Sztutowo
12 oC
czwartek, 11 czerwca 2026
Imieniny: Barnaby, Benedykta, Flory
12 oC

Tanie mieszkania powstaną w Sztutowie? Podatnicy zapłacą miliony za apartmenty dla wybrańców

27 maja 2026, 14:59
Tanie mieszkania powstaną w Sztutowie? Podatnicy zapłacą miliony za apartmenty dla wybrańców
Wójt Gminy Sztutowo Robert Zieliński w grudniu 2023 mówił , że “jesteśmy o krok od budowy mieszkań dla naszych mieszkańców w ramach i na zasadach SIM.". Mamy 2026 rok, budowa nie ruszyła, ale za to mamy kolejną aferę.

Temat SIM (Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa​) jest wałkowany co najmniej od 2023 roku. Od  tego czasu Robert Zieliński 3 razy zmieniał spółki do których miała wstąpić Gmina Sztutowo i budować tzw. tanie mieszkania. Nie wiadomo, dlaczego włodarz żonglował spółkami. Podczas gdy w ciągu tych 2,5 roku inne samorządy realizowały inwestycje, Sztutowo na starcie miało ponad 2 lata opóźnienia.

Pierwotnie lokalizacja bloku komunalnego była planowana na Grochowie Trzecim na działce obok boiska. Jednak Wójt Gminy Sztutowo Robert Zieliński w swoim stylu podjął decyzję jednoosobowo i zmienił lokalizację na ul. Obozową w Sztutowie. Z nikim nie konsultował zmiany lokalizacji. Dlaczego zamiast Grochowa Trzeciego, wybrał atrakcyjną lokalizację w Sztutowie w sąsiedztwie lasu na działce o wartości szacunkowej ok. 1 milion złotych? Czy i kto wpłynął na tę decyzję?

Choćby sprzedaż tej działki na wolnym rynku oraz pobieranie podatków od usług, chociażby turystycznych przynosiłby kolejne dziesiątki a nawet setki tysięcy złotych każdego roku plus jednorazowy ponad milion złotych wpływu do budżetu. Ale po co Gmina Sztutowo ma zarabiać, komu to potrzebne? Robert Zieliński, który znany jest z tego, że “ma łeb do interesów” wyliczył to w inny sposób. Na “dzień dobry” Gmina Sztutowo traci na tej transakcji niemal 1,5 miliona złotych. Ok. milion złotych wartości działki (ponad 1800 m kwadratowych)  oddanej za darmo spółce SIM + VAT w kwocie kilkuset tysięcy złotych - musi go opłacić gmina z pieniędzy podatników gminy Sztutowo. Wygląda na to, że logika Zielińskiego polega na tym, że wkrótce kończy kadencję i nie zależy mu, by gmina miała większe dochody. Po oddaniu działki Gmina nie będzie miała żadnego wpływu na działalność spółki.

Co w zamian? Spółka SIM ma otrzymać na budowę 3 miliony złotych dotacji. Według skromnych obliczeń ta kwota być może wystarczy na wymianę gruntu i postawienie fundamentów. Działka jest położona na terenie torfowym, podmokłym, bagnistym i bardzo niestabilnym i nie do końca zbadanym, sam koszt wymiany gruntu pochłonie kwoty liczone w setkach tysięcy złotych. Wspomniane 3 miliony złotych to tylko “drobne” na rozpoczęcie budowy. Koszt całej inwestycji może sięgnąć wielokrotnie więcej. Na brakujące pieniądze na budowę spółka ma zaciągnąć kredyty. Te kredyty mają być spłacane poprzez czynsze płacone przez najemców. Najemców zaś ma wskazywać Robert Zieliński (o ile jako wójt doczeka do końca budowy). Jednak znając obecnie stosowane “kryteria” wyboru najemców na gminne mienie mieszkaniowe, można już teraz mieć wątpliwości czy ten proces będzie do końca uczciwy, sprawiedliwy, czy transparentny. 

Wedle nieoficjalnych wyliczeń koszt budowy rzekomych “tanich” mieszkań na wynajem może wynieść nawet 600- 800 tysięcy złotych za jedno mieszkanie. Czy to są tanie mieszkania komunalne czy atrakcyjne apartamenty w turystycznej miejscowości dla wybranej grupy lokatorów? Wobec tego należy zadać pytanie w czyim interesie działa Robert Zieliński? Bo na pewno nie w interesie ogółu mieszkańców. Dlaczego Robert Zieliński zrezygnował z lokalizacji na Grochowie Trzecim bez konsultacji. Zmiana lokalizacji na Sztutowo to milionowe straty dla budżetu Gminy Sztutowo, ale z kolei znaczące podwyższenie standardu mieszkania dla wybrańców, którzy zamieszkają w tych lokalach. No bo lepiej mieszkać w miejscowości nadmorskiej, w pobliżu lasu i plaży niż na Grochowie Trzecim, gdzie koszty budowy byłyby kilkukrotnie niższe? 

