Sztutowo
-6 oC
wtorek, 19 stycznia 2021
Imieniny: Erwiny, Henryka, Mariusza
-6 oC

Oficjalny raport z budowy Przekopu Mierzei Wiślanej - SIERPIEŃ 2020

2 września 2020, 20:24
Oficjalny raport z budowy Przekopu Mierzei Wiślanej - SIERPIEŃ 2020
Trwają prace przy inwestycji "Budowa drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską". Aktualnie w rejonie Zatoki Gdańskiej wykonywany jest port osłonowy (falochron zachodni i wschodni). Na falochronie zachodnim wykonano już 65 % prac, a pogrążanie tej konstrukcji powinno zakończyć się we wrześniu.  Montowane będą także na nim kleszcze i ściągi, konstrukcja zostanie zasypana piaskiem, a następnie kamieniem narzutowym.

- Obecnie trwają prace na morskim odcinku falochronu zachodniego – mówi Bartosz Zabłocki kierownik robót hydrotechnicznych z konsorcjum NDI/Besix. Budujemy grodze, czyli rząd dwóch ścianek. W najbliższym czasie planujemy rozpocząć główne roboty czerpalne, pozwalające nam na przyjęcie statków ze Skandynawii z kamieniem hydrotechnicznym, który zostanie wykorzystany do budowy narzutów na falochronie wschodnim i zachodnim.

Dostawy kamienia trafią na budowę nie tylko ze Skandynawii. Już realizowane są dostawy kamienia z polskich kopalń na południu kraju. Większość dostawców oraz podwykonawców pracujących na budowie to firmy polskie, często wywodzące się z regionu. Na terenie budowy zlokalizowano węzeł betoniarski, aby zmniejszyć, w miarę możliwości, transport po lokalnych drogach.

Prace przy kanale żeglugowym toczą się zgodnie z harmonogramem. W części północnej i południowej powstającego kanału wykonywane są roboty ziemne i pogrążane są kolejne ścianki. W miejscu wykonywanej śluzy powstaje szczelna przesłona w technologii jet-groutingu (iniekcja strumieniowa – proces wzmacniania podłoża gruntowego, polegający na mieszaniu gruntu z zaczynem tłoczonym pod ciśnieniem).

Aktualnie realizowany etap inwestycji to również dwa mosty obrotowe, umożliwiające ciągłe utrzymanie ruchu samochodowego, niezależnie od przepływających kanałem jednostek. Od początku jednym z założeń było zapewnienie priorytetu ruchu kołowego w rejonie kanału żeglugowego.

Z dwóch, bardziej zaawansowany jest most południowy, którym w połowie przyszłego roku, przed rozpoczęciem sezonu turystycznego, przejadą pierwsze samochody. Kończą się na nim prace żelbetowe, a rozpoczęto wykonywanie ław fundamentowych.

- Zostały już wykonane wszystkie podpory mostu południowego – mówi Mariusz Janczewski zastępca dyrektora kontraktu konsorcjum NDI/Besix. Trwają końcowe prace żelbetowe związane z wykonywaniem skrzydełek oraz ścianek zaplecznych na podporach skrajnych. W najbliższym czasie planujemy rozpocząć prace żelbetowe na obiekcie północnym.

Toczą się już prace związane z wytworzeniem konstrukcji stalowej ustroju nośnego mostu, a pierwsze elementy powinny na przełomie września i października trafić na plac budowy.

Powstaje także budynek Bosmanatu. Tu wykonywane są prace murarskie na kondygnacji parteru oraz roboty żelbetowe na stropach.

Wiele dzieje się też przy powstającym, nowym układzie drogowym: wykopy, nasypy, humusowanie skarp, stabilizacja – to prace już wykonane, które będą trwały też w kolejnych tygodniach.

Po stronie powstającej na Zalewie Wiślanym sztucznej wyspy pogrążane są kolejne stalowe ścianki szczelne, które wyznaczają jej przyszły kształt. We wrześniu rozpocznie się montaż ściągów ścianki i roboty czerpalne.  

