Sztutowo
14 oC
środa, 8 kwietnia 2020
Imieniny: Amadeusza, Cezaryny, Juliany
14 oC

Rosjanie chcą zablokować Przekop Mierzei Wiślanej za pomocą Parku Narodowego

13 listopada 2019, 22:00
Rosjanie chcą zablokować Przekop Mierzei Wiślanej za pomocą Parku Narodowego
Jak informują polskie media, rosyjscy politycy prowadzą działania, mające na celu utworzenie na rosyjskiej części Mierzei Wiślanej Parku Narodowego. Propaganda rosyjskich urzędników ma docierać także do polskich organizacji ekologicznych, które w ramię w ramię z rosyjskimi politykami dążą do zablokowania budowy Przekopu MIerzei Wiślanej.

Informacje na ww. temat można znaleźć m.in. w poniższych artykułach:

https://telewizjarepublika.pl/rosja-chce-zablokowac-przekop-mierzei-wislanej,87087.html

https://www.fronda.pl/a/dywersja-rosja-stworzy-park-narodowy-w-mierzei-wislanej,135714.html

https://dorzeczy.pl/swiat/119557/rosja-ma-plan-na-zablokowanie-przekopu-mierzei-wislanej.html

Warto dodać, że na władze gminy Sztutowo miało dochodzić do nacisków, aby na terenie gminy Sztutowo utworzyć Park Krajobrazowy. Tylko dzięki mobilizacji mieszkańców całej gminy Sztutowo plan ten został zablokowany. Niestety dochodzą do nas niepokojące informacje, że władze gminy Sztutowo (w tym m.in. Wójta Roberta Zielińkiskiego, Przewodniczącego Rady Marcina Owsińskiego i części radnych) czynią starania, aby podważyć zdanie mieszkańców gminy Sztutowo w ww. sprawie.

Pan Robert Zieliński i Marcin Owsiński na ostatniej sesji wypowiedzieli się jasno, że są zwolennikami utworzenia na całym terenie gminy Sztutowo Parku Krajobrazowego, ale jednocześnie po sesji zostały podjęte działania, aby podważyć zdanie mieszkańców, którzy jednoznaczenia są przeciwko tym planom. Można odnieśc wrażenie, że władze gminy Sztutowo  chcą zastraszyć mieszkańców, aby nie brali udziału w jakichkolwiek inicjatywach obywatelskich.

Nasuwa się pytanie kogo reprezentują pan Robert Zieliński, Marcin Owsiński oraz Radni Gminy Sztutowo?

Będziemy na bieżąćo monitorować tą bulwersującą sprawę i informować o wszystkim na bieżąco.

 


Komentarze (38):

