Sztutowo
12 oC
poniedziałek, 20 września 2021
Imieniny: Eustachego, Faustyny, Renaty
12 oC
 Baner

Czeka nas seria podwyżek od nowego roku - cz.1 - ścieki

17 listopada 2011, 22:47
Jak co roku pod pretekstem wyższych kosztów itp, wszelkie instytucje głównie publiczne od 1 stycznia podnoszą wszelkie możliwe opłaty za usługi świadczone na rzecz mieszkańców. Dzisiaj pierwsza część niestety długiej listy, czekającej nas serii podwyżek od 1 stycznia 2012, a mianowicie opłaty za ścieki, które pobiera Przedsiębiorstwo Komunalne "Mierzeja". Zwróciliśmy się do spółki o podanie proponowanych cen, jakie przekazano do zatwierdzenia Radzie Gminy Sztutowo, jednak z powodu odmowy podania nam tych danych w załączeniu fragmenty artykułu na ten temat z Dziennika Bałtyckiego.

- Podwyżki są nieuniknione. Co roku budujemy taryfy opłat. Musimy je dostosować do poniesionych kosztów, a te nie są małe - mówi Cezary Malinowski, prezes Przedsiębiorstwa Komunalnego "Mierzeja" w Stegnie. - Obsługujemy gminy Stegna i Sztutowo. Mamy do czynienia z tzw. sezonowością. W lipcu i sierpniu odbieramy około 5 tys. metrów sześciennych ścieków dziennie. Natomiast poza sezonem ścieków na naszym terenie jest sześć razy mniej. Mamy infrastrukturę przygotowaną do maksymalnych zrzutów ścieków. Musimy te urządzenia utrzymywać jednak nie tylko w sezonie, a przez cały rok. Coraz więcej musimy wydawać także na paliwo i energie elektryczną. W przyszłym roku wzrośnie też o 250 procent podatek od nieruchomości - budowli. Będziemy musieli zapłacić około 185 tys.zł. To wszystko sprawia, że ceny za ścieki muszą wzrosnąć.


- Zwykli mieszkańcy zapłacą za metr sześcienny ścieków 6,45 zł (wcześniej było to 6,26 zł). Biorąc pod uwagę, że średnio miesięcznie jedna osoba zużywa 3 metry sześcienne wody, to miesięcznie zapłaci więcej o 1,32 zł - wylicza Cezary Malinowski. - Dla czteroosobowej rodziny ten wzrost będzie wynosił około 5,30 zł miesięcznie.

Dotkliwie zmiany w taryfach mogą odczuć duże lokalne firmy, które prowadzą działalność całoroczną. Zostaną one przeniesione do II grupy taryfowej. Zmiana taryf u tych podmiotów gospodarczych spowoduje wzrost na za 1 m3 ścieków o 2,24 zł.

- Wcześniej lokalne, całoroczne podmioty należały do I grupy taryfowej i płaciły tyle, co zwykli mieszkańcy, a po odliczeniu podatku VAT nawet mniej - mówi Cezary Malinowski. - Obowiązujące przepisy prawne wymuszają przypisanie tych podmiotów do II grupy taryfowej co spowoduje, że nie będą już "chronione".


Dziennik Bałtycki

Komentarze (1):

~A.S (niezalogowany) / 19.11.2011, 17:57
radny kradnie a cała wioska w bagnie!
Dodajesz komentarz jako niezalogowany. Możesz się zalogować i dodać komentarz ze swojego konta

NOWOŚĆ! Dodaj zdjęcie do komentarza (opcjonalnie):
Sztutowo.com nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Są one wyłącznie opinią autorów. Komentarze nie dotyczące tematu artykułu, zawierające treści obraźliwe lub wulgarne będą usuwane
Reklama | Kontakt

© Sztutowo.com 2011-2021 Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykorzystywanie materiałów zawartych na stronie możliwe po uzyskaniu zgody autora.