- Z tygodnia na tydzień widać zmiany i zgodny z założeniami postęp prac. Konstrukcje hydrotechniczne, związane z pogrążaniem ścianek szczelnych, to docelowo ok. 16 tys. metrów bieżących, natomiast łączna kubatura robót ziemnych wyniesie ok. 3 mln metrów sześciennych. Urząd Morski w Gdyni, który jest Inwestorem całego przedsięwzięcia, czeka obecnie na rozstrzygnięcie przetargu na drugą część budowy drogi wodnej, a mianowicie obudowę rzeki Elbląg wraz z nowym mostem w Nowakowie. Dzisiaj natomiast, otwarte zostaną oferty na dostawę nasiębiernej pogłębiarki ssąco-refulującej, która ma pracować przy utrzymaniu toru wodnego, a także być wykorzystywana w innych miejscach administrowanych przez nasz urząd – mówi kpt. Wiesław Piotrzkowski, dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni. 

Przypomnijmy, aktualnie realizowany etap inwestycji obejmuje budowę portu osłonowego od strony Zatoki Gdańskiej, budowę kanału żeglugowego ze śluzą i konstrukcją zamknięć wraz ze stanowiskami oczekiwania od strony Zatoki Gdańskiej i Zalewu Wiślanego, budowę nowego układu drogowego z obrotowymi mostami o konstrukcji stalowej, które umożliwiać będą przejazd nad kanałem przed śluzą i za śluzą; budowę sztucznej wyspy zlokalizowanej na Zalewie Wiślanym. Kanał żeglugowy ma mieć ok. 1 km długości i 5 metrów głębokości. Całkowita długość nowej drogi wodnej to 22 800 m.

Czas realizacji umowy zawartej pomiędzy Urzędem Morskim w Gdyni a polsko - belgijskim konsorcjum NDI/Besix to 32 miesiące od podpisania umowy (miało to miejsce  4 października 2019 roku w Kapitanacie Portu Elbląg).

Film i zdjęcia: mat. pras NDI/Besix

Komentarze (6):

~Mieszkaniec (niezalogowany) / 03.09.2020, 20:41
Miała być marina dla żeglarzy którzy mieli przebywać w Sztutowie Katach i kolejka wąskotorowa do Krynicy? A bedzie tylko rowek dla Elbląga i trasa dla żeglarzy do Krynicy, Fromborka i Malborka......
Smutne......
~turyści (niezalogowany) / 04.09.2020, 11:32
Mieliście włodarza co mądrze myślał i miał realne plany jako były gospodarz gminy
a teraz macie co chcieliście i będziecie mieć kanalik
za poprzednika to dzięki niemu mają na kwaterach pracowników z budowy i też tego nie doceniają ,
a Krynica nie chciała przekopu i u nich pracownicy nie mieszkają
fajowo jest jak państwowe pieniądze co miesiąc lecą na konto do pań dzięki byłemu wójtowi
~byli mieszkańcy (niezalogowany) / 04.09.2020, 11:45
Przenieście gminę do Stegny będzie porządek i inwestycje , albo wybierzcie nowego wójta , wójtową może będą bardziej zaradni w zarządzaniu ta waszą gminą
-dajcie kres temu zakłamaniu i bezradności
~Mądry (niezalogowany) / 05.09.2020, 10:55
Z przekopu to chyba jeszcze nawet 10% piasku nie wywieziono..... Zamiast robić debilna wyspę trzeba było usypać stok narciarski w gminie i robić kasę w zimie....
~lechia (niezalogowany) / 17.10.2020, 20:33
tylko w chorym łbie moglo urodzić sie cos takiego jak przekop mierzei -zero zysku , miliardy utopione - bezsens
~Cogito (niezalogowany) / 18.10.2020, 03:25
Serdeczne pozdrowienie dla miłośników przekopu i hibernacji,

