Sztutowo
12 oC
piątek, 14 maja 2021
Imieniny: Bonifacego, Julity, Macieja
12 oC

Oficjalny raport z budowy Przekopu Mierzei Wiślanej - WRZESIEŃ 2020

22 października 2020, 08:00
Oficjalny raport z budowy Przekopu Mierzei Wiślanej - WRZESIEŃ 2020
Aktualnie w rejonie Zatoki Gdańskiej wykonywane jest pogłębienie akwenu na obszarze basenu portu osłonowego, tak by statkami mogło odbywać się dowożenie kamienia hydrotechnicznego ze Skandynawii. Rozpoczęło się wykonywanie narzutów kamiennych na odcinku nasady falochronu zachodniego i wschodniego.  

Trwa produkcja betonowych elementów prefabrykowanych tzw. X-bloków, które będą zabezpieczać falochrony przed falami. W rejonie kanału żeglugowego pogrążana jest ścianka szczelna w obszarze śluzy oraz kieszeni bram śluzy, wykonywana jest też przesłona zapewniająca szczelność pod dnem śluzy. Na tym terenie trwają wykopy, ale też powstają nasypy pod drogi docelowe, wraz z umacnianiem skarp. Na moście południowym zakończyły się prace żelbetowe, obecnie wykonywana jest platforma robocza, która posłuży do scalania konstrukcji stalowej.
 


- Przekop Mierzei Wiślanej to strategiczna inwestycja dla naszego kraju. Bardzo się cieszę, że minister Marek Gróbarczyk ją przygotował i realizuje. Dzięki niej Elbląg i okoliczne porty, a także całe woj. warmińsko-mazurskie zyskają nowe szanse rozwojowe. Te szanse wynikają także z inwestycji drogowych, takich jak drogi S7 i S16, jak i inwestycji kolejowych: w linie kolejowe i dworce. Wspólnie budujemy spójną sieć komunikacyjną i łączymy Polskę, aby rozwój naszego kraju był zrównoważony i sprawiedliwy

 

- powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk

 

Nad kanałem powstaną dwa mosty obrotowe, umożliwiające ciągłe utrzymanie ruchu samochodowego, niezależnie od przepływających nową drogą wodną jednostek. Od początku jednym z założeń było zapewnienie priorytetu ruchu kołowego w rejonie kanału żeglugowego. Całkowita długość nowej drogi wodnej z Zatoki Gdańskiej przez Zalew Wiślany do Elbląga wyniesie blisko 23 kilometry. Samo przejście przez Zalew Wiślany wyniesie nieco ponad 10 kilometrów, po rzece Elbląg – także ponad 10 kilometrów, a pozostałe ok. 2,5 km to odcinek, na który złożą się śluza i port zewnętrzny oraz stanowisko postojowe. Kanał ma mieć 5 m głębokości.

- Obiekty mostowe będą spełniały funkcję usprawnienia komunikacji pomiędzy wschodnią, a zachodnią częścią Mierzei Wiślanej – mówi Dominik Wróblewski kierownik budowy z konsorcjum NDI/Besix, generalnego wykonawcy prac. Obiekty mostowe są w konstrukcji stalowej. Długość przęsła to 62 metry, szerokość 17 metrów. Są to mosty obrotowe. W chwili przepływania jednostki przez kanał żeglugowy most będzie się obracał prostopadle do kanału żeglugowego.


Na Zalewie Wiślanym wykonywana jest sztuczna wyspa. Trwa pogrążanie ścianek szczelnych tworzących jej obwiednię. Montowane są ściągi i stopniowo zasypywana jest grodza.

 

- Prace w okresie jesienno-zimowym będą kontynuowane zgodnie z harmonogramem. 26 września 2020 roku na terenie budowy odbyła się ceremonia wmurowania kamienia węgielnego w ławie fundamentowej podpory mostu północnego. Tuba z aktem erekcyjnym została wmurowana w budowany przyczółek mostu. Tego samego dnia na budowie odbyło się również posiedzenie Konwentu Morskiego, poświęcone inwestycji. Członkowie Konwentu oraz zaproszeni Goście (m.in. przedstawiciele polskich uczelni technicznych), wysłuchali prezentacji Inwestora – Urzędu Morskiego w Gdyni oraz Głównego Wykonawcy – Konsorcjum NDI/BESIX

 

– mówi kpt. ż.w. Wiesław Piotrzkowski, dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni.

Najbliższe tygodnie to kontynuacja prac pogłębiarskich na Zatoce Gdańskiej w porcie osłonowym oraz wykonywanie narzutów kamiennych. Do końca tego roku pogrążone zostaną ścianki w obrębie całego Kanału Żeglugowego, a od października montowane są mikropale i odwodnienie. Zaczynają się także roboty żelbetowe. Podobnie w rejonie śluzy montowane są mikropale i odwodnienie. Dodatkowo wykonywana jest tam przesłona jet-grouting. W dalszym ciągu do rzędnej 0,0 wykonywane będą wykopy w rejonie kanału (prace ziemne), a na początku przyszłego roku rozpoczną się prace pogłębiarskie. W listopadzie ma rozpocząć się montaż konstrukcji stalowej mostu południowego, a na moście północnym będą toczyć się roboty żelbetowe na przyczółkach, wykonywane będą izolacje ścian przyczółków oraz zasypki. Do końca listopada w stanie surowym gotowy będzie budynek bosmanatu.

