Sztutowo
6 oC
piątek, 26 kwietnia 2024
Imieniny: Marii, Marzeny, Ryszarda
6 oC

Wywiad z Wójtem Gminy Sztutowo - cz. 1

13 grudnia 2011, 15:24
Wywiad z Wójtem Gminy Sztutowo - cz. 1
Zapraszamy do przeczytania rozmowy z Wójtem Gminy Sztutowo, Stanisławem Kochanowskim. W związku z tym, że wywiad jest bardzo obszerny dzisiaj publikujemy jego pierwszą część. Dokończenie zostanie zamieszczone jutro. W dzisiejszej publikacji Wójt odpowiadał na pytania dotyczące największych inwestycji w Gminie Sztutowo.




W ostatnim czasie pojawiła się informacja o zawieszeniu postępowania w sprawie budowy elektrowni wiatrowych na Grochowie III. Czy to koniec szans na energetykę wiatrową w naszej Gminie?


Mimo tego, że są stworzone możliwości do realizacji tej inwestycji dla nas niezmiernie ważnej, ponieważ do Gminy wpływałaby większa kwota z tytułu podatków od nieruchomości, to jednakże Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska cały czas usztywnia swoje stanowisko wobec inwestora i nie wydaje  na nią zgody. Mam nadzieję,  że temat nie jest zamknięty, szkoda tylko, że straciliśmy na już 5 lat. Postępowanie Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska jest dla nas niezrozumiałe, bowiem w planie zagospodarowania  teren ten jest uwzględniony do budowy elektrowni wiatrowych.

Co stoi na przeszkodzie do wydania decyzji?

Niestety cały czas pojawia się problem przelotu ptaków i stanowisko przyrodników, których reprezentuje Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska. Każda inwestycja  na Mierzei, a szczególnie w otulinie Parku Krajobrazowego wymaga akceptacji tej instytucji. Inwestor wydał już sporo pieniędzy na opracowanie raportów oddziaływania na środowisko. Ostatnio był to któryś z kolei raport i wydawało mi się, że tym razem RDOŚ nie będzie miał żadnych wątpliwości, a jednak znów opinia jest negatywna.

Jakie jest podejście władz państwowych w sprawie przekopu Mierzei Wiślanej? Czy ten projekt będzie realizowany?

Obecna koalicja rządząca przełożyła rozstrzygnięcie tej inwestycji na rok 2017. Byliśmy przekonani, że nasze działania w tym kierunku, szczególnie liczne wizyty w Ministerstwach przyniosą oczekiwane rezultaty. Inwestycją tą bardzo  były zainteresowane władze miasta Elbląga i my jako Gmina Sztutowo, wspierała nas także Gmina Stegna, ale nie bez znaczenia był opór części mieszkańców Krynicy Morskiej. Dzisiaj blokują nas możliwości finansowe. Wówczas gdy podejmowaliśmy działania inwestycja ta powinna się zamknąć kwotą 400-500 milionów złotych. Dzisiaj  kwota ta zapewne byłyby wyższa. Ponadto inwestycja ta  wymaga uzgodnień transgranicznych w ramach podpisanych konwencji międzynarodowych, czyli poza zgodą tutejszych społeczności wymagana jest opinia krajów sąsiednich, w tym przypadku Rosji.

Wprawdzie Urząd Morski już w 2009 roku opracował koncepcję kanału, która zakładała, że jednym z najbardziej optymalnych miejsc na wykonanie przekopu są Skowronki w chwili obecnej należałoby przystąpić do opracowania dokumentacji technicznej, co jest niemożliwe ze względów finansowych. Mimo, że kilka lat byli inwestorzy (w tym jeden z banków), którzy widzieli szansę  współuczestniczenia w realizacji tego zadania. Dzisiaj niestety możemy zamknąć ten temat jednym stwierdzeniem dopóki władze państwa, bo to będzie inwestycja państwowa, nie podejmą  decyzji „Budujemy” to obecnie inwestycja ta nie ma szans.

Przypomnę, że na ten temat rozmawiałem z prezydentem Lechem Kaczyńskim, który był wielkim zwolennikiem tej inwestycji . Niestety w obecnej sytuacji finansowej państwa musimy czekać i lobbować to zadanie, bowiem dla naszego całego regionu (nie tylko Gminy Sztutowo) jest ono bardzo ważne Potrzebne jest też duże zaangażowanie największego w przyszłości beneficjenta korzyści tej inwestycji – miasta Elbląga.

Kiedy zostanie wybudowana ścieżka rowerowa wzdłuż Mierzei Wiślanej od Mikoszewa do Krynicy Morskiej? Czy opracowana jest dokumentacja tej inwestycji?

