Sztutowo
19 oC
środa, 15 lipca 2020
Imieniny: Henryka, Igi, Włodzimierza
19 oC
 Baner

Belgijsko-polskie konsorcjum przekopie Mierzeję Wiślaną za 1 miliard złotych?

24 lipca 2019, 23:00
Belgijsko-polskie konsorcjum przekopie Mierzeję Wiślaną za 1 miliard złotych?
Najkorzystniejszą ofertę budowy kanału łączącego Zalewu Wiślanego z Zatoką Gdańską złożyło belgijsko-polskie konsorcjum. Za wykonanie pierwszego etapu inwestycji zaproponowało cenę 992 mln 270 tys. zł. Była to najniższa oferta złożona w przetargu. Nadal jednak przewyższająca o dobre 200 mln zł budżet przedsięwzięcia. Urząd Morski, początkowo za przekop chciał zapłacić 718 mln.

Aktualne informacje dotyczące budowy drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany i Zatokę Gdańską przekazał w ubiegłym tygodniu inwestor, czyli Urząd Morski w Gdyni. Zakończyła się już ocena ofert zgłoszonych do przetargu na wykonanie pierwszego, najpoważniejszego, etapu całej inwestycji. Obecnie trwają procedury dotyczące sprawdzania dokumentów, których finałem ma być podpisanie umowy z wykonawcą. Na razie wiemy, która z ofert została uznana za najkorzystniejszą.

Na obecnym etapie oraz stosownie do przyjętych w postępowaniu kryteriów oceny ofert, najwyżej oceniona została oferta złożona przez konsorcjum N.V Besix SA., NDI SA i NDI Sp.z. o.o.

- informuje Magdalena Kierzkowska, rzecznik prasowy Urzędu Morskiego w Gdyni.

Konsorcjum to zaproponowało za wykonanie prac cenę 992 mln 270 tys. zł. Była to najniższa oferta złożona w przetargu. Nadaj jednak większa niż 718 mln zł, które za przekop Mierzei Wiślanej początkowo zamierzał zapłacić Urząd Morski w Gdyni. Wszystko jednak wskazuje na to, że brakujące pieniądze znajdą się w budżecie państwa.

Przypomnijmy. Koperty z ofertami firm chętnych do wykonania pierwszego etapu przekopu przez Mierzeję Wiślaną otwarto pod koniec maja. Tych ważnych było sześć, złożonych przez: V Besix SA., NDI SA i NDI Sp.z o.o., Konsorcjum Budimex S.A. – Ferrovial Agroman S.A.,China Harbour Engineering Company Ltd, Energopol-Szczecin SA, Sinohydro Corporation Limited oraz konsorcjum Polbud-Pomorze sp. z o. o. wraz z dwoma partnerami. Ceny zaproponowane przez inwestorów wahały się od ponad 992,2 mln zł do 1,4 mld zł. Do tej trwała ocena ofert.

Urząd Morski w Gdyni jako inwestor ocenił oferty. Najwyższą ocenę otrzymało konsorcjum firm z Belgii i Polski. Urząd czeka teraz na komplet dokumentów ze strony oferenta i będzie mógł przystąpić do podpisania umowy. Nastąpi to w ciągu najbliższych kilku tygodni. Cieszę się, że wskazana została najkorzystniejsza oferta spośród sześciu propozycji, bo wcześniej wieszczono, że firmy będą się bały przystąpić do tego przetargu

- poinformował w ubiegłym tygodniu PAP Grzegorz Witkowski, wiceminister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej.

- Naszą intencją jest, aby już na przełomie września i października ciężki sprzęt pojawił się na terenie przekopu przez Mierzeję Wiślaną. Oczekujemy też ofert ze strony polskich firm hydrotechnicznych na pogłębianie toru wodnego pomiędzy miejscem przekopu a portem w Elblągu. Trzeba też pogłębić rzekę Elbląg, dlatego jest to tak czasochłonne i kosztochłonne - dodał PAP wiceminister.

Przetarg na wykonanie pierwszej części inwestycji nie obejmuje całości budowy drogi wodnej przez Mierzeję Wiślaną. Wykonawca będzie miał za zadanie budowę portu osłonowego od strony Zatoki Gdańskiej, kanału żeglugowego ze śluzą i konstrukcją zamknięć, wraz ze stanowiskami oczekiwania od strony Zatoki Gdańskiej i Zalewu Wiślanego, oraz sztucznej wyspy na Zalewie Wiślanym. Druga część przekopu będzie dotyczyła prac na rzece Elbląg. Przetarg na jej wykonanie ma zostać ogłoszony jesienią tego roku. W trzecim etapie pogłębiony zostanie Zalew Wiślany. To postępowanie rozpocznie się dopiero ok. 2 lata.

