Sztutowo
0 oC
niedziela, 4 grudnia 2022
Imieniny: Barbary, Hieronima, Krystiana
0 oC

Lechia Gdańsk vs Piast Gliwice - starcie w dolnych rejonach tabeli!

9 listopada 2022, 16:00
Lechia Gdańsk vs Piast Gliwice - starcie w dolnych rejonach tabeli!
Przed rozpoczęciem rozgrywek Lechia Gdańsk i Piast Gliwice były typowane do walki o europejskie puchary, tak jak miało to miejsce w poprzedniej kampanii. Runda jesienna pokazała jednak, że w polskiej piłce niczego nie można być pewnym i obecnie są to drużyny, które dokonały już roszady na stanowisku trenera, a dodatkowo znajdują się w okolicy strefy spadkowej.

Lechia Gdańsk

Piłkarze Lechii Gdańsk z pewnością inaczej wyobrażali sobie zakończenie rundy jesiennej. Drużyna, która w poprzednim sezonie uplasowała się na 4. miejscu w tabeli i dzięki temu reprezentowała nasz kraj w eliminacjach europejskich pucharów, po raz kolejny przekonała się o tym, że jest to pocałunek śmierci, z którym nie poradziły sobie również Lech Poznań, czy Legia Warszawa w poprzednich sezonach.

Gdańszczanie plasują się obecnie w dolnych rejonach tabeli, jednak od czasu zmiany trenera można zauważyć delikatny postęp, ponieważ wywalczyli 9 punktów w 6 meczach ligowych. Na taki bilans składają się 3 wygrane i 3 porażki.

Lechia wygrała swój ostatni mecz domowy w Ekstraklasie ze Stalą Mielec, jednak nie było to wybitne spotkanie w wykonaniu Biało-Zielonych. Najważniejsze dla kibiców z Gdańska, że udało się jednak wywalczyć 3 punkty, co w ostatnim czasie jest sporym osiągnięciem dla ekipy z Trójmiasta.

W ostatniej kolejce Ekstraklasy Lechia przegrała na wyjeździe z Legią, chociaż niewiele brakowało, aby udało im się wywalczyć przynajmniej jeden punkt. Bramkę na 0:1 dla Lechii zdobył Zjawiński, czyli prawdopodobnie najlepszy zawodnik Biało-Zielonych od startu obecnej kampanii.

Lechia w tym momencie ma zaledwie 14 wywalczonych punktów, z czego aż 9 pod wodzą nowego trenera. Gdańszczanie aktualnie plasują się na 15 miejscu, jednak w przypadku porażki spadną do strefy spadkowej.

 

Zdjęcie

Lechia Gdańsk, statystyki:

  • Lechia Gdańsk w ostatniej kolejce przegrała na wyjeździe z Legią Warszawa.
  • Gdańszczanie strzelili przynajmniej jednego gola w 3 ostatnich meczach ligowych.
  • Lechia przegrała tylko 1 z 4 ostatnich meczów na swoim boisku w Ekstraklasie.
  • Gdańszczanie wygrali ostatni mecz ligowy przed własną publicznością ze Stalą Mielec.
  • Lechia aktualnie plasuje się na 15 miejscu w tabeli.

Piast Gliwice

Gliwiczanie również mieli spore nadzieje związane z tym sezonem, ponieważ w poprzedniej kampanii nie udało im się awansować do europejskich pucharów, chociaż niewiele brakowało. Decydującym czynnikiem okazała się słaba runda jesienna, w której długimi fragmentami znajdowali się w strefie spadkowej. Pomimo znakomitych wyników na wiosnę, ostatecznie brakło im kilka punktów, aby wyprzedzić Lechię.

Piast znowu w słabym stylu wystartował i powróciły demony z poprzedniej kampanii. Tym razem nie mieli jednak wymówki związanej z europejskimi pucharami. W ostatnim czasie doszło nawet do zmiany trenera, a Waldemara Fornalika, który poprowadził ten zespół, do sensacyjnego mistrzostwa Polski zmienił Aleksandar Vuković. Dla wielu osób była to spora niespodzianka, jednak z drugiej strony Piast ma zdecydowanie wyższe ambicje, niż pokazuje to aktualne miejsce w tabeli. Pytanie, czy akurat Vuko będzie w stanie wznieść tę ekipę na wyższy level, bo tutaj można mieć na ten temat różne opinie. Do tej pory lepiej radził sobie w roli strażaka, który musiał wyprowadzić drużynę z tarapatów, jednak długoterminowo nie był najlepszym wyborem pod budowanie projektu.