1143 zł inwestycji na mieszkańca Gminy Sztutowo , i Krynicy 7 143 zł. na jedną osobę. Różnice robią wrażenie, a zwłaszcza miejsce trzeciej setce rankingu, Gdyby Gmina Sztutowo miała tyle mieszkańców co Krynica to nakłady i tak są prawie dwuipółkrotnie mniejsze. Dlaczego piszę o tym, dlatego, że inwestycje to najlepszy sposób na powiększanie i reprodukcję majątku. Jednak jak doliczy się nakłady inwestycyjne na przekop - to Gmina Sztutowo będzie pierwsza w rankingu - tyle tylko, że jest to inwestycja centralna. Różnica per capita i całości nakładów inwestycyjnych pomiędzy gminami jest niepokojąca.

Tyle razy wam pisałem nic z tego nie będzie. Na czym chcecie zarabiać? Rząd ogłosił koniec pierwszego etapu budowy, nie wiem na czym on miał polegać - ale ok niech jest. Pytanie co z drugim? mamy rekordowo wysoki deficyt budżetowy ponad 100 mld złotych (skutki lockdownu), rząd szuka więcej kasy, WPROWADZA NOWE PODATKI PARAPODATKI I OPŁATY, A NA DODATEK TA SŁYNNA PIĄTKA, która w swoich skutkach może być dramatyczna dla rolników. Obroty w branży zwierząt futerkowych to 8-0 mld zł, a to tylko część kosztów.

Dawno już tu nie byłem, a więc słuchajta mnie. ZACZNĘ OD KUBŁA ZIMNEJ WODY.
Żyjecie nadzieją, ale i zawiścią w stosunku do Krynicy - takie wpisy można było spotkać. Zwróćcie uwagę jak mocno do przodu poszły Kąty Rybackie, Dzisiaj Kąty to około 700 mieszkańców - a więc liczący się gracz w Gminie. Spotkałem się z opinią, że Kąty Rybackie chcą przyłączyć się do Krynicy Morskiej. Krynica Morska kiedy odłączyła się od Sztutowa to odżyła. Decydowanie o własnym rozwoju to podstawa. Przejeżdżając przez Sztutowo - to już nie jest to Sztutowo,

PROPONOWAŁBYM WYBUDOWAĆ KILKA KAS Z KTÓRYCH MIESZKAŃCOM BĘDZIE WYPŁACAĆ SIĘ ZYSKI Z PRZEKOPU. Brzmi jak żart, ale jak rozmawiam z wieloma zwolennikami przekopu, to oni
uważają, że to będzie istne eldorado. Tak zastanawiam się na czym zamierzacie zarobić? To, że będzie przepływać statek nie przyniesie żadnych pieniędzy, ruch turystyczny czy z przekopem czy bez będzie rozwijał się zgodnie z dotychczasowymi trendami ilościowymi i jakościowymi. Tak więc sam przekop może być co najwyżej neutralny. Jedyną formą zarobku to może być zatrudnienie przy jego obsłudze, udział w podatkach od nieruchomości, (udział w CIT, PIT - ale to raczej jest wątpliwe)
Ktoś rozsądny napisał o marinie z prawdziwego zdarzenia - i to jest świetny pomysł - taką marinę trzeba postawić i warto byłoby pozyskać środki europejskie na ten cel. Nie zapominajmy, że teraz będzie trudny czas i różnie to może być, zwłaszcza jeżeli chodzi o środki europejskie,
Dodajesz komentarz jako niezalogowany. Możesz się zalogować i dodać komentarz ze swojego konta

NOWOŚĆ! Dodaj zdjęcie do komentarza (opcjonalnie):
Sztutowo.com nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Są one wyłącznie opinią autorów. Komentarze nie dotyczące tematu artykułu, zawierające treści obraźliwe lub wulgarne będą usuwane
Reklama | Kontakt

© Sztutowo.com 2011-2021 Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykorzystywanie materiałów zawartych na stronie możliwe po uzyskaniu zgody autora.