Sztutowo
12 oC
poniedziałek, 20 września 2021
Imieniny: Eustachego, Faustyny, Renaty
12 oC
 Baner

Robert Zieliński chce włączyć do gminnego systemu śmieciowego wszystkich przedsiębiorców. To niezgodne z prawem?

14 sierpnia 2021, 22:00
Robert Zieliński chce włączyć do gminnego systemu śmieciowego wszystkich przedsiębiorców. To niezgodne z prawem?
Wójt Robert Zieliński z końcem lipca rozesłał pisma do wszystkich przedsiębiorców (na nieruchomościach gdzie nie zamieszkują mieszkańcy) w gminie Sztutowo, w którym domaga się, by określili się do dnia 16.08.2021 (termin mija w najbliższy poniedziałek) w kwestii dołączenia do gminnego systemu śmieciowego.  

Robert Zieliński powołuje się na uchwałę swoich radnych, która jest nieprawomocna (ma wejśc w życie od 01.01.2022). Jeśli ktoś nie odeśle pisma w terminie to wedle wykładni Zielińskiego zgadza się na włączenie do systemu i płacenie za śmieci znacznie wyższych stawek niż dotychczas (firmy mają umowy bezpośrednio zawarte z przedsiębiorstwami odbierającymi odpady). Gdyby do systemu zostały włączone np. hotele , ośrodki wczasowe i wiele innych firm oznaczałoby to dla nich opłaty rzędu kilku do kilkunastu tysięcy złotych miesięcznie.

Według obecnie obowiązującego prawa włączenie do gminnego systemu śmieciowego może nastąpić wyłacznie na zasadzie dobrowolności. Brak odpowiedzi na pismo Roberta Zielińskiego, który powołuje się na nieprawomocną uchwałę nie jest dobrowolnością.

Zieliński, aby zdjąć z siebie odpowiedzialność za tę decyzję głosami swoich radnych powołał tzw. speckomisję śmieciową w składzie:

  • Krystyna Skrzek - Przewodnicząca Komisji
  • Aleksandra Hofmann - Przewodnicząca Komisji
  • Marian Łosiński - członek
  • Andrzej Szymański - członek
  • Irena Chlebowska - członek

Warto dodać, że jeden z członków tejże speckomisji Marian Łosiński (domagał się żeby wszystkich przedsiębiorców włączyć do gminnego systemu) na ostatniej sesji pytał radcy prawnego czy on jako prowadzący działalność gospodarczą i mający domek na swojej posesji,czy może płacić tylko 190 zł ryczałtu rocznie, a od innych wymaga żeby płacili wielokrotnie wyższą stawkę. Radca prawny odparł radnemu, że będzie on płacił ryczałtową niższą stawkę. Jak widać radny chce omijać prawo, które sam uchwalał i do którego chciałby bezprawnie zmusić wszystkich przedsiębiorców w gminie.Radny Marian Łosiński to radny wybrany z komietu Roberta Zielińskiego, co poraz kolejny podkreśla, że w gminie Sztutowo są równi i równiejsi.

Warto wspomnieć, że Robert Zieliński w kampanii wyborczej zapewniał, że:

5. UPORZĄDKOWANIE GOSPODARKI ŚMIECIOWEJ

Nasza gmina to nie stajnia Augiasza, żeby trudno było zaprowadzić w niej porządek. Nie wymaga to zwiększenie nakładów finansowych, a jedynie umiejętnej organizacji i gospodarności

Życie poraz kolejny zweryfikowało prawdziwość słów Roberta Zielińskiego. W trakcie kadencji głosami swoich radnych wprowadził już jedną drastyczną podwyżkę opłat za śmieci dla wszystkich mieszkańców (dla wielu ponad 100%) oraz wprowadził ograniczenie usług dla wszystkich mieszkańców. To zwykła bezradność i brak pomysłu.

Nieoficjalnie mówi się, że od nowego roku kolejne podwyżki opłat za śmieci mogą sięgnąć od 70 do 100% dla każdego mieszkańca gminy Sztutowo. Czy tak wygląda dobra i umiejętna organizacja i gospodarność według Roberta Zielińskiego?

Poniżej publikujemy pismo Roberta ZIelińskiego do przedsiębiorców, w których powołuje się na nieprawomocną uchwałę. Dodatkowo według pisma, jeśli ktoś nie przystąpi do gminnego systemu według Zielińskiego ma obowiązek zatarcia (zerwania?) umowy z obecnym usługodawcą, która została zawarta zgodnie z prawem. Czy ma to jakikolwiek sens oraz gdzie jest podstawa prawna takiego stwierdzenia?

Dodatkowo brak odpowiedzi na pismo to według wykładni Wójta zgoda na przystąpienie do gminnego systemu.


Zdjęcie

Zdjęcie

 


Czytaj także:
Komentarze (19):

