Sztutowo
-4 oC
piątek, 15 stycznia 2021
Imieniny: Arnolda, Dory, Pawła
-4 oC

List do Marszałka Województwa Pomorskiego w sprawie zamknięcia drogi do Nowego Dworu Gd. oraz zimowego utrzymania dróg

1 grudnia 2020, 20:15
List do Marszałka Województwa Pomorskiego w sprawie zamknięcia drogi do Nowego Dworu Gd. oraz zimowego utrzymania dróg
W załączeniu przedstawiam pismo jakie skierowałem do Marszałka Województwa Pomorskiego Mieczysława Struka dotyczące planowanego zamknięcia drogi dojazdowej do Nowego Dworu Gdańskiego w dniach 10 - 24 grudnia 2020 oraz zimowego utrzymania dróg nr 501 i 502.

Mieczysław Struk

Marszałek Województwa Pomorskiego

 

Szanowny Panie Marszałku,

W związku z informacją na temat planowanego zamknięcia na 14 dni (od 10 do 24 grudnia 2020) drogi wojewódzkiej nr 502 w Nowym Dworze Gdańskim z powodu remontu przejazdu toru kolei wąskotorowej zwracam się o zmianę organizacji powyższego remontu, który umożliwi ruch pojazdów w trakcie trwania remontu lub przełożenie tego remontu na inny dogodny termin także z możliwością ruchu pojazdów w trakcie remontu.

Droga nr 502 stanowi główną drogę dojazdową do Nowego Dworu Gdańskiego dla kilkunastu tysięcy mieszkańców Mierzei Wiślanej (gminy Sztutowo, Stegna, Krynica Morska) jak również dla kierowców dojeżdżających na Mierzeję Wiślaną. W trakcie remontu zalecany objazd to droga przez Marzęcino, co powoduje wydłużenie trasy  o ok. 20 kilometrów i 25 minut w jedną stronę (zakładając dobre warunki pogodowe) – załącznik graficzny. Drogi objazdowe są bardzo złym stanie technicznym.

Możliwy jest objazd przez miejscowość Żelichowo oraz ul. Bałtycką w Nowym Dworze Gdańskim, jednak na tej drodze inwestycję remontową prowadzi Miasto Nowy Dwór Gdański, co znacznie utrudni lub całkowicie uniemożliwi przejazd tym odcinkiem, bardzo zniszczonym i nieprzystosowanym do ruchu jak dla drogi wojewódzkiej. Ponadto wszystkie drogi objazdowe mają ograniczenia dotyczące tonażu.

Proszę także wziąć pod uwagę, że:

  •  termin zamknięcia drogi zbiega się z terminem przedświątecznym, kiedy znacząco wzmaga się ruch na drogach powiatu nowodworskiego
  • termin zamknięcia drogi zbiega się z sezonem zimowym – możliwe są znaczne utrudnienia w ruchu na objazdach, w związku z tym że są to drogi niższej kategorii – powiatowe i gminne, które w sezonie zimowym są utrzymywane w bardzo niskim standardzie oraz ich stan jest na niektórych odcinkach wręcz tragiczny i nawet podczas dobrych warunków pogodowych poruszanie się tymi drogami jest niebezpieczne.
  • utrudnienia dla pojazdów uprzywilejowanych – znaczne wydłużenie  w dojeździe służb Straży Pożarnej, Policji i Pogotowia Ratunkowego z Nowego Dworu Gdańskiego do miejscowości położonych na Mierzei Wiślanej w gminach: Sztutowo, Stegna, Krynica Morska i znaczący spadek poziomu bezpieczeństwa w przypadku wystąpienia akcji ratunkowych na ww. terenie.
  • inwestycja remontu kilkumetrowego odcinka przejazdu kolejowego z pewnością jest ważna, ale nie jest również inwestycją strategiczną, która musi zakłócić i utrudnić w znacznym stopniu poruszanie się po drodze 502 na tak długi okres czasu tysiącom mieszkańców powiatu nowodworskiego.

