Sztutowo
5 oC
czwartek, 28 marca 2024
Imieniny: Anieli, Kasrota, Soni
5 oC

Jak złożyć pozew o rozwód?

4 grudnia 2022, 21:46
Jak złożyć pozew o rozwód?
Podjęcie decyzji o rozwodzie może być jedną z najtrudniejszych spraw w życiu. Kiedy jednak zdecydujemy się na zakończenie małżeństwa, powinniśmy wiedzieć jak krok po kroku wygląda procedura składania pozwu. Sprawa rozwodowa wiąże się bowiem z formalnościami, których trzeba dopełnić, jeśli zależy nam na sprawnym rozstrzygnięciu tej sprawy.

Pozew o rozwód – czy warto skorzystać z pomocy prawnika?

Nie ma przeszkód, aby samodzielnie napisać pozew o rozwód. Zazwyczaj jednak, zakończenie małżeństwa wiąże się z wielkimi emocjami i stresem. Dlatego też, zaangażowanie profesjonalisty może być znacznie lepszym rozwiązaniem. Prawnik podpowie nam jakie dokumenty będą potrzebne, co warto zgromadzić, aby udowodnić na przykład rozpad związku z winy współmałżonka. Przede wszystkim jednak, profesjonalny pełnomocnik zadba o to, aby pozew nie posiadał braków formalnych. Ich uzupełnianie bowiem w znaczący sposób wydłuża sprawę.

Wniesienie pozwu rozwodowego

Procedura rozwodowa rozpoczyna się od wniesienia pozwu. Przede wszystkim ustalić należy, który sąd jest właściwy. Jak ustalić właściwość? W sprawie rozwodu orzekać powinien sąd, w okręgu którego małżonkowie mieli ostatnie miejsce zamieszkania. Dodatkowym warunkiem jest fakt, iż co najmniej jedno z nich wciąż zamieszkuje w tym okręgu lub ma tam miejsce zwykłego pobytu. Co istotne, właściwy w sprawach rozwodowych jest Sąd Okręgowy, a nie Sąd Rejonowy.

Co, jeśli nie można na powyższej podstawie ustalić właściwego sądu? Wtedy powództwo wytoczyć należy przed sąd odpowiedni dla miejsca zamieszkania strony pozwanej lub, jeśli nie da się tego uczynić – przed sąd miejsca zamieszkania powoda.

Elementy formalne pozwu

Jak już wspomniano, żeby postępowanie w sprawie o rozwód było przeprowadzone sprawnie, należy zadbać o to, żeby pismo miało wszystkie wymagane prawem elementy formalne. Co więc powinno się w nim znaleźć? Do wymogów formalnych pozwu zaliczamy m.in.:

  • oznaczenie sądu właściwego, do którego kierowany jest pozew,
  • oznaczenie stron – podanie imion, nazwisk, adresów zamieszkania, numerów PESEL małżonków ,
  • oznaczenie pełnomocnika (jeśli jest ustanowiony),
  • oznaczenie rodzaju pisma,
  • określenie żądania pozwu,
  • opłata od pozwu,
  • informacja o mediacji,
  • uzasadnienie pozwu,
  • spis załączników,
  • odpisy pozwu,
  • podpis.

Składając pozew o rozwód warto wiedzieć, jakie rozstrzygnięcia zostaną zawarte w wydanym przez sąd wyroku. Elementy wyroku rozwodowego dzielą się na obligatoryjne i.

Podczas rozwodu sąd orzeka który z małżonków ponosi winę za rozkład małżeństwa. Jednak w przypadku złożenia zgodnego wniosku małżonków o rozwód bez orzekanie o winie któregokolwiek z nich, sąd nie będzie orzekał o winie.

Kolejnym obligatoryjnym elementem podczas orzekania jest określenie sposobu sprawowania władzy rodzicielskiej nad niepełnoletnimi dziećmi oraz kontaktów z dzieckiem. Sąd może wziąć pod uwagę pisemne porozumienie małżonków co do sposobu utrzymywania kontaktów z dzieckiem.

Sąd w wyroku rozwodowym rozstrzyga również o alimentach na rzecz wspólnych małoletnich dzieci, a także sposobie korzystania ze wspólnego mieszkania, jeśli małżonkowie zajmują je wspólnie.

Fakultatywnymi elementami wyroku sądu są:

  • alimenty na małżonka (na żądanie jednego z małżonków),
  • podział majątku wspólnego (na wniosek),
  • eksmisja małżonka ze wspólnego mieszkania (na żądanie jednego z małżonków).

Formalności związane z wniesieniem pozwu

Jeśli chodzi o kwestie czysto formalne, należy pamiętać, iż pozew wnosi się w dwóch egzemplarzach. Jeden z nich przeznaczony jest dla sądu, drugi – dla drugiego współmałżonka, który będzie mógł złożyć odpowiedź na pozew. Niebagatelne znaczenie mają także załączniki – oryginał aktu zawarcia małżeństwa, a także odpis aktu urodzenia potomstwa, jeśli małżonkowie mają wspólne małoletnie dzieci. Należy też załączyć potwierdzenie uiszczenia opłaty od pozwu w wysokości 600 złotych.

Jeżeli któryś z warunków formalnych nie zostanie spełniony, sąd wezwie do uzupełnienia braków, a w przypadku ich nieuzupełnienia – zwróci pozew. Tym samym procedura rozwodowa zostaje bez żadnych konsekwencji przerwana. 

Pozew wnieść można samodzielnie lub przez pełnomocnika. Ta druga opcja pozwala zaoszczędzić sporo czasu i nie martwić się o formalności, których prawnik dopełni w naszym imieniu.

Kancelaria Radcy Prawnego Natalii Zielmachowicz na co dzień praktykuje w graniach prawa rodzinnego i opiekuńczego. W celu uzyskania porady prawnej w kwestiach rozwodu, zachęcamy do skorzystania z oferty Kancelarii.

Reklama | Kontakt

© Sztutowo.com 2011-2024 Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykorzystywanie materiałów zawartych na stronie możliwe po uzyskaniu zgody autora.