Sztutowo
0 oC
niedziela, 28 listopada 2021
Imieniny: Jakuba, Stefana, Romy
0 oC

Od października weszła w życie podwyżka za śmieci. Jest nawet kilkaset % drożej

9 listopada 2019, 12:00
Od października weszła w życie podwyżka za śmieci. Jest nawet kilkaset % drożej
Od 1. października 2019 weszła w życie podwyżka opłat za śmieci w gminie Sztutowo. Podwyżka dla mieszkańców - gospodarstw domowych wyniosła 19 %, najwięcej jednak zapłacą właściciele domków letniskowych oraz  rolnicy, dla których podwyżka wyniesie od 122 do  kilkaset %. Decyzje zostały już wysłane do mieszkańców.

Wójt Robert Zieliński w swoim skromnym programie wyborczym obiecywał, zapewniał, że:

5. UPORZĄDKOWANIE GOSPODARKI ŚMIECIOWEJ

Nasza gmina to nie stajnia Augiasza, żeby trudno było zaprowadzić w niej porządek. Nie wymaga to zwiększenie nakładów finansowych, a jedynie umiejętnej organizacji i gospodarności

    Już jako Wójt Gminy Sztutowo Robert Zieliński  we wpisie na Facebooku w marcu 2019 napisał:

Proszę uwierzcie mi, że opłaty nie wzrosną o więcej niż 10 - 15 %

Jego obietnice, w tym jak i w wielu innych punktach zaledwie po niecałym roku urzędowania znacznie rozminęły się z rzeczywistością. Wielu mieszkańców czuje się wręcz oszukanych i wprowadzonych w błąd przez niespełnione obietnice Roberta Zielińskiego. Na szczegółowe podsumowanie pierwszego roku kadencji Wójta jeszcze jednak przyjdzie czas.

Przypomnijmy, że uchwała o podwyżce opłat za śmieci została podjęta już w czerwcu 2019 roku (11 za, 4 przeciw - zobacz głosowanie), jednak w wyniku tzw. afery śmieciowej, czyli niedopełnienia obowiązków przez Przewodniczącego Rady Gminy Sztutowo Marcina Owsińskiego uchwała została uchylona jako niezgodna z prawem. Marcin Owsiński podpisał i przesłał do Regionalnej Izby Obrachunkowej w Gdańsku oraz do Wojewody Pomorskiego  inną wersję uchwały niż faktycznie została podjęta przez Radę Gminy Sztutowo. RIO w Gdańsku jednoznacznie stwierdziła, że to Marcin Owsiński jest odpowiedzialny za przesłanie nieprawidłowej wersji uchwały. W wyniku tego błędu doszło do wielotysięcznych strat w budżecie gminy Sztutowo. W związku z tym dwukrotnie publicznie apelowałem do Marcina Owsińskiego o podanie się do dymisji z funkcji Przewodniczącego Rady Gminy, jednak on dalej siłowo trzyma się stołka i nie uznał za stosowne ponieść jakiejkolwiej odpowiedzialności za swoje niedopełnienie obowiązków.. Wójt także nie dopatrzył się strat w budżecie w wyniku działaniu swojego kolegi. Nawet niedopełnienie obowiązków przez Pana Owsińskiego stała się obiektem żartów obu panów na zebraniu wiejskim sołectwa Sztutowo. Faktycznie było się z czego się pośmiać...

Ostatecznie uchwała została przegłosowana po raz drugi w sierpniu 2019 roku tym samym stosunkiem głosów (11:4) i weszła w życie z dniem 1. października 2019.

Warto wspomnieć, że na tej samej sesji w dniu 20. sierpnia 2019 Rada Gminy głosami radnych z bloku wójta Roberta Zielińskiego powołała tzw. speckomisję śmieciową w składzie:

  • Krystyna Skrzek
  • Aleksandra Hoffmann
  • Marian Łosiński
  • Andrzej Szymański
  • Irena Chlebowska

której, zadaniem jest opracowanie nowych zasad - kolejnych podwyżek, do dnia 30. czerwca  2021 roku. Z końcem 2021 r. kończy się dotychczasowa umowa na odbiór odpadów z gminy Sztutowo.

