Sztutowo
23 oC
niedziela, 22 lipca 2018
Imieniny: Magdaleny, Mileny, Wawrzyńca
23 oC

Czy w Sztutowie zabraknie miejsca na wieczny odpoczynek?

21 czerwca 2014, 14:45
Czy w Sztutowie zabraknie miejsca na wieczny odpoczynek?
Sprawa lokalizacji nowego cmentarza, a także sprawy dotyczące istniejącego cmentarza w Sztutowie od wielu miesięcy budzą wiele emocji wśród naszych mieszkańców. Tworzy się na ten temat wiele plotek i nieprawdziwych informacji. Dziś przedstawiamy fakty w tej sprawie, która tak naprawdę dotyczy każdego z nas. Wszyscy bowiem kiedyś umrzemy, a może okazać się, że w naszej rodzimej parafii nie będzie dla nas miejsca na wieczny odpoczynek

Rozpocznijmy od najważniejszej kwestii czyli prawa, które obecnie obowiązuje. Sprawy cmentarzy reguluje archaiczna ustawa z 1959 roku o cmentarzach i chowaniu zmarłych. Już pierwszy ustęp ustawy mówi, że  zakładanie i rozszerzania cmentarzy należy do zadań własnych gminy.

O tym, że na obecnie istniejącym cmentarzu niedługo zabraknie miejsc wiadomo nie od dzisiaj. Największym ograniczeniem w jego rozbudowie jest przepis, który mówi, że groby mogą znajdować się w odległości minimum 50 metrów od zabudowań mieszkalnych. Na ten fakt powołali się mieszkańcy sąsiadujących z cmentarzem posesji, kierując sprawę przeciwko proboszczowi Jerzemu Drobińskiemu, choć formalnie księdza Jerzego oskarżyła Komenda Powiatowa Policji w Nowym Dworze Gdańskim. W lutym 2014 sąd bez obecności oskarżonego wydał wyrok nakazowy skazujący proboszcza na karę grzywny za nielegalne założenie i prowadzenie cmentarza w okresie styczeń - listopad 2013. Wyrok był absurdalny, bowiem obecny proboszcz kieruje parafią od 4 lat, a cmentarz istnieje już 20 lat. Jak się dowiedzieliśmy obecnie ksiądz Jerzy odwołał się i zapadł już wyrok uniewinniający (trwa oczekiwanie na jego uzasadnienie). To na jakiś czas prawdopodobnie uspokoi sytuację, ale nie zmienia to faktu, że na cmentarzu pozostało już niewiele miejsca (na ok. kilkadziesiąt grobów).

Jakie rozwiązania zaproponowała Gmina Sztutowo?

Prace nad lokalizacją nowego cmentarza trwają już kilka lat. Ok. 2 lat temu przeprowadzono badania geologiczne, które nie dały przeciwwskazań do założenie cmentarza w Kątach Rybackich (obok kościoła parafialnego). Zgodę wyraziły także Lasy Państwowe. Koszt tylko wykupienia terenu i wycięcia drzew to jednak ok. 2 milionów złotych - dla gminy zbyt duży i pomysł upadł śmiercią naturalną.

Kolejnym pomysłem, który właśnie jest wdrażany to cmentarz w okolicy Muzeum Stutthof za magazynami zbożowymi. Jest to teren ok 1 hektara z dojazdem drogą leśną od ul. Obozowej. Ta lokalizacja jednak budzi wiele zastrzeżeń wśród mieszkańców i nie tylko. Na tymże cmentarzu nie zaplanowano żadnej insfraskttury. Ponadto może powstać inny problem, bowiem pomysł lokalizacji katolickiego cmentarza w okolicach miejsca, w którym ginęli przedstawiciele ludności żydowskiej może zostać skutecznie oprotestowany przez organizacje tej narodowości. Wówczas cała praca oraz pieniądze włożone w ten projekt mogą pójść na marne. Czy zatem gra jest warta świeczki?

Jak jednak wiadomo, czasami najprostsze rozwiązania są najlepsze. Gmina mogłaby dojść do porozumienia z właścicielami sąsiadujących z cmentarzem działek, wykupić je oraz przekazać na rozbudowę istniejącego cmentarza. Taki jednak pomysł już 2011 roku wykluczył Wójt Stanisław Kochanowski na jednym z zebrań, tłumacząc się zbyt wysokimi kosztami. Dura lex sed lex - jak mówi przysłowie - Twarde prawo, ale prawo - gmina odpowiada za przygotowanie cmentarza i musi się liczyć z pewnymi kosztami, szczególnie w sytuacji, kiedy sytuacja finansowa naszej gminy jeszcze jest zadowalająca. Koszty na pewno byłyby niższe już budowa nowego cmentarza w Kątach Rybackich, a być może porównywalne z projektem cmentarza w okolicach Muzeum Stutthof.

