Sztutowo
-4 oC
piątek, 15 stycznia 2021
Imieniny: Arnolda, Dory, Pawła
-4 oC

Przekop Mierzei Wiślanej - zobacz nowy film i zdjęcia z prac przygotowawczych

2 lutego 2020, 09:00
Przekop Mierzei Wiślanej - zobacz nowy film i zdjęcia z prac przygotowawczych
Od kilku tygodni trwają prace przy inwestycji „Budowa drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską". Po przekazaniu terenu Wykonawcy, czyli polsko-belgijskiemu konsorcjum firm NDI oraz Besix, budowa została wygrodzona. Na teren inwestycji weszła specjalistyczna firma, która zajęła się usunięciem tzw. obiektów ferromagnetycznych. Wśród pozostałości po II wojnie światowej były głównie łuski, naboje i skrzynki z amunicją. Na terenie inwestycji postawiono także zaplecze, czyli biura budowy.

Aktualnie w szerokim zakresie toczą się prace porządkowe oraz przygotowawcze, związane z wykonaniem nabrzeża rozładunkowego, zlokalizowanego w części morskiej przekopu. Rozpoczęły się dostawy materiałów na potrzeby wykonania nabrzeża. Na całym terenie wykonywane są też przygotowawcze prace ziemne. Potrwają one przez najbliższe miesiące.

- W lutym zacznie powstawać nabrzeże południowe (rozładunkowe), połączeniowe oraz część nabrzeża kanału żeglugowego – mówi Dominik Wróblewski, kierownik budowy z konsorcjum NDI/ Besix. Całość tego obiektu przeznaczona będzie na potrzeby dostaw drogą morską materiałów budowlanych. Chcemy zminimalizować przewożenie materiałów lądem.

Dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni, kpt. ż.w Wiesław Piotrzkowski podkreśla, że organizacja ruchu podczas budowy jest dla Inwestora sprawą bardzo istotną – Przyświecają nam dwa kluczowe założenia, a mianowicie maksymalizacja transportu materiałów budowlanych drogą wodną oraz minimalizacja utrudnień w sezonie letnim.   

Inwestycja „Budowa drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską cz. I" obejmuje budowę portu osłonowego od strony Zatoki Gdańskiej, budowę kanału żeglugowego ze śluzą i konstrukcją zamknięć wraz ze stanowiskami oczekiwania od strony Zatoki Gdańskiej i Zalewu Wiślanego, nowy układ drogowy z ruchomymi stalowymi mostami o pionowej osi obrotu, które umożliwiać będą przejazd nad kanałem przed śluzą i za śluzą; budowę sztucznej wyspy zlokalizowanej na Zalewie Wiślanym. Kanał żeglugowy ma mieć 1 km długości i 5 metrów głębokości. Docelowo ma umożliwić wpływanie do portu w Elblągu jednostek o zanurzeniu do 4 metrów, długości do 100 metrów oraz do 20 metrów szerokości. Budowa kanału na Mierzei Wiślanej ma zakończyć się w 2022 r. Inwestorem jest Urząd Morski w Gdyni, a wykonawcą konsorcjum firm NDI i Besix.​

inf. Urząd Morski w Gdyni


Komentarze (15):

~Ekolog prawdziwy (niezalogowany) / 02.02.2020, 09:55
Gdzie oni wożą ten piach?Nie lepiej by było usypać stok dla narciarzy na mierzei zamiast jakąś głupią wyspę która i tak się rozpadnie!?
~kąciak (niezalogowany) / 02.02.2020, 18:59
zamiast budować wyspę na zalewie z urobku pozyskanego z przekopu powinni usypać wał wzdłuż drogi 501 począwszy od portu w Kątach Rybackich aż do przekopu a jak Urząd Morski nie ma na co wydawać pieniędzy to powinien zobaczyć jak wygląda port w Kątach/plac postojowy/ chyba gorszego nad zalewem wiślanym nie ma chcemy przyjmować turystów i żeglarzy a na placu w porcie bajoro to daje do zastanowienia??????????
~Cogito (niezalogowany) / 02.02.2020, 19:41
Ta budowa i tak zostanie wstrzymana
~Uczeń6 (niezalogowany) / 03.02.2020, 11:27
Wreszcie konkretny rząd
~Kompot (niezalogowany) / 03.02.2020, 11:41
Dobry pomysł
~Ergo sum (niezalogowany) / 03.02.2020, 16:26
Niech kopią .
A nie przed Ruskiem się płaszczyć
~Cogito (niezalogowany) / 03.02.2020, 23:43
Tak jak przewidziałem. To tylko prace przygotowawcze, sądzę, że rząd ma opcję zerwania kontraktu i ewentualnego odszkodowania dla wykonawcy. Zresztą te prace się skończą i to za kilka miesięcy.
Poprzedni artykuł "Nie będzie remontu dróg wojewódzkich" - Dlaczego?

