Sztutowo
-1 oC
wtorek, 19 stycznia 2021
Imieniny: Erwiny, Henryka, Mariusza
-1 oC

Sprawa donosu do prokuratury Marcina Owsińskiego utknęła w miejscu. Organy gminy są bezradne

10 stycznia 2020, 16:00
Sprawa donosu do prokuratury Marcina Owsińskiego utknęła w miejscu. Organy gminy są bezradne
Szanowni Państwo, mieszkańcy gminy Sztutowo, w poniższym artykule przedstawiam podsumowanie odpowiedzi organów gminy Sztutowo w sprawie skargi na działalność Przewodniczącego Rady Gminy Sztutowo Marcina Owsińskiego, jaką złożyłem do gminnej komisji Skarg Wniosków i Petycji oraz odpowiedź Wójta Gminy Sztutowo na wniosek o udzielenie informacji publicznej oraz interpelacji na Sesji Rady Gminy Sztutowo. Sprawa dotyczy udostępnienia donosu do prokuratury na mieszkańców gminy Sztutowo, który złożył Przewodniczący Rady Gminy Sztutowo Marcin Owsiński.

Złożyłem, na mocy obowiązującego prawa trzema drogami wnioski o udostępnienie donosu do prokuratury na mieszkańców gminy Sztutowo, który napisał i złożył Przewodniczący Rady Gminy Sztutowo Marcin Owsiński. Jest to dokument, który powstał w Urzędzie Gminy Sztutowo i na mocy prawa jest dokumentem publicznym.

  1. poprzez uprawnienie przysługujące mi jako Radnemu Gminy wynikających z ustawy o samorządzie gminnym. Przewodniczący Rady Marcin Owsiński bez podania żadnej przyczyny i podstawy prawnej odmówił mi wydania ww. dokumentu. W związku z tym złożyłem na pana Owsińkiego skargę do gminnej komisji skarg pod przewodnictwem Piotra Szlendaka. - szczegółowe informacje
  2. poprzez wniosek do Wójta Gminy Sztutowo Roberta Zielińskiego o udostępnienie informacji publicznej.
  3. poprzez złożenie interpelacji na Sesji Rady Gminy Sztutowo do Wójta Gminy Sztutowo Roberta Zielińskiego.

 

Ad. 1 Skarga do Komisji Skarg i Wniosków Gminy pod przewodnictwem Piotra Szlendaka

Komisja Skarg Wniosków i Petycji Gminy Sztutowo pod przewodnictwem Piotra Szlendaka nie rozpatrzyła w ogóle mojego wniosku informując mnie, że organem właściwym do rozpatrzenia skargi jest Wojewoda Pomorski. Pomimo, że Komisja merytorycznie nie zajęła się sprawą, to pobrała diety za posiedzenie łącznie w wysokości niemal 1 tysiąc złotych (180 zł przewodniczący Szlendak oraz 4 członków komisji po 140zł). W mojej ocenie przewodniczący i cała komisja złamała prawo - nienależnie pobierając pieniadzę z budżetu gminy oraz miała obowiązek poddać sprawę pod głosowanie na Sesji Rady Gminy i przekazać sprawę do Wojewody Pomorskiego. Zgodnie z obecnym stanem prawnym Komisja Skarg tylko rozpatruje pismo i przygotowuje wnioski dla Rady Gminy:

Komisja ma jedynie zapoznać się z treścią danego pisma, przeprowadzić dyskusję nad podniesionymi w niej żądaniami i opiniami, zebrać materiały i przygotować projekt rozstrzygnięcia dla rady, która zajmuje się merytorycznym rozpatrzeniem danego pisma.

Prawdopodobnie komisja chciała uniknąć kolejnej kompromitacji Marcina Owsińskiego, gdyż w takim przypadku musiałby on przesłać skargę na samego siebie do Wojewody Pomorskiego. Nie zmienia to faktu, że komisja nie zajmując stanowiska i odsyłając skargę do nadawcy złamało prawo. I pytanie za co radny Piotr Szlendak i spółka wzięli pieniądze z budżetu?

Według moich informacji jeden z radnych - członków Komisji zachował się honorowo i zwrócił nienależnie pobrane wynagrodzenie za "posiedzenie" komisji do budżetu gminy. Czy pozostali członkowie komisji oraz przewodniczący postąpią w ten sam sposób? Czy dla nich pobranie diety jest ważniejsze od prawidłowego załatwienia sprawy?

Poniżej zamieszczam pismo od Przewodniczącego Komisji. Zdjęcie

Ad. 2 Wniosek o udostępnienie informacji publicznej do Wójta Gminy Sztutowo Roberta Zielińskiego

Poniżej odpowiedź od Wójta Roberta Zielińskiego oraz pismo do Marcina Owsińskiego, które wysłał po 14 dniach od otrzymania mojego wniosku. Wójt odczekał dokładnie 14 dni i w ostatnim ustawowym terminie udzielił mi odpowiedzi, że tego samego dnia  napisał pismo do Marcina Owsińskiego o udostępnienie donosu do prokuratury. Do dnia dzisiejszego (10.01.2020) Marcin Owsiński nie udzielił żadnej odpowiedzi.

