Sztutowo
12 oC
środa, 10 czerwca 2026
Imieniny: Bogumiła, Diany, Małgorzaty
12 oC

Koniec darmowego parkowania przy plażach w gminie Sztutowo. Drakońskie stawki weszły w życie

14 maja 2026, 21:48
Koniec darmowego parkowania przy plażach w gminie Sztutowo. Drakońskie stawki weszły w życie
Od 1 maja 2026 roku w Gminie Sztutowo rozpoczął się nowy rozdział w sprawie parkowania przy plażach w Sztutowie i Kątach Rybackich. Niestety już po pierwszych dniach maja widać, że zamiast porządku mamy chaos, gigantyczne stawki i coraz większą frustrację kierowców.

Są dziś dwa światy parkowania. Pierwszy to parkingi przy drodze powiatowej - regulowane ustawą i uchwałą Rady Gminy. Obowiązują tam określone zasady, stawki i procedury. Można dyskutować o wysokości opłat (oczywiście jest drogo), ale przynajmniej kierowca wie, za co płaci. Opłaty obowiązują od poniedziałku do piątku w godzinach 08:00 - 20:00. Parkowanie w soboty, niedziele i święta jest darmowe.

Zdjęcie

Drugi świat to parkingi leśne. Tutaj zaczyna się prawdziwa wolna amerykanka. W dniu 28 kwietnia 2026 roku odbyły się przetargi ustne nieograniczone na dzierżawę gruntów leśnych pod prowadzenie parkingów. Kwoty robią ogromne wrażenie:

  • Parking leśny w Krynicy Morskiej/Piaskach - firma KATRINA Andrzej Nicgorski - 85 500 zł netto (105 165 zł brutto),
  • Parkingi leśne w Mikoszewie i Junoszynie - WEIP Sp. z o.o. - 121 000 zł netto (148 830 zł brutto),
  • Parking leśny w Kątach Rybackich - P.H. „YES” Janusz Kurowski - 307 000 zł netto (377 610 zł brutto),
  • Parking leśny w Stegnie - P.H. „YES” Janusz Kurowski - 383 000 zł netto (471 090 zł brutto),
  • Parking leśny w Sztutowie - WEIP Sp. z o.o. - 146 768 zł netto (180 524,64 zł brutto).

Łącznie mówimy o setkach tysięcy złotych, które przedsiębiorcy muszą odzyskać w zaledwie kilka miesięcy sezonu. A to oznacza jedno - maksymalne dojenie kierowców. Symbolem całego absurdu stał się już parking leśny w Sztutowie, gdzie kierowcy zobaczyli przekreśloną na parkometrze długopisem kwotę 5 zł i ręcznie dopisaną stawkę 10 zł za godzinę postoju. Za cały dzień 40 zł. Tak wygląda “profesjonalny” system parkingowy w Sztutowie.

Zdjęcie

Mieszkańcy pamiętają doskonale sytuację sprzed lat, gdy jeden z przedsiębiorców wywiesił kartkę z informacją o opłacie 50 zł za godzinę parkowania na działce gminnej. Wtedy o Sztutowie mówiła cała Polska, a temat trafił nawet do Teleexpressu. Czy Sztutowo znowu chce być symbolem dojenia kierowców?

Tym bardziej, że już podczas majówki miało dochodzić do prób nakładania dodatkowych opłat w wysokości nawet 200 zł, mimo że część parkometrów nie działała. Jeżeli parkomat jest niesprawny, kierowca nie może zostać skutecznie ukarany za brak biletu parkingowego. Każda próba wyłudzania pieniędzy w sytuacji braku możliwości wniesienia opłaty powinna być bardzo dokładnie analizowana przez odpowiednie organy, a w przypadku konfliktu prawnego sądy w zdecydowanej części przypadków stoją po stronie kierowców. Wiele firm parkingowych, za próby wyłudzania pieniędzy poprzez nasyłanie nielegalnych wezwań do zapłaty zostały ukaranych milionowymi karami przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