Z przykrością i niesmakiem obserwuję realizację tej inwestycji, ponieważ w 2007 roku byłem inspiratorem budowy tej ścieżki pomiędzy Mikoszewem, a Piaskami. Z mojej inicjatywy, przy udziale dwóch samorządów sąsiednich podpisaliśmy porozumienie w sprawie jej realizacji. Wydano część pieniędzy na opracowanie dokumentów koncepcyjnych oraz geodezyjnych. Wiodącym samorządem porozumienia została Gmina Stegna, jako że na jej terenie jest najdłuższy odcinek ścieżki. W trakcie realizacji tej inwestycji pojawiały się niestety sprawy związane z ochroną środowiska, Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska nie chciała zaakceptować rozwiązań proponowanych w koncepcji. Powiem tylko, że  jednym z miejsc blokujących ścieżkę w  ocenie RDOŚ - u jest odcinek Skowronki – Przebrno, występuje tu brzezina błotna, która jest w rejestrze roślin szczególnie chronionych. Wydaje się to śmieszne, ale ja mówię o rzeczywistości, z którą przychodzi nam się zmagać. Restrykcyjne przepisy ochrony środowiska wydłużają proces realizacyjny. Sprawa jest skomplikowana, bowiem jest to inwestycja wspólna (Gmina Stegna, Gmina Sztutowo, Miasto Krynica Morska) i nie zależy tylko od możliwości naszej Gminy. Wspólnie złożyliśmy wniosek w ramach programu RPO do Urzędu Marszałkowskiego, który znalazł się w tzw. projektach rezerwowych. Jednakże dzisiaj pojawił się następny problem, a mianowicie kłopoty finansowe Gminy Stegna, które powodują, że temat ucieka w czasie, jest przekładany na następny okres  realizacyjny, a mianowicie na lata 2013 - 2014. Ścieżka jest niezmiernie ważna z dwóch względów, po pierwsze bezpieczeństwa na naszej drodze wojewódzkiej oraz po drugie podniesienie atrakcyjności turystycznej Mierzei Wiślanej.

Jakie większe inwestycje planuje się w latach 2013 i następnych w Gminie Sztutowo?

Chcemy wykorzystać możliwości, które dają nam tzw. środki transgraniczne. Złożyliśmy 3 wnioski, mianowicie na rozbudowę Muzeum Zalewu Wiślanego w Kątach Rybackich, oczywiście wspólnie z Centralnym Muzeum Morskim. Wielu już widziało opracowaną dokumentację. Następnie szlak bursztynowy, jest to szlak głownie turystyczny oraz trzeci na rozbudowę przystani przy Wiśle Królewieckiej. Niestety okazuje się, że wnioski złożone we wrześniu 2010 do dzisiaj nie zostały rozpatrzone przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego.

Chcielibyśmy także wejść, jeżeli będzie taka możliwość i nie zmienią się reguły gry     w Pętlę Żuławską, do której jesteśmy przygotowani. Chcemy uczestniczyć w tym projekcie w II etapie, tym bardziej, że wiele czasu zajęło nam pokonywanie trudności przyrodniczych i opracowanie dokumentacji.

Moim marzeniem jest modernizacja obiektu sportowego. W kosztorysie inwestorskim według opracowanej dokumentacji całość inwestycji miałaby się zamknąć w kwocie 9 milionów złotych. Oczywiście ponad wszelką wątpliwość równie ważne są inwestycje infrastrukturalne, a głównie drogi i modernizacja systemów infrastruktury gminnej, na które przygotowujemy dokumentację już dzisiaj. Takie inwestycje są zgłaszane na każdym zebraniu wiejskim i oczekiwane przez mieszkańców naszej gminy. Mamy także opracowaną dokumentację techniczną na budowę dwóch małych boisk w Grochowie Pierwszym i Trzecim. Będą to obiekty podobne do tego wybudowanego w Łaszce.

Czy w następnych latach planowana jest taka inwestycja, która zrobiłaby wielkie wrażenie na wszystkich mieszkańcach i turystach, coś niekonwencjonalnego, spektakularnego? Jeden z naszych czytelników zasugerował budowę basenu z morską wodą (jak w Darłówku).

Trzeba jasno odpowiedzieć, że przy naszych możliwościach finansowych, a w 2014 wrócimy do szarej rzeczywistości wybudowanie, utrzymanie i eksploatacja tego typu inwestycji jest ponad  nasze siły. Takie przedsięwzięcia mogą realizować tylko podmioty gospodarcze, które chcą u nas inwestować. Natomiast cieszy fakt, że inwestor  na naszym terenie rozpoczął budowę znaczącej inwestycji w Kątach Rybackich. Ma być tam wybudowany hotel o wysokim standardzie, w tym 2 baseny, zewnętrzny i wewnętrzny, sauna, jacuzzi itd. Chciałbym tu przypomnieć, że gmina Sztutowo tak naprawdę dysponuje, nie licząc pieniędzy, które udało nam się wygrać w sądzie, budżetem 8 milionów złotych z czego ponad połowa to jest utrzymanie oświaty. Musimy mierzyć siły na zamiary, nie inaczej.  Nie jesteśmy Gminą, którą stać na wybudowanie i utrzymywanie basenu.

