Sztutowo
-4 oC
piątek, 15 stycznia 2021
Imieniny: Arnolda, Dory, Pawła
-4 oC

Oficjalny raport z budowy Przekopu Mierzei Wiślanej - LISTOPAD 2020

24 listopada 2020, 17:00
Oficjalny raport z budowy Przekopu Mierzei Wiślanej - LISTOPAD 2020
Prace przy pierwszej części inwestycji pn. „Budowa drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską” trwają zgodnie z przyjętym harmonogramem. –Przekop Mierzei Wiślanej i budowa Kanału Żeglugowego jest strategiczną inwestycją dla naszego kraju. Dzięki ukończeniu tej inwestycji, podobnie jak dzięki budowie drogi ekspresowej S7, S16 i S51, a także dzięki budowie i modernizacji linii kolejowych, woj. warmińsko-mazurskie zyska nowe szanse rozwojowe – powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Od strony Zatoki Gdańskiej pogłębiany jest obszar Portu Osłonowego. Kontynuowane są także prace przy falochronie wschodnim. Montowane są tam kleszcze i ściągi oraz zasypywana jest grodza. Na budowę trafiły już pierwsze betonowe elementy prefabrykowane tzw. X-bloki (łącznie będzie ich 9 604). Będą one zabezpieczać falochrony przed falami. Rozpoczęto też roboty żelbetowe na nasadzie falochronu zachodniego.

W rejonie powstającego kanału żeglugowego, po północnej i południowej stronie śluzy, montowane są mikropale i pogrążana jest ścianka szczelna. Trwają również prace przy wykopach, umacnianiu skarp i budowie nasypów pod drogi. W rejonie śluzy pogrążono już ściankę i wykonano ekran przeciw filtracyjny.

W czwartek na budowę trafiły pierwsze elementy stalowe mostu południowego – mówi Dominik Wróblewski kierownik budowy z konsorcjum NDI/Besix. – Przygotowaliśmy platformę roboczą, która posłuży nam do scalania konstrukcji mostu. Ten proces rozpocznie się już niebawem, a zakończy na przełomie stycznia i lutego przyszłego roku. Montujemy też hydraulikę siłową do obsługi mostu. Pierwsze auta tym obiektem przejadą już w połowie roku. Natomiast na moście północnym – dodaje Wróblewski – toczą się prace żelbetowe, a ich koniec planujemy jeszcze w tym roku.

Nad kanałem powstaną dwa mosty obrotowe, umożliwiające ciągłe utrzymanie ruchu samochodowego, niezależnie od przepływających nową drogą wodną jednostek. Mosty będą wykonane w konstrukcji stalowej. Długość przęsła to 62 metry, szerokość 17 metrów. W chwili przepływania jednostki przez kanał żeglugowy most będzie się obracał prostopadle do niego. Jednym z założeń inwestycji jest zapewnienie priorytetu ruchu kołowego.  

Zakończono już roboty związane ze wznoszeniem budynku Bosmanatu. Aktualnie trwają roboty wykończeniowe tj. ocieplenie budynku, tynki wewnętrzne, montaż instalacji, stolarki oraz roboty dekarskie.

Budynek administracji morskiej, z którego nasi pracownicy będą kierować i nadzorować ruch jednostek pływających nazwaliśmy, z uwagi na historyczną nazwę tego miejsca, Bosmanatem „Nowy Świat”. Architekci, zgodnie z naszymi wskazówkami, dołożyli wszelkich starań, aby budynek harmonijnie wpisał się w otoczenie, a jednocześnie stanowił charakterystyczny, morsko-żeglugowy akcent całej budowli. Wierzę, iż ostateczny efekt zostanie pozytywnie oceniony zarówno przez użytkowników kanału w zakresie swojej funkcjonalności, jak i osoby zafascynowane budowlami hydrotechnicznymi ale również i turystów, spędzających czas w tym niezwykle atrakcyjnym regionie naszego kraju – powiedział kpt.ż.w. Wiesław Piotrzkowski, dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni.

Mocno zaawansowane są prace przy sztucznej wyspie. – Wykonaliśmy już ponad jedną trzecią ściany grodzy tworzącej obwiednię sztucznej wyspy – mówi Wojciech Czyżewski, dyrektor projektu budowy wyspy z firmy NDI. – Kolejno montujemy ściągi i zasypujemy grodzę. W najbliższych tygodniach te prace będą kontynuowane, a grodza zostanie przed zimą zabezpieczona – dodaje Czyżewski.

Najbliższe tygodnie to także kontynuacja prac przy falochronie wschodnim i zachodnim, pogrążanie ścian na całym obszarze kanału żeglugowego i rozpoczęcie tam prac żelbetowych. W rejonie śluzy zaczną się wykopy i wiercenie pali CFA (budowlany element konstrukcyjny, stosowany przede wszystkim do wykonywania fundamentów głębokich m.in. pod obiektami mostowymi, a także ścian palowych w konstrukcjach oporowych). Powstają też drogi dojazdowe. Aktualnie wykonany jest odcinek drogi NSD1 od drogi wojewódzkiej DW 501 do nabrzeża południowego w warstwach podbudowy, zaś na odcinku drogi NSD2 od drogi wojewódzkiej DW 501 do Zatoki Gdańskiej zakończenie warstw podbudowy planowane jest do końca listopada.