~Dość manipulacji (niezalogowany) / 13.11.2019, 22:39
Podobno na sprawę parku krajobrazowego nalega funkcjonariusz Policji. Kogo ten funjconariusz reprezentuje skoro nie został wybrany w wyborach i kto mu dał zgodę na kandydowanie. Juz napisałem pismo do komendanta głownego w Warszawie żeby przyjrzał się tej sprawie
~pytanie (niezalogowany) / 13.11.2019, 22:42
czy ja mieszkam w polskiej czy ruskiej gminie? o co tu chodzi?
~Realista (niezalogowany) / 13.11.2019, 22:58
I co? Nadal nie wierzycie, że utworzenie PK na terenach naszej gminy miało/ma związek z grubszą aferą? A nasi włodarze brną/brnęli w niezłe bagno...? Myślę, że to jeszcze nie koniec...
~Ekolog prawdziwy (niezalogowany) / 13.11.2019, 22:59
PUTIN może sobie nawet rezerwat przyrody zrobić. G. nas to obchodzi
~Właściciel pensjonatu (niezalogowany) / 13.11.2019, 23:02
putin straszy czyli znaczy że słabnie
~Omg (niezalogowany) / 13.11.2019, 23:03
Co oznacza "zostały podjęte działania, aby podważyć zdanie mieszkańców"? Jeżeli wójt czy pan przewodniczący wystąpią przeciwko mieszkańcom po raz kolejny, to życzę powodzenia... trzeba to w końcu zakończyć, bo to przestaje być śmieszne.
~Zdrada!!! (niezalogowany) / 13.11.2019, 23:14
UE i Rosja to nasi wrogowie nie chcą naszego rozwoju. Mają wszędzie swoich ludzi....
~HH (niezalogowany) / 13.11.2019, 23:22
putin może jeszcze ufoludki przywiezie??!!! Kto wierzy w te bajki.
~Czas na zwrot obwodu (niezalogowany) / 13.11.2019, 23:24
ZVID ZGODNIE Z AKTEM PODDANIA SIĘ STANÓW PRUSKICH W 1454 ROKU TERENY OBECNEGO OBWODU KALININGRADZKIEGO NALEŻĄ DO POLSKI.
~Ile jeszcze? (niezalogowany) / 14.11.2019, 00:11
Owsiński do dymisji. Na zebraniu z mieszkańcami tchórz nie miał nic do powiedzenia a z wójtem w gabinecie pisze donosy na mieszkańców gminy.
~mieszkańcy (niezalogowany) / 14.11.2019, 01:31
super ze pan napisał kolejny artykuł do wiadomości mieszkańców - dziękujemy,
przynajmniej wiemy co w tej gminie się dzieje .
a te donosy jeśli takie zostały napisane nabiorą obrotu przeciw tym donosicielom
~Liliputin (niezalogowany) / 14.11.2019, 05:38
No tak.. Źródła to Republika i Do rzeczy...
Nie ma pytań.
Pisowska propaganda
~czarny Pan (niezalogowany) / 14.11.2019, 07:22
Media? skrajne prawicowe propagandowe i plugawe gadzinówki...
~Mieszkaniec (niezalogowany) / 14.11.2019, 10:49
Próba przekrętu z parkiem to tak grubymi nićmi szyta afera ze tylko głupiec się nie domyśli o co w tym wszystkim chodzi
~Polak (niezalogowany) / 14.11.2019, 10:53
Plugawe gadzinówki to media tzw. głownego ścieku kontrolowwne przez niemieckie koncerny. To są tylko polskojęzyczne media działające na szkodę Polski i Polakow. Na szczescie są jeszcze portale które piszą prawdę a nie rosyjską i niemiecką propagandę
~FREE (niezalogowany) / 14.11.2019, 11:22
Co do mediów to prawdę podaję tylko telewizja internetowa Idź Pod Prąd. Reszta to popisowo lewicowe podroby dziennikarstwa.
~poranne fakty (niezalogowany) / 14.11.2019, 11:34
nie mają co robić to donosy piszą ?
( chyba są ważniejsze sprawy w tej gminie ) ,chcą udupić ludzi którzy na nich głosowali -to dopiero żmijowate wredne podejście
~starsza mieszkanka. (niezalogowany) / 14.11.2019, 12:31
Do Polaka. Cieszę się bardzo że niektórzy to rozumieją.Kiedy zrozumie ta cała reszta ? Myślę, że trzeba te zakute łby na każdym kroku rozjaśniać.Rób Polaku to powoli ,może w końcu to dotrze.
~O co tu? (niezalogowany) / 14.11.2019, 12:31
Jezeli park krajobrazowy powstalby na terenie calej gminy i moglby jakos zablokowac budowe przekopu, to dlaczego nie zrobil tego teraz, skoro teren przekopu lezy na obszarze obecnego parku?
~cogito (niezalogowany) / 14.11.2019, 17:00
Pozdrowienia dla miłośników i hibernacji
Iprzekopu.
Zaprawdę powiadam wam Przekopu nie będzie. I TO NIE ROSJA TYLKO HIPOKRYZJA .

Rzadzacy nie maja kasy , nie tylko na budowe czyli przekop, przygotowanie toru wodnego,
, sztucznej wyspy, przystosowania porciku elbląskiego wraz z logistyką,. NIE MÓWIĄC O TAK BANALNEJ RZECZY JAKA JEST UTRZYMANIE TEGO PORTU. TA BANALNA RZECZ JEST TAK PROSTA, ZE ROCZNE KOSZTY JUZ ZA 10 LAT PRZEWYZSZA KOSZTY CALEJ TEJ INWESTYCJI A POTEM BĘDZIE TO WIELOKROTNOSC.

