Sztutowo
20 oC
niedziela, 7 sierpnia 2022
Imieniny: Donaty, Olechny, Kajetana
20 oC
 Baner


 Baner

Zamiast inwestycji Robert Zieliński będzie spłacał długi za śmieci. Brakuje pół miliona złotych

18 lipca 2022, 16:00
Zamiast inwestycji Robert Zieliński będzie spłacał długi za śmieci. Brakuje pół miliona złotych
W budżecie Gminy Sztutowo, tylko po I półroczu 2022 roku brakuje 500 tysięcy złotych na opłaty za wywóz śmieci mieszkańców. Pomimo, że ten fakt jest znany od końca 2021 roku Robert Zieliński nie zrobił nic w tej sprawie.

O sprawie informowaliśmy już w listopadzie 2021 roku, że koszty wzrosły o ok.150% procent i należy się spodziewać sowitej podwyżki. Nasze szacunki wskazywały, że zabraknie 800 tysięcy złotych w skali roku. Ten szacunek może być jednak zaniżony.

Od nowego roku gigantyczne podwyżki za śmieci w Gminie Sztutowo

Przypomnijmy, że jeszcze w ubiegłym roku Radny Arkadiusz Walczyk składał wniosek, aby rozpisać po raz drugi przetarg, w związku z drastycznymi podwyżkami. Rządzący gminą Sztutowo jednak “ukręcili łeb” tej sprawie. 

Robert Zieliński w wyniku swojej bezradności zapewne bał się wprowadzić tak drastycznej podwyżki mieszkańcom, więc odczekał pół roku i poszedł na łatwiznę przedstawiając radnym uchwałę, aby straty pokryć z pieniędzy podatników, które przeznaczone były w budżecie na inwestycje (konkretnie na budowę kanalizacji na Kobylej Kępie).

Warto pamiętać, że 500.000 zł to tylko orientacyjna kwota, rozliczenie na koniec roku może być bardziej bolesne dla mieszkańców w związku z tym, że trwa sezon letni i mieszkańcy generują znacznie więcej śmieci. Tak czy owak za śmieci zapłacą podatnicy. Zamiast inwestycji w Gminie Sztutowo będziemy opłacać rachunki za śmieci.

W tej kadencji mieliśmy już 2 podwyżki i jedną decyzję o pozbawieniu dotychczas darmowych usług dla mieszkańców. To są jedyne pomysły na organizację gospodarki śmieciowej w Gminie. Warto wspomnieć, że Robert Zieliński w kampanii wyborczej zapewniał, że:

5. UPORZĄDKOWANIE GOSPODARKI ŚMIECIOWEJ

Nasza gmina to nie stajnia Augiasza, żeby trudno było zaprowadzić w niej porządek. Nie wymaga to zwiększenie nakładów finansowych, a jedynie umiejętnej organizacji i gospodarności

Warto dodać, że Gmina Sztutowo mogła pozyskać 95% dofinansowania z pierwszej edycji Polskiego Ładu na organizację własnej spółki komunalnej, która by odbierała śmieci, proponowałem to rozwiązanie wielokrotnie w tej kadencji. Dzięki temu opłaty dla mieszkańców mogły być niższe. Nie zrobiono nic, żeby zrealizować tą inwestycję i obniżyć mieszkańcom koszty.

Zamiast inwestycji i rozwoju będziemy płacić zawyżone rachunki za śmieci. To jest to umiejętna organizacja i gospodarność Roberta Zielińskiego i jego Radnych?

 Zdjęcie

ZdjęcieZdjęcie

Komentarze (8):

~rychu (niezalogowany) / 18.07.2022, 18:08
najlepszym sposobem na niepłacenie za śmieci na ośrodku wczasowym jest wożenie śmieci z ośrodka do domu tak się robi w kątach na ul.piaskowej
~G. W. D. (niezalogowany) / 18.07.2022, 19:10
Najlepiej zrobić podwyżkę za śmieci. Przecież wójt i przyjaciele sobie już dali....... Skąd my to znamy..... Sejm?
~do rychu (niezalogowany) / 18.07.2022, 23:04
tak robi cały elektorat Roberta Z z Kątów Rybackich, oszukują na potęgę , ale są chronieni przez swojego mentora
~!!! (niezalogowany) / 19.07.2022, 18:04
Nie podzielam zdania, że mieszkańcy generują znacznie więcej śmieci ! To turyści generują śmieci.Przy niektórych posesjach stoi po 10 i więcej worów . Kwaterodawcy ,którzy wynajmują powinni za swoich turystów płacić co najmniej 3-krotną opłatę za lipiec i sierpień.Zarabiają na tych turystach nie małe pieniądze często bez podatków. Dlaczego wszyscy mieszkańcy mają ponosić koszty za turystów? Ludzie w blokach turystów nie mają.Dla stałych mieszkańców wystarczył by wywóz np. 2 razy w miesiącu a nie 5-jak jest dotychczas.Jest wiele mieszkań i domów w których mieszkają po 2 lub nawet jednej osobie i drastyczna podwyżka na którą się zanosi będzie dla tych mieszkańców tragedią!
~Rząd się wyżywi (niezalogowany) / 19.07.2022, 20:31
Ryczałt dla wybranych dla plebsu opłaty jak za zboże....
~wynajmujący pokoje (niezalogowany) / 25.07.2022, 10:51
do -!!!, płacę za odbiór śmieci przez cały rok, nawet jak nie wystawiam ani jednego worka czy kosza, ryczałtem od zużytej wody przez dwa miesiące przez turystów. mogę płacić w lipcu i sierpniu więcej , pod warunkiem, ze nie będę płacić za miesiące w których nie produkuję śmieci. Nikt nikomu nie broni "zarabiać na turystach"
~!!! (niezalogowany) / 25.07.2022, 11:20
Do wynajmujący pokoje! Głupie tłumaczenie. Jak to nie wystawiam ani jednego worka? To co robisz ze śmieciami? Konsumujesz je? Oczywiście,że nikt nikomu nie broni i nie w cudzysłowie że nie zarabia -bo zarabia i żeby było jasne NIE zazdroszczę.Chodzi mi tylko o sprawiedliwość i uczciwość.
~wynajmujący pokoje (niezalogowany) / 26.07.2022, 11:19
do !!! , sytuacja jest taka , ze przebywam tu tylko dwa miesiące, więc to że płacę przez cały rok jest niesprawiedliwe :(
Dodajesz komentarz jako niezalogowany. Możesz się zalogować i dodać komentarz ze swojego konta

NOWOŚĆ! Dodaj zdjęcie do komentarza (opcjonalnie):
Sztutowo.com nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Są one wyłącznie opinią autorów. Komentarze nie dotyczące tematu artykułu, zawierające treści obraźliwe lub wulgarne będą usuwane
Reklama | Kontakt

© Sztutowo.com 2011-2022 Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykorzystywanie materiałów zawartych na stronie możliwe po uzyskaniu zgody autora.