W zakresie realizacji drugiej części inwestycji, 10 września br. nastąpiło otwarcie ofert w przetargu ogłoszonym wiosną. W chwili obecnej nie ma jeszcze rozstrzygnięcia. Trwa badanie i ocena złożonych ofert (wpłynęło ich 9). Prace komisji przetargowej najprawdopodobniej zakończą się z końcem tego lub na początku przyszłego roku. Przypomnijmy, druga część inwestycji obejmuje przebudowę istniejącego toru wodnego na rzece Elbląg w zakresie obudowy brzegów, które docelowo przejmą funkcje przeciwpowodziowe wałów ziemnych, budowę przystani niskich, ułatwiających dostęp do rzeki oraz budowę mostu obrotowego nad rzeką Elbląg w miejscowości Nowakowo, wraz ze zmianami układu drogowego.

Całkowita długość nowej drogi wodnej z Zatoki Gdańskiej przez Zalew Wiślany do Elbląga to blisko 23 kilometry. Samo przejście przez Zalew Wiślany wyniesie nieco ponad 10 kilometrów, po rzece Elbląg – także ponad 10 kilometrów, a pozostałe ok. 2,5 km to odcinek, na który złożą się śluza i port zewnętrzny oraz stanowisko postojowe. Kanał, jak i cały tor wodny będą miały 5 m głębokości.

Film i zdjęcia: materiały prasowe NDI/BESIX.

 


Komentarze (14):

~Dzień (niezalogowany) / 25.11.2020, 20:10
Warminsko mazurskie zyska.... A my miejscowi jak zwykle tracimy...
~A ostrzegałem... (niezalogowany) / 26.11.2020, 08:24
Gdyby byl wójt z jajami to by zbudowano Marine jak w Krynicy i kasa by u nas zostala a tak wszyscy żeglarze poplyna do Krynicy i Fromborka...
~************************* (niezalogowany) / 27.11.2020, 09:41
do A ostrzegałem
*********************
65% ludzi chciało by rządził , a teraz mamy co mamy ,taka rzeczywistość
~Zdrowia wszystkim (niezalogowany) / 27.11.2020, 11:43
BEZ MASECZKI, BEZ DYSTANSU USTAWIE SIE DO ZDJECIA DLA LANSU. BRAWO PANI DYREKTOR ZA PRZYKLAD DLA INNYCH. SZKODA , ZE MIESZKANCOW NIE WPUSZCZA SIE DO GMINY BO PANDEMIA A PANI MOZE WEJSC I PARADOWAC BEZ MASKI.
~Dywersja? (niezalogowany) / 27.11.2020, 12:38
I krynica wygrała......zagraniczni turyści popłyną do nich a z nimi kasa...... Czy zarzad Sztutowa jest sztutowski?
~zmysłowa Alicja (niezalogowany) / 27.11.2020, 20:28
Co to za Sztutowski zarząd , zmienić natychmiast .
~mieszkaniec (niezalogowany) / 27.11.2020, 21:10
Do A ostrzegałem.
Dalej jestem za żeby rządził nie musisz ostrzegać. To ty jak piszesz że masz jaja wykup działkę i zbuduj MARINĘ -- dużą z odpowiednią głębokością. Zrób wszystkim na złość Krynica i Frombork się rozpłacze.
Takiego przedsiębiorcę to pozazdroszczą na całej Mierzei, jak masz na zbyciu kilkadziesiąt milionów zł.
A jako dodatek do tego przedsięwzięcia drobniejsze wydatki to Hotele i wszelkie inne atrakcje związane z turystyką żeglarską. Mam nadzieję że obecny WÓJT będzie ci bardzo dziękował a pochwał nie oszczędzi.
Nie proponuj komuś a zrób to sam wiesz jaka to satysfakcja. Pokarz jakie masz JAJA bo wydmuszki to ma wielu krytykujących.
~Jurek Kiler (niezalogowany) / 28.11.2020, 01:27
Jak już są na miejscu to może niech przekopią drugi pomiędzy KM i Piaskami Zadowoleni będą Kryniczanie,bo tak chcieli a i opłacalność przekopu się poprawi do 750 lat.
~Cogito (niezalogowany) / 28.11.2020, 03:53
Serdeczne pozdrowienia dla miłośników hibernacji i przekopu. Pozdrowienie dla miłośników stagnacji i nihilizmu. Smutne słowa, ale jakże prawdziwe i przepełnione głębokim humanitaryzmem,

Zaprawdę powiadam wam Statek przepłynie I ODPŁYNIE W SINĄ DAL. i to wszytko - może zarobicie na mycie. Prędzej będą tam pływać jednostki takie "Latający Holender" i to byłaby niebywała atrakcja,

NIE ZAROBICIE NA NICZYM, ALE NIE MARTWCIE SIĘ WARMIŃSKIE TEŻ NIE ZAROBI - A NIC TAK NIE CIESZY JAK NIESZCZĘŚCIE DRUGIEGO. Pocieszę was Warmińsko-mazurskie nic nie zyska, sądzę, że będzie ponosić koszty tego przekopu tzn. utrzymanie i koszty budowy. SADZĘ, ŻE W PRZYPŁYWIE DOBREJ WOLI zostaniecie obciążeni kosztami tej inwestycji i to w całości.