Czas ucieka, a miejsca na cmentarzu zostało coraz mniej. Oby dla wszystkich starczyło miejsca.

Igor Rudziński
Komentarze (30):

jak to padło z ust wójta na sesji - to problem ksiedza.

~jan (niezalogowany) / 21.06.2014, 14:56
tym się zajmuje właśnie nasza policja, oskarżają bezpodstawnie księdza proboszcza, a pijanych meneli, którzy zataczają się po ulicach nie ma komu ścigać

~mieszkaniec (niezalogowany) / 21.06.2014, 15:21
Trzeba szybko umierać póki jeszcze jest miejsce i żeby rodzina nie musiała daleko jeździć.

~ooo (niezalogowany) / 21.06.2014, 20:18
Jeszcze jest jeden problem z cmentarzem, zakaz tak zwanego dochówku do istniejących już grobów. Będzie to niedługo skutkować
dużymi nieprzyjemnościami dla rodzin zmarłych ludzi, których bliscy leżą zbyt blisko budynków mieszkalnych.A ten kłopot może dotknąć wielu i to na pewno nie będzie łatwe zwłaszcza w momencie śmierci bliskich

~żywy (niezalogowany) / 21.06.2014, 21:57
Panie Igorze .
Moim skromnym zdaniem , nigdzie nie ma odpowiedniego miejsca na cmentarz w stu procentach , no chyba że daleko od wszystkich w polach ....
Myślę że Pan Wójt sam nie rządzi i w tej sprawie decyzji jednoosobowo nie podejmie . Skoro jest kilka możliwości , to należy wybrać najlepszą , a nie tworzyć sztucznie problemy których nie ma . Dlaczego Pan zakłada , że miejsce w okolicach Obozu może być oprotestowane przez to , że własnie w tym Obozie zginęło dużo ludzi narodowości Żydowskiej ? No przepraszam bardzo , jak nie ma problemu , to sami go sztucznie stworzymy .Panie Igorze , dobrze że Pana - młodego człowieka , interesuje to co się dzieje w gminie , ale nie dajmy się zwariować . Myślę , że sprawa cmentarza musi zostać rozwiązana w sposób zadowalający wszystkie strony , no i oczywiście zgodnie z prawem (archaicznym czy nie ), o którym Pan na początku wspomina .Ja chętnie poczytałabym o wszystkich nowościach , ciekawostkach na terenie gminy , o tym co fajnego lub nie się dzieje , ale bez stronniczego podejścia piszącego .Bo wydaje mi się , ze jak brakuje mi wiedzy i wykształcenia ( dziennikarskiego ) to nie mogę się posuwać w temacie po omacku lub gdybać czy domniemywać. No i proszę się tak nie zamartwiać ty brakiem miejsca na cmentarzu , ktoś znajdzie na to sposób , żeby nasze kości spoczęły godnie w odpowiednim miej.

~Adela (niezalogowany) / 21.06.2014, 22:41
Błędy popełniono na samym początku, to było chyba w 1993-94 r. Wiadomym było nawet wtedy że miejsca zabraknie. Cmentarz stworzono w tym miejscu ponieważ tak było wygodnie ówczesnemu proboszczowi. Takie rzeczy należy planować kilka, kilkanaście lat do przodu. Czy Polska nie jest krajem suwerennym aby jakiś obcy kraj mówił Nam gdzie możemy "coś" robić?

~kat (niezalogowany) / 21.06.2014, 23:06
Gratulacje dla Igora ze mial odwage poruszyc ta sprawe w ktora umoczonych jest wiele dobrze nam znanych osobistosci. Gdyby prokurator wszedl do gminy i zbadal wszystkie uchwaly dotyczace cmentarza za poprzedniej kadencji to niejedna glowa by poleciala.

~anna maria (niezalogowany) / 22.06.2014, 01:20
anna maria
p. Rutkowski jest w okolicy , masz szanse zabłysnąć ....powodzenia ...

