W przetargu z listopada 2024 proponowana cena za 24 miesiące odbioru odpadów to 3,3 miliona złotych. Więcej o pierwszym przetargu przeczytasz w artykule:
Dziś otwarto oferty w przetargu na śmieci. Wywóz odpadów podrożeje o 100%?
Przetarg został unieważniony i od stycznia do marca 2025 mamy śmieciową prowizorkę. Wójt i Radni, aby uzyskać mniejszą cenę w przetargu skasowali wiele wywozów, w niektórych miesiącach nawet 2-3 krotnie mniej. Np. 1 zamiast 2 czy 3 wywozów. O trwającej prowizorce śmieciowej przeczytasz w artykule:
Śmieciowa prowizorka w gminie Sztutowo od 1.stycznia 2025. System nie działa
Dziś otwarto oferty w drugim przetargu (ma obowiązywać od 1. kwietnia 2025). Ponownie zgłosił się tylko jeden wykonawca, który zaproponował cenę 2,9 miliona złotych. Można pomyśleć, że to dużo taniej, ale przetarg został ogłoszony na 21 miesięcy, a nie na 24 jak pierwszy. Przeliczając to ilość miesięcy cena jest niemal identyczna, a nawet minimalnie wyższa i nadal 100% większa niż planowane koszty. Można by powiedzieć, że “sprytny plan Zielińskiego” legł w gruzach jak niemal wszystkie jego “biznesowe inicjatywy”.
Warto dodać, że kilka dni przed przetargiem Robert Zieliński poszedł na wszystkie ustępstwa, które zaproponowała firma śmieciowa, które zmniejszają koszty firmie, a nie mieszkańcom (poniżej publikujemy pełną listę). Niestety wieloletnia nieudolna polityka Roberta Zielińskiego w zakresie gospodarki odpadami doprowadziła do tego, że jego pozycję negocjacyjną z firmą śmieciową można porównać do pionka, który próbuje dyktować warunki królowej na szachownicy. Jednak przed radnymi i mieszkańcami zgrywa wielkiego negocjatora.
Najgorsze jest to, że za tę nieudolność płacimy my mieszkańcy i będziemy płacić coraz więcej, wedle dzisiejszego przetargu 100% więcej. Przypomnijmy na koniec jego słynną obietnicę wyborczą, która okazała się wielkim oszustwem:
5. UPORZĄDKOWANIE GOSPODARKI ŚMIECIOWEJ
Nasza gmina to nie stajnia Augiasza, żeby trudno było zaprowadzić w niej porządek. Nie wymaga to zwiększenie nakładów finansowych, a jedynie umiejętnej organizacji i gospodarności
Warto dodać, że w kampanii wyborczej inni kandydaci proponowali odejście od monopolu zewnętrznej firmy, której z każdym roku trzeba płacić wielokrotnie więcej. Jakub Farinade m.in. proponował utworzenie spółki komunalnej, która sama zajmowałaby się wywozem śmieci zarówno tych od mieszkańców, jak i koszy ulicznych. Spółka mogłaby się zajmować też odśnieżaniem i wykonywaniem usług na wolnym rynku. To przełożyłoby się na dużo niższe stawki za śmieci i możliwość zarobku dla gminnej spółki. Jednak ten tok myślenia przerósł obecnego włodarza, który woli pieniędzmi podatników z roku na rok przepłacać miliony złotych prywatnej firmie.
Ustępstwa dla firmy śmieciowej:
Zmiana wymagań dotyczących pojazdów odbierających odpady
Modyfikacja zasad monitoringu pojazdów
Zmiana sposobu przekazywania zapisów z kamer monitorujących odbiór odpadów
Zmniejszenie wysokości kar umownych
Utrzymanie obowiązku dokumentowania dezynfekcji pojazdów, ale bez kontroli ze strony gminy