Na tej sesji oraz po sesji wywierano na moją osobę presję, abym dołączył do ww. komisji. Apelowali o to m.in. Wójt Robert Zieliński oraz Przewodniczący Komisji Rewizyjnej Andrzej Szymański. Stanowczo odmówiłem tej bezczelnej i chamskiej wręcz propozycji. Jest to naprawdę poniżające, że najpierw z premedytacją (dwukrotnie) te same osoby przegłosowały, aby nie dopuścić mnie do prac w Komisji Rewizyjnej (zapewne w obawie przed możliwością ujawnienia wielu kolejnych nieprawidłowości), a nagle chcą mnie włączyć do komisji, której zadaniem jest opracowanie nowych podwyżek opłat za śmieci. Zapewniam, że nigdy nie przyłożę ręki do jakiejkolwiek niesłusznej podwyżki dla mieszkańców.

Na tej samej sesji złożyłem wniosek, aby Wójt Robert Zieliński zlecił zewnętrzny audyt, dzięki któremu mozna będzie rzetelnie ocenić obecną sytuacją na lokalnym rynku odbioru odpadów komualnych w gminie Sztutowo i opracować nowe zasady opłat za odbiór odpadów w oparciu o taki audyt.

Wniosek ten, zresztą jak każdy inny merytoryczny wniosek, który składałem w tej kadencji został przez Wójta oraz jego zaprzyjaźnionych Radnych zlekceważony. Widocznie ww. grupa radnych ma wyższe kompetencje niż wyspecjalizowane firmy działające na rynku.

Powołanie ww. speckomisji jest próbą przerzucenia odpowiedzialności przez Wójta Roberta Zielińskiego za opracowania zasad na grupę radnych, ponieważ prawdopodobnie sam nie jest w stanie merytorytcznie sprostać temu zadaniu, choć zadanie wynika to z pełnionej przez niego funkcji. Uważam, że powołanie tzw. specjkomisji śmieciowej jest zbędne i nic dobrego nie przyniesie dla mieszkańców. Może jedynie przynieść kolejną powyżkę opłat za śmieci.

Radny Gminy Sztutowo

Igor Rudziński


Czytaj także:
Komentarze (26):

