Sztutowo
20 oC
niedziela, 7 sierpnia 2022
Imieniny: Donaty, Olechny, Kajetana
20 oC
 Baner


 Baner

List otwarty w sprawie "martwej" ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele

25 maja 2021, 11:30
List otwarty w sprawie "martwej" ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele
W załączonym artykule publikujemy list otwarty przędsiębiorcy ze Sztutowa, który skierował do Prezydenta RP Andrzeja Dudy, Premiera Mateusza Morawieckiego oraz do wszystkich Posłów Partii Prawa i Sprawiedliwość z województwa pomorskiego. List dotyczy obejścia ustawy przez wielkopowierzchniowe markety, które stały się placówkami pocztowymi i będą otwarte w każdą niedzielę, co doprowadzi do zniszczenia małych polskich, głównie rodzinnych firm, prowadzących placówki handlowe.

Szanowny Panie  Pośle,

Od ponad 20 lat wraz małżonką prowadzę sklep spożywczy w miejscowości Sztutowo – woj. pomorskie. Inwestycja w placówkę kosztowała nas wiele pracy, pieniędzy i poświęceń. Setki tysięcy złotych spłacanych do dziś kredytów.

Ze zrozumieniem przyjęliśmy inicjatywę ustawodawczą pracowniczej Solidarności  o zakazie handlu w niedzielę przed kilkoma laty. Następnie ta ustawa została przegłosowana. Sami korzystamy z małżonką stoimy za kasą wiele godzin także w niedzielę by zarobić na życie dorabiając do skromnej emerytury.

Jednak zszokowała nas informacja, że od 9 maja 2021 wielko powierzchniowe markety PoloMarket, o powierzchni setek metrów kwadratowych  stały się placówkami pocztowymi i będą  czynne w każdą niedzielę nawet niehandlową. To co zrobiła sieć PoloMarket to kpina z prawa i Państwa Polskiego. To kpina z ustawy, którą podjęło Prawo i Sprawiedliwość. Ustawa stała się nic nie wartym świstkiem skoro nawet wielko powierzchniowe Markety mogą ją obejść podpisując umowę z państwowym Orlenem na dostawę i zamawianie paczek pocztowych.

Takie małe placówki jak nasza i setki podobnych na całym terenie Mierzei Wiślanej i zapewne wiele w całej Polsce, które stanowią siłę polskiej gospodarki wskutek dziurawej ustawy doprowadzi do likwidacji tysięcy miejsc pracy małych rodzinnych firm.  Likwidacja placówek takich jak nasza doprowadzi do braku  dochodów PIT do budżetu Państwa oraz samorządów, podatku od nieruchomości  i koncesji do samorządów, stawiając wielkopowierzchniowe Markety w roli monopolistów na rynku. Znamy przykłady z ościennych turystycznych gmin, gdzie Markety doprowadziły do likwidacji lokalnych placówek handlowych, po czym windują ceny do niebotycznych poziomów, stosując najpierw ceny dumpingowe, po czym po zamknięciu lokalnego handlu wielokrotnie podwyższając ceny.

Jednocześnie należy wspomnieć o lokalnych samorządach które za wielokrotnie zaniżone ceny względem cen rynkowych sprzedają działki pod budowę marketów. Włodarze tych gmin także są świadomymi grabarzami lokalnych placówek handlowych, w tym swojego elektoratu.

Markety, które nie respektują praw pracowniczych i zmuszają tysiące pracowników do wręcz niewolniczej pracy w każdą niedzielę za głodowe pensje. Czy o takie Państwo Polskie Pan poseł walczy i czy takie Państwo Panu Posłowi odpowiada?

Przyzwoleniem i brakiem reakcji na taki proceder Pan Poseł przyczynia się do likwidacji tysięcy miejsc pracy w placówkach handlowych takich jak moja działalność. Podobnie Partia Prawo i Sprawiedliwość wskutek braku działań straci setki tysiące głosów  wśród małych przedsiębiorców i ich pracowników.

To wszystko o co Pan i Pana Partia rzekomo walczyła wprowadzając tą ustawę okazało się nic nie warte, gdyż według aktualnych danych placówkami pocztowymi są nie tylko PoloMarket, ale także sieci Żabka, Stokrotka, Carrefour, Eurocash ABC, Euro Sklep, Chata Polska, Prim Market, sieć ABC, Lewiatan, Delikatasy Centrum, Intermarche i wiele innych. Zapewne niedługo do nich dołączy Dino, Lidl, Biedronka i reszta marketów.

Jest to ośmieszanie ustawodawców, że po uchwaleniu takiej ustawy w kraju rzekomo mamy tysiące sklepów (fikcyjnie nazywane placówkami pocztowymi), które mają fikcyjne umowy, by obejść niechlujnie napisaną ustawę, aby otwierać placówki we wszystkie niedziele niehandlowe.

