Sztutowo
-4 oC
piątek, 15 stycznia 2021
Imieniny: Arnolda, Dory, Pawła
-4 oC

Nowa lokalizacja cmentarza - we wtorek głosowanie nad zmianą planu zagospodarowania

20 grudnia 2020, 20:00
Nowa lokalizacja cmentarza - we wtorek głosowanie nad zmianą planu zagospodarowania
Sprawa cmentarza to temat, który interesuje większość mieszkańców gminy Sztutowo. Poniższa publikacja miała powstać już wiele miesiący temu, jednak wciąż pojawiającymi się wieloma nowymi wątkami w tej sprawie była cały czas aktualizowana.

Na zebraniu wiejskim sołectwa Sztutowo oraz na innych zebraniach poza zatwierdzonym porządkiem obrad zebrania  po raz pierwszy publiczna została przedstawiona nowa propozycja lokalizacji cmentarza. W zebraniach tych brała udział garstka osób, tak jak na zdjęciu poniżej np. podczas zebrania w Sztutowie. Jak twierdzą Rober tZieliński  i Marcin Owsiński :

Proponowana lokalizacja nowego cmentarza była także konsultowana i dyskutowana na zebraniach wiejskich sołectw Gminy Sztutowo w 2020 roku. W zebraniach tych aktywny udział brali także Radni Gminy Sztutowo. Proponowana lokalizacja spotkała się z bardzo dobrym pozytywnym przyjęciem mieszkańców gminy.

Tylu mieszkańców było na sali podczas głosowania nad nową lokalizacją cmentarza w Sztutowie:

Zdjęcie

Wójt zapewnił, że zostanie zorganizowane w tej sprawie dodatkowe zebranie, o którym powiadomi z minimum 7 dniowym wyprzedzeniem. Niestety po raz kolejny Wójt nie potrafił dotrzymać słowa. Zaprosił tylko mieszkańców na dyżur do urzędu gminy, na który przyszła tylko osoba składającą petycję przeciwko tej lokalizacji wraz z kilkaset podpisami.

Warto przypomnieć, że przed wyborami w 2018 Robert Zieliński obiecywał nowe argumenty i lokalizację cmentarza przy Muzeum. Wielokrotnie ta sprawa była poruszana i ta obietnica Roberta Zielińskiego okazała się tylko pobożnym życzeniem. Może Robert Zieliński w końcu publicznie wskaże te argumenty i powie dlaczego pomimo jego obietnic cmentarz przy Muzeum nie powstanie.

Najnowsza proponowana lokalizacja to ok. 2,5ha fragment działki leśnej nr 184/1 przy wyjeździe ze Sztutowa do Kątów Rybackich po lewej stronie drogi wojewódzkiej. Wójt Robert Zieliński próbował zamienić tą działkę na działkę gminną nr 701/2 (pomiędzy Kątami Rybackimi i Skowronkami), ale Lasy Państowowe nie wyraziły na to zgody, ze względu, że jest to rozwiązanie niezgodne z obowiązującym prawem. Gmina będzie musiała wykupić, odlesić i przystosotować pod cmentarz. Koszty takiej operacji to miliony złotych.

Te same argumenty Wójt Zieliński podawał przeciwko lokalizacji po prawej stronie od drogi Wojewódzkiej, która była już na etapie uzgodnień z Lasami w 2018. Jednak pierwsze co zrobił Robert Zieliński po objęciu urzędu to oświadczył że gmina nie jest zainteresowana tą lokalizacją i w ten sposób zmarnował dorobek wielomięsiecznej pracy poprzedniego Wójta. Po spektalarnej klęsce dotyczącej absurdalnej lokalizacji w centrum Sztutowa dziś Robert Zieliński podaje te same argumenty za budową cmentarza w lesie po drugiej stronie drogi wojewódzkiej. Na poprzednim spotkaniu w sprawie cmentarza Robert Zieliński wykluczał zakup działki leśnej. Teraz bez spotkania z mieszkańcami rozpoczął procedurę wykupu działki leśnej i nagle stał się zwolennikiem kupowania działki od Lasów Państwowych? Gdzie tu jakakolwiek logika?

