Sztutowo
9 oC
niedziela, 19 maja 2024
Imieniny: Celestyny, Iwony, Piotra
9 oC

Rosyjski minister pisze do KE ws. przekopu Mierzei Wiślanej. Minister Gróbarczyk apeluje, by nie ulegać rosyjskiej narracji

24 września 2018, 07:00
Rosyjski minister pisze do KE ws. przekopu Mierzei Wiślanej. Minister Gróbarczyk apeluje, by nie ulegać rosyjskiej narracji
Wiceminister rolnictwa Federacji Rosyjskiej, szef Federalnej Agencji Rybołówstwa Ilja Szestakow zwrócił się do Komisji Europejskiej ws. przekopu Mierzei Wiślanej. - To kolejna próba zablokowania tej strategicznej dla Polski inwestycji. Apeluję do polityków i ekologów, by nie ulegali rosyjskiej narracji - stwierdza minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk.

Rosyjski wiceminister w piśmie do komisarza ds. środowiska, gospodarki morskiej i rybołówstwa Karmenu Velli zwraca uwagę, że budowa kanału przez Mierzeję Wiślaną nie jest konsultowana ze stroną rosyjską i zagraża ekologii Zalewu Wiślanego.

Szestakow zwrócił się o „przeprowadzenie wszechstronnej analizy możliwych skutków oraz podjęcie świadomej decyzji dot. przekopu Mierzei Wiślanej”, oraz jeżeli to konieczne, o „zabezpieczenie i wdrożenie szeregu środków w celu zrekompensowania szkód wodnych zasobów biologicznych i ich siedlisk”.

– To dziwne, że argumenty ekologiczne są dziś używane przez kraj, dla którego ekologia nigdy nie była priorytetem. Oceniam to jako próbę zablokowania budowy kanału przez Mierzeję Wiślaną – stwierdza. –  Apeluję do polityków opozycji i ekologów, by nie ulegali rosyjskiej narracji – zaznacza szef resortu gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej.

– Inwestycja ma ogromne znaczenie z punktu widzenia bezpieczeństwa państwa oraz rozwoju gospodarczego północno-wschodniej Polski. Jest realizowana z poszanowaniem najwyższych standardów ochrony środowiska – podkreśla minister Marek Gróbarczyk.

Budowa kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną to projekt, który ma znacząco poprawić dostęp do portu w Elblągu oraz zagwarantować Polsce swobodny dostęp z Zalewu Wiślanego na Bałtyk z pominięciem kontrolowanej przez Rosję Cieśniny Piławskiej. Dzięki temu rozwiązaniu elbląski terminal będzie mógł swobodnie przyjmować mniejsze ładunki, odciążając porty trójmiejskie. Rozwój tego portu będzie sprzyjał powstawaniu nowych miejsc pracy, poprawi walory turystyczne miejscowości położonych nad Zalewem Wiślanym oraz wpłynie na rozwój gospodarczy całego regionu północno-wschodniej Polski.

Budowa kanału rozpocznie się w IV kwartale 2018 roku i potrwa do 2022 roku. Koszt inwestycji wyniesie 880 milionów złotych i w całości będzie pokryty z budżetu państwa.

Komentarze (19):

~Yahwe (niezalogowany) / 25.09.2018, 19:34
Miałem nadzieję,że jak Premier ogłosił budowę tunelu w Swinoujściu to im przejdzie przekopanie Mierzeji wiślanej /na zasadzie temat zastępczy/ a tu okazuje sie,że nie.Na protest Rosjan min.Garbarczyk odpowiada :nic z tego,będziemy kopać już w tym roku. I co Wy na to? Podobno na rewitalizację dróg też nie ma co liczyć.Proszę o Wasze rozsądne głosy w dyskusji.Niestety nie ma już śp. A.Leppera ,bo możnaby zablokować drogi.
~Cogito (niezalogowany) / 26.09.2018, 00:23
Pozdrowienia dla miłośników przekopu i hibernacji.

Postaram się pochwalić ministra Gróbarczyka. Zarzucenie pomysłu przekopu to najlepsza rzecz - a środki w ten sposób oszczędzone należy przesunąć na budową, rozbudowę, modernizację infrastruktury w Gminach Krynica Morska, Sztutowo i Stegna. TO TYLKO KWESTIA CZASU KIEDY RZĄD WYCOFA SIĘ Z TEGO POMYSŁU. Dlaczego tak, ano tak, na którymś z lokalnych portali jeden z czytelników podsunął bardzo ciekawy pomysł budowy portu przy ujściu Wisły. DLA MNIE TO SUPER POMYSŁ - AKTYWIZACJA GOSPODARCZA WISŁY TO ŚWIETNY POMYSŁ, DUŻO LEPSZY, NA TO BYŁYBY ŚRODKI Z UE - KTÓRA WSPIERA ROZWÓJ ŻEGLUGI ŚRÓDLĄDOWEJ. Przerzucanie dużej masy towarów barkami jako alternatywa dla transportu kolejowego i kołowego - wydaje się świetnym pomysłem. Sam o tym myślałem, ale ktoś mnie wyprzedził. I uważam, że realizacja tego pomysłu nie byłaby głupia inwestycja szybko zwróciłaby się.

