Sztutowo
-7 oC
środa, 6 grudnia 2023
Imieniny: Dionizji, Leontyny, Mikołaja
-7 oC

Od nowego roku gigantyczne podwyżki za śmieci w Gminie Sztutowo

17 listopada 2021, 10:00
Od nowego roku gigantyczne podwyżki za śmieci w Gminie Sztutowo
We wtorek 16 listopada zostały otwarte oferty w przetargu na wywóz odpadów w Gminie Sztutowo na lata 2022-2024. Do przetargu przystąpiła tylka jedna firma - KOMA. Analiza ofert w przetargu wskazuje, że mieszkańców czekają  ogromne podwyżki za śmieci od 1. stycznia 2022 roku - nawet ponad 100%.

Przetarg został podzielony na 3 części:

  • część I - Usługi odbierania, transportu i zagospodarowania odpadów komunalnych z nieruchomości objętych  gminnym  systemem  gospodarowania  odpadami  komunalnymi  w  granicach  administracyjnych Gminy Sztutowo, lata 2022 – 2024: 2 000 000,00 zł
  • część II - Usługi odbierania, transportu i zagospodarowania odpadów komunalnych z nieruchomości  niezamieszkałych  zlokalizowanych na terenie Gminy Sztutowo, lata 2022 – 2024: 62 518,00 zł
  • część III  -  Usługi odbierania, transportu i zagospodarowania odpadów komunalnych z koszy ulicznych zlokalizowanych na terenie Gminy Sztutowo, lata 2022 – 2024: 291 000,00 zł

Pogrubiono kwoty jakie Gmina Sztutowo oszacowała na wydatki. Poniżej wyniki przetargu i kwoty jakie zaproponował firma odbierająca śmieci:

  • Oferta na część I -  5 154 138,00
  • Oferta na część II -  1 102 768,99
  • Oferta na część III -  416 572,20

Najważniejsza dla mieszkańców jest częśc I, której oferta przewyższa o 150 % szacunki gminy Sztutowo. To najbardziej zaboli zwykłych mieszkańców mieszkańców, któzy będą musieli pokryć tą różnicę.

Jeśli chodzi o część II to właściciele nieruchomości niezamieszkałych w gminie Sztutowo (sklepy, pensjonaty itp) mają czas do 10. grudnia, aby wystąpić z gminnego systemu. Jeśli tego nie zrobią będą zmuszeni płacić zawyżone względem rynkowych stawki, które narzucą włodarze gminy przez 3lata - do końca 2024. Dziwi niskie oszacowanie usług na kwotę 60 tys, a wycena z przetargu ponad 1 milion złotych. Zatem po co było to całe zamieszanie ze zmianą uchwał, skoro Gmina przewiduje, że i tak prawie nikt nie przystąpi do systemu z nieruchomości niezamieszkałych. Jest to totalny brak logiki i tylko wprowadzenie niepotrzebnego chaosu.

Część III to kosze uliczne, gdzie także szacunki gminy rozminęły się z rzeczywistością o 42%.

----------------

W budżecie na 2022 rok zaplanowano wydatki i wpływy z tytułu opłat za śmieci na poziomie 780 tysięcy złotych. Jeśli przetarg zostanie rozstrzygnięty kwota ta wzrośnie niemal o 800 tysięcy złotych więcej. Tą nadwyżkę pokryją mieszkańcy.

W tej kadencji mieliśmy już 2 podwyżki i jedną decyzję o pozbawieniu dotychczas darmowych usług dla mieszkańców. To są jedyne pomysły na organizację gospodarki śmieciowej w Gminie. Warto wspomnieć, że Robert Zieliński w kampanii wyborczej zapewniał, że:

5. UPORZĄDKOWANIE GOSPODARKI ŚMIECIOWEJ

Nasza gmina to nie stajnia Augiasza, żeby trudno było zaprowadzić w niej porządek. Nie wymaga to zwiększenie nakładów finansowych, a jedynie umiejętnej organizacji i gospodarności

Robert Zieliński po raz kolejny pokazuje, że jego przedwyborcze słowa to były puste obietnice, aby tylko zyskać głosy niezorientowanego elektoratu, za wszelkę cenę zostać Wójtem i pobierać najwyższą pensję w Polsce.

Warto dodać, że Gmina Sztutowo mogła pozyskać 95% dofinansowania z Polskiego Ładu na organizację własnej spółki komunalnej, która by odbierała śmieci, proponowałem to rozwiązanie wielokrotnie w tej kadencji. Dzięki temu opłaty dla mieszkańców mogły być niższe. Robert Zieliński nie podjął tego tematu i po Nowym Roku należy się spodziewać podwyżek opłat w wysokości nawet ponad 100%. To jest dobre gospodarowanie i organizacja Roberta Zielińskiego.

