Sztutowo
-7 oC
środa, 6 grudnia 2023
Imieniny: Dionizji, Leontyny, Mikołaja
-7 oC

Marcin Owsiński zorganizował spotkanie, na którym deweloper lobbował radnych

12 marca 2022, 11:15
Marcin Owsiński zorganizował spotkanie, na którym deweloper lobbował radnych
W dniu 10. marca 2022 w Urzędzie Gminy Sztutowo z inicjatywy Przewodniczącego Rady Gminy Sztutowo Marcina Owsińskiego odbyło się spotkanie jednego z deweloperów z Radnymi Gminy Sztutowo. Deweloper wnosił o korzystne dla niego zmiany planu zagospodarowania, które przyniosą mu milionowe zysku, w zamian ma sfinansować remont szkoły, gdzie dyrektorem jest Sylwia Owsińska. Z kolei budżet gminy każdego roku traciłby na transakcji  ok. 50 tysięcy złotych rocznie z podatku od nieruchomości.

Okazuje się, że jeden z deweloperów, działający na terenie gminy Sztutowo kupił od osoby prywatnej działkę w Kątach Rybackich pod budowę tzw. apartamentów. Obecny plan zagospodarowania przestrzennego przewiduje w tym miejscu usługi turystyczne, co oznacza płacenie podatku w kwocie 23 zł za m2. Z kolei VAT od sprzedaży wynosi 23%.

Deweloper zwrócił się z propozycją, aby Radni Gminy Sztutowo zmienili zapisy planu zagospodarowania na mieszkaniowy, przez co stawka podatkowa dla Gminy za m2 spadnie do 85 groszy. Dodatkowo VAT od sprzedaży spadnie do 8%.

Taka zmiana przyniesie deweloperowi milionowe zyski. Padło nawet zdanie, że deweloper chce się z tym zyskiem podzielić z gminą i wykonać w zamian remont w szkole w Sztutowie za ok. 1 milion złotych. Deweloper był już doskonale poinformowany o kwocie jaką miałby przekazać szkole oraz o zakresie remontu, który miałby polegać na dostosowaniu placówki dla osób niepełnosprawnych m.in. wymiana wszystkich drzwi.

Wszystko zostało uzgodnione wcześniej w tzw. kuluarach, radni o wszystkim dowiedzieli się na końcu i wielu radnych jest przeciwna takiemu działaniom państwa Owsińskich, którzy za plecami Radnych prowadzili rozmowy z prywatnym deweloperem, nie mając do tego żadnego upoważnienia. Wykracza to także poza ustawowy zakres kompetencji Przewodniczącego Rady Gminy. Na takie działania nie reaguje w ogóle Wójt Robert Zieliński.

W perspektywie wielu lat taka transakcja jest całkowicie niekorzystna dla budżetu Gminy Sztutowo. Przede wszystkim, przez straty z wpływów podatku od nieruchomości, który wynoszą ok 50 tysięcy złotych rocznie i będą rosły każdego roku. Dodatkowo nawet, gdy będą to zwykłe mieszkania, zostaną sprzedane indywidualnym inwestorom spoza gminy Sztutowo, którzy i tak będą prowadzić działalność wynajmu pokoi i nie płacić żadnych podatków do Gminy Sztutowo.

Wielu radnych na spotkaniu wyraziło sprzeciw takiej transakcji, przez co Marcin Owsiński był bardzo niepocieszony.

O dalszych postępach w sprawie będziemy informować wkrótce.

