18.06.2019, 10:35
Jestem ostatnia do bronienia obecnej władzy, gdyż jest daleka od doskonałości, ale zarzuty podnoszone w tym artykule jakby nie trzymają się kupy:
1. Zaniżenie wartości działek, no przepraszam, ale skoro cena była rzekomo tak atrakcyjna (jakoby zaniżona względem ich wartości rynkowej) to dlaczego do przetargu nie przystąpiło multum oferentów i się o te działki nie zabijali??? Przecież ostatecznie cenę kształtuje wolny rynek i cena wywoławcza jest tutaj zupełnie bez znaczenia.
2. Tu by trzeba zobaczyć polisę. Czy tego typu ryzyka były nią objęte. Ubezpieczyciel bez powodu nie odmówił by wypłaty odszkodowania.
3. Ta dokumentacja niestety, ale była naprawdę wadliwa.
~Do Józefiny (niezalogowany) / 18.06.2019, 12:00
Jakby wójtowi zależało na wyższej cenie za działki i to choćby na swoim gminnym Facebooku wystawił ogłoszenie, a zamiast tego było przez pare dni wystawione na tablicy ogłoszeń koło kibla w gminie. Ale kto miał wiedzieć to wiedział i nie dość że działki kupione w promocji to jeszcze gmina im drogi wybuduje. To wszystko wolą o pomstę do nieba. A podstawa ubezpieczenie zejść na plażę to jest uszkodzenie od sztormu bo od czego innego może się uszkodzić. W ubezpieczeniach są specjalni szkoleni ludzie kiedy trzeba wyplacić wieksze pieniadze i jak zobaczyli na kogo trafili to będą się uchylać się od płacenia latami.
~Ochódzki Ryszard (niezalogowany) / 18.06.2019, 12:42
Jednak to ,co daliście mi do wąchania ,to nie był cukier-puder.Jarząbek ,Ty żartownisiu !!!.
Jak juz doszedlem do tzw. siebie proszę o informacje o które działki chodzi ,bo cena sugeruje biznesowy charakter interesu.Czy jest on korzystny ekonomicznie dla gminy/ /kasa / ,czy perspektywicznie ,rozwój usług obsługi gości?.
~wszyscy na sesje (niezalogowany) / 18.06.2019, 20:00
wszyscy na sesje - będzie podwyżka śmieci
a gdzie zwrot nadpłaconych kwot za śmieci
kawał drania z tego królewicza , kręci i kręci -----------gdzie jego wyborcy tacy zadufani -teraz jak zapłacą za śmieci to im kopary opadną ,dopiero ich oczęta i portfele zobaczą
i tak jest z tym waszym włodarzem ,umie tylko przytakiwać i obiecywać , a głupiemu radość na chwilę tą jedyną chwile
~śmieci (niezalogowany) / 18.06.2019, 23:07
kryminał tango
jest wyrok prawomocny Sądu że nadpłaty należy wypłacić , mimo ze usługa została wykonana ,
Wójt nie musi wykonywać prawomocnych wyroków ? wyjęty z pod prawa czy co ?
JAK TO JEST ?
Sąd swoje i Wójt swoje , w czym rzecz
~rogi (niezalogowany) / 18.06.2019, 23:09
Złapał byka za rogi .
Ciekawe jak go teraz puści
~wolność słowa (niezalogowany) / 18.06.2019, 23:13
Wolność słowa w społeczeństwie to fundament demokracji jak chleb na naturalnym zakwasie .
Wzywamy do opamiętania
~Dość kłamstwa i oszustwa (niezalogowany) / 18.06.2019, 23:31
dotacje, umorzenia dla szemranych biznesmenów, setki tysięcy złotych wyciekają z budżetu a biedota będzie płacić za bogaczy, ludzie obudźcie się, oszukują i okradają was w biały dzień, a wy dalej idziecie jak potulne owce na rzeź. jak długo to oszustwo może się utrzymać. jesteście zwykłymi lemingami jeśli to popieracie
~Do wójta (niezalogowany) / 18.06.2019, 23:34
Czy wójt się rozliczy z darów żywnościowych które odebrał potrzebującym mieszkańcom gminy, może sam jest potrzebujący i nie ma na jedzenie że musi pobierać żywność z pomocy PCK. możliwe że kwalifikuje się na pomoc kwotowo od zarobków to niech ujawni to mieszkańcom
~Konkret (niezalogowany) / 19.06.2019, 20:06
Bardzo proszę Panie Igorze,w imieniu mieszkańców poruszyć po raz kolejny sprawę dotyczącą Ośrodka Zdrowia w naszej miejscowości. A konkretnie traktowania pacjentów przez nową Dr. S. Kolejna sprawa zamieciona przez Wójta pod dywan, na zasadzie "jakoś to będzie". Jest mi przykro że trzeba interweniować by cokolwiek uzyskać. Jednocześnie dziękuję za możliwość wypowiedzenia się na Pańskiej stronie , to dla Nas mieszkańców ważne. Miło jest odnotowywać kolejne Pana sukcesy w tropieniu "niedociągnięć " jakich dopuszcza się Pan Wójt. Powodzenia w dalszych pracy na rzecz Gminy Sztutowo :)
~Bob (niezalogowany) / 20.06.2019, 07:26
Świetna sprawa z tą kurtyną wodną na placu z figurką dorsza w Kątach. Gratulacje dla pomysłodawcy. Wiele osób korzysta z ochłody.
~Abcd (niezalogowany) / 20.06.2019, 21:48
Największym hitem to jest kalendarz imprez w naszej gminie😂😂 Nasz "wudz" się ciężko napracował na tym planem. To. Jest szczyt żenady.. Pchli targ w Lipcu i nic więcej. Wystarczy spojrzeć na sąsiednie gminy ile się dzieje a u nas nic. Nawet w Ostaszewie coś się dzieje raz w roku a u nas... Nawet nie ma nigdzie plakatu związanego z Dniami Rybka w Kątach. Weź ty "wujcie" jeśli mozna tak Cię nazwać ustąp że stanowiska