Klika faktów - im bliżej przekopu tym jest on coraz bardziej droższy. Cała inwestycja wraz z niezbędną logistyką nie będzie kosztowała 600 mln złotych czy jak do tej pory ponad 900 milionów. Cztery miliardy to realna i to nawet dość ostrożna cena tej inwestycji. A do tego koszty utrzymania.

Sergiej Ławrow - to najlepszy Minister Spraw Zagranicznych Świata! Tak o nim mówią jego najwięksi przeciwnicy. Gdyby w tę sprawę bezpośrednio zaangażował się on, a nie któryś z jego zastępców sprawa przekopu upadłaby bardzo szybko. To świadczy o tym, że Rosjanie bardziej niż my nie wierzą w przekop. W tę sprawę nawet nie zaangażował się rosyjski MSZ, tylko Ministerstwo ds. rolnictwa i to tylko wiceminister.

Yahwe @ Tak naprawdę nigdy nie było woli przekopu. Przewidziałem to, że tak to się ułoży - po wyborach samorządowych sprawa przekopu ostatecznie upadnie. Powód to ekonomia czyli inne priorytety rządu taki jak Centralny Port Lotniczy, czy tunel w Świnoujściu. Determinacja rządu jest godna tutaj podziwu, główny wykonawca najpierw chyba się wycofał z uwagi na większe koszty niż wykazał w ofercie, a tym samym niemożliwością realizacji. Budowa tunelu jednak ruszy i skończy się koszmar komunikacyjny Świnoujścia.

Warto przysłuchać się dyskusji Grzegorza Brauna i Pana Nikt na temat Centralnego Portu Lotniczego - inwestycji szacowanej na okoł0 40 mld złotych. na podstawie faktów które przytoczyli można dojść do ciekawych wniosków.

To jest oczywiste, że rząd PiS wycofa się z tej bzdurnej inwestycji i przy tej okazji polecą głowy. NIe takie głowy w rządzie PiS poleciały. W sukurs przyszli Rosjanie - a więc już jest winny dlaczego tego przekopu nie będzie. To jest niezwykle korzystne. Co innego gdyby Rosja i Niemcy nie sprzeciwiali się temu przekopowi. Co by było gdyby Rosja i Niemcy nie sprzeciwiali się tej inwestycji - nie byłoby żadnej dyskusji na temat przekopu, jak i to, że tego przekopu nie byłoby nawet w planach.

Nawet gdyby największymi przeciwnikami przekopu była Rosja czy Niemcy czy cała UE - to głosu ekonomii, głosu rozsądku nie da się zagłuszyć. Roczne koszty utrzymania, czyli ile do interesu musi dopłacić państwo około 100 mln. W swoich wcześniejszych rozważaniach nie wziąłem kosztu utrzymania floty lodołamaczy - które będą kruszyć LUD na Zalewie. PiS nie uląkł się potęgi UE czy Rosji, ale musi ustąpić ekonomii - to tak jak Goliat wygrał z Dawidem :)


~Sztutowiak (niezalogowany) / 26.09.2018, 09:27
Zablokujcie tego trola krynickiego. Cogito nie pisz po pijaku bo tych bredni nie da się czytać
~Pl (niezalogowany) / 26.09.2018, 21:45
Dwa trolle od Putina i Merkel znów nadają.....
~Cogito (niezalogowany) / 29.09.2018, 23:05
Pozdrowienia dla miłośników przekopu i hibernacji.