Inwestycja, jak wstępnie zaplanowano, powinna zakończyć się do 2022 roku. Kanał ma mieć 1,3 km długości, 20 metrów szerokości i 5 metrów głębokości. Dzięki temu do portu w Elblągu będą mogły wpływać jednostki o zanurzeniu nawet do 4 metrów. Przedsięwzięcie, finansowane w całości z budżetu państwa, miało kosztować ok. 880 mln zł. Teraz już wiadomo, że pochłonie ona więcej pieniędzy, niż początkowo planowano.

info.elblag.pl


Czytaj także:
Komentarze (23):

~Cogito (niezalogowany) / 25.07.2019, 21:53
Temat wyborczy i polityczny, zbliżają się wybory więc temat kanału odżywa. Teraz jest to ekonomia polityczna a potem będzie gospodarcza to taki związek pomiędzy gruszkami na wierzbie, a wierzbą bez gruszek.
~!!! (niezalogowany) / 25.07.2019, 22:45
super -wreszcie zaczną !!!
~~ somalijscy piraci~ (niezalogowany) / 25.07.2019, 23:47
Spokojnie Kopcie ,my to olewmy.nie widzimy perspektyw..
~Cogito (niezalogowany) / 26.07.2019, 00:31
Czy w tym wszystkim powiedzieli wam ile na tym zarobicie. Zarobicie to raczej stwierdzenie do ogółu i ten bezsens ekonomiczno-ekologiczny jest przedstawiany. Ciekawym jest ile zamierza zarobić na tym przeciętny Sztutowiany w ujęciu co miesięcznym?
Już dzisiaj wiadomo, że ten miliard to koszt przekopania Mierzei, a gdzie cała reszta?
- Koszt wyspy (180 ha),
- koszt toru żeglugowego ponad 25 km i około 200 m szerokości i 5 metrów głębokości,
- koszt utrzymania floty lodołamaczy,
-koszt przystosowania Elbląga
- koszty obslugi
~Jaa (niezalogowany) / 26.07.2019, 08:23
22 lipca 2019r. odbyło się spotkanie samorządowców z Marszałkiem Województwa Pomorskiego gdzie rozmawiano o gazyfikacji Mierzei Wiślanej i drogach. Widziałem na zdjęciach samorządowców z sąsiednich gmin, ale nie ze Sztutowa, czyżby faktycznie nasi super włodarze sztutowscy mieli w d... nas mieszkańców Sztutowa ? :@
~Do cogito (niezalogowany) / 26.07.2019, 10:27
Masz w zupełności rację.ten miliard to tylko kropla w morzu przy masie całej inwestycji. Poprostu " kiełbasa wyborcza".
W mojej ocenie pochłonie to kilka razy więcej i i raczej nie bedzie nigdy skonczone.
No też za co??
Zaczynając od samego początku to po czym mają dojechać potencjalni wykonawcy .po czym zwieść sprzęt .niby była propaganda , że droga wodną. Co wydaje się w chwili obecnej nie możliwe.
A drogi nasze już są w stanie opłakanym.
Dziwię się wszystkim turystą którzy tutaj przyjeżdżają , że nie szkoda im samochodów.
Aaa.duzo można pisać i pisać...
Ale przyznaję Ci rację .
~Ekolog polski (niezalogowany) / 26.07.2019, 14:41
Zamiast wyspy lepiej usypac stok narciarski!! Wtedy kasa za zarobek pójdzie dla naszej gminy a nie dla jakiś smierdzacych ptaszorow
~Do Ekolog polski (niezalogowany) / 27.07.2019, 12:46
Dobry pomysł. Popieram!
~Cogito (niezalogowany) / 27.07.2019, 14:26
Sztutowo powinno mieć plan na rozwój swojej Gminy,
Wzorem Krynicy Morskiej Sztutowo powinno utworzyć nową gminę z Kątami Rybackimi i Skowronkami, odłączyć od swojej części resztę, wiejską część Gminy - oczywistym byłoby, że tamta część utworzyła by swoją gminę. Pierwszym zyskiem będą oszczędności i możliwość decydowania o sobie. Oczywiście Sztutowo powinno sobie zostawić pewien margines terenów pod własny rozwój.
~Emka (niezalogowany) / 28.07.2019, 08:06
Kąty powinny zostać dołączone do Krynicy Morskiej. Są to dwie turystyczne miejscowości.
~dzielnica Kąty (niezalogowany) / 28.07.2019, 12:33
tak Kąty Rybackie powinny być dołączone do KRYNICY MORSKIEJ jako jej dzielnica ,a Robert na burmistrza KRYNICY MORSKIEJ
~mądra kobieta (niezalogowany) / 28.07.2019, 12:43
był swego czasu szum przez oszołomów jak budowali hotel w Kątach , teraz szum bo zaczną budować przekop , ilu pracowników się zjedzie do budowy , kwatery się zapełnią przez cały rok i biznes będzie się kręcił .
Jedna Irenka zarobi euro bo najbliżej ma kwatery -pomyślała i kasa sama będzie jej leciała -umiał na przyszłość się ustawić , a gdzie reszta ?