Czytaj także:
Komentarze (12):

~p (niezalogowany) / 12.03.2022, 16:26
Nie 23 zł od metra, tylko w większość ok 7 zł, jako pozostałe.
~Do p (niezalogowany) / 12.03.2022, 17:34
Nie siej propagandy. Budynki pod działalność to 23 zł za metr
~Bob (niezalogowany) / 13.03.2022, 08:13
A czy ktoś wie ile gmina pobrała podatku od nieruchomości z tej działki w 2021r? No bo wydaje mi się, że tam tylko krzaki i trawa do kolan była.
~!!! (niezalogowany) / 13.03.2022, 19:25
Scenariusz jak wypisz wymaluj z Gdańska.Adamowicz też najpierw zmienił plan zagospodarowania,potem zamydlił oczy Radnym o jakiś korzyściach dla miasta a skorzystał tylko On w postaci apartamentu za pół darmo w ramach wdzięczności od dewelopera.
~--- (niezalogowany) / 13.03.2022, 19:41
Teoretycznie podstawą wyliczeń jest zapis w ewidencji gruntów. W praktyce jednak jeśli ktoś ma lokal mieszkalny a faktycznie prowadzi w nim działalność polegającą na wynajmie krótkoterminowym (czyli wczasowiczom) i nie jest przy tym mieszkańcem Gminy wynajmującym do pięciu pokoi, to znaczy że użytkuje go niezgodnie z przeznaczeniem i ma obowiązek płacenia podatku w wysokości 23zł. To w jakiej formie deweloper sprzeda mieszkania nie ma więc teoretycznie dla gminy znaczenia.
~Się żyje.... (niezalogowany) / 13.03.2022, 19:58
Najpierw działki na wieczną własność dla wybranych teraz kombinacje z deweloperami a dla ludu podwyżki czynszu
~tak się kradnie (niezalogowany) / 13.03.2022, 20:09
Deweloper cwaniak, dzięki zmianie planie obniży vat sprzedaży z 23% do 8%, a 15% róznicy wliczy w swoją cenę netto. Licząc delikatnie, że będzie 50 mieszkań po 400.000 zł daje mu to lekko licząc 3 miliony złotych zysku plus oczywiście coroczne straty gminy na podatku. Tak się robi interesy, a wy tyrajcie za grosze
~Mecenas (niezalogowany) / 13.03.2022, 20:12
Jak ten przekręt wejdzie w życie to odpowiedzialni za to radni powinni trafić do kryminału
~Daniel S. (niezalogowany) / 14.03.2022, 14:30
Dla zwykłych mieszkańców gminy nie pieniędzy na zmianę planów zagospodarowania i korzystne zmiany w zagospodarowaniu gruntów ale dla wybrany i owszem.
~Mieszkaniec (niezalogowany) / 14.03.2022, 19:26
A może jakiś program pefronu na dostosowanie szkoły tak jak inne gminy
U nas tylko Kaska ciekawe ile idzie bokiem
~Eko terror (niezalogowany) / 17.03.2022, 13:15
https://wgospodarce.pl/informacje/109160-usa-europa-dala-sie-ograc-ekologom-za-ktorymi-stala-rosja

Jak daleko sięgają macki zimnego czekisty Putina? Które z lokalnych ekologicznych ugrupowań najbardziej próbują ograniczyć nam rozwój? Czy nie najwyższy czas abyśmy im podziękowali?
~Co jest z nami!!!!????? (niezalogowany) / 17.03.2022, 18:31
Niezależnośc energetyczna Polski to nie następne dostawy i rurociąg nie wiadomo skad tylko nasza energia!!!! Co z geotermia? Co z mikronizacja i splynnienie węgla kamiennego to olej napędowy i opałowy za 25 groszy za litr, co z podziemnym zgazowaniem wegla kamiennego do syngazu a dalej do wodoru???
Dodajesz komentarz jako niezalogowany. Możesz się zalogować i dodać komentarz ze swojego konta

NOWOŚĆ! Dodaj zdjęcie do komentarza (opcjonalnie):
Sztutowo.com nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Są one wyłącznie opinią autorów. Komentarze nie dotyczące tematu artykułu, zawierające treści obraźliwe lub wulgarne będą usuwane
Reklama | Kontakt

© Sztutowo.com 2011-2023 Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykorzystywanie materiałów zawartych na stronie możliwe po uzyskaniu zgody autora.