~Adela (niezalogowany) / 22.06.2014, 08:44
Można i tak komentować tą sprawę ale problem jest bardzo poważny a to czyja to wina jest tu najmniej ważne. Ciekawe co adela napisze jeśli w jej rodzinie zdaży się problem pochowania najbliższej osoby kilkanaście kilomerów od sztutowa

~żywy (niezalogowany) / 22.06.2014, 12:22
No cóż ja mogę napisać ? mam nadzieję , że jeszcze nie bedę potrzebowała miejsca na cmentarzu ....a jeżeli nawet , to nie mam wyjścia jak dostosować się ....Muszę Ci powiedzieć , że mam zmarłych bardzo bliskich dalej niż kilkanaście kilometrów od Sztutowa , ale przecież ja tam z nimi nie mieszkam . Nie jestem obłudnicą i pozorantką jak niektórzy , że po śmierci bliskiej osoby , jakiś czas ( zwykle krótki ) na grobie nie ma miejsca , bo jest zawalony kwiatami i zniczami , a potem dłuuuuuugo cicho , czasami nawet nie ma komu zdjąć tych wypalonych zniczy czy suchych kwiatów . Przesiadywać na cmentarzu i zamartwiać się nie jest tradycją chrześcijańską , a już na pewno te stroiki swiateczne czy jajka wielkanocne to czyste JAJA . Zapewnić godny pochówek w godnym miejscu jest naszym obowiązkiem w stosunku do zmarłego , ale czy to będzie bliżej czy dalej od domu , nie ma różnicy . Pomodlić się można i po za cmentarzem , a to zmarłemu potrzebne najbardziej. Szkoda że nie ubolewacie , że do centrów handlowych daleko , a tam jedziecie całymi rodzinami na całą niedzielę lub inny wolny dzień . To i raz na jakiś czas na cmentarz , nawet oddalony znajdzie się chwilke . A póki co naciskać na radnych na działanie ....

~Adela (niezalogowany) / 22.06.2014, 14:14
:love: Jaa tak się zastanawiam co do ceny wykupu działek sąsiadujących z cmentarzem.
Za jaką cenę?Czy też za 20 000 zł.i pół litra wódki. Czy ktoś chce na tym dobrze zarobić?A co inni sąsiedzi?Bo przecież Oni pozostaną w sąsiedztwie cmentarza.
Trzeba dobrze się zastanowić.............

~Jaa (niezalogowany) / 22.06.2014, 20:06
Cmentarz koło kościoła w kątach na szlaku turystcznym ążeby pozbyć siturystów. Żywi chcą z czegoś żyć.
trudno o głupszy pomysł

~iwrys (niezalogowany) / 22.06.2014, 20:24
Nikt z przedstawicieli urzędu gminy nie porozumiał się z mieszkańcami, sąsiadującymi z cmentarzem. Skoro nikt z gminy się nie porozumiał, dlaczego jest mowa o cenach działek? Żadna kwota nie została wymieniona oraz nie było żadnej rozmowy, więc o czym my mówimy :)

~Ministrant (niezalogowany) / 22.06.2014, 23:04
Pani Adelo - dziękuję, za niezwykle cenne wskazówki i uwagi dotyczące mojej pracy przy tworzeniu strony Sztutowo.com. Nie wiem co miała na celu uwaga odnośnie tego, że nie posiadam wykształcenia dziennikarskiego - nie posiada go większość osób pracujących w tym zawodzie, których na co dzień widzi Pani w TV, bądź czyta w prasie.

Kolejna dziwna uwaga o stronniczości tego artykułu, w którym został przedstawiony stan faktyczny i wszystkie ewentualne możliwości rozwiązania obecnej patowej sytuacji.

Gdyby czytała Pani uważnie tekst to zaznaczyłem, że opcja z wykupieniem działek jest najprostsza i może być najbardziej korzystna dla wszystkich użytkowników (rozbudowa obecnego cmentarza zamiast tworzenia drugiego). Co w tym jest stronniczego to nie wiem.

Opinia o protestach organizacjach żydowskich to nie jest problem, który sztucznie stworzyłem. Gdyby Pani uczestniczyła w życiu gminy nie tylko w internecie, to wiedziałaby Pani, że takie opinie pojawiły się wśród mieszkańców na ostatnim zebraniu wiejskim w Sztutowie.

Jak już kiedyś wspominałem, jedyną oceną mojej hobbystycznej pracy przy tej stronie (nie jest to mój zawód) są wyniki oglądalności i popularność portalu, które świadczą o tym, że robię to dobrze. Gdyby Pani miała jeszcze jakieś personalne uwagi co do mojej osoby to proszę o kontakt na e-mail bądź telefonicznie.

~Igor (niezalogowany) / 22.06.2014, 23:45
"Myślę że Pan Wójt sam nie rządzi i w tej sprawie decyzji jednoosobowo nie podejmie". Może by szanowna Adela powiedziała kto według niej jeszcze w tej gminie rządzi? Pniewski?, Anusiak?, Piórko?, Chodacki? Florkowska? , a może pozostali radni? Żart chyba. A właściwie.... w tej gminie się nie rządzi, tu się wydaje łatwe pieniądze, jak się chce i robi to właśnie szanowny pan włodarz.