~Prawda (niezalogowany) / 20.06.2019, 22:30
To jest właśnie różnica między wójtem Farinade, a wójtem Zielińskim.

Farinade chciał składać pozew do sądu i dostać dla gminy 67 tysięcy.

Zieliński zadowolił się ochłapem 5 tysięcy, a resztę oddał.

każdy niech wyciągnie wnioski kogo reprezentował Farinade, a kogo Zieliński
~Ania (niezalogowany) / 21.06.2019, 07:35
Szanowni Panstwo, nie wydawajcie tak drastycznych opinii na podstawie szczatkowych informacji. Naprawde myslicie, ze wojt Zielinski chce jak najgorzej dla naszej Gminy, trzyma sie stolka dla 5 tys. zl i ryzykuje swoja wolnosc dla jakichs przekretow? Pan Zielinski byl zaangazowanym soltysem w Katach, zostal wybrany duza wiekszoscia glosow i jest na stanowisku od pol roku. Czy od razu Krakow zbudowano? Dlaczego nie dacie czlowiekowi szansy, skoro go wybraliscie?
~Reksio (niezalogowany) / 21.06.2019, 07:39
Niektorzy zrobia wszystko, zeby nas sklocic: "biedota będzie płacić za bogaczy, ludzie obudźcie się, oszukują i okradają was w biały dzień, a wy dalej idziecie jak potulne owce na rzeź" - czlowieku, co ty pijesz, zeby takie rzeczy pisac. Potulne owce na rzez????? Moze od razu porownac pana wojta do SS??
~xxx (niezalogowany) / 21.06.2019, 14:28
Bardzo szkoda ze nie ma Pana Farinade ,jego prezencja , kultura , ogólnie biorąc całokształt do którego bardzo daleko Panu Zielińskiemu.
~- (niezalogowany) / 21.06.2019, 14:35
Dobrze że Pan Igor trzyma rękę na pulsie i w miarę możliwości o wszystkim informuje.
~To nie było ok (niezalogowany) / 21.06.2019, 22:45
Chciałem kupić jedna z działek ale nie dla psa kiełbasa. Deweloperzy rządzą... M
~dima (niezalogowany) / 22.06.2019, 17:21
Deweloperzy rządzą Wójtem ? coś podobnego !
~sztutowianin (niezalogowany) / 22.06.2019, 22:45
Jestem nie młodym człowiekiem wiele już widziałem ale tak brudno w Sztutowie nie było np ulica Turystyczna zarośnięta że nie widać posadzonych krzewów na poboczu panie wójcie proszę pana zobacz
pan co się dzieje w Sztutowie nie wiem jak jest w Kątach Rybackich
~Mieszkańcy (niezalogowany) / 22.06.2019, 23:01
Syf, brud i smród na ulicach Sztutowa jakiego nigdy nie było, a wójt prosi mieszkańców żeby sprzątali ulice. Czy Ty człowieku masz honor? Za co płacimy podatki? Sam biegał przed wyborami i robił zdjęcia przepełnionych koszy a za jego kadencji jeszcze większy syf i brud. odejdź człowieku bo nic nie potrafisz, nawet zadbać o porządek.
~Polexit (niezalogowany) / 22.06.2019, 23:51
Polexit
~Mieszkaniec (niezalogowany) / 22.06.2019, 23:54
Jak Robert powiedział że załatwi to załatwi, nie trzeba mu co pół roku przypominać
~raciczka (niezalogowany) / 23.06.2019, 11:12
Robcio -Robuś dużo mówi a mało robi - jakoś tej jego pracy nie widać -a już piastuje na urzędzie 8 m-cy , sami widzicie kto to jest i jak działa