Budowa kanału na Mierzei Wiślanej zgodnie z harmonogramem powinna zakończyć się w 2022r.

 

Film i zdjęcia: mat. pras NDI/Besix


Czytaj także:
Komentarze (3):

~Brawo (niezalogowany) / 22.10.2020, 15:33
Pięknie!!! Szkoda że Kwiatkowski i Jednoral nie dożyli....
~Dzięki wojcie. (niezalogowany) / 22.10.2020, 15:41
Szkoda tylko że zaziewalismy przystań jachtową w Skowronkach i wszyscy żeglarze popłyną do Krynicy i Fromborka......
~Cogito (niezalogowany) / 28.10.2020, 21:04
Serdeczne pozdrowienie dla miłośników przekopu i hibernacji,

Juz spotykam sie z glosami ze jachty beda plywac do Krynicy, do Fromborka tylko nie do Sztutowa. No i slusznie . Slysze lament ze nie ma mariny itd. Marina kosztuje, a gmina Sztutowo nie ma na to srodkow. Jednak ma byc przekop i mabyc rozwoj. Nie wiem na czym ma on pokegac skoro przeplynie statek i nawet sie nie zatrzyma.

Miata rozwoju gminy jest 1143 zł inwestycji na mieszkańca Gminy Sztutowo , i Krynicy 7 143 zł. na jedną osobę. Różnice robią wrażenie, a zwłaszcza miejsce trzeciej setce rankingu, Gdyby Gmina Sztutowo miała tyle mieszkańców co Krynica to nakłady i tak są prawie dwuipółkrotnie mniejsze. Dlaczego piszę o tym, dlatego, że inwestycje to najlepszy sposób na powiększanie i reprodukcję majątku. Jednak jak doliczy się nakłady inwestycyjne na przekop - to Gmina Sztutowo będzie pierwsza w rankingu - tyle tylko, że jest to inwestycja centralna. Różnica per capita i całości nakładów inwestycyjnych pomiędzy gminami jest niepokojąca.

Tyle razy wam pisałem nic z tego nie będzie. Na czym chcecie zarabiać? Rząd ogłosił koniec pierwszego etapu budowy, nie wiem na czym on miał polegać - ale ok niech jest. Pytanie co z drugim? mamy rekordowo wysoki deficyt budżetowy ponad 100 mld złotych (skutki lockdownu), rząd szuka więcej kasy, WPROWADZA NOWE PODATKI PARAPODATKI I OPŁATY, A NA DODATEK TA SŁYNNA PIĄTKA, która w swoich skutkach może być dramatyczna dla rolników. Obroty w branży zwierząt futerkowych to 8-0 mld zł, a to tylko część kosztów.

Dawno już tu nie byłem, a więc słuchajta mnie. ZACZNĘ OD KUBŁA ZIMNEJ WODY.
Żyjecie nadzieją, ale i zawiścią w stosunku do Krynicy - takie wpisy można było spotkać. Zwróćcie uwagę jak mocno do przodu poszły Kąty Rybackie, Dzisiaj Kąty to około 700 mieszkańców - a więc liczący się gracz w Gminie. Spotkałem się z opinią, że Kąty Rybackie chcą przyłączyć się do Krynicy Morskiej. Krynica Morska kiedy odłączyła się od Sztutowa to odżyła. Decydowanie o własnym rozwoju to podstawa. Przejeżdżając przez Sztutowo - to już nie jest to Sztutowo,

PROPONOWAŁBYM WYBUDOWAĆ KILKA KAS Z KTÓRYCH MIESZKAŃCOM BĘDZIE WYPŁACAĆ SIĘ ZYSKI Z PRZEKOPU. Brzmi jak żart, ale jak rozmawiam z wieloma zwolennikami przekopu, to oni
uważają, że to będzie istne eldorado. Tak zastanawiam się na czym zamierzacie zarobić? To, że będzie przepływać statek nie przyniesie żadnych pieniędzy, ruch turystyczny czy z przekopem czy bez będzie rozwijał się zgodnie z dotychczasowymi trendami ilościowymi i jakościowymi. Tak więc sam przekop może być co najwyżej neutralny. Jedyną formą zarobku to może być zatrudnienie przy jego obsłudze, udział w podatkach od nieruchomości, (udział w CIT, PIT - ale to raczej jest wątpliwe)
Ktoś rozsądny napisał o marinie z prawdziwego zdarzenia - i to jest świetny pomysł - taką marinę trzeba postawić i warto byłoby pozyskać środki europejskie na ten cel. Nie zapominajmy, że teraz będzie trudny czas i różnie to może być, zwłaszcza jeżeli chodzi o środki europejskie,
Dodajesz komentarz jako niezalogowany. Możesz się zalogować i dodać komentarz ze swojego konta

NOWOŚĆ! Dodaj zdjęcie do komentarza (opcjonalnie):
Sztutowo.com nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Są one wyłącznie opinią autorów. Komentarze nie dotyczące tematu artykułu, zawierające treści obraźliwe lub wulgarne będą usuwane
Reklama | Kontakt

© Sztutowo.com 2011-2021 Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykorzystywanie materiałów zawartych na stronie możliwe po uzyskaniu zgody autora.