 

Drugi ważny temat, jaki chcę poruszyć to zbliżający się sezon zimowego utrzymania dróg. Po wielu uwagach kierowców i moich obserwacji chciałbym zwrócić uwagę, że  w ostatnich latach poziom zimowego utrzymania dróg wojewódzkich na drogach 501 i 502 jest co najmniej na poziomie niezadawalającym i wielokrotnie brak reakcji lub spóźniona reakcji na panujące warunki powodowały  zagrożenie bezpieczeństwa. Często nawet pomimo prognoz pogody lub ostrzeżeń IMGW, które zapowiadały niekorzystne warunki (opady śniegu, oblodzenie) pojazdy drogowców wyjeżdżały na trasy z wielogodzinnym opóźnieniem.

Proszę także, aby  Pan uzasadnił kierowcom dlaczego droga 501 Mikoszewo – Piaski  jest zaliczona do IV kategorii zimowego utrzymania dróg, według której przewiduje się czas przywrócenia przyjętego niskiego standardu na gołoledź, zaspy oblodzenie do 8-10 godzin.

Dla porównania droga przez Półwysep Helski i drogi dojazdowe na Półwysep Helski są zaliczone do III, a nawet II (najwyższej) kategorii, gdzie poziom utrzymania jest na znacząco wyższym poziomie. Droga na Mierzei Wiślanej jednak przez podległą Panu jednostkę została zaliczona do znacznie gorszej „IV” kategorii. Czy może Pan uzasadnić tak duże rozbieżności?

Zwracam się o uwzględnienie wszystkich zawartych w niniejszym piśmie wniosków zarówno w kwestii zachowania płynności ruchu na drodze nr 502 oraz zadbanie o bezpieczeństwo wszystkich mieszkańców powiatu nowodworskiego w należyty i równy sposób.

 

Igor Rudziński

Radny Gminy Sztutowo

 

Załączniki:

  1. Mapa poglądowa
  2. INFORMATOR ZIMOWEGO UTRZYMANIA DRÓG WOJEWÓDZKICH WWOJEWÓDZTWIE POMORSKIM W SEZONIE ZIMOWYM 2020/2021


Zdjęcie

 

 


Zdjęcie

Zdjęcie

 

Zimowe utrzymanie dróg 2020/2021:


Zdjęcie

Zdjęcie

 

Czy popierasz treść listu do Marszałka Województwa Pomorskiego?

Głosowanie trwa do 10.12.2020 20:00:00
Tak - 82.25%
82.25 %
Nie - 14.51%
14.51 %
Nie mam zdania - 3.22%
3.22 %
Liczba głosów: 124

Pliki dołączone do artykułu:
Komentarze (17):

