Sztutowo
-6 oC
wtorek, 19 stycznia 2021
Imieniny: Erwiny, Henryka, Mariusza
-6 oC

Rusza budowa wrót przeciwsztormowych na rzece Tudze, czy mieszkańcy gminy Sztutowo mogą czuć się bezpiecznie?

21 sierpnia 2020, 18:30
Rusza budowa wrót przeciwsztormowych na rzece Tudze, czy mieszkańcy gminy Sztutowo mogą czuć się bezpiecznie?
8 lipca 2020 r. Wody Polskie podpisały umowę z wykonawcą inwestycji pt. "Budowa wrót sztormowych na rzece Tudze". Wójt Robert Zieliński w swoich obietnicach wyborczych zapewniał, że "Wrota przeciwsztormowe to temat gdzie należy zadbać o nasze bezpieczeństwo".  W związku z tą obietnicą w dniu 21.08.2020 wystąpiłem z pismem jakie konkretnie działania przez ostatnie niemal 2 lata podjął Wójt Robert Zieliński, aby zadbać o interesy i bezpieczeństwo mienia, zdrowia i życia mieszkańców gminy Sztutowo zamieszkałych i prowadzących działalność, w szczególności rolniczą przy wałach przeciwpowodziowych na terenie gminy Sztutowo.  

Jednocześnie wystąpiłem, aby w możliwie jak w najszybszym terminie Wójt Robert Zieliński  zwołał spotkanie w tej sprawie z przedstawicielami inwestora, wykonawcy oraz zainteresowanymi mieszkańcami gminy Sztutowo (pismo w załączeniu). Proponowany termin zebrania - początek września 2020 r.

Szczegółowe informacje o przetargu znajdują się na stronie: https://wodypolskie.bip.gov.pl/publiccontracts/view/23554

Informacje o podpisaniu umowy 8 lipca 2020: https://gdansk.wody.gov.pl/aktualnosci/770-podpisanie-umowy-na-budowe-wrot-sztormowych-na-rzece-tudze

Wykonawcą wrót jest przedsiębiorstwo B&W Usługi  Ogólnobudowlane z Pruszcza Gdańskiego. Wartość umowy to 33 mln zł. Termin ukończenia budowy zaplanowany jest na koniec maja 2022 r. Głównym celem inwestycji jest ochrona Nowego Dworu Gdańskiego oraz terenów położonych między miastem a wrotami przeciwpowodziowymi, przed powodzią, pochodzącą od wezbrań sztormowych z Zalewu Wiślanego.

Warto przypomnieć zdanie mieszkańców gminy Sztutowo, którzy jednomyślnie twierdzą, że ta inwestycja chroni wyłącznie interesy mieszkańców Nowego Dworu Gdańskiego. Mieszkańcy gminy Sztutowo słusznie obawiają się, że w przypadku cofki zostaną zalane setki hektarów terenów leżących na terenie południowej części gminy Sztutowo. Warto przypomnieć spotkanie w czerwcu 2018 roku z mieszkańcami gminy Sztutowo w Groszkowie do obejrzenia w poniższym materiale.

Pismo do Wójta Roberta Zielińskiego:
Zdjęcie

 

Poniżej ogólnodostępne dokumenty:

 

 


Zdjęcie

Zdjęcie

Zdjęcie

 


Czytaj także:
Komentarze (16):

~Kamieni kupa (niezalogowany) / 22.08.2020, 09:27
Żeglarze popłyną do Krynicy, woda z NDG zaleje Sztutowo...... Brawo same zyski...
~Wkurzony (niezalogowany) / 22.08.2020, 16:41
I co z tych rzędnych wałów na poziomie 2,20 m n.p.m, co z tych wyliczeń ,że woda ewentualnie podniesie się max do 1,67 w Szkapawie ,popatrzcie sobie drodzy włodarze i urzędnicy odpowiedzialni za tę inwestycję jaki jest stan tych wałów na Szkarpawie ,jakie są wały na Wiśle Królewieckiej.Chcecie stworzyć z części gminy Sztutowo polder zalewowy,żeby miasto uchronić?W ubieglej dekadzie budowano w Nowym Dworze nowe domy jak popadnie nie zwracając uwagi na posadowienie posadzki nad poziomem morza ,oczywiscie odpowiedzialny za to jest wydział budownictwa ,który przed cofką w 2009 nie przywiązywal do tego wagi .Potem zaczęto to egzekwować ale dla tego co już powstalo wrota są ratunkiem.Te wszystkie symulacje,obliczenia to można o kant d...y potluc kiedy wały są dziurawe ,mieliśmy w ostatnich latach cofki i wiemy jak dlugo one "trzymają".Co chwilę są gdzieś sączyła woda.Jednym z warunków dopuszczających powstanie tych wrót powinna być modernizacja walów na Szkarpawie i Wiśle K ale nieee no przecież trzeba zacząć...od końca i narazić setki gospodrstw i tysiące innych nieruchomości na straty.Nie rozumiem dlaczego te wrota nie mogą powstać na ujsciu do zalewu ,żeby zabezpieczyć wszystkich,albo czemu nie pogłębi się chociażby tych rzek(jak już walami się nikt nie chce zająć) jak proponowali państwo A. na zebraniu.Widać liczy się tylko interes miasta a produkcja w toku na tysiącach hektarów nikogo już nie obchodzi.
~Do wkurzony (niezalogowany) / 22.08.2020, 17:48
A ja Ci proponuje żeby więcej ryli za bursztynem w pobliżu tych wałów .Pretensje o wały do wszystkich tylko nie do siebie
~Do wkurzony (niezalogowany) / 22.08.2020, 18:09
Oczywiście masz jak najbardziej rację. Wrota tak, a wały na Wiśle Królewieckiej nie? Katastrofa gwarantowana.
~Nic o nas bez nas! (niezalogowany) / 22.08.2020, 21:08
Dzięki Igor za info
~Do dyspozycji wojewody. (niezalogowany) / 22.08.2020, 21:09
Kogo reprezentuje zarząd gminy i rady? Ndg? Krynicę? Gdańsk? Czy Sztutowo?
~M.Ł. (niezalogowany) / 22.08.2020, 21:24
Podsłuchane na wieczornym dyżurze z pok. Roberta.