 Nieoficjalnie wiadomo już, że podczas majówki dochodziło do interwencji zdenerwowanych kierowców w Urzędzie Gminy Sztutowo. Tymczasem Wójt Gminy Sztutowo Robert Zieliński jest całkowicie bierny wobec problemu. Jak to w jego przypadku brakuje mu zwykłej odwagi czy jakiekolwiek chęci reakcji, obrony mieszkańców i turystów. Zieliński bohatersko zajmie się sprawą, jak do Sztutowa przyjedzie ogólnopolska telewizja, do tego czasu będzie milczał jak zawsze, jak zwyczajny tchórz.

Bo dla kierowców naprawdę nie ma znaczenia, czy teren należy do powiatu, Lasów Państwowych czy prywatnej firmy. Oni widzą jedno - chaos, wysokie opłaty i problemy właśnie w Gminie Sztutowo. A przecież mamy dopiero początek maja. Co będzie w środku sezonu, gdy nad morze przyjadą dziesiątki tysięcy turystów? Jeżeli już dziś pojawiają się skandale, awarie parkometrów i próby wyłudzania opłat przez samozwańczych “kontrolerów”, to lato 2026 może okazać się kolejną katastrofą wizerunkową dla gminy Sztutowo.

Udostępnij artykuł
~Kierowca (niezalogowany) / 14.05.2026, 21:58
Zapraszam do Trójmiasta. Można z butów wyskoczyć. Ceny parkingów podane w artykule nie są absurdalne. Zapraszam do Trójmiasta
~Kąciak (niezalogowany) / 14.05.2026, 22:05
Zapraszamy do Kątów Rybackich do portu. Tam jest parking ze stawką "co łaska" dla Pani sołtys do kieszeni oczywiście bez paragonu.
~Kierowca (niezalogowany) / 15.05.2026, 15:25
Firma Pana Kurowskiego to odbierze wam chęci do życia. Parking w Stegnie płatny 50zł za dobę bez możliwości zakupu na godziny. Płatność tylko gotówką. Ludzie gdyby mieli trochę godności to powinni olać jednego czy drugiego Janusza biznesu i nie poniżać się za 50zł. Gdyby parkingi stały puste to zaraz by zeszli z ceny o 50% albo więcej. Ale naród daje się doić to go doją.
~Mieszkaniec (niezalogowany) / 15.05.2026, 16:10
Jak są frajerami to niech ich doją.
~Mieszkaniec (niezalogowany) / 15.05.2026, 17:11
Mamy piękny las można spacerem przejść do plaży jak ktoś ma kasę i chce wygód to wszędzie trzeba za nie płacić według stawek w miastach to i tak tanio proponuję do okrągłego 100 za dzień dla przyjezdnych po nich zostają tylko pełne kosze a dla mieszkańców później podnosi się ceny za wywóz śmieci tyle mamy z turystów na weekend. Pozdrawiam serdecznie i dużo słońca na te nadchodzące lato
~Bob (niezalogowany) / 15.05.2026, 19:55
Tak się goli tych co sobie na to pozwalają. Jak są w stanie na plazy za piwo, frytki czy but 0.5l wody 15-18 zł zapłacić to czego się spodziewać?
Zawieź rodzinę na plażę, wróć do wsi, zostaw auto za free, pojedź na plażę meleksem za 5 ziko i na fajrant rób od tyłu. Koszt parkingu 10 ziko plus dwa razy na plaże podjechać (12 zeta za cały dzień).dziękuję. nobla z ekonomiki poproszę.
~wczasowicz (niezalogowany) / 16.05.2026, 16:44
Napewno mnie tam nie zobaczą.
~byly wlasciciel przy oboz (niezalogowany) / 16.05.2026, 21:14
ludzie obudzcie sie.czas na zmiany albo torba
~Przejąć drogę nad morz (niezalogowany) / 17.05.2026, 08:01
Bandyterka. Czy kamper zajmuje dwa razy więcej niż osobówka!?