~Bojkot płacenia za śmieci (niezalogowany) / 09.11.2019, 12:50
Zarządzam bojkot płacenia dopóki 140 znajomych królika nie będzie płacić na takich samych warunkach!!!!!
~Kamieni kupa (niezalogowany) / 09.11.2019, 12:51
Ile podwyżki dostali wylaczeni z systemu? 5 zł?
~Z bliskiej oddali (niezalogowany) / 09.11.2019, 20:03
Kolejny odcinek: "Pewnego razu w gminie Sz" Tym razem: "Śmieci story 2" . Po raz kolejny Robert Z. Poprzez nieudolne wykonanie realizacji jednej z nieudolnych koncepcji nowych "porządków śmieciowych" oszukał mieszkańców. Który to już raz? Niestety, zaczął od opowiadania kłamstw jeszcze raczkując, jako półświadomy uczestnik sesji rad, kończy jako kłamca "okupujac" stanowisko włodarza. Słowem, jaki początek, taki koniec.
~Cogito (niezalogowany) / 10.11.2019, 20:31
Opłata marszałkowska to opłata jaką płacą samorządy za składowanie jednej tony śmieci, ta opłata wzrosła kilkakrotnie i wzrost tej opłaty przerzucany jest na mieszkańców. Wzrost cen śmieci, który w niektórych miejscach polski jest kilkukrotny nie jest przypadkiem.
Ceny śmieci rosną w kraju, jednak nikt nie zadał sobie pytania dlaczego tak się dzieje? Może warto policzyć wpływ ołaty marszałkowskiej na cenę śmiecie, ale zadać jedno zasadnicze pytanie na co ona idzie?
~do Cogito (niezalogowany) / 11.11.2019, 00:33
ty krynicki trolu (ile ci płacą?) gmina ma stałą stawkę od 2018 do 2021 a ty bredzisz o jakiejś opłacie marszałkowskiej. Wójt przed wyborami okłamał mieszkańców że nie potrzeba większych nakładów a jedyne co potrafi to nałożyć podwyżkę bo jest tak samo bezradny jak bezradni radni z jego komitetu, którzy tylko potrafią rękę podnosić.
~Elka (niezalogowany) / 11.11.2019, 07:02
Myślę , że nie trzeba większych nakładów a zrozumienia przez naszych lokalnych bonzów że za śmieci mają płacić wszyscy którzy je produkują a nie tylko biedacy bo lokalni bonzowie nie płacą . Trzeba tym się zająć a nie tylko krzyczeć w internecie i obrażać innych. Tak trzeba zająć się tymi wyłączonymi z systemu co to za przywilej .
~do Elka (niezalogowany) / 11.11.2019, 14:37
W pełni popieram to,co napisalaś .Karygodne jest stosowanie jakiejś taryfy ulgowej w odniesieniu do dużych podmiotów ,produkujących dużo śmieci.Musimy zareagować konkretnie ,może zebrać podpisy ,po prostu zawalczyć.
~edek (niezalogowany) / 11.11.2019, 16:40
Największą zwolenniczką obecnych zasad płacenia za śmieci jest pani sekretarz .Proszę mi powiedzieć kto był osobą decydującą kto ma być wyłączony z systemu .Bo lista wyłączonych z systemu nie ma nic wspólnego z ustaleniami Rady Gminy .
~Elka (niezalogowany) / 11.11.2019, 16:52
Trzeba by wnieść petycje do Urzędu o udostępnienie tej listy bo chyba to nie tajemnica
~Siwy (niezalogowany) / 11.11.2019, 18:24
Panie Igorze trzeba upubliczić ile za śmieci placa nasi biznesmeni i czy też płacą za ilość zużytej wody i ilu z nich segreguje śmieci. A i jeszcze jedno czy pracownicy gminy w sezonie mieli obowiązek odbierać śmieci od dzierżawców na plaży z wykorzystaniem pojazdu gminy. Pozdrawiam
~zainteresowany (niezalogowany) / 11.11.2019, 19:26
Widzę że nie wiedza sięga szczytu to ja to wyłożę najprościej jak się da
1. podmioty nie same się wyłączyły tylko gmina na podstawie uchwały rady gminy ich wyłączyła z systemu
2. bzdurą jest że ktoś za nich płaci ponieważ oni sami muszą podpisać umowę z firmą śmieciarską
3. jeżeli nawet złośliwi ludzie stwierdzą że śmieci ,przez te podmioty są podrzucane do ludzi będących w systemie gminnym to niech wiedzą że to nie ma wpływu na cenę , ponieważ wójt poprzedni podpisał umowę ryczałtową ,i nie ma wpływu na cenę , ile śmieci jest wywiezionych przez comę od ludzi z systemu gminnego
Taka jest rzeczywistość i pan radny Igor to powinien wytłumaczyć już dawno a nie bić pianę Jednocześnie to co napisałem nie znaczy że nie trzeba tego systemu poprawiać i zmieniać ale prawda że możemy to zrobić dopiero po wygaszeniu umowy z comą a to jeszcze około 2lata
~Z kogo robicie idiotow (niezalogowany) / 11.11.2019, 22:16
Ach gmina ich wyłączyła.... A oni się bardzo opierali...... TO PROSZĘ MNIE TEŻ WYŁĄCZYC!!!!!!
~Listy z podpisami!!!! (niezalogowany) / 11.11.2019, 22:18