Nic z tych działań nie wynika ,nadszedł czas na przetrwanie ,ale zaraz skończą się definitywnie pieniądze i będzie po urzędzie -zapamiętajcie te słowa wybrańcy ludu
~tratatata (niezalogowany) / 23.06.2019, 11:25
Polexit - to nowa partia przed wyborami , ale do Parlamentu Europejskiego a nie w tej gminie
~Tak to się robi (niezalogowany) / 23.06.2019, 11:39
łatwo sobie przeliczyć ile to 1% upustu od jednej działki (od 7 do 10tys. zł) takich procentów było 13 razy 2 działki co znaczy deweloper zaoszczędził jakieś 250 tysięcy. Wnioski każdy może wyciągnąć sam
~euro (niezalogowany) / 23.06.2019, 12:01
do tak się robi
**************
Masz 100% racji - tak się dzieje w tym urzędzie -śmierdząca sprawa
a mogli mieć te 250 tysięcy w kasie gminy
ale teraz moda na rozdawanie
trudna sprawa jak się nie umie zarządzać to ludzie się śmieją z waszego Roberta i tak to działa
~Jad się sączy (niezalogowany) / 23.06.2019, 14:22
Czołem.
Szkoda, że ludzie mają taką krótką pamięć, jak działki sprzedawali poprzedni wójtowie.
Nie chcę bronić obecnego Wójta, wszyscy rachunek wystawią mu przy następnych wyborach, pytanie jest co lub kto przyjdzie po nim... Bo jeśli przestraszy się waszego szczekania może nie wystartować w następnych wyborach a w tedy wiadomym jest że wybiorą szarą eminencję zza jego pleców, która nie wierze, że nie dorzuca tu swoich 3 groszy do tej całej nagonki.
~Tajemnica czy co? (niezalogowany) / 23.06.2019, 23:17
Po ile za metr 2 poszły te działki?
~wicia (niezalogowany) / 24.06.2019, 18:31
WBRALI -TO MAJĄ NA CO ZASŁUGUJĄ , a innych to wali i niech robi co chce razem ze swoimi lizusami , przynajmniej trochę śmieszno , głupawo i wesoło jakoś w tym społeczeństwie .
A miał taki prządek zaprowadzić -a tu pic na wodę z zalewu albo morza
~iza (niezalogowany) / 25.06.2019, 00:47
xxx
poziom intelektualny , wykształcenie byłego to wysoki poziom, a teraz co można od obecnego oczekiwać ?
chcieli to mają !!!
niech radzą sobie
~Rybka (niezalogowany) / 26.06.2019, 13:24
Jak można obrażać wójta Sztutowa?????????? osobę demokratycznie wybraną przez większość społeczeństwa. To dobry człowiek organizator wielu imprez pomocny szkole nie tylko w Sztutowie i w Krynicy Morskiej i w Stegnie. Zawsze obecny na imprezach dla dzieci i dorosłych. Zawsze miły i uśmiechnięty. Tak trzymać panie Robercie niech pan spokojnie dalej robi swoje nie jest pan sam. Z pozdrowieniem dla pana :D Zadowolona
~Mieszkanka (niezalogowany) / 30.06.2019, 20:04
dla bezpieczeństwa wszystkich potrzebny od zaraz fotoradar albo monitoring. na drodze Sztutowo do samej krynicy M. za wiele wypadków. stanowczo nie widać policji
~do ABCD (niezalogowany) / 02.07.2019, 11:04
MASZ RACJE - CZAS JEGO SIĘ KOŃCZY
Dodajesz komentarz jako niezalogowany. Możesz się zalogować i dodać komentarz ze swojego konta

NOWOŚĆ! Dodaj zdjęcie do komentarza (opcjonalnie):
Sztutowo.com nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Są one wyłącznie opinią autorów. Komentarze nie dotyczące tematu artykułu, zawierające treści obraźliwe lub wulgarne będą usuwane
Reklama | Kontakt

© Sztutowo.com 2011-2020 Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykorzystywanie materiałów zawartych na stronie możliwe po uzyskaniu zgody autora.