Wkrótce głosowanie w tej sprawie ma odbyć się na Radzie Gminy Sztutowo. Nieoficjalnie wiadomo, że Radni z Komitetu Roberta Zielińskiego chcą za wszelką przepchnąć oddanie działki za darmo spółce SIM oraz zapłacić z pieniędzy podatników gminy Sztutowo setki tysięcy złotych podatku VAT. O terminie głosowania poinformujemy w osobnym komunikacie. 

Warto przypomnieć, co mówił o tej sprawie Robert Zieliński w grudniu 2023:

Wniosek o dotacje w kwocie trzy miliony złotych na przystąpienie Gminy do SIM został rozpatrzony pozytywnie i otrzymaliśmy dofinansowanie. Jesteśmy o krok od budowy mieszkań dla naszych mieszkańców w ramach i na zasadach SIM.

To był grudzień 2023, mamy połowę 2026 rok. W grudniu 2023 Robert Zieliński był “o krok od budowy”. Czy ktoś temu człowiekowi jeszcze wierzy w choć w jedno słowo, które wypowiada? Robert Zieliński chce wyłącznie dotrwać do końca swojej kadencji. Gmina Sztutowo nie realizuje zaplanowanych od lat inwestycji, a zamiast tego tworzy nowe etaty, nowe stołki dyrektorskie, podwyżki dla obecnych dyrektorów, pieniądze są przejadane na bieżące wydatki i pensje. Mieszkańcy służą tylko do opłacania coraz wyższych rachunków za bieżące pensje władzy i ich popleczników. Każdy może sam odpowiedzieć jako mieszkaniec gminy Sztutowo, kiedy od lat jest poszkodowany przez Roberta Zielińskiego i jego radnych każdymi możliwymi podwyżkami podatków w skali setek procent, likwidacją wywozów śmieci, przy jednoczesnym zastoju inwestycyjnym i coraz większym, rozrostem administracji do rozmiarów nieadekwatnych do możliwości gminy Sztutowo  i tworzeniu wciąż nowych sowicie opłacanych stołków dla swoich ludzi. 

Absurdem całej sytuacji jest (nawet biorąc pod uwagę specyfikę, że Sztutowo to nadmorska turystyczna miejscowość), że tańszym rozwiązaniem jest kupienie przez samorząd mieszkań na wolnym rynku - mieszkania są dostępne po 400-500 tysięcy złotych. Jednak w Polsce bardziej się opłaca się przepuścić przez spółkę miliony złotych pieniędzy podatników, aby utrzymać zarząd, radę nadzorczą i kolejną armię urzędników na dziesięciolecia. 