~Uczestniczka ruchu. (niezalogowany) / 01.12.2020, 21:15
Miejmy nadzieję, że p.Marszałek otworzy oczy i zrozumie co nam zafundował.I że można inaczej.Uważam,że wszyscy Samorządowcy z naszego powiatu powinni się podpisać pod tą słuszną petycją.
~Jaa (niezalogowany) / 01.12.2020, 21:20
brawo Igor.. Chociaż jeden co ma jaja i chęci coś zrobić dla gminy !!!!!!!!!!!!!
~Jak w Chinach (niezalogowany) / 01.12.2020, 22:18
Przecież o to chodzi popisld aby Polakow zamknąć w domach... Niedługo beda spawać drzwi
~Gdzie ta kasa idzie????!! (niezalogowany) / 01.12.2020, 22:21
Nasz powiat to pośmiewisko całej Polski. Najgorsze drogi, najdroższe paliwo, a taki niby bogaty....
~Nie liczcie na nic (niezalogowany) / 01.12.2020, 22:22
Marszałek Strug za komuny był naczelnikiem w Jastarni i stamtąd pochodzi dlatego tam idzie kasa z województwa dla takich jak my zostają okruszki. A nowodworscy działacze PO siedzą cicho bo liczą na stołki i miejsca na listach do sejmu jak skończą im się kadencje w Nowym Dworze i okolicach. Nasz bezradny Robert i jego przełożony Martin też siedzą cicho pod miotłą bo już podpadli marszałkowi, kiedy obiecali mu rozszerzenie parku krajobrazowego i srają w majty i nie chcą znowu się narażać Strugowi.
~Stawiać na polskie!!! (niezalogowany) / 01.12.2020, 22:46
Konfederacja!Dość tej okrągłostołowej bandy klerykalnej!
~Bydło i chołota (niezalogowany) / 02.12.2020, 00:09
Owsiński z Zielińskim przyspawani do stołków to siedzą cicho jak myszy pod miotłą :s czy oni coś zrobią w końcu coś dla gminy czy całą kadencję będą bronić swoich stołków za wszelką cenę??
~racja stanu (niezalogowany) / 02.12.2020, 13:15
do - Bydło i chołota
-----------------------------------------
super wpis , masz racje , ale oni przeświadczenie swoją mądrością tak myślą że są najważniejsi i najmądrzejsi w swoich dziadowskich działaniach , liczy się stołek i pieniądz brany co miesiąc.
~przyjechał cyrk (niezalogowany) / 02.12.2020, 13:20
Wójt tak się chwalił jakie to on ma znajomości , gdzie on może forsę dla gminy załatwić itd....
tyle ludziom naobiecywał że z tymi śmieciami poradzi sobie i będzie porządek jak w oborze ...stajni A....-sza .
Czysta kpina , same bezeceństwa . omamianie społeczeństwa , sami widzicie co się dzieje -wywalić jednego i drugiego potwora z gminnego dwora
~smutny (niezalogowany) / 02.12.2020, 13:36
po prostu dramat, 5 metrów toru kolejki i paraliż całego powiatu na 2 tygodnie :puke:
~Brawo zarząd gminy..... (niezalogowany) / 02.12.2020, 14:32
Krynica dzieki temu ze nie będzie w Skowronkach mariny przejmie żeglarzy z Europy a stegna przez 5G koło Pitera turystów z Polski
~ciekawi (niezalogowany) / 02.12.2020, 21:08
Czy będą zbierane pieniądze na obronę wójta w sądzie administracyjnym , by dalej piastował nasz urząd
~Za wójtem (niezalogowany) / 03.12.2020, 07:43
Tak będą bo razem damy radę !!! : :s
~Męczcie sie sami dalej (niezalogowany) / 04.12.2020, 10:36
Budować ten cmentarz szybciej bo ja już chcę stąd odejść!
~trwawa mowa (niezalogowany) / 04.12.2020, 16:36
jak oni ten cmentarz wybudują to mi kaktus na dłoni urośnie
~Męczcie sie sami dalej (niezalogowany) / 04.12.2020, 20:17
Budować ten cmentarz szybciej bo ja już chcę stąd odejść!
~Do ciekawi (niezalogowany) / 05.12.2020, 22:49
Tak oczywiście że będą bo Martin stwierdził że jak mu pożyczy i przegra to nie odda bo nie będzie z czego. No a już później pójdzie tradycyjnie czyli petycja "czy musiało do tego dojść" i donos na podpisanych w petycji.
Dodajesz komentarz jako niezalogowany. Możesz się zalogować i dodać komentarz ze swojego konta

NOWOŚĆ! Dodaj zdjęcie do komentarza (opcjonalnie):
Sztutowo.com nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Są one wyłącznie opinią autorów. Komentarze nie dotyczące tematu artykułu, zawierające treści obraźliwe lub wulgarne będą usuwane
Reklama | Kontakt

© Sztutowo.com 2011-2021 Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykorzystywanie materiałów zawartych na stronie możliwe po uzyskaniu zgody autora.