Sztutowo
12 oC
poniedziałek, 20 września 2021
Imieniny: Eustachego, Faustyny, Renaty
12 oC
 Baner

Godzina W z Muzeum Stutthof w Sztutowie

29 lipca 2021, 17:00
Godzina W z Muzeum Stutthof w Sztutowie
Muzeum Stutthof w Sztutowie, w 77. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, zaprasza do wspólnego oddania hołdu Powstańcom. Tego dnia, o godzinie 17, na terenie byłego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady, podobnie jak w Warszawie oraz w wielu miastach Polski, zabrzmi syrena alarmowa.
 

Z ogarniętej Powstaniem stolicy, do KL Stutthof przybyło około 7 000 osób, w tym 40 kobiet - jeńców wojennych, które wbrew przepisom konwencji genewskiej umieszczono w obozie koncentracyjnym. 37 z nich powróciło do swoich bliskich po gehennie obozowej.

“Zatrzymajmy się na tę jedną minutę i uczcijmy pamięć nie tylko tych, którzy wzięli udział w tej największej akcji zbrojnej podziemia w okupowanej przez Niemców Europie, ale także oddajmy cześć ludności cywilnej deportowanej w okrutnym odwecie do takich miejsc jak KL Stutthof” - mówi Piotr Tarnowski - Dyrektor Muzeum Stutthof w Sztutowie. “Wiem, że dla wielu to ważna data, ale czasem zdarza się że wypada podczas urlopu spędzanego na Pomorzu. Dlatego tego dnia szczególnie zachęcamy by wziąć udział w tym wspólnym hołdzie”.


Dla zwiedzających Muzeum tego dnia, została przygotowana wystawa "Powstańcy Warszawscy zwyciężali wszędzie", która zostanie udostępniona w przestrzeni dawnej Komendantury na co dzień niedostępnej dla zwiedzających. Dla wszystkich gości, którzy zgłoszą się do muzealnego Biura Obsługi Zwiedzających przygotowaliśmy wydawnicze upominki. Będzie także możliwość zakupu zniczy, które będzie można złożyć pod Pomnikiem Walki i Męczeństwa oraz zawiązania w wyznaczonym miejscu Wstążki Pamięci, która jest symbolem osobistej deklaracji o zachowaniu pamięci.


Komentarze (2):

~Jeden z wielu (niezalogowany) / 03.08.2021, 01:10
Czy 200tyś ludzi 77 lat temu oddało życie za ten kołchoz w który teraz brniemy? Czy po to Oni ginęli byśmy pozwalali aby nas znowu zamykali, zabierali nam to za co oni walczyli? Co wymyślą aby was jeszcze bardziej podzielić? Nie macie już tego dość? Kiedy zwrócą nam całą wolność jaką nam zabrali? Żeby nas pozamykać musieli nas przestraszyć, część się dała nabrać, ale gdy ucisk będzie tak mocny to i Wy to zrozumiecie. Wtedy już strachu nie będzie, zostanie tęsknota za tamtym dawnym może nie idealnym ale dobrym światem, tęsknota i gniew. Dobrze go spożytkujcie na tych przez których za miesiąc będziecie znowu cierpieć, z tygodnia na tydzień coraz bardziej. Są hieny co na tym biją majątek i wykorzystują sytuację by zubożyć naród - hańba wam.
~K (niezalogowany) / 03.08.2021, 16:29
Rząd na polecenie UE likwiduje polskie rybołówstwo
Dodajesz komentarz jako niezalogowany. Możesz się zalogować i dodać komentarz ze swojego konta

NOWOŚĆ! Dodaj zdjęcie do komentarza (opcjonalnie):
Sztutowo.com nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Są one wyłącznie opinią autorów. Komentarze nie dotyczące tematu artykułu, zawierające treści obraźliwe lub wulgarne będą usuwane
Reklama | Kontakt

© Sztutowo.com 2011-2021 Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykorzystywanie materiałów zawartych na stronie możliwe po uzyskaniu zgody autora.