Zdjęcie

Zdjęcie 1 z 4Zdjęcie 2 z 4Zdjęcie 3 z 4Zdjęcie 4 z 4
Udostępnij artykuł
~Mieszkaniec (niezalogowany) / 27.05.2026, 16:03
Wójt na koniec kadencji chce zrobić przekręt 10-lecia. Ale on bedzie miał rączki czyste, bo to radni zagłosują za tym żeby rozkraść gminę. Prokuratura będzie miała pełne ręce roboty.
~Do mieszkaniec (niezalogowany) / 27.05.2026, 16:36
Owszem, to jest kompletna patologia. Ale dlaczego czekać na porządki tak długo? W Krakowie porządek zrobili raz dwa. Reasumując, czas na referendum. A po referendum szansa na odrodzenie gminy, ale przed wszystkimi audyt i pociągnięcie do odpowiedzialności karnej oraz finansowej.
~Abc (niezalogowany) / 27.05.2026, 17:34
Za 400-500 tyś. to raczej pokój z kiblem a nie mieszkanie Panie Redaktorze!
~Sztutowiak (niezalogowany) / 27.05.2026, 17:48
Dzisiaj sesja trwała 4,5 godziny, to wychodzi poniżej 100zł za godzinę milczenia i bycia słupem. Czy radni otrzymają wyrównanie za pracę w szkodliwych warunkach?
~Sztutowiak. (niezalogowany) / 27.05.2026, 18:40
Rada gminy z wójtem będą wybierać kryteria wyboru lokatorów, a już po Sztutowie krąży lista, niektóre znane nazwiska mają mieć zaklepane po 2 mieszkania. Jak ktoś uczciwy liczy to i tak nie dostanie mieszkania bo są już rozdysponowane po rodzinie, wójta radnych i przydupasów. Nie postawili nawet fundamentów a lokatorzy już są
~zaciekawiony (niezalogowany) / 27.05.2026, 19:37
O! to pewnie zangażowny w sprawy historii i dziedzictwa wójt wraz z zaangażownym w te same sprawy p.o.. dyrektora/przewodniczący przekażą Willę Komendanta w zasoby Muzeum a dotychczasowym mieszkańcom podarują nowe mieszkania z widokiem na wcześniej przekazane hale. Cała Naprzód !!! tylko jeśli jest już lista oczekujących ...to może być trudno zrealizować wszystkie obietnice, ale kto jeśli nie obecna władza!
~Andrzej (niezalogowany) / 27.05.2026, 21:50
Hańba!!
~Złodzieje WON!! (niezalogowany) / 27.05.2026, 22:11
To jawna kradzież majątku gminnego, jak Szlendak, Szymański, Łosiński i reszta tej bandy chce okraść gminę z działki o wartości ponad milion złotych niech oddadzą za darmo swoje nieruchomości. Każdy kto podniesie za tym rękę powinien zostać wyprowadzony w kajdankach razem z Wójtem.
~Stary Kryniczanin (niezalogowany) / 27.05.2026, 22:42
Ten sam scenariusz był w Krynicy Morskiej. Spółka krzak wybudowała budynek socjalny w Krynicy Morskiej. Zakwaterowali tam patologię która przestała płacić czynsz. Spółka nie miała pieniędzy żeby zapłacić rachunków za prąd i wodę i elektrownia wyłączyła prąd w całym budynku. Spółka ogłosiła upadłość a jej długi musiał spłacać samorząd. Czy ten sam scenariusz czeka Sztutowo?
~Do Stary Kryniczanin (niezalogowany) / 27.05.2026, 23:38
Taka spółka jak popadnie w problemy finansowe (a to jest niemal pewne przy sztutowskiej "inwestycjj") w pierwszej kolejności musi zaspokoić koryto czyli wynagrodzenie członków zarządu i rady nadzorczej + ich ZUS i podatki (a to nie są pensje minimalne), dopiero w dalszej kolejności muszą uregulować rachunki za prąd, wodę, ścieki, śmieci itp.. Jak już nie ma z czego płacić spółka ogłasza upadłość a długi płaci samorząd czyli pan zapłaci, pani zapłaci, wszyscy zapłacimy. Krynica i Nowy Dwór już to przerabiali i oni już nie wchodzą w takie projekty bo wiedzą czym to się kończy. Czy nie możemy uczyć się na błędach innych tylko musimy popełniać te same kosztowne pomyłki?
~Jarosław (niezalogowany) / 28.05.2026, 20:06
Za dużo ludzi jest w to umoczonych, żeby to odkręcić. Działka pójdzie za darmo bez żadnego ale.
~Ruda (niezalogowany) / 28.05.2026, 22:01
Jednym słowem pytanie brzmi czy ta inwestycja może być zrealizowana przy tak niewielkiej odległości od Muzeum Stutthof? Z tego co pamiętam to minimum 50 metrów od pomnika pamięci. Może czas przypomnieć Ministerstwu i organizacjom z Izraela, że nie powinno stawiać się czegokolwiek w obrębie miejsca pamięci. Tak było z cmentarzem, gdy ksiądz ostrzegał radę gminy....wyjątkowo udało przepchnąć ścieżkę rowerową.... ale budynek mieszkalny... Oj to chyba zły pomysł ...
~Młody mieszkaniec (niezalogowany) / 29.05.2026, 18:26
Panie Igorze dlaczego pan pisze ten stek manipulacji i kłamstw mam nadzieję że to z braku wiedzy na opisany temat bo jeżeli pisze Pan to świadomie to bardzo źle o panu świadczy niech Pan zapozna się z tematem simów
~Do młody mieszkaniec (niezalogowany) / 29.05.2026, 21:25
A co w tym artykule jest kłamstwem? oświec nas, ciemny lud, skoro masz lepszą wiedzę