Jako wyborca PiS cieszę się, że PiS z tego w końcu zrezygnuje.
Już dzisiaj wiadomości pośród potężnych inwestycji Prawa i Sprawiedliwości nie podają kanału przez Mierzeję. Widać, że w PiS zdecydował głos rozsądku.
~Yahwe (niezalogowany) / 30.09.2018, 00:11
No wreszcie się odezwałeś Cogito.Poruszyłeś w swoim poście wiele wątków dotyczących przekopu i nie tylko.Znasz moje zdanie na ten temat ,ale pozwól,że sie do nich odniosę.
1.Przedwyborcza ściema PIS i Prezesa : może ,ale za dużo i głośno o tym mówią /ostatnio w Olsztynie/
artykuły o pierwszej łopacie 21 10 18. Obym się mylił.
2.Protest Rosji do UE. może być pretekstem do wstrzymania projektu /widzicie myśmy chcieli ale nam nie pozwalają/Obym się nie mylił.
3.O projekcie budowy portu u ujścia Wisly się nie wypowiadam ,bo sie natym nie znam.
4. Tak Ławrow to wielki minister spraw zagranicznych ale Rosji.
5.W swoim "małym rozumku" ciągle licze na to,że logika i zdrowy rozsądek weżmie górę nad politycznymi :zadufaniem,głupotą,nieposzanowaniem zasad ekonomii i ekologii.
~Kopać i się nie oglądać!! (niezalogowany) / 30.09.2018, 15:18
Ekolodzy to faszysci za którymi stoją pieniądze wielkich kompanii naftowych i innych spod znaku Sorosa i Rotschilda.
~mieszkanka gminy (niezalogowany) / 01.10.2018, 19:47
Szanowni Państwo. Dziwuję się i dziwuję i ni jak pojąć nie mogę. Kraj się rozwija ,kiedyś na wsiach jeżdzono rowerami dzisiaj się przemieszczamy samochodami . Kiedyś na trzy wsie albo i nie..... jeden samochód. Dzisiaj małe dziecko wie ,że po osiemnastce pojazd dostanie. .Telefony ,smartfony ....czemu nie powyrzucacie tylko korzystacie jak tak techniki się obawiacie. Baranki Boże przekop jest szansą na uatrakcyjnienie gminy Sztutowo.....a rosjanom wara od nas!. Miłego wieczoru
~Cogito (niezalogowany) / 01.10.2018, 23:54
Oglądam Media i zauważam, że z przestrzeni medialnej znika przekop.
~Cogito (niezalogowany) / 02.10.2018, 00:05
Pozdrowienia dla miłośników Przekopu i hibernacji

Jahwe@ W pierwszym Międzymorzu rola Wisły była ogromna - to był najbardziej żeglowny szlak rzeczny w Europie. Np. Ren to nie jest rzeka to już bardziej kanał. Transport wodny, zwłaszcza morza i oceany to darmowe autostrady. To właśnie wokół dużych rzek powstawały i bogaciły si najbogatsze miasta. Gdyby to tak prześledzić bogate miasta stały się jeszcze bogatsze - czy to przypadek? Nie to bardziej dywidenda geograficzna.

Dlatego spontaniczny pomysł budowy portu u ujścia Wisły jest niezmiernie ciekawy, o ogromnym potencjale ekonomicznym.
~Cogito (niezalogowany) / 02.10.2018, 00:13
A tak przy okazji chodzi o kilkaset miejsc pracy w Olsztynie, które powstaną po wybudowaniu fabryki płytek?
~Yahwe (niezalogowany) / 02.10.2018, 18:35
Ej Cogito,Cogito jak juz cos napiszesz to jak z moją żoną /tyle tematów,że nie wiadomo od czego zacząć/
1, Zgadzam sie z Tobą co do znaczenia transportu rzecznego /jest podobno tańszy/ ale gdy rzeki poprzecinane są elektrowniami wodnymi czy to sie opłaca, Znam akcję Dziennika Baltyckiego..
2, O, którym Miedzymorzu piszesz.Czy o Baltyk -M. Czarne bo to niestety z Wisłą nie ma nic wspólnego/ Wikingowie Bałtyccy !!!/to nie ci o których tworzy sie filmy ,ale równie ważni/ wykorzystali raczej rzeki położone na wschód od Wisły a potem Dniepr.Założyli Ks. Kijowskie.
3.Czy o Międzymorzu Bałtyk-Adriatyk starym rzymskim szlaku tzw. bursztynowym,opartym o Dunaj i rzeki na terenie tzw.Germanii. To nie jest czas na analizę porównawczą opłacalności przekopu i transportu rzecznego lecz czas na protest obywatelski przeciwko przekopowi Mierzeji.Tylko społeczeństwo naszej Gminy i M.K. Morska może jeszcze skutecznie zaprotestować przeciwko tej idiotycznej koncepcji tych oszołomów.
~Chris Evans (niezalogowany) / 04.10.2018, 16:48
Możecie sobie tylko pogadać na forum i nic więcej. Pierwsza łopata oficjalnie będzie wbita 16 października. Pozdrawiam !
~Cogito (niezalogowany) / 05.10.2018, 00:19
Ale się cieszę. Serdeczne pozdrowienia dla miłośników przekopu i hibernacji.

