Sztutowo
11 oC
piątek, 26 kwietnia 2024
Imieniny: Marii, Marzeny, Ryszarda
11 oC

Zobacz nową wizualizację Przekopu Mierzei Wiślanej

17 marca 2019, 19:40
Zobacz nową wizualizację Przekopu Mierzei Wiślanej
Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej opublikowało nową wizualizację Przekopu Mierzei Wiślanej, która uwzględnia niedawno zakończoną wycinkę drzew na terenie inwestycji. Obejrzyj wizualizację w rozwinięciu.

JEŻELI NIE WIDZISZ FILMU KLIKNIJ TUTAJ

20 lutego po 5 dniach prac zakończono wylesienie terenu pod Przekop Mierzei i tym samym zakończono etap przygotowawczy do realizacji inwestycji. Są wszystkie niezbędne i wymagane prawem dokumenty oraz pozwolenia. Aktualnie trwa przetarg, który wyłoni wykonawcę głównych robót budowlanych.

Kanał żeglugowy przez #MierzejaWiślana ma być gotowy w 2022 r. Znacząco poprawi dostęp do portu w Elblągu oraz zagwarantuje Polsce swobodny dostęp z Zalewu Wiślanego na Bałtyk z pominięciem kontrolowanej przez Rosję Cieśniny Piławskiej. Dzięki temu rozwiązaniu elbląski terminal będzie mógł swobodnie przyjmować mniejsze ładunki towarowe, odciążając od nich porty trójmiejskie, przyjmujące jednostki dalekomorskie. Rozwój portu w Elblągu będzie sprzyjał powstawaniu nowych miejsc pracy, poprawi walory turystyczne miejscowości położonych nad Zalewem Wiślanym oraz wpłynie na rozwój gospodarczy całego regionu północno-wschodniej Polski. Kanał przez Mierzeję także znacząco poprawi atrakcyjność turystyczną miejscowości położonych nad Zalewem Wiślanym

 


Zdjęcie

 

Czytaj także:
Komentarze (11):

~Sztutowianin (niezalogowany) / 18.03.2019, 09:44
A gdzie marina na zalewie??????! !
~GW (niezalogowany) / 19.03.2019, 14:24
'"Bursztynowy przekop" Mierzei Wiślanej. Wójt Sztutowa: Dobra w ziemi są i tak własnością państwa'
http://next.gazeta.pl/next/7,151003,24561392,bursztynowy-przekop-mierzei-wislanej-wojt-sztutowa-dobra-w.html
~zara (niezalogowany) / 19.03.2019, 23:18
może własnoscią ??? tego i tego
~SZYSZKA (niezalogowany) / 19.03.2019, 23:29
a co ma ten facet do powiedzenia ???
zastanówcie się na jego cynicznym postępowaniem
, tylko obiecuje a nic z jego podejściem do społeczeństwa nie wynika - to nie autorytet,
własność PIS władzy rządzącej NASZEGO KOCHANEGO , WŁASNOSC PAŃSTWA NASZEGO KOCHANEGO
dupki nie mają nic do powiedzenia -za wysokie progi na tak grube kopytka
GLOSUJEMY NA PARTIE Jarka I NASZEGO WSPANIAŁEGO Wojewodę
~Cogito (niezalogowany) / 22.03.2019, 12:35
ROBERT TWOJE SŁOWA SĄ NIEDOPUSZCZALNE - NIE MOŻESZ SKŁADAĆ BRONI. SZTUTOWO POWINNO ZAWALCZYĆ O TE ZŁOŻA, BO TO CO POWIEDZIAŁEŚ - TO PAŃSTWO JE WEŹMIE, SPRZEDA SOBIE ZA 900 MILIONÓW ZŁOTYCH, A SZTUTOWO ZOSTANIE Z NICZYM - bo takie jest prawo, Czy twoim zdaniem, aby na pewno tak jest, czy ty to W OGÓLE SPRAWDZIŁEŚ. TO JEST WŁASNOŚĆ GMINY SZTUTOWO I O TĘ WŁASNOŚĆ NALEŻY WALCZYĆ. PIENIĄDZE ZE ZŁÓŻ BURSZTYNU I UDZIAŁU W PRZEKOPIE ZASILĄ BUDŻET GMINY Z TYTUŁU UDZIAŁU W ZYSKU I UDZIAŁU W PODATKACH PIT I CIT. A to mogłoby zrobić ze Sztutowa Gminę bogatszą od najbogatszej Gminy w Polsce - GMINY KLESZCZÓW. Przypomnę tylko - Gmina Kleszczów czerpie zyski z tytułu udziału w podatkach od działającej na terenie Gminy Elektrowni.