Inwestycje w ujęciu per capita czyli na jednego mieszkańca Gminy Sztutowo to niewiele ponad tysiąc złotych i to jest ośmiokrotnie mniej od znienawidzonej Krynicy, To jest miara rozwoju Gminy Sztutowa - trzecia setka wg. branżowego periodyku, Od kiedy Krynica odłączyła się od Sztutowa może rozwijać się i decydować o sobie. Mówię całkiem poważnie Sztutowo powinno odłączyć się od Gminy Sztutowo. Spytajcie się waszych radnych czy księgowych z gminy - ile to poszczególne miejscowości wnoszą do wspólnego budżetu, a ile z niego otrzymują.

A TERAZ KILKA GORZKICH SŁÓW. TAKE RZEŚCIE WYBRALI I TAK MACIE. Nowe władze mają ręce związane, one zastały taki stan rzeczy, Nie wiem na co wy liczycie? Gmina Sztutowo - wniosła do przekopu potężny wkład w postaci terenów morskich, zalewowych, drzewa,(zwłaszcza buków z zielonymi orzełkami)), bursztynu, a nawet piasku,. Jak Gmina zabezpieczyła swoje interesy - przygotowania do przekopu trwały dość długo, więc był czas i miejsce aby zawalczyć o swoje. Gmina chyba wniosła aportem teren - więc powinna mieć z tego tytułu udziały w spółce, i mieć udziały w zyskach. No właśnie gdzie będzie centrala tego przekopu - no na pewno nie w Sztutowie - a to centrala będzie dzielić i rządzić. Odsyłam do specustawy,

W ramach "zapłaty" za przekop gmina powinna zażądać dodatkowych środków na rozbudowę i modernizację infrastruktury drogowej i w ogóle infrastruktury - a o ile mi wiadomo w stosunku do Sztutowa były cięcia - jeżeli chodzi o drogi,
Krótko mówiąc będzie płać i płacz. Idę o każdy zakład, że prace po pierwszym etapie zostaną wstrzymane i przełożone.
~Żywy cmentarz (niezalogowany) / 28.11.2020, 10:37
Włoch dalej grzebie przy parkach, niestety z pomocą naszych włodarzy. Parki dożywotnio miały powstrzymać rozwój naszej gminy by wszystko poszło na krynicę. Zresztą sam powiedział że gdy wejdą parki wszystkie rozbudowy zablokuje.
Wójt chce żeby żeglarze popłynęli do Krynicy bo jest na smyczy u Svata.
Pionek na stołku uwiązany w różne konszachty - zguba dla gminy.
~Do żywy cmentarz (niezalogowany) / 28.11.2020, 18:10
Jakie ty brednie piszesz to sam sobie z tego nie zdajesz sprawy .Niby u nas PK miały by zablokować rozwój naszej Gminy a tymczasem Krynica od wielu lat jest w tych Parkach i rozkwita jedz zobacz jakie tam się robi inwestycje
~Takie rzeczy tylko w pl (niezalogowany) / 28.11.2020, 20:01
Ludzie z postępowaniami na stołkach..
~leśne szakale (niezalogowany) / 29.11.2020, 13:25
Czysta błązenada , tak się chwalił ze ma wszędzie w ministerstwach i wojewody znajomosci ,
a tu nicic , wiecz o czym tu piszesz ze ręce ma związane , już nie ośmieszajcie tego Robertna tak do końca
~Żywy cmentarz (niezalogowany) / 29.11.2020, 20:46
A teraz jaki procent tych co inwestują to lokalsi ?!!!
Pan W chce położyć łapę na nie swoim bo dostanie kilkanaście milionów zł dotacji na różne fanaberie i stołek w Gd. Tylko o to chodzi a nie o to że on chce więcej pracować. Dajcie mu więcej pracy, on ma za mało pracy, chce całe Sztutowo bo ma za mało pracy, ale Stegny już nie chce (ale początkowo chciał) bo będzie miał za dużo pracy - Stegny nie chce bo mądrzy ludzie tam rządzą i go wyj.....li na zbity pysk!!! Pokaż mi człowieka który tak walczy żeby mieć więcej pracy - nie ma takich ludzi! Jeśli nie wiesz o co chodzi to sobie dopowiedz.
Dodajesz komentarz jako niezalogowany. Możesz się zalogować i dodać komentarz ze swojego konta

NOWOŚĆ! Dodaj zdjęcie do komentarza (opcjonalnie):
Sztutowo.com nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Są one wyłącznie opinią autorów. Komentarze nie dotyczące tematu artykułu, zawierające treści obraźliwe lub wulgarne będą usuwane
Reklama | Kontakt

© Sztutowo.com 2011-2021 Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykorzystywanie materiałów zawartych na stronie możliwe po uzyskaniu zgody autora.