Cała retoryka którą głosiliście okazała się nic nie warta. Przez Waszą bezradność Super Markety skutecznie niszczą i będą niszczyły polskie małe rodzinne firmy, a dochody z Marketów są od lat wyprowadzane za granicę i unikają oni opodatkowania w Polsce, wykazując straty. To plucie na twarz posłów na Sejm na Rzeczpospolitej, którzy nie potrafią nic zrobić w tej sprawie.

Wystarczy wprowadzić do ustawy choćby jeden z dwóch poniższych zapisów, aby zaprzestać procederu obchodzenia powyższego prawa o zakazie handlu w niedzielę:

  • zakaz sprzedaży alkoholu w tzw. placówkach pocztowych
  • wprowadzić limit metrów kwadratowych, np. placówka pocztowa otwarta w niedzielę niehandlową musi mieć nie więcej niż 100 metrów kwadratowych

Liczę że Pan Poseł stanie po stronie polskich przedsiębiorców, zajmie się powyższą sprawą i spowoduje odpowiednią inicjatywę ustawodawczą, by uratować polskie firmy i polskich pracowników. Jeśli żadne zmiany nie zostaną wprowadzone przed  tzw. sejmową przerwą wakacyjną to Pan Poseł może  dopisać swoje nazwisko do listy grabarzy polskiego małego rodzinnego handlu.

Dane autora listu do wiadomości redakcji.

Czy popierasz treść listu?

Głosowanie trwa do 06.06.2021 20:00:00
Tak - 49%
49 %
Nie - 46%
46 %
Nie mam zdania - 4%
4 %
Liczba głosów: 89

Czytaj także:
Komentarze (6):

~Były korposzczur (niezalogowany) / 25.05.2021, 11:55
Zadnego handlu w niedzielę!!!
~Beżowy (niezalogowany) / 25.05.2021, 12:43
Dlaczego ?
~słuchacze (niezalogowany) / 25.05.2021, 13:40
Odpowiednia inicjatywa ustawodawcza może uratować polskie firmy oraz polskich pracodawców .
To my odprowadzamy dla państwa najwyższe podatki .
Zgodni jesteśmy że pan poseł może się dopisać do listy grabarzy małego rodzinnego handlu .
Usługi pocztowe w placówkach handlowych do 100 metrów .
Nastąpi likwidacja małych placówek handlowych i nie będą mieli dochodów Pit do budżetu Państwa oraz samorządów , podatków od nieruchomości gdzie płacimy zwiększony podatek do gminy , oraz płatność za koncesje na sprzedaż alkoholi itd...
Stawiając wielkopowierzchniowe Markety w roli monopolistów - ale tak chciał wójt i jego lud .
Poprzedni wójtowie bronili ludzi którzy prowadzą działalność gospodarczą w gminie Sztutowo.
Obecnie ma się nas za zło konieczne i zostaniemy z przysłowiową ręką w nocniku .
Jak można na sesji w beszczelny sposób informować społeczeństwo ze przez Market w Sztutowie powstanie jeszcze więcej sklepów - bez sensu są tak głupie wypowiedzi , widocznie ktoś nie ma pojęcia na czym polega handel - prowadzenie działalności gospodarczej .
~Klient (niezalogowany) / 25.05.2021, 23:21
To śmieszne że Zieliński sprzedał za grosze działkę dla Polo, a jego trole i przydupniki ze Szkolnej i prezesowa GS-u, który likwiduje 2 sklepy w Sztutowie dalej go wychwalają jaki to wspaniały Wójt, niech dadzą mu blachę ciasta na dzień rybaka w kątach żeby mógł się polansować. To świadczy jaki mamy poziom elektoratu w Sztutowie, czyli bezmyślne lemingi
~była (niezalogowany) / 26.05.2021, 21:18
Bezmyślne lemingi z słomą w lakierkach , ale to już po fakcie wszyscy z czasem się obudzą .
Inni Wójtowie dbali o lokalny biznes .
Lubi się lansować taki jego chwilowy przywilej.
:love:
~Pol (niezalogowany) / 27.05.2021, 21:17
"Inni Wójtowie dbali o lokalny biznes"Smieszne. A czy dbali o mieszkańców, którzy przepłacali u tych lokalnych biznesmenów

Dodajesz komentarz jako niezalogowany. Możesz się zalogować i dodać komentarz ze swojego konta

NOWOŚĆ! Dodaj zdjęcie do komentarza (opcjonalnie):
Sztutowo.com nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Są one wyłącznie opinią autorów. Komentarze nie dotyczące tematu artykułu, zawierające treści obraźliwe lub wulgarne będą usuwane
Reklama | Kontakt

© Sztutowo.com 2011-2022 Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykorzystywanie materiałów zawartych na stronie możliwe po uzyskaniu zgody autora.