~-do Ruda (niezalogowany) / 30.05.2026, 07:11
Tylko pojawia się pytanie: czy obecny p.o. dyrektora muzeum będzie potrafił poskromić apetyt władzy i napisze uczciwą opinię skierowaną do przewodniczącego rady gminy i wójta o tym czy wypada tuż obok miejsca pamięci budować apartamenty. Zwłaszcza, że wójt i przewodniczący mają olbrzymią ochotę na przekazanie do muzeum hal, gdyż obaj mają na uwadze zachowanie i pielęgnowanie pamięci.
~Mocny Full (niezalogowany) / 30.05.2026, 07:44
Władza mówi prawdę tylko gdy pomyli się!
~Młody mieskaniec (niezalogowany) / 30.05.2026, 10:05
Proszę bardzo to tylko kilka przykładów nieprawdy i kilka informacji o Społecznej Inicjatywie Mieszkaniowej
1. to nie są mieszkania komunalne i nie mają z nimi nic wspólnego to nie są tanie mieszkania
2. to są mieszkania na wynajem długoterminowy i na dzień dzisiejszy bez możliwości przejęcia własności
3 mieszkańcy gminy przekazują działkę za kilkaset tysięcy a nie miliony i tylko to jest wkładem gminy i nic więcej te trzy miliony to była celowa dotacja tylko na sim
4. Zasady ogólne określa regulamin simów ,który jest programem rządowym dostępny w sieci
5 Radni jako przedstawiciele mieszkańców określą zasady przydziału mieszkań i tego pilnujcie i pytajcie swojego radnego co o tym myśli, bo mam wrażenie że głosują nawet nie wiedzą za czym
5. obiekt jest zaprojektowany zgodnie z planem zagospodarowania tej działki i dostał zezwolenie na budowę prawomocną , jeżeli ktoś coś budował to wie że to nie dostaje się za piękne oczy lub łapówki
6 protestujący mieszkańcy wiedzieli koło jakiej działki mieszkają
7.gmina sztutowo już przekazywała w swojej historii działki po promocyjnych cenach dla mieszkańców
8.mieszkania w systemie simów funkcjonują w Nowym Stawie zapytajcie tych ludzi którzy tam mieszkają jak to wygląda
9 prawdą jest że gmina sprzedając działkę wzięła by te kilkaset tysięcy. zrobiła jakiś festyn kawałek chodnika itp ale w dłuższej perspektywie straci ponieważ ludzie którzy tam zamieszkają będą płacić podatki w sztutowie tu żyć i budować naszą społeczność
10 Jeszcze raz to nie mają być tanie mieszkania dla wybranych na własność ,to mieszkania tylko na wynajem długoterminowy na dzień dzisiejszy prezes spółki sim ,która ma to budować szacuje koszt na około 9 tyś za m2
11. jeszcze proszę nie powielać nieprawd lub półprawd przeczytajcie zasady simów i sami wyciągnijcie wnioski jest to jedyna możliwość dzisiaj żeby mieć swój kąt za dostępne środki finansowe dla pracujących o średnich dochodach bo czynsz szacowany przez prezesa sim to około1250 zł za 50 metrowe mieszkanie plus media
Pozdrawiam
~do młody mieszkaniec (niezalogowany) / 30.05.2026, 13:37
Po tym Nowym Stawie już wiemy kto to pisze. Skowronek już cię namaścił na swojego następcę to palec mu prosto trzymasz
~Do młody (niezalogowany) / 30.05.2026, 22:49
W żadnym punkcie nie stwierdziłeś, że w artykule jest nieprawda, tylko szerzysz swoją propagandę którą podali ci mocodawcy, którzy chcą okraść gminę, lub jesteś zapisany na liście i liczysz na "tanie" mieszkanie, za które będą płacić latami podatnicy, wstydu nie masz.
~młody mieskaniec (niezalogowany) / 31.05.2026, 12:04
Jeżeli konkrety ciebie nie przekonują podane najprościej jak się da, które można zweryfikować bez nadmiernego wysiłku w sieci to rozumie że to że ziemia jest okrągła a nie płaska też cię nie przekonam pozdrawiam
~Do młody (niezalogowany) / 07.06.2026, 18:13
Panie Pawle, mieszkańcy wiedzieli - nie wiedzieli. Ale w petycji dobrze wszystko opisali. Można budować SIM w innej lokalizacji, a tę sprzedać z "zyskiem" lub nie. Skoro mieszkańcy mają obawy to z czegoś to wynika, ale napewno nie z trzymania palca w d... wójta i przewodniczącego jak Pan teraz (szybko zmieniło się poglądy). Dodała bym jedno, w tej sprawie zrobi się bardzo gorąco Wójtowi i p.o. dyrektora Muzeum - już niebawem.
Dodajesz komentarz jako niezalogowany. Możesz się zalogować i dodać komentarz ze swojego konta
NOWOŚĆ! Dodaj zdjęcie do komentarza (opcjonalnie):
Sztutowo.com nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Są one wyłącznie opinią autorów. Komentarze nie dotyczące tematu artykułu, zawierające treści obraźliwe lub wulgarne będą usuwane
Reklama | Kontakt

© Sztutowo.com 2011-2026 Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykorzystywanie materiałów zawartych na stronie możliwe po uzyskaniu zgody autora.