Pod wodza nowego trenera Piast rozegrał już dwa spotkania i ich bilans krótko mówiąc – nie jest pozytywny. Gliwiczanie zanotowali remis ze znajdującą się w strefie spadkowej Koroną Kielce, a także przegrali na swoim boisku z Wartą. Nadchodząca rywalizacja z Lechią również nie zapowiada się na łatwą, więc ewentualny początek od 3 meczów bez wygranej mógłby szybko skomplikować sytuację nowego trenera i podać w wątpliwość, czy jest on dobrym wyborem.

Piast przed rozpoczęciem tego meczu plasuje się na 13 miejscu w tabeli. Wygrana w Gdańsku będzie oznaczała, że rundę wiosenną rozpoczną ponad strefą spadkową. Jeśli jednak nie uda im się wygrać, to zimę spędzą wśród 3 ewentualnych spadkowiczów.           

Zdjęcie

Piast Gliwice, statystyki:

  • Piast Gliwice po 16 rozegranych meczach znajduje się w strefie spadkowej.
  • Gliwiczanie nie wygrali żadnego meczu w Gdańsku od 2019 roku.
  • Piast zanotował aż 4 porażki w 5 ostatnich meczach w Gdańsku.
  • Gliwiczanie nie wygrali żadnego z 3 ostatnich meczów ligowych.
  • Piast w ostatniej kolejce przegrał przed własną publicznością z Wartą Poznań.

 

Mecz Lechia vs Piast w opinii zakładów bukmacherskich

Faworytem tego spotkania w kursach głównych jest drużyna gospodarzy, tak wskazują zakłady bukmacherskie. Lechia ma korzystne statystyki meczów domowych z tym przeciwnikiem, ponieważ wygrała 4 z poprzednich 5 rywalizacji. Wyjątkiem jest tutaj remis z 2021 roku. Ostatnie zwycięstwo gości miało miejsce w mistrzowskim sezonie Piasta, czyli w 2019 roku, kiedy to Gliwiczanie nie pozostawili żadnych złudzeń i od pierwszej minuty zdominowali losy rywalizacji.

Statystyki pokazują, że z dużą szansą możemy oczekiwać na przynajmniej jedną bramkę gospodarzy. Lechia w każdym z poprzednich 5 meczów domowych z tym rywalem znalazła drogę do siatki. Dodatkowo Piast ma fatalne statystyki w aspekcie gry obronnej, o czym już wcześniej wspomniałem.

To, na co warto zwrócić uwagę w przypadku drużyny z Gliwic, to bez wątpienia aspekt gry obronnej. Piast ma na swoim koncie serię 12 kolejnych meczów w Ekstraklasie z przynajmniej jedną straconą bramką. Są to jedne z najgorszych liczb w najwyższej klasie rozgrywkowej. Lechia z pewnością postara się to wykorzystać, tym bardziej że będzie miała atut własnego boiska. Gdańszczanie w tym sezonie grają w kratkę u siebie, jednak wygrana ze Stalą Mielec pozwoliła kibicom uwierzyć, że Biało-Zieloni wracają na odpowiednie tory.

12 Listopada odbywają się zawody w wędkarstwie! 

Obstawianie zakładów bukmacherskich niesie ze sobą ryzyko uzależnienia. Pamiętaj, że nie może być sposobem na życie. W Polsce korzystanie z usług nielegalnych bukmacherów jest zabronione, możesz grać wyłącznie u tych operatorów, którzy posiadają zezwolenie Ministerstwa Finansów.

Zakłady wzajemne urządzane przez sieć Internet przyjmowane są na stronie internetowej Spółki pod adresem www.superbet.pl na podstawie zezwolenia Ministerstwa Finansów z dnia 24.10.2019 r., o nr PS4.6831.5.2019.

Autor tekstu: Mateusz Nowak – Senior Project Manager, redaktor naczelny Zagranie.com, absolwent dziennikarstwa sportowego i zarządzania w sporcie na UAM i fan piłki nożnej! Na Twitterze - @Mati_N95

Reklama | Kontakt

© Sztutowo.com 2011-2022 Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykorzystywanie materiałów zawartych na stronie możliwe po uzyskaniu zgody autora.