Igor Rudziński - Radny Gminy Sztutowo

 

Czytaj także:
Komentarze (10):

~cynizm (niezalogowany) / 17.11.2021, 11:23
Przed wyborami obiecał że zrobi porządek w stajni Augiasza , a tu bęc .
Ludziska dali się nabrać .
Obiecanki cacanki a wyborcom chyba głupawe obiecanki pozostały i kolejna podwyżka za śmieci.
Ani gospodarności ani oszczędności .
Robert gdzie ten Polski Ład w twoim wykonaniu
~daltonista (niezalogowany) / 17.11.2021, 15:43
Bardzo dobrze że podniosą ceny za śmieci , gmina będzie bogatsza i dostaną wyższe pensje .
Wreszcie będzie czysto .
~płać i płacz (niezalogowany) / 17.11.2021, 16:14
2 myślących radnych w gminie to za mało, posłuszne marionetki przegłosują wszystko co im marcinek z roberckiem podsuną. ale nie żal mi was, takich bezmózgów wybraliście to płaćcie za swoją głupotę nawet 200% więcej
~Mieszkaniec (niezalogowany) / 17.11.2021, 17:37
Jak Zieliński podpisze ten przetarg to może pójść za to siedzieć bo o przetargu wiedziała tylko jedna firma i zawyżyła ceny ponad 2 razy od ceny rynkowej. To jest niegospodarność
~łosice (niezalogowany) / 17.11.2021, 18:40
Zadzwoncie do Ryszarda Ochódzkiego to on wam wytłumaczy na czym polega gminna polityka
~Wasalina (niezalogowany) / 17.11.2021, 18:56
Faktycznie nasz promotor gminny G,Ryszard Ochódki ma pojęcie o tej w/w polityce i ............
~miód malina (niezalogowany) / 17.11.2021, 19:50
No to pan OCHÓDZKI na wójta i cała gmina w banerach z tablicami informacyjnymi , a pan Robert na sołtysa i będzie klawo.
~Kąciak (niezalogowany) / 18.11.2021, 23:43
przydupasy trzymają Zielińskiemu palec w d... więc i tak będę płacić nawet 1000 % więcej to bezmózgowy motłoch
~Piotr (niezalogowany) / 19.11.2021, 11:20
niech mu trzymają jak ochotę na to mają , co komu do tego !!!
~Porzeczka (niezalogowany) / 24.11.2021, 08:28
Generalnie artykuł można zrobić ze wszystkiego. Spółki komunalnej nie stawia się nie mając nań środków, a Polski Ład to loteria. Czy podmiot nie mający zasobów i doświadczenia dostarczy usługę taniej...na pewno nie od razu, może z czasem jak będzie dobrze zarządzany, ale o to trudno, szczególnie w podmiotach samorządowych.

Rynek dyktuje ceny, a te rosną z dnia na dzień, a co dopiero w perspektywie 3 lat na jakie jest przetarg. Przetargi są ogłaszane publicznie, stanąć może każdy, kto spełnia warunki. Plan Gminy to jedno, a rzeczywistość to drugie, w przetargach ceny dyktuje rynek.

Polski Ład (czyli obniżka wpływów z naszych PIT do Gminy) zabrał gminie kilkaset tysięcy zł, niestety na samorządy (czyli na nas) przerzuca się coraz więcej kosztów, które normalnie ponosiłoby Państwo z jej części naszego PIT. A głównym dochodem Gminy są podatki lokalne. Więc aby pokryć wszystkie straty w dochodach Gminy (np. Polski Ład), aby zrealizować wszystkie narzucone zadania publiczne (niestety taka umowa społeczna, że to Gminy mają najwięcej pracy, bo są najbliżej nas, my jesteśmy Gminą) Gmina będzie podwyższać podatki. No chyba, że wszyscy mieszkańcy Gminy umówią się, że przez jakiś czas nie będziemy nic inwestować, części rzeczy nie zrobimy, zapuścimy bardziej okolice, wyłączymy światło na ulicach i zrezygnujemy z innych działań, bez których pewnie można by żyć (w krajach biedniejszych jakoś żyją bez bieżącej wody, kanalizy, odśnieżania, sprzątania ulic, edukacji publicznej itd.)...wtedy możemy zapłacić trochę niższe podatki, bo rachunki do płacenia będą niższe.

Niestety nikt nie uczy jak działa Państwo, jak działa Gmina, że finansują pewne usługi z naszych podatków, że nie ma nic za darmo, choć wielu się wydaje że jest. Niedługo kolejne wybory, przyjdą kolejni włodarze/radni, może będą bardziej sprawnie działać, a może nie. Najłatwiej narzekać i być w opozycji totalnej, trudniej znaleźć wystarczającą większość (wszystkich nie przekonamy nigdy) do wdrażania swoich pomysłów.

Pomysł nawet najlepszy pozostaje tylko pomysłem gdy nie ma chętnych do jego wdrożenia. Mam nadzieję, że Igorowi zostanie ono udzielone i będzie mógł wdrożyć swoją wizję Gminy, starczy mu dowagi, siły i czasu oraz poparcia coraz bardziej spolaryzowanej społeczności do poparcia ambitnych zamierzeń. Oby tak się stało:)

Trzymam kciuki, żeby udało się komuś zbudować na tyle dużą większość, aby mógł nam zaprezentować i wdrożyć swoją strategię rozwoju Gminy przy wszystkich ograniczeniach, które nakłada na nas prawo lokalne, państwowe i europejskie,a czasami umowy międzynarodowe. A nie łatwa to materia, a także dla wielu w ogóle nie zrozumiała o czym świadczą liczne dość agresywne i niemerytoryczne komentarze.

Powodzenia Igorze.
Dodajesz komentarz jako niezalogowany. Możesz się zalogować i dodać komentarz ze swojego konta

NOWOŚĆ! Dodaj zdjęcie do komentarza (opcjonalnie):
Sztutowo.com nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Są one wyłącznie opinią autorów. Komentarze nie dotyczące tematu artykułu, zawierające treści obraźliwe lub wulgarne będą usuwane
Reklama | Kontakt

© Sztutowo.com 2011-2023 Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykorzystywanie materiałów zawartych na stronie możliwe po uzyskaniu zgody autora.