Tylko jedno w głowie mam
koksu pięć gram odlecieć sam
W krainę zapomnienia
W głowie myśli mam
kiedy skończy się ten stan
Gdy już nie będę sam
Bo wjedzie biały węgorz...
~Wkurzony (niezalogowany) / 23.08.2020, 10:31
Nie napisałem, że wałów na Krolewieckiej nie należy modernizowac,moze gdzieś mi umknęło podkreślenie że trzeba je rownorzednie z walami Szkarpawy poprawic.A w kwestii rycia za bursztynem to nie jestem ta osoba o której myślicie i nie popieram.
~Z neta (niezalogowany) / 23.08.2020, 13:59
Dlaczego w samorządach, ministerstwach i sądach nie chodzi się na urlopy tylko później pobiera kasę ? To nasze pieniędze! Rekordziści idąc na emeryturę biorą po 100 tys zł! Żaden rząd tego nie zmienił
~Do wkurzony (niezalogowany) / 23.08.2020, 17:59
Nie zrozumiałeś? Chodzi o to, że wrota zbudują i nas zaleje, a na G1 nie ma wału. Był ale nie ma. I nie mają ochoty budować i naprawiać.
~Do "Do Wkurzony" (niezalogowany) / 23.08.2020, 23:25
Zrozumiałem i wiem,że na Wiśle K są wały miejscami szczątkowe ale nie jestem już taki skrupulatny ,żeby pisać elaboraty i wszystko w nich ujmować,niemniej o to przecież i mi i Tobie chodzi,że zaleje gminę Sztutowo a gdzie dokładnie w pierwszej kolejności to już nie będę symulować.Pozdrawiam
~Robert odejdź (niezalogowany) / 25.08.2020, 23:53
Ale pięknie Robercik wymachuję ręcami o ile podniesie się woda (minuta 39:30) a jako wójt siadł na dupie i nic nie zrobił a obok niego radny bezradny Jurek który już wtedy grał na 2 fronty. Jurku nie ośmieszaj się więcej i odejdź bo zawiodłeś mieszkańców Kątów razem ze swoim bezradnych wójtem, którego przerasta załatwienie sprawy końskiego łajna na gminnych drogach i chodnikach, no bo końska karoca przyjeżdża na gminne imprezy to jest nietykalna...
~Słup (niezalogowany) / 26.08.2020, 01:55
A co zrobili radni i sołtysi i radni z terenów zalewowych? Radna Zalewska, Radny Friszkemut, Krugły, sołtysowa Siebert, sołtys Łaszki, Groszkowa i reszta? Co wy zrobiliście? Jedynie Radny Zieliński z Kobylej Kępy złożył pismo i się interesował sprawą, a reszta to co będzie miało do powiedzenia jak pół gminy zaleje? a teraz tylko radny Rudziński ze Sztutowa się zajął tematem bo jedyne co reszta zrobiła to żeby uratować wójtowi stołek i podpisali mu listę poparcia i nażarli się ciasta na wiecu.
~Zosia (niezalogowany) / 27.08.2020, 09:40
Wyrażę jedynie swoje własne obawy i troskę o Nasze Tereny. Było spotkanie w sprawie budowy wrot p/powodziowych ( Farinade ), ale zakończyło się obiecankami że będzie następne ( ale nie było), już wtedy My uczestnicy tego spotkania wyrażaliśmy swoje troski i obawy, już wtedy wybrzmiewały głosy że staniemy się terenami zalewowymi dla N.Dworu Gdańskiego, ale nikt tego nie brał na poważnie ( mówię o decydentach), ale myślę że jeszcze dziś możemy żądac zabezpieczenia w formie inwestycji w wały na Wiśle Królewieckiej i Szkarpawie zanim rozpocznie się budowa owych wrót.
Powinniśmy MY Wszyscy Mieszkańcy miec zapewnione bezpieczeństwo!
Bardzo fajnie jest kiedy mamy odwagę czynic uwagi podpisując się pod nimi.
Z nadzieją Zosia
~Kamieni kupa (niezalogowany) / 30.08.2020, 19:16
Niemcy używają ruskiego gazu to ok ale jak Polska chciala by produkować Polski gaz z podziemnego zgazowania węgla kamiennego to już "nie wolno polaczkom" ... I rząd wykonuje polecenie.
~Mądry Polak (niezalogowany) / 30.08.2020, 19:58
I może by tak kilka rodzin z Kazachstanu sprowadzić na mierzeję. Mierzeja umiera.... Szkoły zamykają ludzie uciekają.
Dodajesz komentarz jako niezalogowany. Możesz się zalogować i dodać komentarz ze swojego konta

NOWOŚĆ! Dodaj zdjęcie do komentarza (opcjonalnie):
Sztutowo.com nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Są one wyłącznie opinią autorów. Komentarze nie dotyczące tematu artykułu, zawierające treści obraźliwe lub wulgarne będą usuwane
Reklama | Kontakt

© Sztutowo.com 2011-2021 Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykorzystywanie materiałów zawartych na stronie możliwe po uzyskaniu zgody autora.