Sztutowo
6 oC
czwartek, 21 marca 2019
Imieniny: Benedykta, Lubomiry, Lubomira
6 oC

Bukmacher - co to takiego ?

6 marca 2018, 09:00
Bukmacher - co to takiego ?
Wiele osób, nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie, chętnie bierze udział w zakładach wzajemnych. Mało który gracz zastanawia się jednak nad samym słowem „bukmacher”. Czym więc jest bukmacher i skąd w ogóle wziął się ten termin?

W internetowym Słowniku Bukmacherskim znajdującym się na portalu interbookie.pl, pod hasłem „bukmacher” możemy przeczytać, że to „osoba, cała firma lub instytucja, która zawodowo zajmuje się przyjmowaniem zakładów sportowych. Z języka angielskiego słowo to pochodzi od dwuczłonowego bookmaker co w wolnym tłumaczeniu oznacza book – zakład; maker – robić, a więc oznacza osobę robiącą zakłady, czyli przyjmującą je”. Słowo to przyjęło się w Polsce bardzo szybko i obecnie odnosi się do wszelkich operatorów naziemnych oraz działających online, oferujących graczom zakłady wzajemne.

Aby bukmacher mógł działać w pełni legalnie, czyli zgodnie z aktualnie obowiązującym polskim prawem, musi posiadać koncesję Ministerstwa Finansów na organizację zakładów wzajemnych. Obowiązek ten wprowadziła nowelizacja ustawy o grach hazardowych z kwietnia 2017 roku (TUTAJ – tekst jednolity Ustawy o grach hazardowych i bukmacherskich). Ponadto, firma starająca się o status legalnego buka, powinna mieć siedzibę na terenie naszego kraju. Nie należy też zapominać o tym, że legalny bukmacher w Polsce musi być wypłacalny i odprowadzać do budżetu państwa należny podatek od gier hazardowych. Lista podmiotów z li

Jak funkcjonują bukmacherzy?

Zawarcie zakładu bukmacherskiego jest stosunkowo proste. W zależności od tego, czy wybierze się firmę działającą naziemnie, czy online, trzeba odpowiednio zgłosić chęć gry w punkcie stacjonarnym bądź założyć konto w serwisie internetowym. Polega to na wypełnieniu kuponu i postawieniu konkretnej kwoty na wynik, który uważamy w danym zdarzeniu za najbardziej prawdopodobny. Można wybierać spośród szerokiego wachlarza tematycznego – najpopularniejsze są oczywiście zakłady sportowe, ale nie brak też wydarzeń ze sceny politycznej, kulturalnej czy społecznej. Bukmacherzy udostępniają graczom zakłady, które dotyczą aktualnej sytuacji w danej dziedzinie, na przykład kto zwycięży w Mistrzostwach Świata w piłce nożnej w Rosji w 2018 roku, który z reżyserów otrzyma Oscara w marcu tego samego roku czy jak będzie miało na imię kolejne dziecko Williama i Kate. Osoby zainteresowane grą wybierają konkretny temat i obstawiają według własnego upodobania, sprawdzając wcześniej kursy.

Bukmacherzy muszą mieć pewność, że osoba biorąca udział w zakładach wzajemnych jest pełnoletnia. Właśnie dlatego gracze są zobowiązani do okazania dokumentu tożsamości lub wypełnienia danych w formularzu internetowym. Jeśli ich typ okaże się trafiony, na wskazane konto zostanie im wypłacona kwota wygranej, pomniejszona o podatek od wkładu i/lub podatek dochodowy.

Rodzaje buków – bukmacherzy naziemni a online

Firmy bukmacherskie dzielą się na operatorów naziemnych oraz operatorów online. Ci pierwsi pojawili się dużo wcześniej, ponieważ nie zawsze gry hazardowe mogły odbywać się za pośrednictwem sieci internetowej. Naziemne firmy bukmacherskie obecne już w latach dziewięćdziesiątych, były więc (i nadal są) stacjonarnymi punktami, do których wchodziło się prosto z ulicy i obstawiało konkretne zakłady (informacja o licencjach na stronie Ministerstwa Finansów – TUTAJ) . Bukmacherzy online działają natomiast, jak sama nazwa wskazuje, za pośrednictwem Internetu. Gracz wchodzi więc na odpowiednią stronę, zakłada na niej indywidualne konto i za jego pośrednictwem może uczestniczyć w kolejnych wydarzeniach, oferowanych przez operatora.

Zakłady wzajemne przez Internet okazują się bardziej popularne przez wzgląd na większą ilość bonusów dla obstawiających oraz ogólny komfort, jaki daje gra z własnego domu, wciąż jednak duża liczba graczy preferuje korzystanie z punktów naziemnych. Właśnie z tych powodów większość legalnych polskich bukmacherów, takich jak Fortuna czy Millenium, a także LVBet, posiada zarówno platformę internetową, jak i punkty stacjonarne.

 


Zdjęcie

 


Reklama | Kontakt

© Sztutowo.com 2011-2019 Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykorzystywanie materiałów zawartych na stronie możliwe po uzyskaniu zgody autora.