Nawet jeżeli zostanie wbita (ta, czy to łopata) - to będzie to zarazem początek jak i koniec tej inwestycji. PRZEKOP MIERZEI WIŚLANEJ ZDAJE SIĘ ZNIKAĆ Z PUBLICZNEJ PRZESTRZENI MEDIALNEJ - ZNIKA, NIE TYLE ŻE MÓWI SIĘ O NIM MNIEJ TYLKO PO PROSTU ZNIKA.

Oczywiście winni będą urojeni agenci Putina i i Bóg wie kto - jak te wilki w bajce Ezopa o leniwym pasterzu co straszył wszystkich wilkami.
~Cogito (niezalogowany) / 07.10.2018, 19:11
A jednak pisałem o tym pomysł portu przedstawiony przez Internautę u ujścia Wisły z moim pomysłem są podobne.

Budowa Portu Morskiego w Sztutowie, albo na pograniczu Sztutowa i Stegny miałaby sens. nad tym warto się zastanowić. Tak na dobrą sprawę Sztutowo oddaje w aport bardzo istotny udział jakim jest teren na mierzei, teren zalewowy i morski. Spec ustawa zdaje się, że wyłącza ten teren spod jurysdykcji gminy Sztutowo. Przypomnijmy sobie - ile swego czasu Urząd Morski musiał zapłacić z tytułu nienależnie pobranego podatku od terenów morskich. (jeżeli ktoś nie wie, Zalew Wiślany w świetle polskiego prawa jest morzem - ale tak po prostu jest - a to ogranicza rozwój i możliwości wykorzystania tego zalewu) .

Co przemawia za tą lokalizacją - Port Sztutowo Stegna będzie miał duże możliwości rozbudowy - takich możliwości nie ma Elbląg - rozbudowa tego portu z uwagi na Geografię Elbląga jest mocno ograniczona.

1. Po pierwsze - przedsiębiorstwo byłoby zlokalizowane na terenie tych Gmin co oznaczałoby dla Sztutowa, albo Stegny w zależności od rejestracji tego podmiotu. oznaczałoby to udział w Podatku CIT. Centrala kopalni węgla brunatnego ma siedzibę w Gminie Kleszcze - przez co ta gmina, zresztą bardzo mała gmina, ma gigantyczne dochody na mieszkańca i jest najbogatszą gmin w Polsce i stać ją na wiele.

2. Potencjał rozwojowy Portu Sztutowo/Stegna jest ogromny - a co za tym idzie zarobią na tym nie tylko gminy bezpośrednio

2. Miejsca pracy w administracji tego projektu - byłyby w Sztutowie, albo Stegnie

3. Pozostaje kwestia infrastruktury tak aby ten port połączyć ze szlakami kolejowymi i drogowymi z infrastrukturą drogową.

4 Pozostaje kolejna rzecz - port będzie działał przez cały rok. Przez co to przedsięwzięcie będzie rentowne.

5. Tak naprawdę nikt nie podaje faktycznych kosztów przekopu. Śp. Wójt Kochanowski mówił o kwocie 600 mln zł. Dzisiaj mówi się o kwocie dobijającej do miliarda złotych. Spotkałem si z opinią, że będzie to kwota ponad 4 miliardy złotych. Ta inwestycja została podzielona na kilka etapów - i zrealizowanie całego projektu wymaga realizacji poszczególnych etapów. np. tor wodny, budowa mostów zwodzonych, modernizacja Portu Elbląg i jego dostosowanie do infrastruktury, lub dostosowanie infrastruktury do twego portu.
~Yahwe (niezalogowany) / 09.10.2018, 18:38
Cogito,Przeginasz/tak mówi moja córka/ Twoje dziwne zaangażowanie w ideę portu u ujścia Wisły zakrawa na paranoję. Kiedy my wszyscy "walczymy przeciwko tzw. przekopowi Ty podajesz jakieś wyssane z palca pomysły. Zastanów się Chłopie ,czy chodzi o Nasz lokalny interes ,czy o internetową popularność.
Nie wiem /do tej pory uważałem Cię za logicznego faceta/.Zgadzam sie całkowicie i popieram z analizami/ ostatnio w GW/ że to bzdurna i politycznie uwarunkowana idea tzw, Małego Księcia/, która jeśli teraz upadnie/bo wiecie ekolodzy,zieloni i inne lewicowe barachło nam przeszkodziło/ to przy następnych wyborach wróci ,bo to jest wyborczy samograj.
Nadal Cię szanuję. Nie daj się wciągać w propagandę.
~Cogito (niezalogowany) / 14.10.2018, 19:16
Yahwe@ paranoją jest sam przekop i tu się zgodzimy. Jestem pewien, że tego przekopu nie będzie - on znika z przestrzeni medialnej, a jakieś przypomnienia, że on będzie nie mają najmniejszego znaczenia.
Tak naprawdę jestem zwolennikiem przekopu Mierzei w Bażantarni w Elblągu lub w Sztutowie i przeprowadzenie go głównymi ulicami Sztutowa, poprzez łąki pola lasy, Poprzez Mniejsze miejscowości - tam sobie mogą kopać. To jest absurd, ale nie tak wielki.