Wszyscy skaczą sobie do gardeł - brak konstruktywnego myślenia , i tylko zazdrość panuje .
~Urbanista (niezalogowany) / 29.07.2019, 19:28
Stolica mierzei to Sztutowo. Krynica i Stegna to jej satelity turystyczne. Po sezonie są to dziury zabite dechami!!!!!
~Bunt!!! (niezalogowany) / 29.07.2019, 19:30
Nie oddamy naszej ziemi i piasku ekologom lewackim!!!!
Ma być stok narciarski, wyciąg narciarski i kasa dla gminy!!!!
~Ferdek (niezalogowany) / 30.07.2019, 09:46
Ja chcę stok narciarski z wyciągiem a na jego szczycie chcę teleskop największy na świecie.
~zue (niezalogowany) / 30.07.2019, 10:45
:@
~kasa kasa (niezalogowany) / 02.08.2019, 09:39
wszystko chcecie -a skąd forsa , chyba z nieba
nie dawać kasy na tace tylko do kasy gminnej
~ministrant (niezalogowany) / 02.08.2019, 19:51
kler zbiera pieniądze na tace -to fakt ,a ciemnogród im daje i daje a oni …..
~*** (niezalogowany) / 03.08.2019, 13:26
do URBANISTA
już gmina się wali -jaja jak arbuzy - bezmyślność wielkie czyni cuda w teju gminie
~wczasowicz (niezalogowany) / 03.08.2019, 13:31
co tam radna Irenko i radny Andrzeju w gminie u was się dzieje po naszym wyjeździe -co z tymi śmieciami i wodą , cudowni radni jesteście już nie mówiąc o reszcie - ha ha
~Cogito (niezalogowany) / 04.08.2019, 01:11
Jak to jest, że przed Elblągiem jest pełno reklam w języku rosyjskim co oznacza, że ci Rosjanie nie są tacy źli.
Jeżeli faktycznie tak jest że Rosjanie blokują tranzyt przez swojej terytorium - to dlaczego w czasach kiedy nie blokowali - to ile statków pełnomorskich przepłynęło przez tę cieśninę statków pełnomorskich - żaden poza barkami to chyba żaden.
<strong> Dlatego lepszym rozwiązaniem jest kasa z przekopu, ale bez robienia przekopu - około czterech miliardów plus kasa z corocznego utrzymania przekopu do gminy Sztutowo, n poprawę infrastruktury, Sztutowo i Gminy wokół przekopu osiągną podstawy cel kasa bez konieczności robienia przekopu Mierzei. Dla mnie jest to rewelacyjny i jakże prosty pomysł. Żyć nie umierać<s/trong>
~Młody człowiek (niezalogowany) / 04.08.2019, 17:07
Cogito troll krynicki......
~rychu (niezalogowany) / 17.08.2019, 13:29
a chodnik przed posesją pani IRENY popsuty po budowie pensjonatu i nie ma komu naprawić.
Dodajesz komentarz jako niezalogowany. Możesz się zalogować i dodać komentarz ze swojego konta

NOWOŚĆ! Dodaj zdjęcie do komentarza (opcjonalnie):
Sztutowo.com nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Są one wyłącznie opinią autorów. Komentarze nie dotyczące tematu artykułu, zawierające treści obraźliwe lub wulgarne będą usuwane
Reklama | Kontakt

© Sztutowo.com 2011-2020 Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykorzystywanie materiałów zawartych na stronie możliwe po uzyskaniu zgody autora.