JEDNAK ZEBY NIE BYC TAK OKROTNYM. MAMA KILKA PYTAN?
1 pytanie - co stało się z piecdziesiecioma tysiącami drzew jakie wycięto? Kto je sprzedał, za ile , czy sprzedał je jako drzewo opałowe. Czy drzewo na meble? CZY BENEFICJENTEM TEJ SPRZEDAZY BYLA GMINA SZTUTOWO, CZY KTOS INNY.?
- GMINA SZTUTOWO aportem wnosi w te inwestycje teren na mierzei jak tereny zalewowe i morskie. W zwiazku z racji udzialow powinna miec udzial w przedsiewzieciu, czyli w zyskach.

- JAK zabezpieczone są interesy Sztutowa? Czy są gwarancje pisemne itd?

,- Powatpiewam, również w to , że wyłoniono jakiegokolwiek wykonawcę. Ale to nie ma najmniejszego znaczenia, skoro i tak nie będzie przekopu.


~Stary Kryniczanin (niezalogowany) / 15.11.2019, 00:14
Na placu budowy nic nie dzieje się, zdaje się że wykonawca nie rozpoczął prac? Jak tak dalej pójdzie wykonawca straci kontrakt i trzeba będzie rozpisywać nowy przetarg, który wyłoni wykonawcę. Nie trzeba mówić, że warunki nowego przetargu będą mniej korzystne z uwagi na wyższą cenę - tego nie tylko nie można wykluczyć, ale na pewno tak będzie.
Tak naprawdę rząd szuka wytłumaczenia, przekop okazuje się niewiarygodnie drogi zarówno jeżeli chodzi o o koszty budowy, czy roczne koszty utrzymania, na tle wątpliwych korzyści ekonomicznych i finansowych. Rząd szuka winnych tego stanu rzeczy. Powiem tylko decydenci muszą być przerażeni wizją gigantycznych kosztów budowy i utrzymania.

Rząd nie tylko szuka wytłumaczenia, ale takie artykuły pokazują że trwają poszukiwania winnych - argument ekologów nie wytrzymuje próby czasu ilu tych ekologów tam jest, może nawet nie ilość, ale co to za organizacja ekologiczna, to nawet nie jest GreenPeace? Sądzę, że mało znacząca, ale ideowo oddana sprawie ekologii organizacja ekologiczna (przepraszam ekologów) nie dałaby rady zablokować przekop. Rosja to Sheakspearowski Niedźwiedź, ale to jest drażnienie niedźwiedzia, ale ustrzelić takiego niedźwiedzia to byłoby coś, to coś byłoby jedynie faktem medialnym i tylko faktem. Najprawdopodobniej będzie to jak w tej piosence"panowie na materacu proszę nie drażnić rekina" - i tylko na tym to się skończy, Krynica Morska w tym wszystkim nie liczy się.


Przekop przegrał z ekonomią, i po prostu teraz dogorywa swoich ostatnich dni, do momentu kiedy będzie smutnym wspomnieniem lub zombie odradzającym się w czasie wyborów.
Czy ta grupka, dosłownie grupka ekologów była w stanie powstrzymać rząd? To jest nie tylko niedorzeczne, ale to absurd. Tak samo Rosja, gdyby faktycznie byłaby przeciwna temu przekopowi - to przedsięwzięła by inne kroki, a nie tak jak teraz na poziomie lokalnym, ustami drugorzędnego pracownika MSZ

~Elka (niezalogowany) / 15.11.2019, 10:51
przeczytałam te wypociny i jestem w szoku w jakim my kraju żyjemy ciemnogród , Listy jakie listy wstydu i żenady 650 mieszkańców z tego połowa to same bazgroły których to nie można przeczytać ani nazwiska ani imienia ani miejsca zamieszkania a może się wstydzą że nie wpisali się cztelnie.
~jk (niezalogowany) / 15.11.2019, 13:34
każdy w miarę inteligentny człowiek, potrafiący myśleć logicznie siłą rzeczy nie powinien popierać przekopu-inwestycji w żadnym stopniu nie sprzyjającej gospodarce naszego kraju. Port w elblągu nigdy nie będzie istniał. Wszyscy, którzy popierają tę inwestycje to niestety niewykształcona ciemnota. Ta właśnie ciemnota, która pali w swoim piecu panelami podłogowymi, oponami i w d... ma ekologię. Niestety, nie jestem w stanie powiedzieć nic dobrego na temat tak zacofanych osób. Jak widać wystarczy dać im 500+ wraz z klapkami na oczy w pakiecie i stają się marionetkami. Ludzie idźcie do szkoły, poczytajcie gazety, książki, poszperajcie w internecie zamiast w nosie oglądając tvp
~Les (niezalogowany) / 15.11.2019, 17:45
Drzewa należą do lasów więc je lasy sprzedają jak zawsze. Jeszcze jakieś pytania?
~FREEYOURMIND (niezalogowany) / 15.11.2019, 18:02
https://forum.infor.pl/topic/316303-zawlaszczenie-ziemi-przez-park-krajobrazowy/

