Sztutowo
-6 oC
sobota, 15 lutego 2025
Imieniny: Arnolda, Jowity, Georginy
-6 oC

Radni Gminy Sztutowo będą głosować Audyt Krajobrazowy. Mieszkańcy nic nie wiedzą o zakazach

27 stycznia 2025, 22:59
Radni Gminy Sztutowo będą głosować Audyt Krajobrazowy. Mieszkańcy nic nie wiedzą o zakazach
Na sesji Rady Gminy Sztutowo w dniu 30. stycznia odbędzie się głosowanie w sprawie wydawało się mało znaczącego punktu pt. Podjęcie uchwały w sprawie wyrażenia opinii do projektu Audytu Krajobrazowego Województwa Pomorskiego. Jest to kolejny krok do rozszerzenia Parku Krajobrazowego na obszar całej Gminy Sztutowo. 

Należy wspomnieć, że większość terenu Gminy Sztutowo jest objęta tzw. “jednostką krajobrazową" oraz  “Krajobrazem priorytetowym z lokalną formą architektoniczną” i mają szczegółowe opisane tzw. karty z rekomendacjami i planowanymi zakazami i restrykcjami. 

W związku z tym, że w obecnej radzie, nie ma ani jednego Radnego, który dotychczas miał publicznie odwagę wyrazić inne zdanie niż dyktat obecnej władzy dr. Marcina Owsińskiego oraz w drugiej kolejności Roberta Zielińskiego publikujemy tylko fragmenty tego dokumentu:

ZAGROŻENIA DLA MOŻLIWOŚCI ZACHOWANIA WARTOŚCI KRAJOBRAZU

Krajobraz jest w stosunkowo niewielkim stopniu zagrożony negatywnymi przekształceniami przestrzeni. Dzięki swojemu typowo rolniczemu charakterowi oraz znacznej odległości od plaż Mierzei Wiślanej, obszar nie jest tak atrakcyjny wśród inwestorów. Rodzi to nadzieję na zachowanie tradycyjnego krajobrazu żuławskiego wolnego od chaotycznej zabudowy turystycznej. Potencjalnym zagrożeniem jest brak planów miejscowych w części Łaszki.
Pewne zagrożenie stanowi degradacja budynków historycznych (fot. 2) oraz nieestetyczna rozbudowa obiektów w ramach zachowanych siedlisk, skutkująca obniżeniem walorów krajobrazowych. Potencjalnym zagrożeniem jest brak planów miejscowych, poza częścią północną w rejonie Sztutowa.
 

Na użytkach rolnych, pomiędzy miejscowościami Grochowo Drugie, Łaszka, Groszkowo, Grochowo Pierwsze w ramach Miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego południowej części gminy Sztutowo przyjętego uchwałą nr XIV/82/2004 Rady Gminy Sztutowo z dnia 6 lutego 2004 r. (Dz. Urz. Woj. Pom. Nr 77/04 z dn. 25.06.2004, poz. 1442) dopuszczono budowę elektrowni wiatrowych. Przyłączenie terenu objętego planem do Parku Krajobrazowego „Mierzeja Wiślana” może uniemożliwić realizację jego ustaleń w zakresie budowy elektrowni wiatrowych.

wprowadzenie zakazu lokalizacji farm fotowoltaicznych wraz z towarzyszącą infrastrukturą, poza instalacjami spełniającymi kryteria mikroinstalacji fotowoltaicznych (zgodnie z ustawą OZE); 

wprowadzenie zakazu lokalizacji zabudowy wielorodzinnej, przemysłowej, składowej w rejonie miejscowości Sztutowo i Kąty Rybackie;

wprowadzenie zakazu stosowania prefabrykowanych ogrodzeń betonowych w miejscach eksponowanych, takich jak fronty działek oraz inne miejsca widoczne z terenów przestrzeni publicznej;

Zasięg krajobrazu położony jest w pasie nadmorskim zachodniej części Mierzei Wiślanej i stanowi naturalną kontynuację krajobrazów pasa mierzejowego, w związku z tym, dążąc do utrzymania spójności regionalnego systemu form ochrony przyrody, wskazuje się krajobraz, wraz z sąsiadującymi krajobrazami sprzężonymi, jako obszar rekomendowany do powiększenia Parku Krajobrazowego „Mierzeja Wiślana”, od jego obecnej – zachodniej granicy, do wschodniego krańca (grobli) Przekopu Wisły.

Są to wyłącznie fragmenty, całość projektu można znaleźć na stronie, gdzie można całą listę tzw “rekomedancji" i proponowanych zakazów : 

https://audyt.pbpr.pomorskie.pl/audyt/index.php/view/map?repository=1&project=Audyt-krajobrazu-opiniowanie

Każdy mieszkaniec może zapoznać się z tym projektem, który do dziś był ukrywany przez Roberta Zielińskiego. W mediach społecznościowych Gminy Sztutowo nie ma żadnej wzmianki o tym dokumencie. Dlaczego Robert Zieliński znowu ukrywa dokumenty wprost uderzające w mieszkańców Gminy Sztutowo? 

Sesja Rady Gminy Sztutowo odbędzie się w czwartek 30. stycznia o godzinie 10:00 i każdy mieszkaniec może wyrazić na tejże sesji swoje zdanie.