~J (niezalogowany) / 23.06.2014, 07:56
Glupota ze musi byc minimum 50 m skoro w marzecinie ludzie cmentarz maja tuz za plotem i tam nie ma zadnego problemu.

~Proboszcz (niezalogowany) / 23.06.2014, 08:17
Panie Igorze
te wyniki którymi sie Pan zachłystuje są mało miarodajne . To ze ktoś tu zagląda to znaczy że szuka informacji , ale czy ją znajduje , i ona potencjalnego czytelnika satysfakcjonuje , to już inna sprawa . Nie ma Pan w tej kwestii konkurencji i stąd ta frekwencja , aczkolwiek , życzę Panu żeby tu zaglądali wszyscy . Co do stronniczości , to uważam , że bardzo często przybiera Pan postawę atakującego władze Gminy i kto by to nie był , czy Pan Kochanowski , czy inny wójt , nie zadowoli wszystkich . A mieszkańcy mają swoich przedstawicieli , że bezradnych , to już inna wybór . Ktoś wcześniej z moich przedmówców widzi problem w odstraszaniu wczasowiczów przez usytuowanie cmentarza przy kościele w Kątach Rybackich ... To paranoja , czujmy respekt przed żywymi a nie bójmy się nieboszczyków . Przypomnę jeszcze że na usytuowanie cmentarza musi wydać zgodę Inspektor Sanitarny , więc nikt tu nie działa jednoosobowo . A tak nawiasem mówiąc , dlaczego nikt nie napisze jak dużo się dzieje dobrego w naszej gminie , jak gmina pięknieje z roku na rok ????

~Adela (niezalogowany) / 23.06.2014, 09:24
hahaha a Pani Adela jest największą fanką Igora i tej strony, bo spędza tu 50% swojego życia:P i proszę nie zaprzeczać - co artykuł to komentarz Adeli. Jak się Pani Adeli nie podoba ta strona i forma,w jakiej jest prowadzona, no to po co, ja się zapytuję, po co kobieto siedzisz tu i klikasz??

~raz dziennie Sztutowo.com (niezalogowany) / 23.06.2014, 12:02
Pani Adela ma rację,na funkcjonowanie cmentarza musi wyrazić zgodę sanepid(stąd ten przepis "50m")a w sztutowie sanepid pół roku temu wydał zakaz pochówku i praktycznie zamknął cmentarz...

~janek (niezalogowany) / 23.06.2014, 13:55
Za ile wykupić? Komu najbardziej zależy na wykupie? Trzeba mieć dobrego gadanego (bo dobry bajer to pół sukcesu)i trzeba mieć tupet - co niektórzy mieszkańcy mają.
Trzeba też trzymać z wójtem i proboszczem.
I za starą chałupę bo niektórym dzieci rosną i robi się ciasno, wziąć kupę forsy i pobudować się w innym miejscu.
Od lat 70 jeżdżę do Stegny na groby swoich bliskich.Do Kątów też mogę jeździć.A zresztą może nie Ja tylko moi ,którzy będą się opiekować moim grobem.Mnie to będzie już wszystko jedno.


~Zochaa (niezalogowany) / 23.06.2014, 14:07
raz dziennie Sztutowo.com
Oczywiście że lubię Pana Igora , i cieszę się że robi to co robi .
Strona mi się podoba , zaglądam tu chętnie , i myślę że mogę przy okazji wyrażać własne zdanie . Podoba mi się również , że niektórzy potrafią się śmiać z własnej głupoty ...

~Adela (niezalogowany) / 23.06.2014, 15:32
Dla tych wszystkich krytykujących Sztutowo.com z powodu:
-pominięcia jakiegoś ważnego dla nich wydarzenia - po prawej stronie jest zakładka "dodaj wydarzenie". Wystarczy wypełnić prosty formularz i informacja idzie w świat.
-stronniczości artykułów- można napisać swój artykuł wyrażający swoje zdanie (problem pewnie w tym, że wypadałoby go podpisać)i opublikować na stronie, poza tym pod zakładką "Redakcja" cały czas "wisi" zaproszenie mieszkańców do współredagowania strony. Sądząc po ilości i jakości niektórych komentarzy, mamy takich ludzi w Sztutowie.