PIERWSZĄ RZECZĄ POWINNA BYĆ SPECJALISTYCZNA EKSPERTYZA SPORZĄDZONA PRZEZ BIEGŁYCH Z ZAKRESU PRAWA ITD. NA OKOLICZNOŚĆ CZYJ JEST TEN BURSZTYN, CZYJ JEST TEN BURSZTYN, JAKI JEST STAN PRAWNY TERENU POD PRZEKOP, sprawdziłeś? . NA TAKIE COŚ NIE MOŻE BYĆ ZGODY. Czy pieniądze z koncesji zasilą budżet Sztutowa? Czy przychody ze sprzedaży też zasilą budżet Sztutowa BO JEŻELI TO O NIE WARTO WYDOBYWAĆ TEGO BURSZTYNU.


Wrzawa z przekopem niedługo minie - to kolejna wizualizacja. To co mnie najbardziej rozbawiło - to złoża bursztynu, szacowane na 900 mln a może nawet i więcej. Te złoża zlokalizowano na tym odcinku gdzie ma być przekop i gdzie była ta barbarzyńska wycinka. Dlatego gmina powinna zawczasu zabezpieczyć swoje interesy w postaci posiadanych udziałów w przedsięwzięciu, podziału w zyskach, udziału w podatku PIT i CIT ( udział w podatkach jest oczywisty)



<strong>Co to za bogactwo, z którego nie można skorzystać w sposób wymierny, a tylko ponosić koszty w postaci zdewastowanego środowiska. Te 900 mln za bursztyn t o pieniądze Sztutowa i to Sztutowo powinno o nie walczyć. Zasadniczym pytaniem jakie powinien zadać sobie zwolennik przekopu - jest takie co ja z tego będę miał, co będzie miała gmina? POWIEDZMY WPROST POZA OBIETNICAMI ŚWIETLANEJ PRZYSZŁOŚCI I ROZWOJU, RZĄD NIE UDZIELIŁ ŻADNYCH GWARANCJI CO DO UDZIAŁU W ZYSKACH W TYM WYPADKU SPÓŁCE KTÓRA BĘDZIE REALIZOWAŁA I BĘDZIE WŁAŚCICIELEM CAŁEJ TEJ INWESTYCJI - BEZ TAKICH GWARANCJI SZTUTOWO MOŻE NIE MIEĆ NIC - I TAK BĘDZIE <strong/>

Propagandowa wizja rozwoju gospodarczego regionu niech pozostanie wizją tych co w nią wierzą, a nie mieszkańców Gminy. która faktycznie poniesie 100 procentowy wkład budowy tego kanału w postaci wkładu własnego bursztynu wartego 900 mln i terenu pod inwestycję wartego co najmniej kilkadziesiąt milionów złotych. (nie jest tajemnicą, że wartość terenów zwłaszcza pod takie inwestycje jest znacznie wyższa) . Niech tamte gminy co wierzą w ożywienie gospodarcze na skutek przekopu, niech na tym sobie zarabiają. Sztitowo ma zarabiać na udziałach w tym przedsięwzięciu a nie żyć niepewnymi obietnicami, że jakoś to będzie,


Cała perfidia polega na tym, że państwo sobie weźmie - a w tym wypadku nie jest to takie jednoznaczne - właśnie na to nie można się zgodzić. Już raz państwo zabrało w POSTACI JANOSIKOWEGO zwrot z nadpłaconego podatku za DZIERŻAWĘ terenów morskich i zalewowych i to ile. I WCALE ZABRAŁO GMINOM ROGATYM TYLKO ŚREDNIM I BIEDNYM, i co z tego mają gminy które STRACIŁY TYLE PIENIĘDZY.

