Sztutowo
2 oC
czwartek, 27 stycznia 2022
Imieniny: Anieli, Juliana, Przemysława
2 oC

Drewno z powrotem na szczycie - przynajmniej w budownictwie

6 maja 2021, 12:00
Drewno z powrotem na szczycie - przynajmniej w budownictwie
Niegdyś niemal wszystko było budowane z drewna: domy, fortyfikacje, pojazdy i meble. Choć dzisiaj zostało ono zastąpione przez inne materiały - jak się okazuje, nie całkiem słusznie. Obecny jest dzisiaj z nami Pan Przemysław Balcewicz, dyrektor Eko Architektury, czyli wiodącej firmy na rynku jeśli chodzi o drewniane budowle. Zgodził się on niebo przybliżyć nam wspomnianą kwestię i wyjaśnić dlaczego nawet dzisiaj powinniśmy bardziej skłaniać się w kierunku drewna.

Panie Przemysławie - zacznijmy od konkretów. Drewno kontra cegła, dlaczego to pierwsze będzie lepszym pomysłem?

Cóż, pytanie wydaje się proste - choć odpowiedź okazuje się bardzo złożona. Możemy bowiem wyróżnić co najmniej kilka obszarów, w których drewno posiada znaczącą przewagę nad cegłą. Będą to między innymi:

  • Ekologiczność
  • Koszty budowy i utrzymania
  • Wpływ na zdrowie
  • Trwałość

Można więc łatwo zauważyć, że owa przewaga nie jest cząstkowa, a kompleksowa. Póki co nie będę zagłębiał się w szczegóły - ponieważ jak sądzę dopyta Pan o niektóre kwestie. Podkreślę jedynie, że przewaga drewna nad cegłą wynika przede wszystkim ze współczesnego zapotrzebowania w budownictwie. W odpowiedzi na pogarszający się stan środowiska, lichy stan zdrowia społeczeństwa i zróżnicowane możliwości finansowe - wychodzimy my, z propozycją nowoczesnej wersji architektury opartej na drewnie.

Słusznie Pan przewidywał - zaintrygowała mnie bowiem kwestia trwałości. Zawsze mi się wydawało, że pod tym względem cegła raczej zawsze będzie górować - mógłby Pan to nieco doprecyzować?

Z chęcią - i przyznam szczerze, że spodziewałem się tego typu pytania. Dla wielu osób stanowi to bowiem niemałe zaskoczenie. Powtórzę więc dla klarowności - drewno może być trwalszym materiałem budowlanym od cegły.

Wynika to przede wszystkim ze zdobyczy technologicznych i specjalistycznej wiedzy, jaką udało nam się zdobyć na przestrzeni wielu lat. Wiemy które gatunki drewna są najlepsze do budowy i jaką wilgotność powinien posiadać surowiec. Jesteśmy również w stanie zaprojektować budowlę w taki sposób, aby nie osadzała się na niej woda - która wcześniej była głównym czynnikiem niszczącym konstrukcje drewniane.

Ostatnią częścią składającą się na długotrwałość drewna jako materiału budowlanego jest odpowiednia impregnacja. Czy to jeśli chodzi o domki ogrodowe, garaże czy domy klasy A - wszystkie wymagają profesjonalnego zabezpieczenia. Swoim klientom zapewniamy odpowiednie narzędzia, aby byli w stanie przeprowadzić ten proces samodzielnie.

Interesująca wydała mi się również kwestia kosztów budowy i utrzymania. Z czego wynika oszczędność w stosunku do budowli murowanych?

Cóż - pod tym względem jest to dość logiczna kwestia. Drewno, w zasadzie na każdym etapie produkcji i obróbki, wymaga znacznie mniejszego nakładu pracy i energii. W związku z tym, koszta związane z pozyskaniem materiału, przystosowaniem go do użytku i transportem są znacznie mniejsze. Właśnie dzięki temu drewniane domki ogrodowe są również ekologiczne.

Klienci oszczędzają podczas montażu, ponieważ wykonują go samodzielnie - bez udziału całej ekipy budowlanej. Z kolei już podczas użytkowania, ocieplone drewniane konstrukcje zużywają znacznie mniej energii od swoich ceglanych odpowiedniczek. Wynika to z naturalnych właściwości drewna.

Od siebie jeszcze wspomnę o aspekcie zdrowotnym drewnianych budowli. Drewno zawiera bowiem olejki eteryczne i uniemożliwia gromadzenie się kurzu. To z kolei pozytywnie wpływa na samopoczucie i kondycję naszego organizmu. Nie musimy ciągle biegać do lekarza - co z kolei też stanowi oszczędność!

Nasze domki drewniane są również we Francji:
Chalet PRO
187 route de la Féclaz, 73230 ST ALBAN LEYSSE
tel. 04 85 44 00 20
strona: https://chaletpro.fr/Produits/abris-de-jardin-et-pavillons

 


Zdjęcie

 

Reklama | Kontakt

© Sztutowo.com 2011-2022 Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykorzystywanie materiałów zawartych na stronie możliwe po uzyskaniu zgody autora.