~do.. (niezalogowany) / 23.06.2014, 15:48
Witam wszystkich komentujących...Miejsca na cmentarzu nie ma już od wielu lat..praktycznie gdy skazany został poprzedni proboszcz w 2011r. już wówczas było wiele grobów poza granicami cmentarza,gdyż działki 205/1 i 205/2 należące do Kościoła są w tzw.strefie bezpiecznej,czyli na tych działkach nie powinny znajdować się groby.W chwili obecnej jest 108 grobów poza cmentarzem i przybywają następne(jutro pogrzeb)Nikt z władz Gminy nie składał propozycji wykupu działek..więc nikt się nad tym nie zastanawiał..Niech Gmina stworzy nowy cmentarz gdziekolwiek indziej byleby nie było dalszych pochówków..Sanepid zakazał wykonywania dalszych pochówków na w/w działkach gdyż "zagraża to życiu i zdrowiu mieszkańców" Joanna

~Joanna (niezalogowany) / 23.06.2014, 19:58
KOLUMBARIUM-(ściana na urny).Na niektórych cmentarzach już budują.Moda na kremacje zwłok nadeszła-to może taka ściana mogłaby powstać.Przecież umarłemu to wszystko jedno.W urnie nawet estetyczniej człowiekowi by było.Jestem za.

~Sęp (niezalogowany) / 23.06.2014, 19:59
Ja też jestem za ścianą! Mniej miejsca zajmę i higieniczniej będzie:)

~raz dziennie Sztutowo.com (niezalogowany) / 24.06.2014, 11:06
To prawda Pani Joanno,nikt i nigdy z władz urzędu nie składał propozycji wykupu działek ponieważ taniej będzie założyć cmentarz gdzie indziej,pracuję w gminie to wiem,ale mieszkańcy wiedzą lepiej i wypisują bzdury.Ba!niektórzy wiedzą nawet jakie kwoty padły :@

~janek (niezalogowany) / 24.06.2014, 11:39
Panie Janku...to że mieszkańcy wiedzą wszystko lepiej to już zdążyłam dawno zauważyć..Najprościej byłoby wykupić działki mieszkańców, bo tu jest jeszcze jeden problem...co z grobami, które już są poza cmentarzem?Tyle, że skąd wiadomo, że sąsiedzi się zgodzą?że nie są emocjonalnie związani ze swoimi domami, może nie każdemu zależy tylko na kasie?
Joanna

~Joanna (niezalogowany) / 24.06.2014, 22:35
Postawić kolumbarium na urny z prochami :roll:

~tede (niezalogowany) / 26.06.2014, 17:22
XXI wiek a my zastanawiamy się gdzie tu w gminie zniszczyć znowu ileś tam ziemi na cmentarz?Na całym świecie współczesnymbuduje się KOLUMBARIUM-spalarnie zwłok:znowoczesnymi systemami technicznymi do utulizacji zwłok według norm unijnych.Czy nie mozna
by było wybudować na terenie STAROSTWA NOWODWORSKIEGO wspolnej spalarni zwlok; a na istniejacych obecnych cmentarzach
wybudowac tylko kolumbarium na urny, ktore zajmą o wiele mniej miejsca jak tradycyjne pomniki czy groby zmarłych.
Ponadto zmniejszyły by się koszta utrzymania cmentarzy /Chociaźby znikneły by problemy i koszta
z wywozem śmieci z cmentzrzy,/ Podpowiadam przedstawicielom Gmin źe
znalazły by się dotacje zprojektów unijnych i SANEPIT nic nie miał by do zarzucenia.
Pomysłodawca

~Pomysłodawca (niezalogowany) / 02.07.2014, 07:45
Czy zwrócili Państwo uwagę że ksiądz nadal dokonuje pochówków ?pomimo że nie powinien tego robić, bo groby są już poza cmentarzem?Ale teraz przyjął inną taktykę nasyła rodzinę zmarłego na sąsiadów graniczących z cmentarzem działek nakazując podpisać zgodę na pochówek w odległości bliższej niż 50m. To śmieszne jest w tej nienormalnej sytuacji..kiedy to się skończy?Może tak Pan wójt wykazałby się dobrą wolą i przed wyborami rozwiązał problem dokonywania pochówków poza obszarem cmentarza..

~Joanna (niezalogowany) / 30.09.2014, 22:47
Dodajesz komentarz jako niezalogowany. Możesz się zalogować i dodać komentarz ze swojego konta

Sztutowo.com nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Są one wyłącznie opinią autorów. Komentarze nie dotyczące tematu artykułu, zawierające treści obraźliwe lub wulgarne będą usuwane
Reklama | Kontakt

© Sztutowo.com 2011-2018 Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykorzystywanie materiałów zawartych na stronie możliwe po uzyskaniu zgody autora.