Zapraszam do lektury zatrwarzających historii ciągnących się od wielu lat.
~Stary Sztutowiak (niezalogowany) / 15.11.2019, 18:16
Do Stary Kryniczanin

Stary Kryniczaninie mysle ze całkiem inaczej i ekonomicznie lepiej mówił byś o przekopie gdyby był w gminie Krynica Morska . Wielką macie zazdrość i ta zazdrość pokazuje wasza hipokryzje . Nie chcemy przekopu na dziś jutro to ma być inwestycja na lata dla naszych dzieci i wnuków . A to ze tam jakiś ekonomista po szkole bankowej balcerowicza liczy wszystko x5 i pokazuje się w TVN polsko języcznej stacji która od niedawana jest 80% w posiadaniu Rosjan to przykro mi bardzo... przekop będzie i będzie w Gminie Sztutowo choć byście się zes..li wysoko gatunkowym koksem. Pozdawiam
~Stary Kryniczanin (niezalogowany) / 17.11.2019, 13:10
Stary Sztutowiaku
- Czy to nie ty na konsultacjach społecznych z Ministrem Gróbarczykiem czy z prezentantami stron rządowej nie powtarzałeś, że Krynica nie chce przekopu bo nie jest u niej? SZKODA SZTUTOWIAKU ŻE NIE ZASTANOWIŁEŚ SIĘ, DLACZEGO KRYNICA NIE WALCZY O TEN PRZEKOP TYLKO JEST JEMU PRZECIWNA, DZIWNE NIEPRAWDAŻ? TAK NAPRAWDĘo GÓLYM OKIEM WIDAĆ, ŻE NAWET CHYBA RZĄD NIE MA OCHOTY NA BUDOWĘ PRZEKOPU, KTOŚ ROZSĄDNY W KOŃCU UZNAŁ, ŻE TO JEST NIEREALNE.

- ta bzdura którą powtarzacie, bo Krynica nie chce bo niej u niej to kompletna bzdura. Ludzie w Krynicy kierują się rachunkiem ekonomicznym, to jest inwestycja deficytowa pod względem ekonomicznym i finansowym, nie mówiąc o ekologii, a raczej hydrologii. Gdyby Krynica Chciała ten przekop walczyłaby o niego jak lew - a tak nie jest. Te twierdzenia, które promujesz nie wytrzymują nawet próby czasu.

- sprawa kanału jest sprawą już polityczną, w której Rosja jest wygodną wymówką. Winny musi być w myśl zasady kowal zawinił cygana powiesili. I tak to trzeba wytłumaczyć. krótko mówiąc znacznie wyższe koszty budowy całego przekopu od Elbląga po Bałtyk, utrzymanie tego przekopu - ponieważ nie będzie on przynosił żadnych zysków.

- Przekop jest jak emerytury z OFE - każdy kto pamięta pierwsze reklamy wakacje w tropikach, drinki z palemkami i szarą rzeczywistość głodowe emeryturę z OFE w kwotach kilkadziesiąt złotych miesięcznie. i co się stało OFE zlikwidowano, ostatnio nawet rząd dokonał ostatniego aktu unicestwienia OFE z opłatą manipulacyjną 15 procent, ta opłata to ponad 17 miliardów złotych o tyle jeszcze uszczuplono i tak niewielkie OFE.

