Sztutowo
-1 oC
czwartek, 25 kwietnia 2024
Imieniny: Jarosława, Marka, Wiki
-1 oC

Panele solarne a fotowoltaiczne - czym się różnią?

11 maja 2023, 22:00
Panele solarne a fotowoltaiczne - czym się różnią?
W dobie wysokich rachunków za prąd szukamy rozwiązań, które mogą wygenerować dodatkowe oszczędności. Doskonałym przykładem są zarówno panele fotowoltaiczne, jak i panele solarne. Oba urządzenia należą jednak do zupełnie innych systemów i wykorzystywane są w odrębnych celach. Zobacz, czym różnią się panele solarne od fotowoltaicznych i jakie faktycznie mają zastosowanie!

Panele solarne, słoneczne, fotowoltaiczne. Jak je odróżnić i za co odpowiadają?

Panele słoneczne i fotowoltaiczne mylone są ze sobą zarówno w szumie medialnym, w źródłach internetowych, jak i nawet w dyskusjach prowadzonych przez specjalistów. Przyczyny tego zjawiska są dwie: z jednej strony obydwa rozwiązania są w jakimś stopniu do siebie podobne, z drugiej zaś – brzmią prawie identycznie. Czym zatem różnią się tzw. solary (SOL) od paneli fotowoltaicznych (PV)?

Panele solarne, znane także jako kolektory słoneczne, służą do pozyskiwania energii cieplnej z promieniowania słonecznego. Energia ta jest absorbowana przez kolektory i transportowana do zbiornika za pomocą specjalnych nośników, najczęściej glikolu. Kolektory są głównym elementem przyjaznych środowisku systemów ogrzewania ciepłej wody użytkowej.

W przeciwieństwie do kolektorów panele fotowoltaiczne nie przetwarzają energii cieplnej, lecz wykorzystują zjawisko fotowoltaiczne, które powstaje na skutek docierającego promieniowania. W rezultacie wytwarzana jest energia elektryczna, która następnie przechodzi przez falownik i trafia do akumulatorów. Z nich pobierana jest do zasilania infrastruktury budynku lub oddawana bezpośrednio do sieci. Instalacje PV mogą składać się też z większej liczby różnych urządzeń. Zobacz gotowe zestawy fotowoltaiczne na stronie Hewalex: https://www.hewalex.pl/oferta/fotowoltaika/zestawy-fotowoltaiczne/ .  

Niezależność pracy a wybór instalacji SOL i PV?

Pomimo tego, że obydwa rozwiązania wykorzystują promieniowanie słoneczne, czynią to w zupełnie inny sposób. Fotowoltaika produkuje prąd dzięki zjawisku fotowoltaicznemu, a panele solarne gromadzą i transportują energię cieplną. Różnice widoczne są jednak także na innych polach. Zazwyczaj systemy ogrzewania CWU są mniej kosztownymi inwestycjami w porównaniu do instalacji PV. Co więcej, panele solarne są niezależne od sieci, co może mieć znaczenie w kontekście podpisania umowy z zakładem energetycznym. Korzystanie z kolektorów może być bardziej przewidywalne, ponieważ właściciel nie będzie miał do czynienia ze zmianami warunków korzystania z sieci. Rozliczenia energii z fotowoltaiki, co widać m.in. po wielokrotnych zmianach rozliczeń prosumenckich, są podatne na zmiany prawne.

Reklama | Kontakt

© Sztutowo.com 2011-2024 Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykorzystywanie materiałów zawartych na stronie możliwe po uzyskaniu zgody autora.