Sztutowo
8 oC
sobota, 27 kwietnia 2024
Imieniny: Sergiusza, Teofila, Zyty
8 oC

Obchody 100-lecia odzyskania Niepodległości w Sztutowie

19 listopada 2018, 09:00
Obchody 100-lecia odzyskania Niepodległości w Sztutowie
11.11.2018 odbyły się w Sztutowie uroczyste obchody  100-lecia Odzyskania Niepodległości. Szczegółowa relacja znajduje się w rozwinięciu.

11.11.2018 w kościołach parafialnych gminy Sztutowo odprawione zostały Msze Święte za ojczyznę. Modlono się o pomyślność i rozwój Polski. Udział wzięli w nich licznie mieszkańcy gminy, goście gmin ościennych oraz ministranci – uczniowie szkoły.

Szczególną oprawę miała Msza Św. celebrowana w Sztutowie pod przewodnictwem księdza Jerzego Drobińskiego Uczestniczyły w niej poczty sztandarowe Ochotniczej Straży Pożarnej w Sztutowie i Łaszce oraz poczet Szkoły Podstawowej w Sztutowie. Kościół był pięknie udekorowany biało-czerwonymi kwiatami i flagami. W kazaniu proboszcz wielokrotnie odwoływał się do przesłania Bóg – Honor  – Ojczyzna. To przesłanie towarzyszyło także później uczestnikom uroczystości w Sztutowie.

Uczestnicy Marszu Niepodległości dotarli do szkoły, w której zgromadzonym zaprezentowano część artystyczną.

Na początku wystąpiły dzieci z Przedszkola w Sztutowie. Zatańczyły one pięknie mazura, poloneza, krakowiaka. Zaśpiewały utwory patriotyczne i legionowe. Wielu rodziców i dziadków ocierało ukradkiem łzy wzruszenia.

Pięknie zaprezentowały się grupy czterolatków, pięciolatków i sześciolatków prowadzone przez panie: Katarzynę Stępak, Katarzynę Szulc, Aleksandrę Ochocką, Beatę Kompiel. Pani dyrektor Przedszkola w Sztutowie – Katarzyna Daniluk- Szala  od samego początku wyrażała chęć współdziałania w przygotowaniu uroczystości dla całej gminnej społeczności. Bardzo jesteśmy za to wdzięczni.

Po występie przedszkolaków wszystkim zgromadzonym zaprezentowały się dzieci ze szkoły. Jeszcze raz pokazały program artystyczny prezentowany już w piątek uczniom szkoły. Było pięknie.

Po występach artystycznych goście udali się na poczęstunek. Wszystko było smaczne i wszystko zostało zjedzone. Gościom podano bigos, grochówkę, pieczeń z dzika, gulasz z jagnięciny z kaszą, placki ziemniaczane. Na przekąski serwowano ryby w różnych postaciach, sałatki jarzynowe, chleb ze smalcem, gęsinę, schab pieczony w galarecie i inne potrawy kuchni polskiej. Był i deser – kawa, herbata, kompot z jabłek, drożdżówki, makowiec, jabłeczniki.

Po poczęstunku zgromadziliśmy się licznie w stołówce szkolnej. Dalsza cześć uroczystych obchodów przebiegała w bardziej kameralnej atmosferze. Pani Joanna Hulanicka wraz ze starszymi uczniami szkoły podstawowej oraz uczniami wygaszanego gimnazjum zaproponowała mieszkańcom debatę. Teza brzmiała „Historia jest nauczycielką życia.

W czasie debaty nie było wielu pytań i informacji z sali, ale dyskusja była bardzo rzeczowa, a wszyscy uczestnicy zaangażowali się w przedstawienie jak największej liczby argumentów.

Dyskusja zakończyła się zwycięstwem grupy propozycji, która zdołała przekonać swoimi argumentami kilku oponentów.

Marszałkiem debaty  była Pani Joanna Hulanicka, odpowiedzialną za mierzenie czasu zaś Zuzanna Modzelewska. Debatę zakończono tradycyjnymi podziękowaniami oraz uściskiem dłoni wszystkich uczestników.

Po debacie zgromadzeni śpiewali pieśni patriotyczne. Pani Barbara Ranoszek i Agnieszka Rugała wybrały na wieczorek patriotyczny 13 pieśni i odśpiewano wszystkie.

Komentarze (2):

~Starszy (niezalogowany) / 22.11.2018, 11:49
Tak trzymać. Było mega.
~sztuti (niezalogowany) / 22.11.2018, 21:08
Było mega , mega co było
Dodajesz komentarz jako niezalogowany. Możesz się zalogować i dodać komentarz ze swojego konta

NOWOŚĆ! Dodaj zdjęcie do komentarza (opcjonalnie):
Sztutowo.com nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Są one wyłącznie opinią autorów. Komentarze nie dotyczące tematu artykułu, zawierające treści obraźliwe lub wulgarne będą usuwane
Reklama | Kontakt

© Sztutowo.com 2011-2024 Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykorzystywanie materiałów zawartych na stronie możliwe po uzyskaniu zgody autora.