Sztutowo
-4 oC
piątek, 15 stycznia 2021
Imieniny: Arnolda, Dory, Pawła
-4 oC

Aktualny raport z budowy Przekopu Mierzei Wiślanej - grudzień 2020

22 grudnia 2020, 12:00
Aktualny raport z budowy Przekopu Mierzei Wiślanej - grudzień 2020
Na budowie kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną scalany jest pierwszy z dwóch mostów obrotowych. Konstrukcja będzie ważyła 500 ton, jej montaż odbywa się z dokładnością do milimetrów z wyważeniem konstrukcji do kilograma. Nie tylko mosty, prace przy budowie drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską toczą się intensywnie na całym obszarze.

Coraz niższe temperatury nie przeszkadzają w pracach na Mierzei Wiślanej.

Przekop Mierzei Wiślanej to strategiczna inwestycja dla regionu i całego naszego kraju. Koronawirus nie zatrzymuje polskich budów: trwają one w całym kraju – powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

 

W rejonie Zatoki Gdańskiej trwa pogłębianie basenu morskiego Portu Osłonowego. Na falochronach zachodnim i wschodnim wykonywane są narzuty kamienne; na części lądowej falochronu zachodniego betonowany jest oczep, a w części zasadniczej płyta.  X-bloki, czyli betonowe, prefabrykowane elementy, które będą zabezpieczać falochron przed falami, zostały już wbudowane na zewnętrznej części falochronu wschodniego.

W rejonie kanału żeglugowego zakończyło się pogrążanie ścianki szczelnej po północnej stronie śluzy, takie same prace trwają po stronie południowej. Ściana pogrążona została już w obszarze śluzy oraz kieszeni bram śluzy, wykonana jest też przesłona, mikropale i montaż skleszczenia. Zakończyły się wykopy pod bramę południową śluzy. Widać już powstający układ dróg technicznych i drogi 501A. Zaawansowanie prac przy podbudowach wynosi 60%.

Wiosną 2021 roku ruch z drogi 501 zostanie przekierowany na most południowy. Jego części aktualnie są łączone na placu budowy. Poszczególne, wyraźnie zarysowane  już elementy coraz bardziej uwidaczniają kształt całej budowli. Inwestycja przebiega bez opóźnień. Wdrożone procedury przyniosły pożądany efekt, także pomimo obostrzeń związanych z koronawirusem, sytuacja na budowie jest stabilna – mówi kpt. ż.w. Wiesław Piotrzkowski, dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni.

 

Na moście południowym zakończyły się prace żelbetowe, od posadawiania, przez wykonanie podpór i najazdów na obiekt. Zostały tez zamontowane pierwsze elementy hydrauliki mostów.

Scalana jest właśnie prefabrykowana konstrukcja mostów stalowychmówi Paweł Ciomek kierownik robót mostowych konsorcjum NDI/Besix.Mimo masy konstrukcji, która wraz z przeciwwagą będzie wynosiła 500 ton, precyzja montażu jest określana w milimetrach. Mosty zostaną też wyważone z dokładnością do kilogramadodaje Paweł Ciomek. 

Na moście północnym trwają prace żelbetowe. W budynku bosmanatu Nowy Świat zakończyły się roboty konstrukcyjne i tynkarskie, trwają prace wykończeniowe.

Na Zalewie Wiślanym wykonywana jest sztuczna wyspa. Trwa pogrążanie ścianek szczelnych, tworzących jej obwiednię. Wykonanych zostało już ponad 40 % prac.  Montowane są ściągi i stopniowo zasypywana jest grodza.

– Wykonaliśmy już prawie 5 km ścianki szczelnej, 6000 metrów sześciennych robót bagrowniczychmówi Mariusz Sasin, dyrektor projektu budowy wyspy z firmy NDI. – Zawieźliśmy na teren prac ponad 46 000 ton piasku potrzebnych do tego, by zasypać grodzę. Na wyspie trwają też prace nurków montujących ściągi pomiędzy zewnętrzną, a wewnętrzną częścią grodzy – dodaje Mariusz Sasin.

 

Najbliższe tygodnie to dalsze wykonywanie narzutów kamiennych na falochronach zachodnim i wschodnim. Kontynuowane będą prace żelbetowe, kolejno wbudowywane będą też X-bloki. Do końca tego roku pogrążone zostaną ścianki w obrębie całego kanału żeglugowego. Od października montowane są mikropale i odwodnienie. W rejonie śluzy toczyć będą się prace żelbetowe. W dalszym ciągu do poziomu zera wykonywane będą wykopy w rejonie kanału, a na początku przyszłego roku rozpoczną się prace pogłębiarskie.

Na moście północnym wykonywane będą prace żelbetowe, budowa nasypów i platforma do montażu konstrukcji stalowej. Na sztucznej wyspie pogrążana będzie ścianka grodzy tworzącej obwiednie, montowane ściągi i zasypy. Grodza zostanie zabezpieczona przed zimą.