<strong>Jestem ciekaw co o tym myśli przeciętny Sztutowianin - bo ja bym pomyślał - mamy bursztyn za 900 mln lub więcej - to dlaczego mamy z niego nie skorzystać? Te pieniądze ustawiłby Gminę na bardzo długie lata, poprawiłyby jej konkurencyjność i w ogóle. Przecież w świetle ostatnich medialnych doniesień na temat bursztynu SZTUTOWO JEST JUŻ NA SAMYM STARCIE W PLECY OKOŁO 900 MLN ZŁOTYCH PLUS WARTOŚĆ TERENU PLUS STRATY Z TYTUŁU BRAKU UDZIAŁU W TYM PRZEDSIĘWZIĘCIU. Gdyby ząłżyć, że bedzie to rentowna inwestycja, bez udziałów w tym projekcie Sztutowo nic na tym nie zarobi. <strong/>

ROBERT NIE MOŻESZ SIĘ NA TO GODZIĆ - BURSZTYN I PRZEKOP MA BYC NA TERENIE SZTUTOWA - SZTUTOWO MA MIEĆ WYMIERNE KORZYŚCI Z TEJ INWESTYCJI BO TO BURSZTYN MA SFINANSOWAĆ TĘ INWESTYCJĘ.

JAKBY NIE PATRZEĆ TEREN POD BUDOWĘ I BURSZTYN TO 100 PROCENT WKŁADU POD BUDOWĘ TEJ INWESTYCJI SFINANSUJE 100 PROCENT INWESTYCJI NIE DOSZUKAŁEM SIĘ INFORMACJI, ŻE SZTUTOWO BĘDZIE UDZIAŁOWCEM TEJ INWESTYCJI. A SKORO NIE BĘDZIE - TO NIE BĘDZIE MIAŁO ŻADNYCH ZYSKÓW.

Jakby nie patrzeć, te 900 mln to wkład rzeczowy (aport) w przekop. Sztutowo do tej inwestycji wniosło potężny wkład w postaci terenu pod budowę (i bursztynu za 900 milionów. <strong> Jaki udział w projekcie "gospodarczym bedzie miało Sztutowo? Udział jest o tyle istotny, że gwarantuje podział zysków - skoro Sztutowa sfinansuje 100 procent tego przekopu - to również powinno mieć 100 % w zyskach, decydować o tym kto w tym przedsięwzięciu będzie rządził i td.

900 milionów - znacząco poprawiłoby stan infrastruktury w całej Gminie - nowe drogi, chodniki, wyremontowane placówki gminne i to na długie lata.

te złoża są na terenie Gminy Sztutowo. SZACOWANA WARTOŚĆ TYCH ZŁÓŻ TO OKOŁO 900 MLN/

Wrzawa z przekopem niedługo minie - to kolejna wizualizacja. To co mnie najbardziej rozbawiło - to złoża bursztynu, szacowane na 900 mln a może nawet i więcej. Te złoża zlokalizowano na tym odcinku gdzie ma być przekop i gdzie była ta barbarzyńska wycinka. Dlatego gmina powinna zawczasu zabezpieczyć swoje interesy w postaci posiadanych udziałów w przedsięwzięciu, podziału w zyskach, udziału w podatku PIT i CIT ( udział w podatkach jest oczywisty)
~Geolog (niezalogowany) / 22.03.2019, 22:40
Wójt ma niestety rację. Takie są przepisy prawa górniczego i geologicznego.
~Cogito (niezalogowany) / 23.03.2019, 02:42
Każde prawo można zmienić.
~Cogito (niezalogowany) / 23.03.2019, 16:41
To o czym mówi Robert odnosi się tylko i wyłącznie do osób fizycznych czyli zwykłego obywatela. Mienie Gminy należy do Skarbu Państwa, inaczej władze Gminy Radni Zarządzają mieniem Skarbu państwa, więc to mienie należy do Gminy (skarbu państwa) kolejność została zachowana. i co najważniejsze wszystko jest w rękach skarbu państwa - ZASADNICZE PYTANIE JEST TAKIE KTO JEST DYSPONENTEM TEGO MIENIA CZY RZĄD CZY GMINA

Ta kwestia nie jest jednoznaczna, dlatego Robert nie powinien z góry przesądzać sprawy. To co jest wiadome od początku, nie jest wiadome od końca. A top co jest wiadome od końca nie jest wiadome od początku. To kwestią powinni zając się prawnicy, nie tylko wydać odpowiednią ekspertyzę (opinię), ale ta opinia powinna być dowodem w batalii sądowej przed Naczelnym Sądem Administracyjnym