~Skandal (niezalogowany) / 17.05.2026, 08:03
Dlaczego mieszkańcy mają płacić?
~Kierowcca3828 (niezalogowany) / 18.05.2026, 15:47
Bezradność włodarzy sztutowa jest porażająca. Jak można być takim biernym i bezradnym?
~Marek (niezalogowany) / 18.05.2026, 20:00
A czy jakikolwiek wójt gminy, przez którą przechodzi autostrada "państwowa" ma jakiś wpływ na wysokość opłat za przejazd?
~3828 (niezalogowany) / 18.05.2026, 20:46
Po co aby kasa się zgadzała :@ :@ :@ :@
~mieszkaniec (niezalogowany) / 18.05.2026, 20:59
Ale nasz wójt nie ma na nic wpływu!
~Kapitan Barbarossa (niezalogowany) / 19.05.2026, 18:43
Ile jeszcze będziemy znosić te absurdy?
Godziny płatnego parkowania są maksymalne.
O cenie za 1h parkowania już nie wspomnę.
Rozwinie się "złodziejski" interes meleksiarzy.
To pewne, że w czeka parkingowy armagedon.
Opłaty za parking leśny jakiś kosmos!
Chodniki są tak tragiczne, że nie da się nimi poruszać
Wiadomo jaki podmiot będzie pilnował opłat?
Entuzjazm turystów odbije się nam "czkawką"!
Las jeszcze bardziej zaśmiecony, bo nie ma koszy
~alez pieknie (niezalogowany) / 19.05.2026, 23:32
Czyli mamy wspaniala reklame naszej plazy i wogole naszej gminy! A nie mozna bylo pomyslec zima jak rozwiazac sprawy parkingowe bez takiego balaganu? Cos wyraznie tutaj nie gra tak jak powinno. No coz z mysleniem w gminie generalnie to cieniutko. A szkoda bo mozna bylo to ogarnac i cieszyc sie rozwojem turystyki.
~Różowa Szyszka23 (niezalogowany) / 20.05.2026, 09:28
Wójt nie ma wpływu? Inne gminy nadmorskie podpisują umowy z powiatami i lasami państwowymi na obsługę parkingów i dzięki temu gminy mają wpływ na ceny, warunki i dostępność. Wystarczy myśleć dla dobra mieszkańców i wszystko można.
~Paddy O’Rylly (niezalogowany) / 20.05.2026, 11:39
Czy ktoś pamięta czasy gdy było inaczej? Tu nigdy nie chodziło by na turystach zarobić, lecz aby ich wydoić. To taka nasza lokalna „atrakcja” oparta na bezwstydnym braku przyzwoitości. No, ale czego tu wstydzić się skoro po tylu latach łojenia przyjezdnych frajerów można to już nazwać imieniem pewnej dziewczynki: Tradycja!
~wczasowicz (niezalogowany) / 23.05.2026, 21:36
melexy albo pieszo olac ich.
~Darek skwarek (niezalogowany) / 24.05.2026, 21:51
Czy wygra ta sama "jedyna słuszna" firma parkingowa co zawsze?
~Abc (niezalogowany) / 29.05.2026, 18:33
Parking to jedna sprawa. Druga to dojenie klienta w toaletach. Nad Morzem Śródziemnym wc są darmowe. U nas trzeba łupić turystę na wszystkim
Dodajesz komentarz jako niezalogowany. Możesz się zalogować i dodać komentarz ze swojego konta
NOWOŚĆ! Dodaj zdjęcie do komentarza (opcjonalnie):
Sztutowo.com nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Są one wyłącznie opinią autorów. Komentarze nie dotyczące tematu artykułu, zawierające treści obraźliwe lub wulgarne będą usuwane
Reklama | Kontakt

© Sztutowo.com 2011-2026 Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykorzystywanie materiałów zawartych na stronie możliwe po uzyskaniu zgody autora.