~Przedsiębiorca (niezalogowany) / 15.08.2021, 08:26
To bardzo ciekawe. Jestem przedsiębiorcą, posiadam na terenie gminy nieruchomość na której nie zamieszkują mieszkańcy, a takiego pisma nie otrzymałem.
~Do przedsiębiorca (niezalogowany) / 15.08.2021, 11:55
No to już jesteś wpisany na listę do systemu gminy
~edek (niezalogowany) / 15.08.2021, 14:22
Zacząć to trzeba od tego że większość wyłączonych z systemu została wyłączona po znajomości i co może dalej ma tak pozostać .Tych co prowadzą działalność gospodarczą na danej działce i na niej nie zamieszkują to jest znikomy procent z listy wybrańców .
~Y (niezalogowany) / 15.08.2021, 14:28
Analfabeci
~Mieszkaniec (niezalogowany) / 15.08.2021, 22:11
Banda cwaniaków i kombinatorów. Obrzydliwa władza. Wszystko pod swoje interesy głosują
~Brawo wójt. (niezalogowany) / 15.08.2021, 22:46
Bardzo dobrze! Dość cwaniactwa kosztem zwykłych ludzi. Nie jesteśmy parafianami tępymi! Wyłączonych natychmiast włączyć do systemu
~Jednorodzinny (niezalogowany) / 15.08.2021, 22:48
Na początek dobre i to. Za resztę z 140 tłustych kotów też się weźmiemy a jak nie gto nasze śmieci trafią na ich posesję
~Jesteśmy niewolnikami!? (niezalogowany) / 15.08.2021, 23:03
Dlaczego zwykły Kowalski nie może dobrowolnie płacić ryczałtu!
~ludzię lody kręcą (niezalogowany) / 16.08.2021, 17:44
Ustalają co chcą jak w prywatnym folwarku i basta !!!
Ci co wynajmują pokoje , agroturystyka , ośrodki wczasowe , domki pod wynajm na wczasy , ośrodki wczasowe , hotele , kempingi , bary , restauracje ,sklepy spożywcze , sklepy przemysłowe , zakłady fryzjerskie ,k
kwiaciarnie , zakłady usługowe , kioski z pamiątkami też powinni być włączeni do gminnego systemu i mają płacić jak za zboże bez wyjątków .
Prawo gminne ma być jednakowe dla wszystkich bez wyjątku i znajomości .
Skontrolować gminne posiadłości gdzie kto mieszka cały rok , kto pobiera wodę przez cały rok itd... wówczas opłaty się zwiększą do kasy gminy .
Ile jest takich właścicieli domów co produkują sterty śmieci przez wczasowiczów z tytułu wynajmu kwater , albo zgłoszone do gminy oficjalnie 4 pokoje a wynajmują 9 pokoi.
Wynajmują 4 pokoje skąd 12 samochodów na posesji u gospodarza danego domu - no chyba że na cały sezon letni zjechała się rodzinka z Poznania , Katowic , Bydgoszczy itd...
Coś w tym całym ambarasie się nie zgadza .
~NIK się tym zajmie! (niezalogowany) / 16.08.2021, 19:00
Dlaczego moj wujek ma 10 pokoi i placi za śmieci od wody 2000 rocznie a tłusty kot "przyjaciel gminy"ma pensjonat i płaci 200 zl rocznie!?
~Maks (niezalogowany) / 18.08.2021, 06:52
bardzo dobrze włączyć wszystkich którzy produkują śmieci bo to są cwaniacy a teraz zaczynają krzyczeć ze władza jest zła a co to ona bierze te pieniądze to swojej kieszeni - nie nareszcie staneła po stronie skrzywdzonych bo to my mieszkańcy płacimy za śmieci cwaniaków i tak dla przykładu ja nie wynajmuje pokoi bo ich nie mam a za śmieci miesięcznie płacę 112 zł jestem emerytem i chętnie bym zapłacił 190 zł rocznie
~*********************** (niezalogowany) / 18.08.2021, 09:37
A gdzie opłaty klimatyczne do kasy dla gminy .
Wszyscy mieli w domach i ośrodkach wczasowych turystów , a kasy jak nie widać tak nie widać.
Nikt nie płaci
~mieszkaniec (niezalogowany) / 19.08.2021, 09:11
Jaka Gmina taka opłata.
~Obserwatorka (niezalogowany) / 23.08.2021, 07:07
Ktoś poruszył ciekawy temat, tj. opłata klimatyczna. W całej gminie turystów bardzo duża i co za tym idzie z pewnością kwota niemała. Jestem ciekawa na co te pieniądze przeznaczy wójt. Czas pomyśleć o promenadach. Najwyższy czas. Od lat nic nie było robione za te pieniądze, to zapewne spora kwota już się uzbierała. Działaj Wójcie. Działaj!
~Yeti (niezalogowany) / 23.08.2021, 14:13
Za klimatyczne poszło na podwyżki wójta kierowników w gminie i radnych
~mieszkaniec (niezalogowany) / 23.08.2021, 19:06
Barawo Yeti !!!
~Brawo wójt (niezalogowany) / 23.08.2021, 23:20
Czyli od jutra płacimy wszyscy równok jak w Krynicy Morskiej? /
~Maks (niezalogowany) / 14.09.2021, 07:46
za ci turyści mają płacić klimatyczne za panujący brud i smród spalin pędzących bez opamiętania przez 24 godziny na dobę aut , wiem coś o tym bo mieszkam przy głównej drodze.
~Jarząbek Wacław (niezalogowany) / 14.09.2021, 14:29
Drogi Maksiu
Właśnie, jak sam napisałeś mają płacić za "brud i smród spalin pędzących bez opamiętania przez 24 godziny na dobę aut".
Przecież ten brud i spaliny są właśnie ich.
Dodajesz komentarz jako niezalogowany. Możesz się zalogować i dodać komentarz ze swojego konta

NOWOŚĆ! Dodaj zdjęcie do komentarza (opcjonalnie):
Sztutowo.com nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Są one wyłącznie opinią autorów. Komentarze nie dotyczące tematu artykułu, zawierające treści obraźliwe lub wulgarne będą usuwane
Reklama | Kontakt

© Sztutowo.com 2011-2021 Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykorzystywanie materiałów zawartych na stronie możliwe po uzyskaniu zgody autora.