Kwestia własności mienia, nie jest tak ważna jak kto ma nią rozporządzać - w tym wypadku jest to gmina i ustawa o Samorządzie Gminnym wyraźnie rozgranicza i jednoznacznie reguluje tą kwestię.

uważam, że ta kwestia powinna być niezwłocznie uregulowana.
~Cogito (niezalogowany) / 24.03.2019, 00:34
DLACZEGO TA KWESTIA JEST TAK WAŻNA:

1. SZTUTOWO NIE MAJĄC ŻADNYCH GWARANCJI NIE POWINNO PRZYSTĘPOWAĆ DO TEJ INWESTYCJI &#8211; JAK ROBI SIĘ BIZNES TO ROBI SIĘ I PIENIĄDZE. Bo jak nie będzie pieniędzy, czy jak w dalszej części dowiodłem okres stopy zwrotu to 400 mln lat (to w dalszej części) &#8211; to kto tyle lat będzie czekał?
2. 900 milionów - znacząco poprawiłoby stan infrastruktury w całej Gminie - nowe drogi, chodniki, wyremontowane placówki gminne i to na długie lata. Poprawa infrastruktury to lepsze warunki do prowadzenia działalności gospodarczej.
3. Bursztyn, drewno ze ścinki teren pod przekop to istotny wkład Sztutowa. Kiedy ten wkład się zwróci? O ile całość inwestycji będzie napędzał wzrost przeładunków w Porcie morskim w Elblągu i ożywionej gospodarce, tak w Sztutowie jest to tylko przekop i tylko przekop. Sądzę, że zyski z niego nie będą duże, ale koszty ogromne.
4. Drewno ze ścinki to było 10 000 sztuk &#8211; ile było to metrów jaka jest wartość tego drewna?
5. W TYM UKŁADZIE SZTUTOWO MUSI MIEĆ POZYCJĘ UPRZYWILEJOWANĄ &#8211; do spółki wnosi wkład w postaci ściętego drzewa (10 000 sztuk), bursztynu z 900 mln. I terenu lekko licząc za kilkadziesiąt milionów jak nie więcej. No właśnie czy ktoś wie co się stało z 10 000 ściętymi drzewami? Czy zostało sprzedane?
6. Jeżeli ktoś uważa (gminy ościenne i sąsiednie), i wierzy że ten przekop przyniesie to
7. JAKBY NIE PATRZEĆ TEREN POD BUDOWĘ I BURSZTYN TO 100 PROCENT WKŁADU POD BUDOWĘ TEJ INWESTYCJI SFINANSUJE 100 PROCENT INWESTYCJI NIE DOSZUKAŁEM SIĘ INFORMACJI, ŻE SZTUTOWO BĘDZIE UDZIAŁOWCEM TEJ INWESTYCJI. A SKORO NIE BĘDZIE - TO NIE BĘDZIE MIAŁO ŻADNYCH ZYSKÓW. Skoro nie będzie miało żadnych korzyści to ten przekop nie będzie się im opłacał, ba nawet trzeba będzie dokładać do interesu.
8. Ścięte drzewo, złoża bursztynu i teren pod budowę przekopu to wkład Gminy i tak należy to traktować.
9. To jest istotny wkład rzeczowy i finansowy w tę inwestycję i to znacznie przekraczający wartość inwestycji.
10. Sztutowo finansując bursztynem ze swoich terenów musi być 100 procentowym właścicielem tego przekopu. Sztutowo musi mieć dodatkowe gwarancje prawne, udziału w zyskach jako właściciela.
11. Środki ze sprzedaży bursztynu mogą uczynić Sztutowo najbogatszą Gmina,
12. Kwestia udziałów w przekopie &#8211; skoro Koszt przekopu to około 900 mln złotych i są plany, że koszty tej inwestycji pokryje sprzedaż bursztynu. To Sztutowo powinno być wyłącznym właścicielem i dysponentem tego przekopu, niech czerpie z niego zyski, niech ma z niego inne wymierne korzyści,
13. Być albo nie być - 900 milionów PLN to są realne pieniądze. Gmina powinna zawczasu zabezpieczyć swoje interesy w postaci posiadanych udziałów w przedsięwzięciu, podziału w zyskach, udziału w podatku PIT i CIT ( udział w podatkach jest oczywisty)
14. Jakie korzyści ze ścięcia 10 000 drzew miała Gmina? Czy te drzewa jeszcze są, czy to ścięte drewno zostało sprzedane jak tak to, komu i za ile?