Czas na zbiórkę podpisów za włączeniem ponownym tych 140 resortowych biznesmenów!!!!
~Wkur (niezalogowany) / 11.11.2019, 22:23
Wójt albo robisz Pan aneks do umowy śmieciowej i wciagasz wyłączonych albo pożegnamy się
~Dość kunktatorstwa (niezalogowany) / 11.11.2019, 22:42
Igor działaj!!!
~do zainteresowanego (niezalogowany) / 11.11.2019, 22:58
Zapodaj tu uchwałę ,bo ja nie mam czasu siedzieć i grzebać w BIPie.Z tego co widziałem,to w uchwałach wszedzie jest pisane zarówno w stosunku do wlascicieli nieruchomości zamieszkiwanych jak i częsciowo zamieszkiwanych i niezamieszkiwanych ,że"przedsiębiorca odbierze na zlecenie gminy"Wynikałoby z tego,że wszyscy płacą do gminy ,jedni od wody inni od śmietnika po prostu.Nie mam naprawdę czasu wertować tych uchwał ale sprawa jest irytująca i wymaga przyjrzenia się ,oj wymaga...
~edek (niezalogowany) / 12.11.2019, 08:03
Do zainteresowany .Z koko chcesz robić idiotę .Uchwała Rady Gminy konkretnie określa kto może być wykluczony z systemu .Połowy na tej liście nie powinno być .Wykluczali kogo im się żywnie podobało .A to że uważasz że jak ślizgają się na naszej d..... to wszystko jest ok to jest bezczelność z twojej strony .Im więcej ludzi do płacenia tym stawka niższa proste i logiczne ale to za trudne żebyś to zrozumiał
~Kamieni kupa (niezalogowany) / 12.11.2019, 09:57
Silni wobec słabych, słabi wobec silnych. Oto nasze władze samorządowe, sąd, rząd itp...
~szybki kazik (niezalogowany) / 12.11.2019, 10:20
Proponuję pilnie powołać w Gminie komisję śledczą ds. gospodarki śmieciowej. Prawo daje możliwość powoływania komisji śledczych również w Gminach pośród osób o szczególnym autorytecie.
~Elka (niezalogowany) / 12.11.2019, 10:30
jak to Gmina wyłączyła i jeszcze do tego zrobiła to uchwałą ,na podstawie jakiego prawa a może do tych wyłączonych należą też pracownicy Urzędu , Może złożyć by podanie i nas by przyjeli do tych uprzywilejowanych tylko co trzeba spełnić. Może podpowie nam Pan Igor bo to przecież stało się za jego kadencji i Pana Farinade.
~ĘĄ (niezalogowany) / 12.11.2019, 19:37
Ale czy nie jest tak ze jak wlaczy sie do systemu wszystkie bary i restauracje to oplaty jeszcze wzrosna? No bo san-epid nie pozwoli na odbieranie smieci co dwa tygodnie. W szczycie sezonu bedzie taki smrod ze strach bedzie przechodic obok a co dopiero zjesc tam obiad.
~Cogito (niezalogowany) / 12.11.2019, 22:32
Jak będzie przekop to nawet 2000 procent podwyżki nie będzie problemem.
~Bojkot! (niezalogowany) / 13.11.2019, 00:52
Dopóki tych 140 nie będzie płacić na takich samych warunkach jak my, bojkotuję opłaty. Nie płacę ico mi zrobicie. Śmieci powedruja do rowów I lasu na wasze życzenie.
~mieszkaniec gminy (niezalogowany) / 14.11.2019, 17:39
Panie Igorze nie jestem złośliwy, na moje zapytania pan nie odpowiada DLACZEGO?
Dwa razy powinno się głosować na pana to znaczy pierwszy i ostatni, dlaczego pan nie odpowiada na zadawane pytania dla wyborcy ? Co pan zrobi, a jako radny powinien pan to sprawdzić. Zawiadamiam że firma KOMA nieprawidłowo odbiera śmieci, zawyżając nam opłaty. Zgodnie z obowiązującym prawem powinien pan wystąpić z wnioskiem o ukaranie danej firmy. DLACZEGO ? do jednego samochodu zbierano plastyk - szkło -liście, takimi sprawami powinien pan się zając jako radny, czy mam rację ?
Czy na merytoryczne zadawanie pytań pan nie odpowiada ?
~zaniepokojony (niezalogowany) / 14.11.2019, 19:03
Przecież śmieci nie potanieją. W Warszawie podwyżki nawet do 100% !!!!
~Elka (niezalogowany) / 15.11.2019, 10:55
Wczoraj oglądała jaka podwyżka za śmieci poszła w Warszawie i jakoś nikt nie trzaska dziobem .
Dodajesz komentarz jako niezalogowany. Możesz się zalogować i dodać komentarz ze swojego konta

NOWOŚĆ! Dodaj zdjęcie do komentarza (opcjonalnie):
Sztutowo.com nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Są one wyłącznie opinią autorów. Komentarze nie dotyczące tematu artykułu, zawierające treści obraźliwe lub wulgarne będą usuwane
Reklama | Kontakt

© Sztutowo.com 2011-2021 Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykorzystywanie materiałów zawartych na stronie możliwe po uzyskaniu zgody autora.