Doskonale wiesz, że im bliżej tego przekopu tym jest on droższy a nawet głębszy. Dla mnie jest to typowy projekt polityczny. Znaczenie gospodarcze portu morskiego w Elblągu nie może być duże w porównaniu z poprzednim rokiem przeładunki z Elbląga spadły o 65 tys. ton ze 165 tys. ton do około 100 tys. ton - to dość duże tąpnięcie zwłaszcza, że za spadek przeładunków odpowiadaj mniejsze obroty z Kaliningradem. Kaliningrad to ubiegłoroczna Arena Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej Rosja 2018 r. - zwiększone przeładunki do Kaliningrad, to zasługa boomu inwestycyjnego, który wyraźnie przyhamował . Ponadto gdzie małe stateczki będą pływać? W argumentacji zwolenników słysze, że port w Elblągu skróci drogę do portów portów trójmiejskich o 40 km. - czyli statki w Elblągu mają być załadowywane a potem będą przeładowywane w trójmiejskich portach? Koszty przeładunku są duże, i cała logistyka zmierza do tego, żeby to był transport jak najtańszy i jak najbardziej efektywny.

Co samo w sobie stawia pytanie - nad sensem tej inwestycji. Do tzw. portu elbląskiego będą wpływały i wypływały drobnicowce. Kwestia polityczna handel z Kaliningradem jest ok i to przeczy całej tej otaczającej logice.

Pomysł nowego portu morskiego gdzieś u ujściu Wisły , czy gdzieś na pograniczu Stegny i Sztutowa ma o wiele większy sens. Po pierwsze ten port nie ma ograniczeń geograficznych co do rozbudowy, wpłynie do takiego protu każdy statek, byłoby to dużo tańsze rozwiązanie niż port Elbląg przekop, można by ożywić ruch rzeczny na Wiśle. W tym wszystkim jest jedno ale, na te statki czy barki trzeba wrzucić towary. jest jeszcze wiele plusów. Tylko pytanie jest takie, jak duże są możliwości (rezerwy) możliwości rozbudowy i modernizacji trójmiejskich portów - w dalszym ciągu są one duże i nie są wyczerpane.
~Yahwe (niezalogowany) / 16.10.2018, 21:46
Cogito. Widziałeś to przedstawienie.Myślałem ,że tzw, Mały Książe na to nie pójdzie , ale przyjechał i kopał.Dziwie się ,ze nie bylo "klaki" podobno dziennikarzy dowieziono "klatką ' jak za PGR. Sterczałem przed TV ale nie wytrzymałem i skosiłem trawnik.Podobno główne uroczystości były w Nowym Amsterdamie /Elbląg/.Nie widziałem,żałuję/ mam czego?/ Myślę,że znajdą jakąś wymówkę żeby wstrzymać inwestycję /ekolodzy,ruscy ?/ i daj Panie Boże.Ale przed następnymi wyborami to już chyba nie zagra.
Naród głupi już chyba tego nie kupi.
~Yahwe (niezalogowany) / 17.10.2018, 02:39
Cogito . Wniosek z tego oczym wszyscy wiemy jest jeden. Można kopać ,ale po co?
Ale Jarosław z Wilkiem wkopali patyk na plaży w Kątach i kto im zabroni ? Mój 6 letni wnuk też wkopał /i co? /. Boże chroń Królową.
Dodajesz komentarz jako niezalogowany. Możesz się zalogować i dodać komentarz ze swojego konta

NOWOŚĆ! Dodaj zdjęcie do komentarza (opcjonalnie):
Sztutowo.com nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Są one wyłącznie opinią autorów. Komentarze nie dotyczące tematu artykułu, zawierające treści obraźliwe lub wulgarne będą usuwane
Reklama | Kontakt

© Sztutowo.com 2011-2024 Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykorzystywanie materiałów zawartych na stronie możliwe po uzyskaniu zgody autora.