Film i zdjęcia: mat. pras NDI/Besix


Komentarze (15):

~To by bylo coś! (niezalogowany) / 22.12.2020, 12:29
Czy wąskotorowa będzie jeździć do Krynicy? Bo most jest dostosowany.
~Mitteleuropa 1915 (niezalogowany) / 22.12.2020, 13:38
Transport rzeczny sąsiadów za Odrą a nasz.
https://www.marinetraffic.com
~za (niezalogowany) / 22.12.2020, 17:46
oby jeździła - atrakcja dla nas i turystów
~To rządy po 89 rozwaliły (niezalogowany) / 22.12.2020, 21:48
To rządy po 89 rozwaliły transport rzecznu na polecenie Niemiec i UE
~Były blokers (niezalogowany) / 25.12.2020, 09:42
Czy wójt będzie walczyl o Marine przy kanale!?
~lojalny (niezalogowany) / 25.12.2020, 20:53
jakie jest prawdopodobieństwo naprawy drogi NR 501 po zakończeniu budowy przekopu czy władze gminy o tym myślą bo ten asfalt to już długo nie wytrzyma
~Jarząbek Wacław (niezalogowany) / 26.12.2020, 10:21
Droga 501 nie była ujęta przy okazji budowy kanału do jakiejkolwiek naprawy.
Pamiętam jak pytano o drogę ministra, to odpowiedział, że drogi nie ujęto, gdyż nie będzie ona w żaden sposób wykorzystywana do ciężkiego transportu tylko takowy będzie się odbywał drogą wodną.
Więc z tego co widzimy obecnie na naszej (jedynej) drodze wojewódzkiej to barki rzeczne nią jeżdżą i psują. Tak samo z Mariną, żadna marina nie miała powstać przy okazji przekopu, więc o co chcecie walczyć?
Grunt pod budowę został zabrany Gminie specustawą, inwestycja jest rządowa, droga jest wojewódzka, spotkania, uzgodnienia i decyzje w tej sprawie odbywały się w poprzedniej kadencji, a Wy z uporem maniaka pytacie: co Wójt zrobi w tej sprawie.
Nie ten adresat, pytania kierujcie do rządzących, tych samych co zabierają Wam wolność rozporządzeniami, które stawiają ponad ustawami, a co gorsza ponad Konstytucją oraz Radnych naszej Gminy, którzy pełnili ten urząd w poprzedniej kadencji.
~Były blokers (niezalogowany) / 26.12.2020, 19:54
Czy wójt będzie walczyl o Marine przy kanale!?
~Waclaw wlasnie dlatego!!! (niezalogowany) / 26.12.2020, 19:56
Właśnie dlatego trzeba walczyć.
~nauczycielki (niezalogowany) / 27.12.2020, 13:20
Jarząbek - od kilku dni dopiero mamy sztorm na morzu
poprzednio dawali tobie zlecenia i na wyspach się opalałeś , władze gminy wychwalałeś , tylko Renatkę ganiłeś jak po pazurkach dostałeś , dziś poprzednia władza dla ciebie jest brzydka .
Brak smaku i węchu czy co ?
Taki kameleon .
~Jarząbek Wacław (niezalogowany) / 28.12.2020, 10:11
Do ~nauczycielki
Właśnie z powodu takich bredni jak wypisujesz, Jarząbek się mało wypowiada.
Gdzie ty się dopatrzyłeś/aś, że władza jest dla mnie brzydka?
Gdzie wyczytałeś/aś, że pisałem cokolwiek o Pani Renacie?
Kiedy wychwalałem jakąkolwiek władzę?
Nie wiem, co palisz, ale towar jest w dechę.
Piszemy tutaj o problemie drogi, bo ewidentnie jest to problem, a Ty uskuteczniasz osobiste wycieczki całkowicie pozbawione sensu.
Więc Jarząbek znowu zamilknie, aby nie czytać takich wypocin.
Pozdrawiam czytelników i przyłączam się do akcji walki o remont drogi, bo z dnia na dzień jej stan jest coraz gorszy i nie można tego, tak pozostawić.
~ANIA (niezalogowany) / 28.12.2020, 16:29
Jenak prawda w tym musi być , skoro nauczycielka uderzyła w stół i nożyce się odezwały
~Rozwalać ile wlezie (niezalogowany) / 28.12.2020, 20:04
Trza tą drogę rozwalić dokumentnie az do Krynicy i mikoszewa i ndg. Wtwdy może cis zrobią!!!! Nową drogę!!
~Drogi woj. Do roboty! (niezalogowany) / 29.12.2020, 14:33
W Sztutowie nadal wysokie pobocza uniemożliwiają odpływ wody z asfaltu. Zaraz mróz i woda rozsadzi resztki naszych drog. A może i dobrze.....
~koleś n.dwór (niezalogowany) / 30.12.2020, 16:21
leser zabieraj się do pracy i łataj dziury by mu bryka nie skrzypiała , skoro nie wiesz już co palisz
Dodajesz komentarz jako niezalogowany. Możesz się zalogować i dodać komentarz ze swojego konta

NOWOŚĆ! Dodaj zdjęcie do komentarza (opcjonalnie):
Sztutowo.com nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Są one wyłącznie opinią autorów. Komentarze nie dotyczące tematu artykułu, zawierające treści obraźliwe lub wulgarne będą usuwane
Reklama | Kontakt

© Sztutowo.com 2011-2021 Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykorzystywanie materiałów zawartych na stronie możliwe po uzyskaniu zgody autora.