Sztutowo
10 oC
poniedziałek, 18 października 2021
Imieniny: Hanny, Klementyny, Łukasza
10 oC
 Baner

2,5 mln zł na usuwanie szkód wyrządzonych przez bobry

12 listopada 2011, 15:53
Ponad 2,5 mln zł wydano w tym roku w woj. pomorskim na usuwanie szkód spowodowanych przez bobry na wałach przeciwpowodziowych wzdłuż Wisły i rzek na terenie Żuław. Za szkody wyrządzone przez te zwierzęta rolnikom przyznano prawie 57 tys. zł odszkodowań - informuje Polska Agencja Prasowa.

Wójt gminy Sztutowo Stanisław Kochanowski powiedział PAP, że w ub. roku z powodu działalności bobrów wał na Wiśle Królewieckiej w miejscowości Kobyla Kępa na długości kilkudziesięciu metrów zapadł się. Zwrócił uwagę, że na początku roku na wałach Wisły Królewieckiej tylko na terenie gminy Sztutowo na odcinku ok. 7-8 km w trakcie przeglądu wałów stwierdzono ponad 90 nor. "Można założyć, że w każdej z nich jest jedna rodzina bobrów złożona z kilku osobników" - dodał.

Kochanowski uważa, że działania podejmowane przez Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych nie są wystarczające. "Na szczęście natura nam sprzyja; nie ma tzw. cofki z Zalewu Wiślanego, powodującej znaczące podniesienie stanu wody w Wiśle Królewieckiej i Szkarpawie, co stanowi największe zagrożenie w gminach Stegna i Sztutowo" - podkreślił.Komentarze (1):

~Bonetti (niezalogowany) / 13.11.2011, 17:20
A co będzie jeśli taka cofka powtórzy się nie w tym a w następnym roku lub za dwa lata? kiedy to bobry będą miały wały przekopane już na wylot? na Kobylej Kępie nie mieszka jedna czy dwie osoby tylko jest tam kilkanaście gospododarstw i kilkadziesiąt mieszkających ludzi, którzy mają swój żywy inwentarz!! Kiedy będzie czas aby w pore to wszystko uratować wiedząc że cofka nie przychodzi z dnia na dzień tylko z godziny na godzine jak miało to miejsce ostatnio w październiku!!!? Z resztą tu nie chodzi tylko o Kobylą Kępe ale o Łaszkę i Sztutowską Kępe również! proponuje aby Ci ludzie po odszkodawania zwrócili się wtedy do geologów, którzy tak walczą o to aby bobry mogły się rozmnażać bez ograniczeń i jakiegokolwiek nad tym nadzoru!!!
Dodajesz komentarz jako niezalogowany. Możesz się zalogować i dodać komentarz ze swojego konta

NOWOŚĆ! Dodaj zdjęcie do komentarza (opcjonalnie):
Sztutowo.com nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Są one wyłącznie opinią autorów. Komentarze nie dotyczące tematu artykułu, zawierające treści obraźliwe lub wulgarne będą usuwane
Reklama | Kontakt

© Sztutowo.com 2011-2021 Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykorzystywanie materiałów zawartych na stronie możliwe po uzyskaniu zgody autora.