Lokalizacja działki nr 184/1

Zdjęcie

Na najbliższej sesji będzie rozpatrywana petycja w tej sprawie

Na sesję został już przygotowany projekt uchwały o odrzuceniu petycji bez jakichkolwiek konsultacji z Radnymi. Radny Andrzej Szymański "rozpatrzył" ją w październiku nazywając ją stekiem kłamstw i szkalując wszystkich, którzy ją podpisali.

Następnie ma być przegłosowana uchwała o przystąpieniu do zmiany planu zagospodarowania przestrzennego działki nr 184/1.

Znamienne jest to, że uzasadnienie to kilka zdań, które nie zawierają najważniejszych informacji. Przede wszystkim kluczowych argumentów przeciwko tej lokalizacji. Robert Zieliński i Marcin Owsiński ukrywają przed Radnymi m.in. dokumenty z Parków Krajobrazowych oraz Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Tych dokumentów Radni do dziś nie otrzymali, a mają we wtorek głosować uchwałę. Zgodnie z prawem materiały na sesję muszą być dostarczone 7 dni przed sesją. Marcin Owsiński i Robert Zieliński nie udostępnili żadnych dokumentów w sprawie nowej lokalizacji - pism, uzgodnień itp. Co mają do ukrycia?

 

Do Wójta Gminy Sztutowo wpłynęło również pismo od Pomorskiego Zespołu Parków Krajobrazowych. Oddział; Park Krajobrazowy „Mierzeja Wiślana”
nr: PKMW.071.8.2020. z dnia 13.10.2020r., w którym to piśmie w podsumowaniu znajduje się stwierdzenie „Zamierzenie inwestycyjne polegające na budowie cmentarza nie stanowi przedsięwzięcia mogącego znacząco odziaływać
na środowisko w rozumieniu przepisów rozporządzenia Rady Ministrów z dnia
10 września 2019r, w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać
na środowisko (Dz.U. 2019 poz 1839), jednakże deforestacja (wycięcie lasu) omawianego terenu kwalifikuje się do przedsięwzięć mogacych potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko (paragraf 3 ust. 1 pkt 88 lit. c ww. rozporządzenia), co prawdopodobnie i tak zaskutkuje nałożeniem na Gminę Sztutowo obowiazku sporządzenia raportu oddziaływania na środowisko”.

 

Do Wójta Gminy Sztutowo wpłynęło pismo od instytucji nadrzędnej
tj. od Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska  w Gdańsku nr: RDOŚ-Gd-WZP.73. 12..2.2020. MK.1 z dnia  20.11.2020r. Dot. Cmentarza w Sztutowie,
gdzie w pierwszych zdaniach Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska stwierdza. „Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Gdańsku, w zwiazku
z zainteresowaniem społecznym (tut. organ otrzymał pismo i petycję w tej sprawie) dotyczącym przeznaczenia na cmentarz komunalny fragmentu działki nr ew. 184/1 w miejscowości Sztutowo, stanowiacej grunt leśny położony
na terenie Parku Krajobrazowego „Mierzeja Wiślana”, zwraca się z prośbą
o szczególne rozważenie zasadności tej zmiany. Podzielamy obawy,
że planowana zmiana przyczyni się do zwiększenia presji antropogenicznej
(czyli przemian krajobrazu pod wpływem działań człowieka)
na leśny obszar parku krajobrazowego”.  W tym miejscu należy dodać, że projekty planów miejscowych zagospodarowania przestrzennego oraz raporty oddziaływania na środowisko opiniuje właśnie Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Gdańsku.

Powyższe fragmenty pochodzą z pisma do Radnych skierowanego przez jednego z mieszkańców.

Jeśli uchwała o przystąpieniu planu zostanie "przepchnięta", będzie to kolejny przykład arogancji i bezradności włodarzy gminy Sztutowo. Trzeba sobie powiedzieć prawdę, że w przypadku konieczności sporządzenia tzw. raportu środowiskowego (a jest to niemal pewne), faktowi, że lokalizacja znajduje się na terenie Parku Krajobrowazowego i tak znacznemu oporowi społecznemu Wójtowi Zielińskiemu nie starczy 3 lat by w ogóle zmienić plan miejscowy (może być to nawet całkowicie niemożliwe). Jego obietnica o budowie cmentarza w 5 lat jest nierealna do spełnienia.