Przebudowano system cieplny w szkole na odnawialne źródła energii. Jakie rocznie przynosi  to oszczędności w porównaniu do wcześniejszych konwencjonalnych rozwiązań?

To pytanie proszę zadać za rok. Oddaliśmy tą inwestycję we wrześniu, więc trudno dzisiaj to oceniać. Rozwiązania jakie zastały zastosowane w Szkole są jednymi z bardziej nowoczesnych.

Czy planuje się kolejne inwestycje kierunku energii odnawialnej?

Jeżeli chodzi o nasze gminne obiekty to tak naprawdę został nam tylko budynek Ośrodka Zdrowia. Bardzo nam zależy, żeby w 2012 roku wykonać wszystkie prace związane z termomodernizacją i wymianą systemu grzewczego. Innych obiektów takiej wielkości nie mamy, możemy się jeszcze zastanowić co z przedszkolem - kiedy padała firma ciepłownicza, musieliśmy w ciągu 2-3 miesięcy wybudować własną kotłownię i w tamtym czasie mogła to być tylko kotłownia olejowa. Należałoby się zastanowić co dalej. W przedszkolu przydałyby się baterie słoneczne, ponieważ jest tam duże zużycie ciepłej wody, ale trudno mi w tej chwili powiedzieć kiedy przystąpimy do realizacji.


Rozmawiał Igor Rudziński

Zapraszamy jutro na druga część wywiadu, w której m.in. zostaną poruszone tematy podatku "janosikowego", sklepu wielkopowierzchniowego oraz nowego stadionu w Sztutowie.


Komentarze (4):

~Bonetti (niezalogowany) / 13.12.2011, 16:08
Dziękuję Panu Wójtowi za udzielenie wyczerpującej odpowiedzi w sprawie przekopu. Po jej przeczytaniu doznałem szoku w jakim żyjemy państwie... może niedługo będe się musiał zapytać pigmeja z afrykańskiej dżungli czy moge wbić szpadel we WŁASNĄ ZIEMIĘ!!!??? skandal...
~muzealnik (niezalogowany) / 14.12.2011, 07:09
Czy wiadomo coś więcej o rozbudowie Muzeum w Kątach??
~odrzucony (niezalogowany) / 06.02.2012, 11:41
na szli sejmowej jeden z posłów powiedział że "za dużo jest w Polsce Tłustych Kotów" to dlatego mamy taki bałagan i obciążenie budżetu Państwa. Po co nam senat,powiaty,duża ilość posłów,KRUS.ZUS,a na terenach lasów trzech gospodarzy po co komu jest potrzebna zgoda Urzędu Morskiego gdy chce się postawić dom? i t.p. i t.d. oto jest cały hamulec w rozwoju Rzeczypospolitej!
~Janusz Domaszewski (niezalogowany) / 12.04.2013, 14:18
Z nadzieją i ograniczonym optymizmem przyjąłem wiadomość od Wójta Gminy o
rozbudowie i budowie Muzeum Zalewu Wiślanego oraz kontynuowanie II etapu Pętli Żuławskiej są to zadania które
należy realizować ze względu na rozwój
Ż E G L A R S T W A w Kątach Rybackich
oraz przy Wiśle Królewieckiej w Sztutowie.
Jedynie profesjonalne obiekty żeglarskie
przyciągną olbrzymie rzesze żeglarzy;
chętnych do pożeglegowania na Zalewie Wiślanym.Budowa przystani żeglarskich z pomostami;stanowiskami do cumowania jachtów z doprowadzonymi mediami/woda,wc
prad,internet/Zapewnienie urządzeń sanitarnych z ciepłą wodą;punktem gastronomicznym do przygotowania posiłków;bazę noclegową oraz miejsce na
wypoczynek i rozrywkę.I tu widzę dalszy
rozwój turystyki w Gminie Sztutowo
Janusz LOT Sztutowo
Dodajesz komentarz jako niezalogowany. Możesz się zalogować i dodać komentarz ze swojego konta

NOWOŚĆ! Dodaj zdjęcie do komentarza (opcjonalnie):
Sztutowo.com nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Są one wyłącznie opinią autorów. Komentarze nie dotyczące tematu artykułu, zawierające treści obraźliwe lub wulgarne będą usuwane
Reklama | Kontakt

© Sztutowo.com 2011-2024 Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykorzystywanie materiałów zawartych na stronie możliwe po uzyskaniu zgody autora.