Nasuwa się też pytanie, że skoro pisma nie ma w Urzędzie Gminy, wobec tego gdzie jest? Czy pan Owsiński wynosi dokumenty z Urzędu Gminy Sztutowo? Te wątpliwości będą musiały być wyjaśnione przez odpowiednie organy.Zdjęcie

 

Zdjęcie

Ad. 3 Interpelacja na Sesji Rady Gminy Sztutowo

Na odpowiedź na interpelację z dnia 28.11.2019 Wójt Gminy Sztutowo odpowiedział w dniu 13.12.2019, że przekazał pismo do Marcina Owsińskiego, bo Wójt, także po 14 dniach zastanowienia uznał, że nie jest w stanie odpowiedzieć na interpelację. Do dnia dzisiejszego (10.01.2020) Marcin Owsiński nie odpowiedział na pismo.

 

Zdjęcie

 

Zdjęcie

Można odnieść wrażenie, że w gminie Sztutowo doszło do prawnego precedensu, gdzie urzęduje dwóch "włodarzy" - przewodniczący Rady Gminy Marcin Owsiński, który w Urzędzie urządził własną "prywatną" działalność i nie stosuje się do ustawy o samorządzie gminnym oraz drugi "urząd" Wójta Roberta Zielińskiego, który jest (świadomie lub nie) bezsilny i bezradny, wobec działań Owsińskiego.

Nie oczekuję już na żadne rozpatrzenie sprawy przez organy gminne: ani Wójta ani Przewodniczącego Rady, ani innych organów - przewodniczącego komisji Skarg Piotra Szlendaka, czy Komisji Rewizyjnej Andrzeja Szymańskiego gdyż powyżej przedstawione fakty wskazują, że te organy nie są w stanie merytorycznie rozpatrzyć jakiejkolwiek sprawy w związku z udostępnieniem donosu do prokuratury Przewodniczącego Rady Marcina Owsińskiego.

W związku ze świadomym brakiem woli do rozpatrzenia sprawy przez organy Gminy Sztutowo wszelkie pisma i wnioski zostaną skierowane do organów wyższego szczebla - Wojewody Pomorskiego oraz do właściwych organów sądowych w celu rozpatrzenia zgodnie z obowiązującym prawem.

Należy przypomnieć, że Pan Owsiński w związku ze złamaniem prawa przy podpisywaniu tzw. uchwały śmieciowej doprowadził do strat w budżecie gminy Sztutowo na kwotę kilkunastu tysięcy złotych i będę domagał się, aby te straty zostały pokryte. Już wielokrotnie apelowałem publicznie, aby Marcin Owsiński, z związku z wieloma aferami i naruszeniami prawa jakich się dopuścił, podał się do dymisji, jednak trwa on na nadal na stołku przy bezkrytycznym poparciu większości Radnych Gminy Sztutowo, którzy widocznie popierają łamanie prawa, którego dopuszcza się Przewodniczący Rady.

Radny Gminy Sztutowo

Igor Rudziński

 


Czytaj także:
Komentarze (22):

~Proktor (niezalogowany) / 10.01.2020, 18:18
W gminie Sztutowo prawo nie obowiązuje. Mieszkańcom owej groteskowej gminy szczerze współczuję . Szacun za dyskryminację Panie Igorze , oczywiście prawo jest po Pana stronie ,ale prędzej mieszkańcy Sztutowa doczekają się drugiego sezonu czterech pancernych niż jakich kolwiek działań ze strony organów sprawiedliwości.
~aza (niezalogowany) / 10.01.2020, 20:51
to gdzie to prawo tak naprawdę nie obowiązuje ? w waszej gminie !!!
wy to macie super
~znana (niezalogowany) / 10.01.2020, 23:55
w takiej sytuacji ostro się zaczyna , czas zakończyć tą plejadę gminnych gwiazd
~Nejman (niezalogowany) / 11.01.2020, 09:35
Kasta broni swojego jak niepodległości, dopóki należy do kliki.
~Mecenas (niezalogowany) / 11.01.2020, 11:09
To są kpiny z prawa że Owsiński ponad miesiąc nie potrafi odpowiedzieć na pismo i wydać dokumentów. Oni razem z wójtem mają mokro bo za nieudzielenie informacji publicznej jest rok więzienia.
~kuźnia (niezalogowany) / 11.01.2020, 12:46
czy nie ma na nich bata prawnego
fakt maja już mokro pod sobą i będzie kolejna afera
no może ewentualnie dostana w zawiasach
a co na to wszystko Pan Wojewoda Pomorski
~Masakra (niezalogowany) / 11.01.2020, 18:05
Jak zwykle skandal . Brawo Igor , nie daj się !
~Motele (niezalogowany) / 12.01.2020, 18:20
Jaką spółkę ma Pan Szlendak?
~&&&&& (niezalogowany) / 12.01.2020, 21:48
jak takie rzeczy się dzieją w tej gminie , to wszystkiego się odechciewa
smutne to wszystko
rozczarowanie nastąpiło
~Mieszkaniec (niezalogowany) / 12.01.2020, 21:56
Do wójta można pisać jak na Berdyczów. Zrobił sobie z Martinem (który wstydzi własnego imienia i nazwiska) prywatny folwark i myślą że wszystko zamiotą pod dywan. czy oni się zwyczajnie nie boją? za brak odpowiedzi na pismo jest rok pierdla:

Art.23.Kto, wbrew ciążącemu na nim obowiązkowi, nie udostępnia informacji publicznej,podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

~Żart (niezalogowany) / 12.01.2020, 23:35
A co na to radca prawny....
~Ania (niezalogowany) / 13.01.2020, 11:45
A co myśleliście ,że po strajku ,śmieciach i parku to już będzie koniec afer ?Nie ,tak będzie do końca kadencji ,mamy to zapewnione dopóki pewna osoba nie zrezygnuje z przewodniczenia a inna osoba się nie ogarnie.To jest nie do pomyślenia ,żeby mieć tak wyrąbane na przepisy ,prawo i wyborców.

~Irenka (niezalogowany) / 13.01.2020, 13:06
a tak wyrąbane mają to fakt
a kto ma zrezygnować - nigdy w życiu nie zrezygnuje powtarzam to kolejny raz
kto ma się ogarnąć - sami się ogarnijcie - toż to najlepszy wójt od 100 lat
-faktycznie maja wrąbane na przepisy , prawo i wyborców ,to zabrać się i czas zacząć robić porządki
~słowo pisane (niezalogowany) / 13.01.2020, 15:22
a te podpisy na tych pismach podpisanych przez wójta to każdy inny -czy to on podpisywał ,od razu po tych podpisach można stwierdzić charakterologie
~mieszkaniec (niezalogowany) / 13.01.2020, 16:15
Zamknięte Restauracje to wielkie nieszczęście. Nie rozumiem o co chodzi jednemu i drugiemu radnemu, Może mi ktoś dokładniej wytłumaczyć. Kiedyś zawiłe czyli gięte sprawy załatwiało się w restauracji. Po sezonie w Sztutowie restauracje pozamykane i jaki z tego wniosek "KŁÓTNIE". Okazuje się że nie powinno się zamykać restauracji to doprowadza do niepotrzebnych niepomówień, niezadowoleń kłótni, czy mam racje ?????????
~gmina z kartonu (niezalogowany) / 13.01.2020, 21:02
Pan 0. przyspawany do stołka sam nigdy nie odejdzie, nawet jak za rękę złapią powie że to nie jego ręka.
~Ekolog (niezalogowany) / 13.01.2020, 21:45
Dobrze że nie będzie marketu w sztutowie. Dość Już ich na mierzei!
~do Irenki (niezalogowany) / 14.01.2020, 09:27
zgadzam się z tobą .że to dobry wójt ale głupota ludzka i zawiść nie zna granic.
~mieszkaniec (niezalogowany) / 14.01.2020, 10:37
Markety to jak święte krowy, dlaczego pozwolono im w tak małych miejscowościach budować sklepy.
Komu za takie uszczęśliwianie nas na siłę - powinniśmy dziękować. Nigdy bym na takie działalności nie pozwolił.
Począwszy od złej jakości towaru po oszustwa cenowe bezwzględni krwiopijcy. Nie obowiązują ich żadne kontrole, takie jest moje wrażenie. Jestem klientem ale co dziennie bym w każdym markecie wlepił kilka mandatów. Uważam że cała mierzeja powinna być wolna od marketów, bo ceny towaru do jakości są zbyt wygórowane to najlepiej im wychodzi, ale że mięso śmierdzi nikogo to nie obchodzi.
~xxx (niezalogowany) / 14.01.2020, 11:09
Jak nie będzie marketu , przecież miały w tym roku ruszać roboty? :( :(
~super (niezalogowany) / 15.01.2020, 00:12
zaraz będziecie mieli aż 4 markety od lutego czy marca chyba ruszają z budowami , tak głoszą gminne ploty
a ceny będą jak rozdawanie żywności za dramo

~sie wybuduje (niezalogowany) / 15.01.2020, 22:44
dino, biedronka. lidl, obi , robert na budowlance sie zna ,a gmine rozwala
Dodajesz komentarz jako niezalogowany. Możesz się zalogować i dodać komentarz ze swojego konta

NOWOŚĆ! Dodaj zdjęcie do komentarza (opcjonalnie):
Sztutowo.com nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Są one wyłącznie opinią autorów. Komentarze nie dotyczące tematu artykułu, zawierające treści obraźliwe lub wulgarne będą usuwane
Reklama | Kontakt

© Sztutowo.com 2011-2021 Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykorzystywanie materiałów zawartych na stronie możliwe po uzyskaniu zgody autora.