Wobec braku w obecnej Radzie Gminy Sztutowo radnych zaangażowanych w  działania mające na celu zablokowanie rozszerzenia Parku Krajobrazowego na terenie Gminy Sztutowo mieszkańcy poszczególnych sołectw gminy Sztutowo powinni podejmować sami konkretne działania. Wiedzę na temat zagrożeń poszczególnych punktów Audytu Krajobrazowego mają Radni Gminy Sztutowo, którzy pobierają rekordowe wynagrodzenie za swoją działalność i którzy przyznali sobie 100% podwyżek po przejęciu władzy. Zatem radni na pewno posiadają największą wiedzę w tym temacie i każdy mieszkanie może zapytać o tę sprawę Radnego ze swojego okręgu wyborczego. 

Czytaj także:
Komentarze (13):

~Obserwator (niezalogowany) / 27.01.2025, 23:56
Ta uchwala, to jest masakra w kilku obszarach:
1. dla mieszkańców gminy, ponieważ w wielu obszarach kasuje możliwości swobodnego rozwoju
2. dla gminy z uwagi na fakt, iż zgoda na ww ograniczenia będzie skutkowala ograniczeniem rozwoju gospodarczego, urbanistycznego, etc., a tym samym spadkiem dochodów z tytułu podatków i opłat w przyszłości czyli przyspieszy upadek już i tak walącej się gminy
3. dla radnych, którzy takie zmiany puszczają bez żadnej pogłębienej dyskusji i to nie na komisjach czy sesji rady, ale nie wprowadzają tematu na poszczególne zebrania sołeckickie, na których powinny być podjęte uchwały za lub przeciw. Już raz "zielony wlodarz" próbował podobny temat przepchnąć chylkiem, za plecami mieszkańców. Skończyło się skandalem i prawie referendum o odwołanie. Widać nauka poszła w las. Zobaczymy, jak tym razem będzie się wyczolgiwał z bagna, które próbuje po raz drugi swoim mieszkańcom chylkiem zafundować. No chyba, że uchwala zostanie odrzucona. Przez "aklamację". I po temacie.
~Tłuk bedzie tłukiem (niezalogowany) / 28.01.2025, 00:19
Robercik znowu zapłacze i powie że nic nie wiedział.
~DeDektyw (niezalogowany) / 28.01.2025, 10:04
Czyli już po tym nie będzie mogło być Castoramy w Sztutowie?
~leśnik (niezalogowany) / 28.01.2025, 10:14
nie udało się na chama parę lat temu, to teraz próbują wprowadzić Parki tylnymi drzwiami, tylko teraz sprzeciw gminy już nic nie znaczy i zrobią co chcą
~Ten (niezalogowany) / 28.01.2025, 10:32
Propaganda artykułu normalnie jak bym tvn lub tvp odpalił wieczorem... To co autor opisał zostało obrócone o 180°.. Nawet w rozporządzeniu na stronie Gminy jest jasno opisane że gmina jest przeciw i chce negatywnie zaopiniować.
~Do redaktora (niezalogowany) / 28.01.2025, 10:35
Panie redaktorze czy te informacje są napewno zgodne z prawdą. Bo jak nie to przyjdzie po Pana policja i prokuratura. Pan O. nie popuści.
~Mieszkaniec (niezalogowany) / 29.01.2025, 06:34
Owsik nawet na sąsiada nasyłal policję okazało się że kłamał. Donoszenie ma we krwi
~JKS (niezalogowany) / 30.01.2025, 06:54
Wybudować Mrówke. Będziemy mieli coś.
~Po objezdzie będzie dram (niezalogowany) / 30.01.2025, 06:57
Czy droga przez grochów będzie w końcu wyremontowana?
~Do: Po objedzie błędzie (niezalogowany) / 30.01.2025, 18:47
Pytanie dotyczy tej drogi, na którą Wójt Farinade uzyskal dofinansowanie, ale Ropcio z "przydupciam" zablokował inwestycje, czy chodzi o te drogę, na którą sam Ropcio uzyskal dofinansowanie, ale zwrócił dofinansowanie, bo gmina mimo "świetnej sytuacji finansowej " nie miala na wklad własny?". Bo jeżeli chodzi o tę drogę, to odpowiedź jest prosta: będzie wyremontowana w takim stopniu, w jakim za Roberta "gmina jest w świetnej sytuacji finansowej".
~PMZQ (niezalogowany) / 03.02.2025, 19:20
Iwona była najlepszym wójtem
~Paddy O'Rylly (niezalogowany) / 04.02.2025, 16:36
Iwona była Wójtem, która miała wizję, program i umiejętności by Gminę Sztutowo wprowadzić w XXI wiek. Ale tu wyborcy wolą tkwić w XIX-tym.
~Turek (niezalogowany) / 13.02.2025, 19:34
Pozdrawiam cię Zbyszku
Dodajesz komentarz jako niezalogowany. Możesz się zalogować i dodać komentarz ze swojego konta

NOWOŚĆ! Dodaj zdjęcie do komentarza (opcjonalnie):
Sztutowo.com nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Są one wyłącznie opinią autorów. Komentarze nie dotyczące tematu artykułu, zawierające treści obraźliwe lub wulgarne będą usuwane
Reklama | Kontakt

© Sztutowo.com 2011-2025 Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykorzystywanie materiałów zawartych na stronie możliwe po uzyskaniu zgody autora.