Sztutowo
-7 oC
środa, 6 grudnia 2023
Imieniny: Dionizji, Leontyny, Mikołaja
-7 oC

Naciągacze zebrali żniwa na Mierzei Wiślanej. Bezpłatne badanie wzroku okazało się próbą nieuczciwej sprzedaży

19 maja 2023, 07:59
Naciągacze zebrali żniwa na Mierzei Wiślanej. Bezpłatne badanie wzroku okazało się próbą nieuczciwej sprzedaży
W ubiegłym tygodniu w jednym z lokali Stegnie pod przykrywką “bezpłatnego badania wzroku” odbył się pokaz cudownych sprzętów AGD i leczniczych. Poszkodowani mieszkańcy z Mierzei Wiślanej liczą straty w dziesiątkach a nawet setkach tysięcy złotych.

O pokazach alarmują media w całej Polsce od lat. Schemat jest prosty. Naciągacze zapraszają na rzekome bezpłatne badanie wzroku, które polega na poświeceniu latarką w oko pacjenta. Na pokazy zapraszane są głównie osoby po 65 roku życia. Młodsze osoby są niechętnie obsługiwane lub nawet niewpuszczone na pokazy. Następnie w oczekiwaniu na “wyniki badań” naciągacze zapraszają wytypowane osoby do stolików, gdzie oferują sprzęty rzekomo o cudownym działaniu leczniczym lub AGD takich jak lecznicze lampy, odkurzacze, sokowirówki czy poduszki masujące. Każdy sprzęt kosztuje minimum kilka tysięcy złotych. Rzeczywista wartość jest wielokrotnie niższa zwykle nie przekracza kilkudziesięciu do kilkuset złotych.

Osoby, które skusiły się na ofertę firmy podpisywały umowy kredytowe z zagranicznymi bankami na kwoty rzędu nawet kilkunastu tysięcy złotych za zestaw różnych akcesoriów. Poszkodowane osoby mogą zgłaszać się do Rzecznika Konsumenta w Nowym Dworze Gdański, który udzieli pomocy prawnej - poszkodowani mają 14 dni na odesłanie sprzętu do siedziby firmy i rozwiązanie umowy.

“Pokaz” przeprowadzała firma z Podlasia, po sprawdzeniu jej danych w Krajowym Rejestrze Sądowym, okazało się że jej siedziba mieści się w “biurowcu” jak na zdjęciu poniżej.

Zdjęcie

 

Przypomnijmy, że proceder jest znany od lat. 10 lat temu pisaliśmy o aferze garnkowej, kiedy mieszkańcy Sztutowo zakupili garnki na kwotę ponad 100 tysięcy złotych.

Afera garnkowa czy zwykła naiwność? Sztutowianie naciągnięci na ponad 100 tysięcy?

Jak widać naciągacze nie próżnują. Należy zachować szczególną ostrożność na wszelkich tego typu “pokazach”.
 

Komentarze (6):

~Krystyna_z_Gazowni (niezalogowany) / 19.05.2023, 09:13
Droga Redakcjo bardzo dobrze, że nagłaśniacie ten temat i może dzięki temu ktoś ustrzeże się przed utratą swoich oszczędności. Niestety prawdą jest też to, że ludzie są sami sobie winni dając się nabrać na zakup AGD na takich pokazach. Przecież trzeba być naprawdę bardzo niedoinformowanym albo chyba żyć z kurami w kurniku aby nie wiedzieć o procederze "pokazów agd" czy "bezpłatnych badań" na których oszukuje się ludzi, który to proceder trwa od lat w całym kraju.
~Bob (niezalogowany) / 19.05.2023, 21:50
No a te ludzie co thermomixy zakupili to opowiadają wszędzie jakie to cudowne cacko i nawet niedrogie, i jakoś nikt o nich nie mówi że z kurami w kurniku żyją.
~DeDektyw (niezalogowany) / 20.05.2023, 22:23
Jedni grają trzy kubki na deptakach w popularnych kurortach, drudzy skreślają swoje cyferki w lotto, trzeci kupują thermomixy albo inne modne gadżety, kolejni trafiają na tzw tulipanów (uwodzicieli), a jeszcze inni dają się zrobić na takich jak te pokazach. Teraz tylko pytanie dlaczego jest w naszym społeczeństwie tak duża grupa ludzi, którzy nie mają za grosz rozumu i ostrożności w podejściu do obcych osób i w połączeniu z pewnymi chwytami "marketingowymi" dają się orżnąć na maxa... Świat się kończy.
~Maks (niezalogowany) / 25.05.2023, 05:45
tez dostałem zaproszenie na to darmowe badanie ale od lat wiadomo , że za darmo nikt nic nie daje nawet w pysk. a jak już to trzeba będzie za to zapłacić 2 razy tyle.
~Do Maks (niezalogowany) / 26.05.2023, 22:33
Bardzo trafna myśl, podobnie całkiem niedawno było ze szprycami, które były za darmo a teraz każdy słono płaci utratą zdrowia (zapalenie mięśnia sercowego, ślepnięcie, udar, zakrzepica i ostatnio nowa przypadłość - zmarł nagle)
~Zacofany. (niezalogowany) / 26.05.2023, 23:52
Kupi taki gupek termomiksa i się chwali że nawet tort w nim upiekł i zupe.......
Dodajesz komentarz jako niezalogowany. Możesz się zalogować i dodać komentarz ze swojego konta

NOWOŚĆ! Dodaj zdjęcie do komentarza (opcjonalnie):
Sztutowo.com nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Są one wyłącznie opinią autorów. Komentarze nie dotyczące tematu artykułu, zawierające treści obraźliwe lub wulgarne będą usuwane
Reklama | Kontakt

© Sztutowo.com 2011-2023 Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykorzystywanie materiałów zawartych na stronie możliwe po uzyskaniu zgody autora.