- sądzę, że rządzący przejrzeli, że ktoś ich wpuszcza w maliny. Koszty tej inwestycji są gigantyczne, a kasy w budżecie nie ma. OSTATNIO SEJM PRZEGŁOSOWAŁ PODWYŻKĘ AKCYZY NA PAPIEROSY I ALKOHOL - PODWYŻKA DOŚĆ NIESPODZIEWANA I ZASKAKUJĄCA, ALE CO BĘDZIE JAK RZĄD PODNIESIE AKCYZĘ NA PALIWO, I INNE TOWARY OBJĘTE PODATKIEM AKCYZOWYM? WZROST AKCYZY, AUTOMATYCZNIE GENERUJE WZROST VAT (BEZ KONIECZNOŚCI PODNOSZENIA STAWKI VAT). A to przedkłada się na drożyzne w sklepach i rachunkach za prąd, gaz itd.
- Krynica nigdy nie chciała i nie będzie chciała tego przekopu. Dlaczego jest on realizowany, akurat na terenie Sztutowa?
- Po pierwsze wytyczenie tej trasy kanału jest najbardziej optymalne - najkrótsza droga, a więc
~Jak u góry tak i na dole. (niezalogowany) / 17.11.2019, 13:19
https://www.magnapolonia.org/poslanka-koalicji-obywatelskiej-przekop-mierzei-wislanej-sprawi-ze-wszystkie-polskie-rzeki-splyna-do-morza/

Odjazd posłanki na sejm z KO, kto to wybrał?
~Wrożbita Maciej (niezalogowany) / 17.11.2019, 13:42
Od poniedzialku rusza przekop
~Do stary krynicznin (niezalogowany) / 17.11.2019, 15:56
Kopiujesz te teksty bez sensu i jeszcze nieudolnie. Powiedz mi teoretyzując oczywiście gdyby nawet ten przekop powstał to w jakim procencie elbląski port uszczknie przeładunkom towarowym zachodnich portów w Polsce? Biorąc pod uwagę tylko barki płaskodenne bo wiadomo że morskie statki tam nie wejdą. Jak myślisz jaki procent?
~Stary kryniczanin (niezalogowany) / 17.11.2019, 23:40
Proponowałbym martwić się o interes Sztutowa, co s tutowo z tego uczczenie. Vzy ptlrzeeozu towarowr brda rentowne?

Póki co wnosi się. Istotny wkład w ten przekop jakim jest teren, przekopu, tereny zapewne i morskie należące do gminy, wycięte drzewa, z którymi nie wiadomo co się stało. Nawet bursztyn z tego przekopu. Tak więc na samym starcie Sztutowo ponosi duże koszty wnosi, ogromny wkład.
Pytanie jak Sztutowo chce zarabiać na przekopu?
Czy gmina Sztutowo będzie udziałowcem w tym przedsiwzieciu i będzie miało prawo do dywidendy?
czy zwiększy to ruch turystyczny? Czy wzmocni to agroturystyka? A więc turyści którzy będą napływać przez ten kanał? Czy Sztuotowo ma odpowiednią infrastrukturę do przyjmowania żeglarzy spoza zalewu wysłanego, tylko zgodnych stron świata. Sądzę, że żeglarze jako naturalnie ekolodzy wzfardza ta inwestycja, i ich zainteresowanie będzie niewielkie.
Czy Sztutowo nie obawia się, że przez ten kanał przypłynie szwedzka i nastoletnie ekolo zka Greta Thunberg?