Ta sprawa może to okazać się też bolesną nauczką dla obecnych władz, co znaczy wykonanie inwestycji na terenie Parku Krajobrazowego, którym nie tak dawno chcieli objąć całą gminę Sztutowo.

Na koniec chciałbym zaznaczyć, że nie jestem ani przeciwnkiem, ani zwolennikiem nowej lokalizacji. Chcę tylko, aby tak kluczowe sprawy były rozpatrywane w sposób uczciwy, transparentny i na podstawie wszystkich dostępnych dokumentów, argumentów za i przeciw. Obecne władze widzą tylko swoje argumenty, niestety jak widać rzeczywistość jest zupełnie inna i z przykrością muszę niestety stwierdzić, ale trzeba powoli godzić się z myślą, że nowego cmentarza w gminie Sztutowo nie będzie przez wiele najbliższych lat.

Sesja w sprawie głosowania w ww. sprawach odbędzie się we wtorek 22.12.2020 o godz. 10:00 w trybie zdalnym.

Radny Igor Rudziński


Czytaj także:
Komentarze (14):

~Starszy (niezalogowany) / 20.12.2020, 23:48
Bardzo dobra lokalizacja. Chcę lezec pod lasem. Kocham las. Do yego świetny dojazd i sciezszka bliziutko
~Wreszcie! (niezalogowany) / 20.12.2020, 23:50
Wójt dotrzymał slowa. Będzie cmentarz na obrzeżu miasta.
~W lesue ładnie będzie (niezalogowany) / 21.12.2020, 10:42
Dobre miejsce. Popieram. Dojazd autem i rowerem. Super
~mieszkaniec (niezalogowany) / 21.12.2020, 23:14
mieszkańcy gminy Sztutowo to jednak ciemnota i ciemnogród. Zieliński im obiecał cmentarz, nie mając żadnych uzgodnień.
~Do mieszkaniec (niezalogowany) / 22.12.2020, 10:04
Bo idzie pod prąd a nie z prądem może e jednak ma jaja...
~jestem z miasta (niezalogowany) / 22.12.2020, 13:33
Mieszkam na Mierzei od niedawna i z przykrością zauważam, że w zdecydowanej większości mieszkańcy wsi nie kochają zwierząt i nie szanują przyrody. Najzabawniejszy jest komentarz "miłośnika" lasu, który żeby leżeć po śmierci w lesie najpierw go wytnie.
~Co2 to życie (niezalogowany) / 22.12.2020, 22:04
Las jestpo to żeby go wycinać ekolemingu.
~jestem z miasta (niezalogowany) / 23.12.2020, 20:17
A jak wytniesz las to gdzie będziesz wyrzucał śmieci?
~Do jestem z miasta (niezalogowany) / 24.12.2020, 15:17
Tam z kąt Ty podchodzisz czyli wyrzucę do miasta .
~To widać! (niezalogowany) / 24.12.2020, 21:00
Do kubła, bałwanie.
~Mieszkaniec (niezalogowany) / 27.12.2020, 05:19
Dobra lokalizacja to przy obozie, Wójt jest jednym z najgorszych dla Sztutowa.
~Mieszkaniec (niezalogowany) / 27.12.2020, 22:13
Jak chcesz leżeć na wysypisku śmieci za obozem to twoja sprawa. Ja wolę pod lasem.
~Hugo (niezalogowany) / 27.12.2020, 22:59
A ja wolę na górce, bo to najbliżej nieba.
~Ja (niezalogowany) / 31.12.2020, 10:07
I w ten sposob Sztutowo bedzie zaczynac sie obozem a konczyc cmentarzem.
Dodajesz komentarz jako niezalogowany. Możesz się zalogować i dodać komentarz ze swojego konta

NOWOŚĆ! Dodaj zdjęcie do komentarza (opcjonalnie):
Sztutowo.com nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Są one wyłącznie opinią autorów. Komentarze nie dotyczące tematu artykułu, zawierające treści obraźliwe lub wulgarne będą usuwane
Reklama | Kontakt

© Sztutowo.com 2011-2021 Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykorzystywanie materiałów zawartych na stronie możliwe po uzyskaniu zgody autora.