Sądzę, że pieniądze są, ale poszły na rezerwę, która ma sfinansować przekop. Brzmi to dość logicznie, to tak jakby Gmin Sztutowo była współinwestorem tego przekopu - de facto nim już jest. Koszty przekopu oficjalnie poszły o 20 % w górę, i to nie jest koniec,
Dlaczego Gmina Sztutowo jest inwestorem - wniosła dość istotny aport do przekopu jakim jest teren na Mierzei Wiślanej, tereny zalewowe i tereny morskie. Zapomniałem o drewnie które wycięto.

Tak jak napisałem jest współinwestorem, ale czy będzie właścicielem? Jeżeli nie to pozbawi się dość istotnego dochodu jakim jest "Myto" za przejazd tym przekopem.

Podsumuję to Gmina Sztutowo ponosi koszty tej inwestycji, więc warto pogadać o korzyściach. Jeżeli nie bedzie remontu dróg i poprawy infrastruktury rozwój będzie utrudniony.
~Do Cigito (niezalogowany) / 04.02.2020, 08:27
Czlowieku, czy nie mowili ci ze narkotyki sa "BE!"???
~Mądry (niezalogowany) / 04.02.2020, 08:51
Zamiast robić kasę z lasami na stoku narciarskim bedziemy płacić co roku miliony na jakąś pseudo wyspę na której będzie wielka latryna dla ptaków.
~Wolny człowiek. (niezalogowany) / 04.02.2020, 08:53
Cogito ty tak już od rana masz?
~Patriota (niezalogowany) / 04.02.2020, 10:17
Cogito Ty komunisto
~Yahwe (niezalogowany) / 04.02.2020, 14:09
Cogito nie słuchaj tzw. myślących inaczej.Poradnia Zdrowia Psychicznego to ich matecznik.Myslę,że masz rację, ale czy to juz nie za daleko zaszło? A swoją drogą proponuję obserwować aktywność senatora J. Wcisły z PO Elbląg/ znam P. Senatora i cenie za działalność / ,ale nie wiem,czy nie jest tzw. kretem PO ? Jeśli tak to popieram jego krecią działalność. Motto : Elbląg portem nie będzie ,a jachty swobodnie po zalewie pływały nie będą. A szkoda!
~Jarek (niezalogowany) / 04.02.2020, 21:53
Panie Cogito, mam pytanie co do wyciętych drzew. Choinkę na święta kupujesz u leśniczego, czy gminie?
~Bob (niezalogowany) / 07.02.2020, 18:52
Cogito podejrzanie siedzi cicho. Czyżby nigdy choinki nie kupował?
~Polexit (niezalogowany) / 08.02.2020, 12:35
Kogo to i Jehowa kryniccy bajarze. Za dużo teorii spiskowych się naoglądali.
Dodajesz komentarz jako niezalogowany. Możesz się zalogować i dodać komentarz ze swojego konta

NOWOŚĆ! Dodaj zdjęcie do komentarza (opcjonalnie):
Sztutowo.com nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Są one wyłącznie opinią autorów. Komentarze nie dotyczące tematu artykułu, zawierające treści obraźliwe lub wulgarne będą usuwane
Reklama | Kontakt

© Sztutowo.com 2011-2021 Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykorzystywanie materiałów zawartych na stronie możliwe po uzyskaniu zgody autora.