~KK (niezalogowany) / 18.11.2019, 15:29
Ty kryniczanin jak pijesz to nie pisz. Albo wracaj i skończ podstawówkę.
~radek (niezalogowany) / 23.11.2019, 15:35
Ty kryniczan nie tylko pijesz ale jeszcze wąchasz. Jak jesteś taki ekoprzyrodniczy to blokuj inwestycje w Krynicy ,gdzie bez opamiętania wycinacie las,wchodzicie z waszymi pensjonatami na każdy wolny kawałek ziemi jaki jeszcze w niej pozostał. Wszystkie samochody które jadą na krynice muszą przejechać przez gminę Sztutowo,zostawiając smród spalin ,hałas silników i czyniąc szkodę budynkom położonym przy głównej ulicy . I z jednym się z tobą kryniczanie zgodzę ,jestescie nastawieni tylko i wyłącznie ekonomicznie tz czytaj pazernie -kasa kasa,kasa. I gdyby ten przekop był realizowany za Krynicą to byscie pieli na wszystkich forach jaki to jest porzebny. I nic a nic byscie się nie przejmowali Piaskami. Także Krynico odczep się od gminy Sztutowo,my wam się w wasze biznesy nie wtracamy.
~racjonalista (niezalogowany) / 27.11.2019, 22:35
I co niby ma pływać po zalewie? Nie nadaje się dla większych jednostek. Inwestycja jest bez sensu, robiona na szybko, bez rzetelnej analizy wpływu na środowisko. Dlaczego wypowiadają się ciemniaki których to nie dotyczy. mieszkańcy Krynicy, Kątów rybackich są przeciwko. Jak ktoś tam był to wie że są tam rezerwaty ptasie,miejsca lęgów, ostoje ptaków i zwierzyny,której migracja będzie utrudniona. Z kolei zalew wiślany jest jedynym w swoim rodzaju ekologicznym akwenem, dzikim i spokojnym na tyle że zagrożone gatunki wyginięciem mają warunki do rozrodu. Ciekaw jestem ilu z was, wypisujących komentarze było choć raz na mierzei- betony intelektualne
~marek (niezalogowany) / 27.11.2019, 22:41
po co wam ten przekop? podajcie argumenty
~Obserwator (niezalogowany) / 28.11.2019, 00:41
Rosjanie boją się o rurociąg Nord Stream 2
~Do marek (niezalogowany) / 28.11.2019, 07:30
Aby nie być zakładnikiem Rosji !!!
~Gienek (niezalogowany) / 29.11.2019, 01:41
Po to: Przede wszystkim przekop skróci drogę do morza z Elbląga o ok 100 km. Nie będziemy zdani na łaskę Rosji, która juz wielokrotnie blokowała ruch statków po Zalewie i port w Elblągu, dodatkowo pobierają opłaty za odprawy i wizy, niepewność ruchu statków zniechęca potencjalnych inwestorów. Natomiast nad Rzeką Elbląg znajdują się liczne zakłady ciężkiego przemysłu metalowego-General Electric produkujące turbiny energetyczne, Siemens, Kromet, Maag Gear produkujący przekładnie przemysłowe dla kopalni, cementowni i cukrowni, fabryka łożysk ślizgowych i elementów do budowy wiatraków, 3 odlewnie żeliwa i staliwa, producenci armatury okrętowej i cystern Stokota, producent agregatów na biomasę, browar Elbaski- 1 z największych w Polsce. Firmy produkujace stalowe konstrukcje wielkogabarytowe i zbiorniki na plyny i materiały sypkie jak MSC i Proxmus, Metal Expert, Eltech, W porcie jest utwardzony plac, obrotnica dla statków, elewator zbożowy, Mariny dla jachtow, nabrzeża pasazerskie można z Elbląga przez jezioro Druzno i Kanał Elbląski dopłynąć do Ostródy i Iławy a także do Wisły przez Szkarpawę. Nad Rzeką Elbląg są też firmy zajmujące się przeladunkiem węgla i sprowadząjace torf do Pasłęka, także jest co wozić, a po przekopie znajdą się nowi inwestorzy w okolicy. Kiedyś Elbląg był portem morskim, gdzie produkowano niszczyciele, torpedowce, promy kolejowe i inne jednostki jak małe okręty podwodne ,,seehund'' wyprodukowano tutaj też ponad 5 tys. parowozow, a elbląska stocznia była siedzibą koncernu Schichau- Werke, który był także właścicielem Stoczni Gdańskiej i Piławskiej. Wtedy się opłacało produkować to i w przyszłości przemysł może się rozwijać na tych terenach oczywiście w innej skali i formie. Natomiast tor wodny jest, był i musi być pogłębiany ze względów przeciwpowodziowych i ze względu na pływające jachty i barki, poza tym po przekopie tor wodny do Bałtyku skróci się z ok 60 km obecnie do ok 20 km czyli spadną koszty utrzymania toru wodnego A co do mostu w Nowakowie to miał już być zbudowany kilkadziesiąt lat temu, mieszkańcy Wyspy czekają na taką inwestycję.
Dodajesz komentarz jako niezalogowany. Możesz się zalogować i dodać komentarz ze swojego konta

NOWOŚĆ! Dodaj zdjęcie do komentarza (opcjonalnie):
Sztutowo.com nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Są one wyłącznie opinią autorów. Komentarze nie dotyczące tematu artykułu, zawierające treści obraźliwe lub wulgarne będą usuwane
Reklama | Kontakt

© Sztutowo.com 2011-2020 Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykorzystywanie materiałów zawartych na stronie możliwe po uzyskaniu zgody autora.