15. Rezygnacja z tych pieniędzy oznacza, że Sztutowo jest 900 mln złotych w plecy. Kiedy wyjdzie na swoje &#8211; chyba tyle ile powstawał bursztyn licząc OD EPOKI Dewonu to około 400 milionów lat tyle Sztutowo będzie potrzebowało czasu aby strata 900 mln została zniwelowana. I to też pod warunkiem, że ta inwestycja powoduje, że gmina zarabia na niej.
16. Niech inne gminy zarabiają sobie na obietnicach, na mrzonkach a my zarabiajmy na bursztynie.
17. Specustawa to takie fajne słowo &#8211; jak rząd zamierza coś zrobić, sejm uchwala specustawę regulującą zwłaszcza kluczowe, lub jak kto woli strategiczne inwestycje. To nie jest tak, że coś jest raz dane na zawsze.
18. Bogactwo bursztynu stanowi realną wartość. Źródło dochodów na długie lata, to poprawa konkurencyjności gminy, poprawa infrastruktury, jakości życia, to środki na inwestycje, czyli rozwój.
19. Wartość tego bursztynu, zakładam, że tylko na odcinku lądowym mierzei i tam gdzie wycięto drzewa, to bagatela 900 mln złotych, kto wie czy nie więcej.
20. Złoża leżą na terenie gminy i powinny być jej własnością. Tą kwestią powinni zająć się prawnicy &#8211; powinna być sporządzona odpowiednia opinia, czyli ekspertyza prawnicza.
21. W mediach ogólnopolskich pojawiają się informacje, że rząd ze sprzedaży tego bursztynu pokryje koszty budowy. Nie trudno wywnioskować, że to Gmina Sztutowo pokryje koszty całej inwestycji. W zamian za to powinna mieć 100 procent udziałów w przedsięwzięciu (budowa przekopu), &#8211; co będzie skutkowało stałymi zyskami do budżetu.
22. Udział w Gminy w podatku Cit i PIT wynika wprost z ustaw podatkowych - i jako tako nie może stanowić argumentu, że to jest korzyść z przekopu. Gdyby było inaczej to byłoby dziwne.
~do Cogito (niezalogowany) / 24.03.2019, 10:11
Dzieciaku proszę Cie nie podniecaj się tak bo Ci żyłka pęknie, te rzekome złoża to rządowy blef. Cena bursztynu obecnie jest tak niska, że musiałbyś wykopać całe zasoby jakie ma Polska i jeszcze połowę by zbrakło aby sfinansować ten przekop!!! Jeśli nie wierzysz mi zapytaj się pierwszego lepszego bursztynnika.
A dlaczego blef? no cóż zwykli ludzie nie powinni wiedzieć jak się robi politykę i parówki.
~Ochódzki Ryszard (niezalogowany) / 30.03.2019, 08:00
Pytacie po co ten przekop? Otóż to. Nikt nie wie po co jest ten przekop ,wiec nie musisz sie obawiać,że ktoś zapyta.Wiesz co robi ten przekop. On odpowiada żywotnym potrzebom całego społeczeństwa.To jest przekop na skalę naszych możliwości i ty wiesz co my robimy tym przekopem. My otwieramy oczy niedowiarkom. Patrzcie mówimy : to nasze ,przez nas wykonane i to nie jest nasze ostatnie słowo! I nikt nie ma prawa się przyczepić. Bo to jest przekop społeczny ,który sobie zarośnie do jesieni na świeżym powietrzu. I co sie wtedy zrobi? Protokół zniszczenia.
Dziękuję Wam Jarząbek za pozdrowienia z okazji okrągłej 609 rocznicy bitwy pod Grunwaldem.
Zegnam się tradycyjnym łubu dubu, łubu dubu.
Dodajesz komentarz jako niezalogowany. Możesz się zalogować i dodać komentarz ze swojego konta

NOWOŚĆ! Dodaj zdjęcie do komentarza (opcjonalnie):
Sztutowo.com nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Są one wyłącznie opinią autorów. Komentarze nie dotyczące tematu artykułu, zawierające treści obraźliwe lub wulgarne będą usuwane
Reklama | Kontakt

© Sztutowo.com 2011-2024 Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykorzystywanie materiałów zawartych na stronie możliwe po uzyskaniu zgody autora.